Board index Razni Sportovi Atletika

Mlade nade atletike

Re: Mlade nade

Postby bowie » 10 Sep 2016, 16:42

Ok sad je jasnije, malo sam poleteo pred rudu izgleda lol. Motka je baš zicer za Atletski savez da odreši kesu i dovede nekog stranog trenera da pripomogne ako ništa ono barem privremeno, jako atraktivna disciplina za gledanje, ali verovatno nemaju nekog velikog entuzijazma za to jer su realno šanse za bilo kakvu značajniju srpsku medalju u ovoj disciplini veoma male. Mada ko će ga znati, sada imamo Mijailovića, nadam se da ga nisam urekao lol. Gledam svetske tablice, 176 skakača preskočilo 5,35m ove godine...
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 166
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 12 Sep 2016, 05:31

octopus wrote:
Sto se tice Vilagos, mislim da sam nekad u junu procitao da je treci ili cetvrti put u godini oborila mladjepionirski NR (koji je cak od prosle sezone u njenom vlasnistvu, a prosle sezone je i 2002. godiste bilo u tom uzrastu) i da on iznosi oko 62 ipo metra!


Od prekjuce 64.18m. :krsti:

Odrzano finale kupa za mladje junior(k)e. Od plasmana vredi pomenuti dvostruke pobede Ilic u sprintu i Jovanovic na srednjim prugama protiv tri godine starije konkurencije, od rezultata - nista.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 16 Sep 2016, 06:58

Milica Emini se oprobala na preponama za starije juniorke i u svom prvom nastupu sa 14.27 obezbedila normu za evropsko prvenstvo koje se iduce godine odrzava u Italiji.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 19 Sep 2016, 11:09

Zakucala se na 3.20m u skoku s motkom, pa je odlucila da pojaca na preponama. :biggrin:
Zaista neverovatna atleticarka. Zablista i malo joj nedostaje za evropski vrh i onda nestane. A kad pomislis da je potonula, ona opet zasija.

Samo par dana pre nego sto je istrcala ovaj rezultat, imala je gotovo identicno vreme, ali na nizim preponama. Tako da je opet iznenadila. Da preciziram, ovaj rezultat je sekund i osam stotinki losiji od seniorskog NR-a Jelene Jotanovic. Verujemo u mnogo bolje od ovoga u narednim sezonama. Kad je uspela da skine Jelenu kao mladja juniorka, cenim da moze do istih uspeha i u starijim kategorijama. Sledeci cilj je obaranje juniorskog NR-a Branke Josic koji iznosi 13.95s. Za to ce imati vremena naredne 2 sezone.

Jos jedna lepa vest. Lola Rujevic je u gotovo poslednji cas uspela da obori pionirski rekord Srbije u bacanju diska. Novi NR iznosi 42.70m, a stari koji je trajao citavih 28 godina nadmasen je za 1.28m. Cestitke!

Da podsetim, Lola je vlasnica i pionirskog rekorda u bacanju diska od 800 grama (45.08m), sto je relativno nova disciplina pa nema vrednost kao rekord iz prethodnog pasusa. Pionirski deo karijere uspesno okoncan, a mozda ovih dana padne jos jedan rekord u disku od 1 kg. Nadam se da ce kao i njen brat Luka rusiti sve moguce rekorde, ali da nece pasti pri prelazu u seniorsko doba.

Pre neki dan Vilagos oborila mladjepionirski rekord u bacanju koplja (400g) koji sad iznosi nesto malo preko 40m. Jelaca i Vucenovic su u tom dobu bacale seniorsko koplje (600g) pa njihovi rezultati nisu uporedivi, ali u svakom slucaju mala je veliki potencijal.
User avatar
octopus
 
Posts: 5244
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 20 Sep 2016, 05:31

octopus wrote:Da preciziram, ovaj rezultat je sekund i osam stotinki losiji od seniorskog NR-a Jelene Jotanovic. Verujemo u mnogo bolje od ovoga u narednim sezonama. Kad je uspela da skine Jelenu kao mladja juniorka, cenim da moze do istih uspeha i u starijim kategorijama. Sledeci cilj je obaranje juniorskog NR-a Branke Josic koji iznosi 13.95s. Za to ce imati vremena naredne 2 sezone.


Jesu li starijejuniorske prepone na istoj visini kao i seniorske? Sa tim tezinama sprava i visinama prepona se uvek pogubim. Niko ne drzi sve rekorde od mladje pionirskog do seniorskog, videcemo da li ce Milica koja je presla 3/5 puta uspeti u tome, moj licni stav je da nece, ali se nadam da ce me razuveriti.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 20 Sep 2016, 06:43

jabukamen wrote:Jesu li starijejuniorske prepone na istoj visini kao i seniorske? Sa tim tezinama sprava i visinama prepona se uvek pogubim. Niko ne drzi sve rekorde od mladje pionirskog do seniorskog, videcemo da li ce Milica koja je presla 3/5 puta uspeti u tome, moj licni stav je da nece, ali se nadam da ce me razuveriti.

Zbunjujuca stvar je to sto su na 400mH kod zena iste prepone kod: seniorki, starijih juniorki i mladjih juniorki.
Dok su na 100mH kod zena iste prepone samo kod seniorki i starijih juniorki, a kod mladjih juniorki su drugacije.

Valjda si mislio na 2/5 puta. :biggrin:
Oborila je rekord kao pionirka i mladja juniorka. Jos preostaju juniorski, mladjeseniorski i seniorski rekord.
I ja mislim da su minimalne sanse da sve to postigne, ali videcemo...

Promaklo mi je to da Spanovicka ne drzi mladjepionirski rekord u skoku udalj. Nek bar stoji ime Marije Martinovic, a ne nekog anonimusa. Sansu da obori sve moguce rekorde ima Djordje Mijailovic. Obzirom da za mladje pionire ne postoji njegova disciplina, a da je vlasnik apsolutnog rekorda u dvorani, preostaje mu jos samo taj jedan skok od 5.26m kako bi kompletirao zbirku i postao prvi nas atleticar koji je ostvario ovaj moram reci izuzetan podvig. Da podsetim, od pre neku godinu, po odluci IAAF u svih 5 dvoranskih olimpijskih disciplina, i rezultat u dvorani se racuna kao rekord na otvorenom. To primecujemo i po tome da svuda pise da je svetski rekorder u skoku s motkom Lavileni, iako sa druge strane Bubka ima dosta bolji rezultat na otvorenom.
User avatar
octopus
 
Posts: 5244
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 21 Sep 2016, 05:07

Mislio sam mladji, stariji pionir, mladji, stariji junior i senior sto znaci da si najbolji od 12 godina pa na dalje. Nekako mi je ta kategorija mladji senior vestacka da sam je totalno potisnuo. Ti kada prestanes biti junior postajes senior, ok je da postoje evropska prvenstva u konkurenciji U23, ali mi je ta kategorija prilicno vestacka i rekordi kako domaci tako i medjunarodni postignuti u njoj prolaze prilicno ispod radara.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 21 Sep 2016, 07:27

Da, skroz vestacka kategorija, kao i mladjepionirska. Sa jedne strane nisi za dzabe senior sa 22 godine, jer dosta rekorda se i postize pre 23. godine zivota i trebalo bi da si vec tada 100% konkurentan kao sto je recimo Bekric u Moskvi bio. Sa druge strane, neko sazri sa 10, neko sa 20, a neko sa 30 godina, pa je bitno da postoji sto vise kategorija i to je neki nacin da se ljudi motivisu da sto duze ostanu u sportu i da eventualno kasnije daju svoj maksimum, pa makar ih zadrzao i taj nebitni mladjeseniorski rekord ili bitna mladjeseniorska (evropska) medalja.

Verujem da si i ti procitao onu raspravu izmedju trenera i roditelja. Bolesno je koliko su roditelji i u atletici, cak i u najmladjim kategorijama ostrasceni za uspehom svoje dece i da su u stanju i da prete trenerima da je njihovo dete zasluzilo trofej najboljeg atleticara takmicenja, iako postoje neki bodovi ili kredibilitet organizatora koji odredjuju cija pobeda je jaca. U krajnjem slucaju, i da te neko pokrade, to je najbezbolniji nacin da deca nauce koliko je zivot nepravedan i da vec tada pocnu da se navikavaju na takve situacije, sto je neprocenjivo korisna skola.

Meni kao ljubitelju brojki prija da ima sto vise kategorija, ali opterecivanje dece od 12 ili 13 godina da obore neki rekord ne moze da ih dugo zadrzi u sportu, jer ih na kraju pritisak stoperice ili metra pojede.
User avatar
octopus
 
Posts: 5244
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 21 Sep 2016, 10:32

Atletika je jedna od delatnosti u kojoj je roditeljski uticaj najograniceniji. Stoperica kaze svoje, a uglavnom se i vidi ko je ispred koga, ne mozes pretiti sudijama i protivnicima (cuo sam da se to u tenisu za decu desava prilicno cesto), ne mozes potplatiti ziri koji odlucuje subjektivno kao u izborima za mis, plesnog ili muzickog talenta, sve u svemu, naravno da ima anomalija, ali to je daleko od velike vecine drugih oblasti, mozes pokazati da si seljacina i to je uglavnom to.

Ono sto mi ponekad smeta, a to se vec usadilo kao aksiom (za one slabije iz matematike teoreme se dokazuju, a aksiomi se prihvataju, to je tako i nema zbora) je polozaj roditelja koji su, posle menadzera proglaseni za najvece zlo sportu. Ukoliko roditelj nije ogranicen na “cuti i plati” on je vec etiketiran kao pacenik koji leci komplekse preko svog deteta, ne da mu da bude srecno i ne pusta strucnjake da rade svoj posao. U doba socijalizma, SOFK-i i tome sl. kad su deca trenirala besplatno, kad niko nije trosio vreme i benzin vozeci ih na treninge i utakmice jer se pocinjalo od 13-14, a ne od 4, kad su natalentovaniji dobijali opremu i odlazili besplatno na sportske kampove, a povredjeni se lecili o trosku drzave je bilo slatko kad cujete vrhunskog sportistu koji kaze kako sa roditeljima nikad ne prica o sportu.

Sada su vremena “malo” drugacija (opet atletika gde su godisnji troskovi ravni sedmicnim teniskim je najbenignija pa je samim tim i sve manje bitno, ali eto pisem ovde) i to bi svi sportski radnici, a posebno treneri medju kojim je dosta strucnjaka cija je jedina struka igrao u Rudaru iz Prijedora ili bio treci daljas drzave sa 6.80m trebalo da shvate. Treneri ce se slikati sa sampionom, ako ga ne pomene svaki put bice uvredjen jer ga je nezahvalnik ujeo za srce. Ne znam kako izgledaju Ivanini roditelji, ali Obradovica ne mozes odstraniti ni hirurski, uz nju je i na prijemima, i u sportskim i zabavnim emisijama, sumnjam da se toliko veze za Saru Vjesticu. Trener ce itekako savetovati roditelja da finansira opremu, pripreme, cak sam slusao nekog trenera odbojkasa (cuj odbojkasa) juniora Zvezde koji kaze kako roditelji ne razumeju vrhunski sport jer ne ispisuju decu iz redovnih skola, svi smo citali o roditeljima malih tenisera kako se zaduzuju i prodaju nekretnine zbog neceg sto je u magli i za sta je verovatnoca uspeha priblizna onoj na lotou. Kad se dete povredi ili jednostavno ne napreduje kako se zeli onda se trener samo izmakne i ode tetki da odnese lek usput trazeci novi talenat, a sve ostaje na plecima roditelja. Onih istih koji su uz menadzere najvece zlo naseg sporta.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 22 Sep 2016, 09:38

Udavismo ljude sa ovim off-topic dijalozima. :biggrin: Nadam se da nam ne zameraju.

Da se malo vratimo na temu. Pre neki dan Bogdan Zdravkovic (ovogodisnji finalista mladjejuniorskog EP u bacanju kugle) je u poslednjim mladjejuniorskim danima bacio disk od 1.5 kg 55.88m, cime je popravio licni rekord iz jula meseca za cak 6 metara i primakao se ''nedodirljivom'' Luki Rujevicu na manje od 5 metara. Sa tim rezultatom se popeo na 28. mesto evropske rang liste i to u disciplini koja mu nije glavna.

Ali to nije sve. Ovde sam primetio jednu zanimljivu stvar, koju sam takodje primecivao i ranije samo na drugim mestima. A to je da je Bogdan navodno rodjen 1.1.1999. godine, sto ne bi zagolicalo mastu da na listi od top30 najboljih mladjejuniorskih bacaca diska ima jos cak sedmorica momaka (!) koji su rodjeni na taj datum 1999. ili 2000. godine. Verovatnoca za tako nesto je rekao bih manja od nula posto. :biggrin:

Jasno je sto se to radi. ''Pomeranjem'' datuma rodjenja za koji dan (a mozda i mesec) upada se u mladju starosnu kategoriju cime rastu sanse za sto boljim plasmanom, uspehom trenera, stipendijom atleticara i dr. Da pomenem i da su novopazarski prospekti sumnjivi. Amela Terzic je rodjena 2. januara, a Elzan Bibic 8. januara. :roll:
User avatar
octopus
 
Posts: 5244
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby Milutinov Tata » 22 Sep 2016, 15:45

Mozda su samo deca rodjena 1.1 ili pocetkom godine talentovanija od ostalih :D

Mladji seniori - i ja mislim da je to nepotrebna kategorija, slazem se sa jabukamenom, prvenstva DA, ali rekordi to mi je vec malo suvise. Neko ko ima 23 godine bi vec trebao da bude formiran u seniorskoj konkurenciji i spreman za glavnu scenu. Isto i "mladji" pioniri, po meni je to vreme da se dete "igra" i zavoli sport koji trenira, bez nekih opterecenja i zahteva.

Roditelji - teska tema, odmah mi na pamet padnu Djokovic senior i mama Jankovic i kao kontrast Ivanovici i roditelji Troickog. U davna vremena kada sam "isprobavao" sve zive sportove, roditelja nigde nije bilo, dodju na neke utakmice ili takmicenja i to je to. Bilo je i tada nekih fanatika, ali bas su bili vrlo retki slucajevi da neki "razgovara" sa trenerima. Ali to je bilo neko drugo vreme, ono koje je jabukamen opisao, doba SOFK-e. Danas je sve drugacije, velika je zrtva roditelja i finasijska i vremenska, mogu da razumem frustracije kada se primete neke stvari, nepravilnosti, nedoslednosti, pa i nepravde, a fitilji su danas svima kraci pa i ne iznenadjuju me price o svadjama, pretnjama i slicnim stvarima. I ovde u Kanadi nije nimalo jeftino baviti se vrhunskim sportom (dakle ozbiljni treninzi vise puta nedeljno plus utakmice/takmicenja vikendima ponekad i po 2-3 sata od mesta stanovanja) sve kosta i to puno i za ovdasnji standard. I mali je broj onih koji uspeju da zaista nesto urade.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29720
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Mlade nade

Postby bowie » 22 Sep 2016, 17:56

To varanje sa datumima rođenja je stvarno tužno, ko je spreman da to radi velike su šanse da je spreman i da se dopinguje...
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 166
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 23 Sep 2016, 04:25

Sto se tice off-topicarenja, dok neko javno ne iznese primedbe znaci da mu ne smeta, a i ako ih iznese, dobri smo sa moderatorom. :jezik:

Mislim da je na jednom prvenstvu nasa kompletna reprezentacija imala datum rodjenja 1.1. sto sam ja shvatio da im nismo poslali tacne datume rodjenja nego samo godinu i onda su organizatori morali nesto automatski da upisu u rubriku dan i mesec. Verovatno je tako i sa tablicama. To naravno ne znaci da nema svercovanja. Ima ga itekako (cuvena anegdota sa juniorom koji ima istetovirano jna) i to uopste nije privilegija rodjenih krajem decembra nego i u drugim mesecima, a novi datumi rodjenja uopste ne moraju biti pocetak januara nego i drugi delovi godine, a oni bahatiji znaju da laziraju i za godinu i po i vise, kad se vec radi onda ajde da idemo do kraja preko svih granica bezobrazluka.

Inace za vikend se odrzavaju prvenstva za pomenute mladje seniore i mladje pionire. Dok se kod mladjih seniora planira tuzan skup na kom se takmici 23 momka i 7 devojaka (ukupno) i jos nekoliko njih VK, dotle ce se samo u sprintu kod mladjih pionirki takmiciti njih 44, u skoku u dalj 38, na 600m njih 34... A mislim da svako sme ucestvovati u jednoj disciplini.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 23 Sep 2016, 09:32

U pravu si jabukamen, sad malo guglah i videh da je Zdravkovic rodjen 27.03.1999. Malo mi je lakse sad. :biggrin:

Ali Ameli i Elzanu definitivno pise da su rodjeni pocetkom januara. Videcemo da li je ovo slucajnost kad se pojavi (ako se pojavi) i treci novopazarski super talentovani atleticar.

Takmicenja mladjih seniora su kriticna i leti, a kamoli na jesen. Sta da kazem, ko god da upadne u ovo doba a da nije dosao do statusa vrhunskog sportiste, upada u kategoriju izgubljene generacije i logicno je da ili prestaju da se takmice ili da ih preostaje na kasicicu. Verujem da i mnogo vece zemlje imaju problem sa organizacijom U-23 takmicenja.

Na vise mesta sam procitao da je Lola Rujevic oborila onaj rekord (tj. pise disk 1 kg), ali obzirom da je to sve prekopirano sa jednog izvora, plasim se da sam mozda dao netacnu informaciju, jer je (moguce) izvor bio los. Mozda je ipak rec o disku od 800g. Posto takve stvari nigde na netu ne mogu da se nadju osim na ovoj stranici, preostaje nam da cekamo listu rekorda na kraju godine... Nekad je bio i bilten, ali ih verovatno mrzi da to vise objavljuju.
User avatar
octopus
 
Posts: 5244
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby octopus » 26 Sep 2016, 21:51

Nekoliko zanimljivih rezultata od ovog vikenda, koje sam uspeo da uhvatim:

Anja Lajic - skok udalj iz zone, 5.27m, novi U-14 NR.

Armin Sinancevic - kugla, 18.77m, novi PB i tacno 3m slabiji rezultat od Pericevog NR-a.

Za kraj, najvrednije ostvarenje.
Adriana Vilagos - vorteks, 67.09m! Novi PB, tj. U-14 NR.

Inace, bilo je jos nekoliko drzavnih rekorda ali jos uvek ne vrednih paznje.
User avatar
octopus
 
Posts: 5244
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests