Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 06 May 2015, 04:11

octopus wrote:Ok, prica oko obrazovanja naravno pije vodu.


Malo li je, 50 godina sigurnosti vs 5 godina neizvesnosti, izbor je prilicno lak.

Kad smo kod zenskog koplja Jelena Vucicevic ispunila normu za mladje seniorsko prvenstvo. Prilicna guzva u toj disciplini. Uz Jelacu tu su i Vucenovic (`93), Vucicevic (`94) i Kamasi (`97) tako da cak i bez Jelace ima disciplina u kojim je mnogo veci mrak.

Sto se Ivane tice, naravno da ima jos puno vremena, ali ona je samo jedan iz kruga kandidata za medalju, naravno da nije na nivou Perkovic koja je sigurna tako da treba tu svasta da se poklopi da bi Srbija uzela atletsko odlicje na OI.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 07 May 2015, 08:04

jabukamen wrote:
octopus wrote:Ok, prica oko obrazovanja naravno pije vodu.


Malo li je, 50 godina sigurnosti vs 5 godina neizvesnosti, izbor je prilicno lak.

Sto se Ivane tice, naravno da ima jos puno vremena, ali ona je samo jedan iz kruga kandidata za medalju, naravno da nije na nivou Perkovic koja je sigurna tako da treba tu svasta da se poklopi da bi Srbija uzela atletsko odlicje na OI.


U kojoj ti to zemlji zivis, kad pricas o 50 godina sigurnosti... Ovde je samo 4 godine sigurno i to kad kad surujes sa vlascu. :colera: Papir zvani diploma odavno vise ne vredi... :crybaby: Ma ni u SAD ne vredi, ako ne upises neki od prestiznih univerziteta... Doduse SAD pruza i neke druge mogucnosti uhlebljenja, koje su kod nas tesko ostvarive zbog korupcije, pljackaske drzave i nesposobne birokratije, ali retko ko kao sto je Vesa Jevrosimovic uspe da se snadje nakon studija i uspesno primeni sistem u kojem je tamo ziveo. Ostali najcesce postanu anonimusi i u sportu i u biznisu (opet pricam o ljudima iz tzv. malih sportova).

Kad sam pomenuo Veru Nikolic, Stekica i Topica, pisao sam o nasim izgubljenim nadama iz ugla mogucnosti osvajanja bilo koje medalje (iako su bili kandidati i za zlato). A Ivana svakako jos uvek nije u toj zlatnoj kategoriji. Sto se tice mogucnosti osvajanja bilo koje medalje, u skladu sa formom u poslednje 2 godine, po meni su joj vece sanse da uzme odlicje, jer je jako konstantna sa daljinama oko 6.80 i malo preko, sto opet nije neka ogromna garancija. A Sandra Perkovic je svakako uz Estona Itona u desetoboju, ubedljivo najveci favorit igara. Sve osim zlata, bilo bi ravno cudu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 08 May 2015, 11:25

Da neko ima izbor izmedju:

A) zivota sa roditeljima ili u iznajmljenom stanu od stipendijice u kom bi atletika bila 100% (ako je iz manjeg mesta trening na sljaci, bez dvorane uz stalna obecanja) i to mu recimo donelo 10.40 na 100 metara sa neizvesnoscu sta ce sa zivotom posle 30 godine, ili

B) da ode u SAD i da mu bavljenje sportom bude samo sredstvo da dodje do americke diplome, zatim i radne dozvole, da zivi u uredjenoj drzavi u kojoj ce pronaci adekvatan i adekvatno placen posao za ono za sta se skolovao pa makar mu najbolji rezultat bio za dve desetinke slabiji verujem da izbor nije pretezak.

Ovo je teoretisanje, u praksi ni Amela koja zivi opciju A nije napredovala onoliko koliko je ocekivano tako da nema garancija za vrhunske rezultate. Kod nas se cesto provlace floskule da sportista ne treba odlaziti premlad u inostranstvo, da se u nasim klubovima bogzna kako radi (sada mislim na timske sportove, ali moze se to preneti i na pojedinacne), a ja sam veliki skeptik isto kao sto su nekad govorili kako se u nasim skolama vise uci nego u zapadnim, sad se ne prica vise o tome jer toliko stupidno da nemam reci. Ljudi su okrenuti sami sebi i mi imamo Noleta i Bogdana Bogdanovica uprkos Srbiji i trenerima Obradovicu (tenis) i Jakovljevicu (basket), a ne zahvaljujuci njima. Tako da, ako iz drzave odlaze (beze) pedesetogodisnjaci bez vestina logicno je da ce tim putem i talentovani sportisti iz nekomercijalnih sportova po cenu nekoliko stotinki ili centimetara slabijeg rezultata ili da ostanu bez titule balkanskog vicesampiona, verujem da ce ziveti sa tim.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 08 May 2015, 13:40

Slazem se sa svim napisanim u prethodnom postu. Ja bih prvi otisao da mi je neko ponudio iste uslove kao i njima. Ali kad se vrate, za njihovo znanje i diplome, malo ko ovde mari. A ko tamo ostane i snadje se, svaka cast. Razumem i da zbog skole, normalno, rezultati trpe i da atletika gubi svoj prostor u njihovim zivotima. Samo sam konstatovao da me cudi kako se u nasoj atletici, pa i veslanju, ne pojavi neko kao statisticka greska, poput Cavica, koji em je zavrsio prestizan koledz, em je bio vrhunski sportista. Ja nekako na celu stvar gledam kao patriota, da zemlja ima neku korist od njih. Ali kako drzava brine o vecini svojih gradjana, tako i oni na nju gledaju, pa mladi beze glavom bez obzira.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 13 May 2015, 05:52

octopus wrote:Odlican vikend srpskih atleticara u SAD.
Sara Savatovic 66.40. Medjutim, ovaj rezultat ne moze biti priznat kao NR, jer po propozicijama ASS, da bi rezultat bio rekord, neophodno je da takmicar istog dana uradi doping test, a na manjim univerzitetskim takmicenjima toga uglavnom nema.


Izgleda da su ipak odradjene procedure i da je rezultat priznat kao rekord. Sara nastavlja sa lepom tradicijom da svakog proleca obori drzavni rekord. Nadam se da ce joj se tokom godine u istom poduhvatu pridruziti jos njih nekoliko.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 13 May 2015, 07:49

Da, godina sa rekordima pocinje vec standardno. Prvo zene brzo hodanje. Pa Sara. Pa Ristic za malo izvisi (nadam se da sad nece), pa onda bude Ivana i na kraju neko cetvrti. Vec cetvrtu godinu zaredom Sara popravlja NR za oko 1m. 63 i nesto, pa 64 i nesto, pa 65.19 (koji joj nije bio priznat), pa sad 66.40. Napreduje polako, ali napreduje. Sto je jos vaznije, apsolvirala je daljinu od 60m, pa nam sa EPE donosi 5-6 bodova, sto je pre nje u toj disciplini bilo nezamislivo. 70m je granica koja odvaja solidne takmicarke od prosecnih. Zelim joj da se primakne toj daljini, pa makar isla ovim tempom, za 4 godine. NR je pre Sare bio malo preko 55m, znaci popravila ga je za preko 10m!

Inace i Raovic cak 5 godina zaredom ide tempom od jedne sekunde godisnje, sto su za razliku od Sarinih, koraci od 7 milja. 2010- 49,87. 2011-48,60. 2012-47,82. 2013-46,98. 2014-45,96. Nadam se da ce i ove godine da napreduje bar do 45,60 i da se ustali sa trkama ispod 46s. On i Bekric su velika misterija. Ne takmice se i ne daju nikakve izjave. Nadam se nekim skorijim trkama.

Dudas u petak i u subotu u Firenci nastupa u desetoboju, posle skoro 2 godine. Neparne godine su njegove, pa nek i ova bude. Na mitingu ce da bude losa konkurencija, ali se nadam da ce da osvoji bar 8075 poena, koliko je norma za SP. Pre neki dan je oborio PB na 110mH, doduse sa blago nedozvoljenim vetrom, ali je uvek potencirao da ako se radi na preponskom trcanju, da ce se videti rezultati u svim disciplinama.

Da pomenem i neki rezultat od vikenda. Pored Kolasincevih sjajnih 20.73 i osvojene norme za OI, zapazene nastupe su imali i Tomasevicka sa tacno 60m, Terzicka 4:13.89, Samac opet preko 75m.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 16 May 2015, 05:53

Novi rekord Sare Savatovic za celih centimetar bolji od prethodnog - 66.41.

Novo odustajanje Dudasa posle dve discipline. Ovo vec postaje zabrinjavajuce.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Angus Young » 16 May 2015, 10:25

Opet zbog povrede odustaje?
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19611
Joined: 11 Mar 2014, 01:21

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 16 May 2015, 20:08

Taman sam hteo da napisem lament nad sudbinom kletom srpske atletike, ali procitah da je Ristic spustio drzavni rekord na 100 prepone za celu desetinku i da sada iznosi 13.50 (fale mu jos tri stotinke za norme za SP i OI) tako da cu se zasad suzdrzati.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 17 May 2015, 07:10

Pratio sam Dudasa uzivo, onako pozitivno naelektrisan. Bio sam frapiran kako je lose odradio prve dve discipline, mislim da po toj dinamici ne bi uzeo ni 7000 bodova. Na fb glumi ludilo kako je spreman, a istina je skroz drugacija. Mozda ne treba ni da putuje na SP, nek to zaleci kako treba i nek se sredi u glavi.
Cestitke za Ristica, napokon je uspeo! 3 stotinke od OI norme, 20 stotinki od mogucnosti borbe za evropsku medalju i tacno 70 stotinki od WR. Mislim da vec sa ovim rezultatom upada u kvotu za SP, ali bilo bi lepo da to potvrdi i normom.
Jabuka, zasto si mislio da pises o krizi srpske atletike, jel ima nekih novih momenata? Mislim da je situacija skoro ista kao 2013. godine, koju su mnogi proglasili istorijskom. I dalje imamo par odlicnih seniora, uz veliku prazninu u vecini disciplina.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 18 May 2015, 05:24

Slazem se da je na osnovu Dudasevih rezultata u prve dve discipline bilo veliko pitanje i da je dovrsio desetoboj da li bi uopste stigao do norme. Povreda je dobar izgovor, videcemo sta ce dalje biti, ali zna se da su tri desetoboja godisnje neki maksimum tako da verovatno ostaje maksimalno jedna sansa da se ugrabi viza za SP.

Moj prijatelj je nedavno bio u Rumuniji i pitao sam kako je tamo, a on mi rece slicno kao kod nas, ali ide polako na bolje i ljudi se nadaju da ce biti mnogo bolje sto kod nas nije slucaj pa da tako zapocnem ovu pricu. Da mi je neko posle SP 2013. rekao da ce od trojke Terzic, Jelaca i Dudas na sledecem SP ucestvovati dvoje ja bih pitao, a zasto samo dvoje. Sada postoje realne sanse da od njih troje u Kinu ne ode niko. Da je neko pitao sta se ocekuje od Bekrica na sledecem SP rekao bih borba za titulu svetskog prvaka sa rezultatom na nivou evropskog rekorda, a mi sada pricamo o tome da li ce ispuniti normu. Od renesanse srpske atletike i jake reprezentacije sa velikim brojem kandidata za medalje dosli smo do toga da ce nas na svetskom prvenstvu predstavljati troje od cega Bekric i Kolasinac (svaka mu cast na konstantnosti, ali onih 21m koje on juri u drustvu Storla i Amera koji bacaju metar dalje nije konkurentno) bez velikih sansi, a najvece sanse da im se pridruze imaju Tomasevic koja je debelo zagazila u cetvtu deceniju i Jevtic koja polako iz nje izlazi, a svi znamo koji su dometi njih dve i kako ce zavrsiti nastup ako uopste odu na SP. Pa slicna je situacija bila sredinom devedesetih kada su reprezentacija bili Topic od kog se puno ocekivalo i pouzdani kome malo fali za vrh Peric samo sto tada niko nije pricao o procvatu.

Naravno da 20. maj nije pravo vreme za izvlacenje bilo kakvih zakljucaka i voleo bih da me atleticari demantuju, ali po meni tako stvari trenutno stoje, zlatna generacija rodjenih oko 1990. uglavnom nije nastavila kako je krenula, a ovih pet godina mladjih koji bi trebalo da im se pridruzuju skoro da uopste i nema. Mozda ce medalje sa EP i SP iz perioda 2012.-2014. imati veci efekat na generacije rodjene u ovom milenijumu koje su se tih godina tek pocele baviti atletikom. Atletika je presla u grupu povlascenih sportova, vrhunski takmicari su dobro placeni, pripremaju se po Dubaijima i Juznim Afrikama sto se po meni malo granici i sa perverzijom (Todosijevic u Dubaiju i Mijailovic u Portugaliji je za mene malo bahacenje), atletika je na tv-u i po portalima, ali mislim da to nije dovoljno materijalizovano (izuzev priprema po egzoticnim lokacijama) jer novih vrhunskih seniora, sirenja baze po klubovima i mladjim kategorijama, hale, popravljanja uslova za trening u mnogim klubovima nema i sve oci su uprte u Ivanu koja bi trebala sve to da zakamuflira. A Ivana je jedna veoma uspesna devojka, nije ni ona atletika ni tim ni savez.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 18 May 2015, 07:48

Jabukamen, svaka ti cast na velikom angazovanju u poslednje vreme i na veoma azurnim, sveobuhvatnim i argumentovanim komentarima. Da su ljudi takvih zrelih shvatanja u nasoj atletici, sigurno da bi bilo bolje.

Ko je iole bio na nekom mitingu u organizaciji ass, video je kakav polusvet vodi srpsku kraljicu sportova. Od organizatora, preko sudija, do najvaznijih ljudi, trenera. Moram da istaknem, cast velikim, ali retkim entuzijastima. Upoznao sam coveka iz Krusevca koji vodi statistiku i on na sajt njegovog kluba cesto kaci neke rezultate, koji se nigde drugo ne mogu naci odmah posle takmicenja, a ne ticu se AK Krusevac, jer tu cesto nema ni jednog njihovog predstavnika. Decko je na sajt okacio tablice zimske sezone iz 2015. godine. Pitao sam ga zasto nema tih tablica i na sajtu ass i zasto nema azuriranja tablica svakih mesec dana i manje, kao sto je to bilo zakljucno sa 2011. godinom, a on mi rece da je covek koji inace azurno vodi te tablice, clan tehnickog komiteta IAAF, Ozren Karamata u losim odnosima sa ljudima iz ass i ne zeli da im prosledi te tablice!
Sta se jos desava, mi smo jedna od retkih zemalja koja nema cipove za pracenje broja pretrcanih/prehodanih krugova, najvise iz razloga da sudije ne bi izgubili dnevnice. Desava se da na stazi bude 7-8 sudija(!) koji broje krugove i da opet neko pretrci krug vise (retko manje) jer su se zabrojali. Cesto ako neko bude blizu nekog dobrog rezultata, oni u strahu kazu da mora jos jedan krug da pretrci, jer je nemoguce da je imao tako dobro vreme!

To sto se desava sa nasim najboljim takmicarima je manje-vise normalna stvar. Ljudi dodju do nekih rezultata, zasite se. Onda dodju neki novi mladi lavovi i prestignu ih, a nasi vise nikad ne budu ni oni stari, a kamoli jos bolji. Problem je sto se to skoro SVAKOME pojedinacno desava! Brankovic je govorio (mnogo pre nego sto je otisao u direktorske vode) da je on postao evropski sampion ni iz cega, ali da je imao celicnu volju.
Mislim da je atletika kod nas u jednom tranzicionom periodu, u kome svi zeljni privilegija, koje nisu imali godinama, uzivaju u uslovima o kojima su sanjali i kukali sto ih nemaju; a da je voljni i radni momenat dobrano pao. Nadam se da ce vise da se osveste i naviknu na dobro i da ce stoprocentno da se posvete svom poslu. Trener od Bekrica dve godine zaredom prica da je sve u redu, a osecamo da i ove godine nece biti trka ispod 49s. Plasim se da je kolotecina hedonizma mozda povukla i Raovica, kome bi ovo trebala da bude sezona primicanja vrhunskim ostvarenjima, a ne mirise bas na dobro, gledajuci zimsku sezonu i trku na 200m od pre neki dan. Nadam se da gresim.
Ajde Mijailovic, on je veliki potencijal i ima kredita, ali da se matori Todos baskari po Dubaiju, to je previse.
Kakva smo zemlja, vise nego dovoljno ce da bude, ako Ivana daj Boze uzme medalju na SP, da neki stucnjak proceni da je sve u srpskoj atletici bajno. Opet ce svi da zadrze privilegije, bez sankcija, ali i bez zelje za daljim napretkom.

Ono sto je dobro, jeste da je interesovanje za treniranjem neverovatno poraslo. Iz toga mora da se izrodi neki kvalitet. To bi moglo da dovede da imamo vise atleticara koji trce 10.5, atleticarki koje mogu da skoce uvis preko 1.80, sto i bez vrhunskih ostvarenja, moze neku zemlju da okarakterise kao atletskom, sto mi nazalost nismo. Mi imamo 2-3 zlatne jabuke (racunacu tu uz Ivanu i Bekrica koji je i dalje 3. na svetu i Jelacu, koja je 2. u Evropi, sve ovo nazalost bez pokrica za buduce uspehe), ali i prazno drvo. Nama treba mnogo zelenih, zutih i crvenih, cime bi se povecala mogucnost da se opet rodi neka zlatna jabuka. Ali nam treba i neko ko ce i da potkresuje to drvo i da ga prska od stetocina. Ovo drugo ne vidim da ce da se desi.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 19 May 2015, 20:20

Hvala na lepim recima, ja sam samo jedan ljubitelj kao sto ih ima na desetine hiljada, samo sto nemam vise zivaca da gutam informacije o blizancima pa vise volim da pratim sportove poput atletike ili plivanja. E sad sto su na polozajima novinara (danas sam slusao sportsku novinarku na 202-ci koja je rekla da je puno nasih kosarkasa osvojilo nagrade u NBA, valjda joj prezimena Mirotic i Bogdanovic tako zvuce i jos milion debilizama u tri minuta) i funkcionera poslusnici, zalutali i ko zna jos kakvi to je druga stvar.

Na tvoj post nemam puno sta dodati jer se slazem 100%. Sto ti rece mi smo bez obicnih jabuka, a kao ilustracija moze posluziti prvenstvo Srbije u visebojima (u informatickoj eri rezultati nisu objavljivani 2 cela dana) gde bronzane medalje za seniore nisu ni dodeljene jer su ucestvovala po dva takmicara, a srebro kod muskaraca je uzeo takmicar rodjen 1966. godine.

Da nije sve crno pobrinuo se Bursac koji je istrcao 1500 za 3.42 sto je trenutno rezultat za top15 seniora i top5 na evropskoj listi do 23 godine. A sutra je i prvo prvenstvo drzave u kids atletiks gde su najmladji ucesnici rodjeni 2007. pa ce mozda za koju deceniju biti osvajaca i bronze na prvenstvu drzave u desetoboju.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Raoul Duke » 19 May 2015, 21:41

Само да вам захвалим на сјајним уписима. Иако мало ко пише овде, сигуран сам да нас има доста који читамо.
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Angus Young » 19 May 2015, 21:49

Ima ima, čitamo. Samo nastavite!
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19611
Joined: 11 Mar 2014, 01:21

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests