Board index Razni Sportovi Moto sport i biciklizam

Formula 1 (2020)

Re: Formula 1 (2020)

Postby dacolik » 17 May 2020, 17:56

Cekajuci povratak najtalentovanijeg vozaca ikad u sampionat F1 ... :biggrin:
Who we are?We are the champions!
dacolik

Postby Pit Bull » 18 May 2020, 12:17

▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
Pit Bull

Postby Pit Bull » 18 May 2020, 15:53

Sve upucuje ka tome da ce Fetel u Mercedes.
Pit Bull

Postby Pit Bull » 19 May 2020, 17:36

Da napisem koju o svemu ovome sad kad sam se dohvatio laptopa. :D

Ukratko, sve je ovo priprema za 2022. Sva nova pravila koja su trebala krenuti 2021. godine su pomerena na 2022, a generalno su skoro svi vozaci imali ugovore do kraja 2020. godine bas zbog toga. Mislim da su pre mesec dana samo Okon, Lekler, Perez, Noris, Verstapen i Rasel imali sigurne ugovore za 2021, uz Strola koji je juce ozvanicen, ali to je stvar formalnosti samo bila.

Evo sve o novim pravilima koga zanima :D

Sustina price je da se uvodi cap kao u americkim sportovima i da ce svi timovi moci identicno potrositi za razvoj i unapredjenje bolida. Tj. maltene svi imaju iste uslove da naprave "sampionski" bolid. Plate za vozace, clanove tima i ostalo, uz novac za marketing i slicno ce i dalje biti van toga sto je dobro po meni, jer je sustina price na bolidima. Tako da ce najbogatiji timovi i dalje imati najbolje vozaci sto je i logicno, ali ce se morati i potruditi da naprave dobar bolid. Npr. do sada je bilo smesno kad jedan Mercedes potrosi 10 puta vise od Vilijamsa za razvoj bolida i slicno. Sada ce uslovi biti identicni pa ko se bolje snadje.

Ja i dalje mislim da ce trebati godina-dve da se nadje balans jer ce Mercedes, Ferari i Red Bul svakako imati prednost 2022. godine, ali sigurno ne onu koju imaju sada. Mislim da je veoma realno da razlike budu minimalne.

Sad, to je sve teorija i lepo zvuci, videcemo u praksi kako ce izgledati.

Zbog svega toga sada ide vrteska vozaca i slicno. Svi su ocekivali da ovo zazivi 2021. godine, ali je korona pomerila na 2022. godinu, tako da nije nemoguce da sledeca sezona bude izuzetno dosadna u F1. Apsolutno sve ekipe ce da razvijaju bolid za 2022. godinu prvom prilikom kada to bude dozvoljeno. Po raznim portalima, insajderi navode da je uslov Alonsa da potpise za Reno bas taj da se tim fokusira vec od marta sledece godine na razvoj bolida za 2022. godinu i da batale komplet 2021... Cenim da ce tako razmisljati manje-vise svi osim mozda ove top tri ekipe. Pogotovo to vazi za Meklaren, Reno i Vilijams koji zele da se vrate na velika vrata, ali sigurno da Aston Martin (ex Force India) ima slicne zamisli. Sve u svemu, mislim da ce 2022. godina biti dosta interesantna za gledanje i dosta nepredvidljiva.

Odluka Ferarija da se rese Fetela je po meni odlicna. Iako vidim da se kritikuje po netu, mislim da Binoto nije pogresio. Po raznim forumima se sada uporedjuje Alonsova i Fetelova era u Ferariju i sada je svakom jasno koliko je Alonso bolji vozac od Fetela. Nemac je u Ferariju u citavom mandatu imao drugi najbolji bolid u F1, mada po oceni strucnjaka 2018. godine je Ferari imao bolji bolid od Mercedesa, sto je i cinjenica. Fetel je dominirao te sezone do VN Nemacke, a i Raikonen je razbio Botasa poenterski. Sa druge strane, Alonso je 2012. godine izgubio sampionat u poslednjoj trci, a imao je cetvrti najbolji bolid na gridu. Pa ni 2010. realno Ferari nije bio bolji od Red Bula i Meklarena.

Sve u svemu, Fetel nije uspeo ni da pridje sampionskom naslovu u Ferariju iako mu je jedina konkurencija bio Hamilton. Zbog toga se potajno nadam se da ce uspeti da predje u Mercedes, cisto da Hamilton obrise pod sa njim i da konacno svima postane jasno da je Fetel najprecenjeniji od svih visestrukih osvajaca F1. Nema dileme da je kvalitetan vozac, ali po meni nije bolji ni od jednog Dzensona Batona, a kamoli Hamiltona ili Alonsa, pa ni od Raikonena po meni. Za pet godina u Ferariju, ni blizu titule, dok je Alonso u istom periodu makar bio u situaciji da u poslednjoj trci sezone osvoji titulu. Sa znacajno slabijim bolidom od onog koji je imao Fetel sada.

Takodje, odabir Sainca je po meni odlican. Momak je razvalio prosle godine, za 30+ bodova bio najbolji u odnosu na sledeceg vozaca, neracunajuci ove vozace top3 tima. Odlican razvojni put je Karlos imao, par godina u Toro Rosu, potom solidan u Renou i onda sjajan u Meklarenu. Napreduje iz godine u godinu i mislim da mu Ferari nije dosao prerano, nego taman kad treba. Uostalom, Lekler je tri godine mladji... Po meni je Sainc bolji vozac od Leklera, sto verujem da ce pokazati veoma brzo sledece sezone. Lekler je isto odlican, ali mislim da nije superstar nivo, niti mislim da ce ikad osvojiti titulu. Za mene su trenutno Hamilton i Verstapen daleko najbolji vozaci na gridu, a odmah iza njih Rikardo, Sainc i Fetel. S tim da naravno nije lako oceniti kvalitet kad imamo 3 bolida koja imaju sekundu-dve brze vozilo od ostalih. Voleo bih i da vidim Fetela u nekom Hasu ili slicno sta bi napravio...

Malo me iznenadio prelazak Rikarda iz Renoa u Meklaren, mada Zek Brauna je izjavio da je Rikardo njihov "main target" godinama, medjutim Alonso je bio tu i nisu mogli da priuste dva vozaca sa tom platom. Sada se otvorila prilika, stalno su odrzavali kontakt i to je to. Odlican potez za Meklaren, kombinacija Rikardo-Noris je odlicna, pitanje je samo moze li se bolid napraviti. Nece biti iznenadjenje ako ovo bude dugogodisnji tandem u ovoj ekipi.

E sad, Reno ocito kaska, njima treba neki restart. Abitebul je tu ocito jako slaba karika... Alonso hintuje kao i Briatore da on zeli u Reno, ali ocito ce morati neke stvari da se sloze jer sigurno da Alonso ne zeli da dodje da se bori za sedmo i osmo mesto. Jasno je da sledece godine nista ne mogu, ali 2022. godina je prilika za sve, pa tako i za Reno. Kombinacija Alonso-Okon bi bila jedna od najboljih na gridu. Okon je imao fenomenalne rezultate u Fors Indiji, znamo da je ispao prosle sezone iz price jer je Strol kupio tim za sina, a Perez donosi meksicki novac, tako da je Okon bio zrtva toga, iako je po meni jedan od 7-8 najboljih vozaca trenutno na gridu. E sad, ako bi Reno uspeo nesto da slozi za 2022. godinu, ta sezona bi u najavi mogla biti paklena.

Sto se ostalih tice, ostaje da se vidi kako ce se karte podeliti. Has ce verovatno cekati do kraja ove godine da se odluci da li ce uopste biti u F1 sledece godine, a potom i za postavu. Mislim da su Grozan-Magnusen stigli do kraja i da bi mogla biti neka promena, pre svega Francuza. Slicna prica za Alfa Romeo, ni oni se jos uvek nisu obvezali za sledecu godinu, Djiovinaci je verovatno najslabiji vozac u F1 bio prosle sezone, Raikonen sigurno ima jos par sezona u sebi ako bude zeleo... Verujem da ce 2022. godina biti svakako motiv za mnoge.

Sve u svemu, videcemo sta naredne sedmice donose. Cenim da ce skoro svi timovi potvrditi vozacke postave za 2022. godinu pre pocetka prve trke ove sezone koja je planirana za jul. A svakako su dve najvece price povratak Alonsa u Reno i prelazak Fetela u Mercedes. Ostaje da se vidi da li ce se uopste potvrditi makar jedna... I recimo ne bi bilo preveliko iznenadjenje da Fetel uzme godinu odmora i da se vrati 2022. godine u Mercedes. Sledeca sezona kao sto rekoh ce svakako biti priprema za 2022. godinu.
Pit Bull

Postby Zlaja » 20 May 2020, 20:02

FIA president Todt admits that F1's plans to re-start in July are still not set in concrete.

"At the moment the idea is to start the world championship in Europe in early July," he told Italy's Sky Sport. "But there is no official confirmation.
Zlaja

Postby Pit Bull » 20 May 2020, 21:31

Ako neko ima vremena i muci ga nostalgija, uz nedostatak F1, na ovom kanalu ima review maltene svih sezona iz prvog desetljeca 21. veka.

Ja gledao sinoc 2007. godinu, odlican je video, prolaze kroz sve trke bas fino, uz izjave i slicno.

Pit Bull

Postby dacolik » 21 May 2020, 19:21

Pit Bull wrote:Ako neko ima vremena i muci ga nostalgija, uz nedostatak F1, na ovom kanalu ima review maltene svih sezona iz prvog desetljeca 21. veka.

Ja gledao sinoc 2007. godinu, odlican je video, prolaze kroz sve trke bas fino, uz izjave i slicno.

Izgubio je Nando tad titulu za 1 bod ... Da je bio malo pametniji i da nije pravio onu frku s Hamiltonom u Madjarskoj cini mi se ,vjerovatno bi uzeo titulu tad .
Pa onda 2010. kad nije mogao da obidje Petrova u zadnjoj trci za titulu i tako zavrsi na sedmom mjestu... Pa onda je i 2012. ostao kratak za 2 ili 3 boda na ludackoj zadnjoj trci u Brazilu. Mogao je da ima mnogo vise titula . A inace se slazem sa Pitom, pokazao je Vettel koliko je veliki vozac sa ucinkom u ferariju gdje je nerijetko pravio pocetnicke greske i protracio 5 sezona.
dacolik

Postby Pit Bull » 21 May 2020, 19:40

Pa ne znam bas... Nije Alonso te sezone imao kontrolu niti jednom u sampionatu.

Hamilton je realno dominirao od pocetka do kraja i na neverovatan nacin ostao bez titule. Msm. Raikonen koji kasni 17 bodova na 2 trke do kraja i gde mu igraju samo dve pobede za titulu, a da Hamilton ne uzme 4 boda.

Alonso realno ni u poslednjoj trci nije imao nikakvu sansu, skoro slicno kao 2012. godine... 2007 je Ferari imao 1-2 od pocetka do kraja opusteno, a 2012. se Baton isprecio.

Sve u svemu, Hamilton je daleko najveci gubitnik te 2007. godine sa neverovatnim zavrsetkom trke u Kine gde se zakucao u zid na ulasku u pit iako je sezonu do tada odradio besprekorno.

Medjutim vratilo mu se godinu kasnije.
Pit Bull

Postby dacolik » 21 May 2020, 19:58

Mislio sam na to da je dobio kaznu posle onog incidenta u kvalifikacijama.. MIlsim da je tu dobio 5,6 mjesta kazne.
dacolik

Postby Pit Bull » 21 May 2020, 20:01

To da.

Ali svejedno, cela ta sezona je nekako prosla u duelu Hamilton-Alonso gde Luis imao prednost tokom cele sezone fakticki.

Alonsu se pojavila prilika u Brazilu da zgrabi titulu, ali jednostavno Meklaren na toj stazi nije mogao nista Ferariju.

Sve u svemu, fakat je da je Alonso zasluzio makar jos jednu-dve titule. Covek je u tri sezone ostao bez titule u poslednjoj trci. Pogotovo bi ogroman uspeh bio da je uzeo u Ferariju koji je bio krs krseva u njegovom mandatu. Kao da sad Verstapen uzme u Red Bulu pored Mercedesa.

Masa 2012. godine ne znam je li jednom zavrsio na postolju u celoj sezoni, a kamoli pobedio.
Pit Bull

Postby dacolik » 21 May 2020, 20:08

Oduvao je i Masu i Raikonena kad se pogleda ucinak njihov u ferariju.. ma generalno protiv bilo kog timskog kolege.
Tragican je bio onaj bolid bas, u kvalifikacijama su toliko kasnili za red bullom da je bilo pretesko u trci nadoknaditi. Nadam se da se vraca u reno da uzme jos jedan sampionat :D
dacolik

Postby Pit Bull » 21 May 2020, 20:16

Te poslednje godine u Ferariju su bas bile uzas.

Po meni je Alonso najvecu klasu pokazao 2014. godine u ultra raspadu od Ferarija gde zavrsio sezonu sa 161. bodom, dok je Raikonen u istom bolidu skupio ukupno jadnih 55 bodova. Samo jedan plasman u top5 u celoj sezoni za Kimija. Koliki je Ferari bio krs...

Alonso je bas oduvao svakog timskog kolegu sa kojim je vozio i to skoro nikad nije bilo ni blizu. Jedino je Baton bio bolji u onoj prvoj sezoni sa Hondom kad su zbirno uzeli par bodova u celoj sezoni. :lol:

Ja bih najvise na svetu voleo da Alonso dodje u Reno i bude konkurentan 2022. godine, ali mislim da od te konkurencije nema nista.

Ne bi Rikardo odlazio iz Renoa u Meklaren da ovi lice na bilo sta. Cim Sirila do sada nisu najurili, ocito i ne planiraju, a on je kancer tog tima.

Mada opet verujem da skoro niko ne moze sa sigurnoscu da kaze sta donosi 2022. godina i nova pravila dok se ne vidi u praksi. Obicno te promene donesu do promena u poretku. Sve u svemu, Mercedes je po meni svetlosnu godinu ispred svih ostalih, organizaciono. Toto Volf je genije. Pa pogledaj Vilijams posle njegovog odlaska koliko se raspao...

Ferari mi ne deluje kao tim gde se zna ko pije, a ko placa. Nimalo nisam optimistican kada su oni u pitanju. Meklaren radi dobro i povlaci pametne poteze, cak mi deluje realnije da se oni vrate tamo gde su bili pre Ferarija.

Ako bih morao da se kladim, kladio bih se da ce Red Bul biti taj koji ce uzeti titulu Mercedesu. Da li ove, sledece ili 2022. godine, videcemo. Verstapen je preozbiljan vozac... Samo mu treba kvalitetna masina.
Pit Bull

Postby Angus Young » 27 May 2020, 20:39

nije uvek lako, ali je uvek lepo..
Angus Young

Postby Pit Bull » 31 May 2020, 00:37

Za sada je skoro izvesno da ce minimalno 14 trka biti vozeno ove godine.

Austrija je dobila zeleno svetlo vlade i prve dve trke ce biti odrzane na Red Bul ringu 5. i 12. jula.

Nakon toga se karavan seli u Madjarsku gde ce 19. jula biti vozeno na Hungaroringu iako je bilo planirano da dupla trku ide na Silverstoneu posle Austrije, medjutim usled ove zavrzlame oko korone, odluceno je da prvo ide Madjarska jer je bliza Austriji, a onda ce uslediti dve uzastopne trke u Britaniji. Ukoliko Britanija ne uspe da organizuje obe trke, Hokenhajm se vec prijavio kao zamena.

Nakon toga sledi pomerena VN Spanije na Katalunji, a turneja u Evropi zavrsava standardnim trkama u Belgiji i Italiji.

Planirano je da izmedju 5. jula i 6. septembra budu slobodna samo 2 vikenda, a da se vozi cak 8 trka u tom periodu.

Sto se tice drugog dela sezone, Bahrein i Abu Dabi ce najverovatnije biti poslednje dve trke sezone u decembru, dok se cekaju odluke oko toga sta ce se voziti u Americi i Aziji tokom septembra, oktobra i novembra.

Sve u svemu, nije iskljuceno da vidimo i 17-18 trka u 5 meseci sto bi bio presedan.
Pit Bull

Postby Zlaja » 31 May 2020, 07:11

Fantastično.
Šteta za navijače, posebno za trku u Holandiji, ali ništa bolje nego vezani vikendi.
Zlaja

PreviousNext

Return to Moto sport i biciklizam