Board index Razni Sportovi Atletika

Mlade nade atletike

Re: Mlade nade

Postby octopus » 29 Mar 2017, 09:24

Izjava Dragutina Topića, koja predstavlja golu suštinu bavljenja trenerskim poslom. Apsolutno savršen način razmišljanja jednog atletskog trenera:

SVE U SVOJE VREME, REZULTATI NAS NE OPTEREĆUJU, SVAKA NAŠA MEDALJA JE PRODUKT IGRE, TEŽNJE KA SAVRŠENOJ TEHNICI IZVOĐENJA SVAKOG POKRETA, A NE BESOMUČNOG RADA SA "TEGOVIMA", "UZBRDICAMA", "DUBINSKIM SKOKOVIMA" I OSTALIM PREČICAMA, JER TE PREČICE DAJU TRENUTAN (PRIVIDAN) USPEH, A UDALJUJU NAS OD CILJA. CILJ BI SVIMA TREBALO DA BUDE DA NAJTALENTOVANIJA DECA ILI BAREM JEDNO DETE OSTVARI VRHUNSKI SENIORSKI REZULTAT, JER SAMO SU TAKVI REZULTATI MERILO ZNANJA I USPEHA, SVE OSTALO SU ŠARENE LAŽE...

Druženje, zabava, kvalitetna tehnika, a iz toga i masovnosti vrhunski kvalitet mora da se izrodi. E tek onda počinje pravi posao za vrhunske trenere...

Da dodam, da do pre nekoliko godina nisu postojale težine ženskog koplja od 400g (mlađe i starije pionirke) i 500g (mlađe juniorke), već su bukvalno sve kategorije bacale seniorsku težinu od 600g. Tako da veliki broj rekorda poslednjih godina uopšte nije iznenađenje. No, i pored toga, Adriana je talenat kakav se nije pojavio još od Španovićke i Jelače. Jeste ovo nova disciplina (koplje 400g), ali mislim da ova devojčica može u budućnosti čuda da čini. Ona je i ove godine mlađa pionirka (ne znam koliko je još motivisana da baca vorteks i da juri magičnih 70m), tako da ima ovu i još cele dve godine da ovih 49.30m podigne do neslućenih daljina. Već u prvom nastupu ove godine, svoj lični (i naš mlađepionirski) rekord iz prošle je popravila za gotovo devet metara! Velika većina državnih rekorda je prethodnih godina postignuta ili u fejk disciplinama (što bi neko i za ovu rekao) ili u olimpijskim disciplinama koje su kod nas na dosta primitivnom nivou, ali ovo što je do sada uradila ova devojčica relativno krhke građe je nešto izuzetno!

Spoiler: pokaži
slika iz jula 2016. godine
Image
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 30 Mar 2017, 06:48

Izjava kao izjava je savrsena i nema joj se sta dodati. Ali...

Koliko postoje treneri i klubovi koji besomucno jure rezultate u mladjim kategorijama po svaku cenu toliko postoji i druga strana medalje. Cesto je to pokrice za nerad. Druzenje, zabava i tehnika se slazem, ali mozda ne tim redom. Ako placam engleski godinu dana bilo bi lepo da dete zna da se predstavi, ako placam dzez balet bilo bi lepo da se curice od 12 godina sa 7 godina staza ne sudaraju nakon godinu dana uvezbavanja jedne koreografije (kad imaju 5 godina to je slatko, sa 12 je vec malo manje), ako placam atletiku bilo bi lepo da moje dete od 12 godina s dugogdisnjim stazom zna skociti u dalj i da ne umire posle 200m, a od fizickih predispozicija zavisi koliko ce to biti daleko i brzo, neka se deca zabavljaju, ali prvo da uce ono za sta se placa. Medjutim, to veoma cesto nije slucaj, a to se sve zataskava druzenjem i naravno ultimativnom srecom.

U proteklom pasusu sam cesto namerno pomenuo rec placanje. Ne znam da li Topic brani deci od tri godine da treniraju u njegovom klubu jer oni nemaju sta da traze u sportu, ne znam da li petogodisnjak koji manje i krace trenira placa manje od petnaestogodisnjaka. Ako je na oba pitanja odgovor ne (a mnogi koji vrte tu istu pricu daju taj odgovor) onda to pomalo nije ok.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 30 Mar 2017, 09:31

Uh...nisam upucen u tu tematiku vezanu za placanje, pa ne umem precizno da odgovorim. Ne bih da zvucim kao njegov PR, ali moraju se pomenuti neke stvari.

Tesko da deca ''umiru'' nakon 200m u klubu koji osvaja medalje na drzavnom takmicenju. Takodje, pored skakackih disciplina, pre neki dan je zlato osvojila devojcica u bacanju diska, sto pokazuje da se klub razvija i da tezi da popuni sve discipline, a to nije pokazatelj nerada. Covek koji je bio svetski vrh kao takmicar i koji je od takmicarke nivoa Sare Savatovic napravio cetvrtu troskokasicu sveta, tesko da moze da se zadovoljava prosecima i mrvicama (tj. samo clanarinama). Mnogi trenerski pilicari svasta rade da bi se samo pojavili na srpskoj atletskoj mapi, Topu to ne treba. Em je egzistencijalno obezbedjen, em putuje po svetu pa svasta moze i da vidi za razliku od vecine srpskih trenera koji rade po predratnim metodama. Naravno, uvek postoji i druga strana medalje - a to je da niko nije imun na novac. Sigurno da deca ne treniraju za dzabe. I ne treba. Svaki rad treba da se naplati. Za malu decu do 7 godina postoje skolice sporta na kojima se radi koordinacija pokreta i uce osnove atletike. Oni realno ovde nemaju sta da traze. Ali ako je roditeljima cilj da mogu da pricaju da im decu trenira Dragutin Topic, neka ih, neka placaju. :biggrin:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 31 Mar 2017, 06:13

Niti poznajem Topica niti metode u njegovom klubu, ali poznajem masu ljudi koji vrte ovu istu pricu, a ona je vrlo cesto pokrice za nerad i postojanje samo jedne ambicije koja nije sportska. Ono sto meni smeta u njegovim FB istupima je sto previse patetise sa Mikom i njegovim izjavama od pre 30 godina, nedavno se zali sto nije dobio novac za miting posvecen njegovoj cerki nazvan po Miki i da je to izdaja i bruka. Mogao bi neko da organizuje turnir u klikeranju i da ga nazove po patrijarhu Pavlu, da li bi neko imao srca to da ne finansira?

Mikine izjave od pre 30 leta ne piju vodu jer pre samo sedam-osam godina je bilo nezamislivo da klinac sa 10 godina uopste trenira, a sada takvo dete ima pet godina iskustva koje sigurno mnogo vise zna i moze od duplo mladjeg juce upisanog i imam osecaj da vecina trenera ne zna sta da radi sa takvim detetom. Niko normalan mu ne daje tegove, ali neko drzi dva treninga po 40 minuta, neko pet po sat i po sedmicno. Price o tome da deca sa petogodisnjim stazom treba samo da se zabavljuju (uostalom ima i onaj snimak sa malim Noletom koji je rekao da mu tenis i nije samo zabava) tesko da piju vodu, jedi istu karadjordjevu i tortu svaki dan, tesko da ce biti posle vise godina slatko i zabavno, cinjenica sto i dalje ustajes, dolazis i treniras je dovoljan dokaz ljubavi prema tom sportu.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 02 Apr 2017, 20:26

Treneri svasta pricaju da privuku klince. Jasno je da je Top malo polupan i da vecini njegovih komentara ne treba pridavati nikakvu paznju, ali onaj komentar mi se bas dopao. Zelim mu svako dobro u pronalasku i profilisanju talenata.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby octopus » 03 Apr 2017, 10:13

Ove godine cemo da smaramo sa Adrianom Vilagos, verovatno isto kao sto smo prosle sa Bibicem. Samo sto se ona takmici u disciplini u kojoj je beli rod predisponiran da postize najvece moguce uspehe, pa samim tim u startu mozemo od nje mnogo vise da ocekujemo.

Prvi put u zivotu je bacala koplje od 500g i u konkurenciji (tacnije van konkurencije) 4 godine starijih devojaka bacila je preko 6 metara vise od prvoplasirane! Njen prvi zvanican rezultat sa ovom tezinom koplja iznosi 47.05m. Samo napred!

P.S. Nadam se da je organizator dobro napisao tezinu njene sprave...
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 04 Apr 2017, 03:42

Ni po babu ni po stricevima, samo po stotinkama i centimetrima. Svako sa kim se ovde smara je debelo zasluzio. Ovo su sjajni rezultati koji zasluzuju paznju i zvanicnih medija.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 12 Apr 2017, 12:47

octopus wrote:Prvi put u zivotu je bacala koplje od 500g i u konkurenciji (tacnije van konkurencije) 4 godine starijih devojaka bacila je preko 6 metara vise od prvoplasirane! Njen prvi zvanican rezultat sa ovom tezinom koplja iznosi 47.05m. Samo napred!

P.S. Nadam se da je organizator dobro napisao tezinu njene sprave...

Jeste, definitivno je koplje tesko 500g! Evo i potvrde, sture ali dovoljne. Adriana postavila novi državni rekord :okk:

Podsecam, mladjejuniorski rekord Atine Kamasi (koplje 500g) je za manje od 5 metara jaci od ovog rezultata, a Atina je tad bila cak 4 godine starija nego sto je danas Adriana. Plus, Adriani je ovo bilo prvo takmicenje sa ovom spravom (500g) u zivotu i to jos na samom pocetku sezone. Uopste nece biti iznenadjenje, da nakon dva mladjepionirska i pionirska rekorda (400g i 500g), ove sezone padne i jedan mladjejuniorski (500g), sto bi bio nestvaran podvig. Takodje, bilo bi lepo da Adriana ove sezone oproba i trecu tezinu koplja, seniorskih 600g. Tu mladjepionirski rekord drzi Marija Vucenovic sa vrlo dostiznih 37.90 metara. Valjalo bi objediniti sva 3 mladjepionirska rekorda. A sto se tice starijih pionirki, rekord sa seniorskim kopljem takodje drzi Marija Vucenovic sa, za ovu sezonu preteskih, 48.69m. Bice zanimljivo sve ovo ispratiti.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 14 Apr 2017, 06:20

Vilagos prebacila jos dve granice: vortex 71.40, koplje (400g) 51.75. I kod decaka vortex leteo preko 70m, Nebojsa Ivic iz Subotice (takodje 2004.) bacio 71.01m sto je takodje verovatno drzavni rekord.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 18 Apr 2017, 09:23

Adriana je vec do sada, tokom ove sezone, za preko 11 metara popravila licni u bacanju koplja od 400g!
Voleo bih da vidim svetske tablice za mladje pionirke u disciplinama vorteks, koplje 400g i koplje 500g. Ubedjen sam da je u sve tri kategorije u top 3 u svetu. Inace, Adriana je prva i jedina nasa atleticarka u istoriji koja je bacila bilo koju spravu vise od 70m.

Prethodni drzavni rekord u bacanju vorteksa za decake je bio 59.34m.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 19 Apr 2017, 15:17

To bi otprilike bilo kao da se sad pojavi neko trci 100m za 7.80 ili da skoci u dalj 10.5m. Samo neka nastavi pa dokle stigne.

Inace dete se bavi i rukometom pa bi bilo zanimljivo pitati nekog golmana od 13 godina kakav je osecaj kad te neko sa takvom rukom pogodi u glavu sa sest metara daljine? Kao sto me zanima primena njenih kvaliteta u rukometu tako bi me isto i zanimalo sta bi se desilo kad bi Ivana dosla na kosarkaski teren. Ako je Topic mogao zakucati iza linije penala, bas me zanima dokle bi mogla dohvatiti Ivana sa svojim fantasticnim odrazom?
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 20 Apr 2017, 14:28

Najjace u celoj prici je sto je ona jedna od najsitnijih u ekipi. :okk:
Sta ce biti kad se raskrupnja, poraste, pa masa sili da ubrzanje. :biggrin:
Ja sam Adrianu, dok je nisam video, zamisljao kao Kristinu Rakocevic. A nju pubertet nije jos ni posteno video. Ne smem ni da pomislim sta ce biti kad poraste i dobije jos bar 30 kilograma. Samo da nam je ne uzmu ili da joj neko ''pametan'' ne utuvi u glavu da to nije za nju. A bogom je dana.

Gledao sam uzivo vise puta takmicenja u muskom skoku udalj. Prvi skok je uvek najinteresantniji. Kad vidis obicnog mladica kako skace sest, sest ipo, sedam metara, neverovatan je osecaj. Posle tog skoka svaki sledeci ne impresionira cak iako je bolji, jer su se oko i razum vec navikli...
Secam se Topovih zakucavanja. Mislim se da su igrali timovi sa imenima sponzora Elmos protiv Siponsa (ovaj drugi je poznatiji zbog one reklame). Tu negde mozda '96. godine. Neverovatno sta je radio sa loptom i koliko je to nestvarno izgledalo. Voleo bih to da nadjem, ali sumnjam da ima na yt. Dovoljno je samo podeliti Keseljev komentar, da je Ivanin licni rekord jednak udaljenosti od ceone do NBA linije za tri poena! Neverovatno mi je da to divlja macka preskoci, a kamoli covek tacnije zena. I to jos nasa Ivana. :srce:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 21 Apr 2017, 04:13

octopus wrote:Gledao sam uzivo vise puta takmicenja u muskom skoku udalj. Prvi skok je uvek najinteresantniji. Kad vidis obicnog mladica kako skace sest, sest ipo, sedam metara, neverovatan je osecaj. Posle tog skoka svaki sledeci ne impresionira cak iako je bolji, jer su se oko i razum vec navikli...


Malo zvuci kao vic "bili atleticar i fudbaler", ali prica stvarno glasi da je jedan golman sa podcenjivanjem gledao na momke koji trce oko stadiona i onda mu je neko rekao da zagrli stativu i da pomisli da neko moze da skoci do druge stative. A onda da pogleda gore i da stvori sliku u glavi da neko moze ceo da preleti preko precke. Ili, da se vratimo na temu, da neko baci bilo sta na daljinu od 70 metara. Zaista impresivne stvari.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby jabukamen » 24 Apr 2017, 12:48

Sto bi rekao Balasevic "ako su lagali mene i ja lazem vas".

http://www.ozon.rs/sport/2017/ak-srem-e ... ki-rekord/

Kuriozitet ovog takmičenja je svetski rekord u bacanju koplja (400g) u kategoriji starijih pionirki, 2002. i 2003. godište. Taj istorijski rezultat je ostvarila atletičarka SAK “Senta” iz Sente, Adriana Vilagoš, bacivši
koplje 52,32 metra. Iako je Adriana mlađa pionirka, takmičila se u kategoriji starijih pionirki, što ovom rezultatu daje još veći značaj.
:krsti:
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mlade nade

Postby octopus » 24 Apr 2017, 13:08

400g je nova disciplina, jer su do pre par godina sve kategorije bacale 600g.
No i pored toga, fantazija!!! :jupi: :jupi: :jupi:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests