Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Milutinov Tata » 30 Jun 2021, 05:25

#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29662
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 01 Jul 2021, 05:53

Mislim da je to to sto se tice rezultata koji uticu na plasman na OI. Plasirali su se Spanovic, Sinancevic, Kolasinac, Tomasevic kao 29. i Vucenovic kao poslednja, 32. Iako je imala dve prilike da potvrdi plasman na OI i nijednu nije iskoristila, Marija je ipak ostala u 32. Kolasinac je navodno na takmicenju imao pet sudija i tri ucesnika.

Ispod crte su ostali Vilagos, Gardasevic, Anic, Bibic i naravno svi ostali. Za Anica mi nije krivo, u drugoj koloni (za plasmane) je svuda imao po 80 ili 100 poena, ali jednostavno duzine nisu bile dovoljne. Tek sam sad skontao da je Bibic trebalo da udje ne u 32 nego u prvih 45 i to je trebalo da uradi jos lane, ali eto, bice uskoro utesno takmicenje. Milica je svoj najvredniji skok ostvarila na balkanijadi, ali nije bilo dovoljno kao i za Vilagos koja je u konacnom zbiru imala tri hica preko 60m (za razliku od Vucenovic koja je imala samo jedan), ali malo zbog druge kolone (kad bi se gledali poeni samo za duzine Adriana bi bila ispred Marije), malo zbog onih hitaca od 57-58 gde je trebalo 60m ostala je kratka za pet mesta.

Za vikend su ekipna prvenstva Srbije, pionirsko i seniorsko. Krusevac ce poslati pionirke, Novi Pazar, Kraljevo i Smederevo bez ijedne ekipe. Sledeci stadion je valjda u Cupriji koja takodje ne moze godinama sastaviti ekipu ni u jednoj konkurenciji... Neko juce na olimpijskoj temi rece da se previse ulaze u atletiku, nemam nista protiv ulaganja u atletiku, u takmicare i infrstrukturu, ali imam protiv pravljenja stadiona tamo gde nema takmicara, protiv evropskog prvenstva posle kog nema finansijskog izvestaja i nakon kog ne ostane nista, pa onda daj i svetsko koje niko drugi nece, imam protiv dovodjenja najatraktivnijeg, pa time verovatno i najskupljeg takmicara na miting na kom nije dozvoljen pristup publici, protiv visemesecnih nagradnih izleta po Africi i Dubaiju...
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 05 Jul 2021, 07:49

Na ekipnim prvenstvima rekordan broj ekipa (izgleda da su sredstva koja su deljena lane primamljiva za mnoge) i dominacija Zvezde kod pionirki, seniora i seniorki. Od pojedinacnih dostignuca Sinancevic opet na 21.30m, Kolasinac manje inspirisan. Od licnih rekorda dva su vredna paznje, zaboravljena Delic sa 180 cm u visu i za mene novo prezime Pesic kod dama 54.77s na 400m.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Dylam Dop » 05 Jul 2021, 21:29

YT-algoritam mi izbacio 'High Jump' za zene i znatizelja mi nije dala mira pa odem da bacim oko na trenutni IAAF-poredak i tamo se iznenadim da je Topiceva kcerka napravila zapazene rezultate ove godine. Evo samo prije 3 sedmice skocila 1,88m na juniorskom prvenstvu Balkana u Istanbulu.. Trenutno treci, zvanicni rezultat u svijetu u kategoriji tih najmladjih (U-18). Samo su jos jedna Begijanka i Njemica ispred nje koje skacu preko 1,90..

Znym da je kasno vec, ali mogu, jelte, i juniori bez problema da ucestvuju na OI u slucaju da prebace zadate OI-norme?!
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7187
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 05 Jul 2021, 22:59

U18 ne mоže u bacanjima, višeboju, 10000m, maratonu i brzom hodanju.

https://athletics.ca/wp-content/uploads ... ria-EN.pdf

Senior Athletes: Any athlete aged 20 on 31 December, 2021 (born in 2001
or earlier) may compete in any event
U20 Athletes: Any athlete aged 18 or 19 years on 31 December, 2021 (born
in 2002 or 2003) may compete in any event except the Marathon and 50km
Race Walk.
U18 Athletes: Any athlete aged 16 or 17 years on 31 December, 2021 (born
in 2004 and 2005) may compete in any event except the throwing events,
Heptathlon, Decathlon, 10,000m, Marathon and Race Walk.
Athletes Younger than 16: No athlete younger than 16 years of age on 31
December, 2021 (born in 2006 or later) may compete at the Olympic
Games.
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 06 Jul 2021, 15:18

Ni ja nisam čuo za Pešić, znam da MNE braća imaju sestru, možda je ona, no to je nebitno. Odlično vreme za srpske pojmove, naročito kad dođe iz zone anonimnosti.

Sinančević u Poljskoj pre nekoliko dana imao hitac oko 21.15m, to više niko ni ne notira, jer su nam na prvi pomen njegovog imena u glavi 22m.

Lepo je kad se osvoji miting DL i kad pored imena sportiste piše SB na manje od mesec dana do OI. Nadam se da će Ivana nastupiti u Tokiju i tamo dati svoj trenutni maksimum, a ako bude imala sreće ovih 6.88m su svakako u zoni slabije bronzane medalje. Zbog vetra, jasno je da ona može još bolje, čime verovatnoća za medalju značajno raste. Samo ovaj put bez pritiska, koji je pre Rija sa velikim razlogom na njenim leđima postojao. To je sad veliki pozitivan faktor.
User avatar
octopus
 
Posts: 5224
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Dylam Dop » 07 Jul 2021, 20:05

Jedno pitanje jos:

-kako Srbija ne moze da izbaci jednog perspektivnog kopljasa?! Evropljani bar i dalje dominiraju u ovoj kategoriji, pa mi nije sasvim jasno (a onoliki vise po teretanama). Trenutni rekord ExYu iznosi 83,34m, postavljen davne 1987 od strane Seada Krdzalica.
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7187
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 08 Jul 2021, 00:08

Gde baš nađe kopljaše. :)
Tu nemamo ni školu, a ni slučajnog šampiona.

Koplje ima minimalne veze sa teretanom, to je u najvećem procentu božji dar, pa sve ostalo. 80m ne može da prebaci niko, ne znam koliko da je uporan, ako mu bog nije podario ruku Ilije gromovnika. Možda postoji još par desetina ljudi u Srbiji osim Samca za takav poduhvat, ali oni ne treniraju koplje, niti ko ima da vidi njihov talenat. On je momak iz Sremske Mitrovice, našeg glavnog kopljaškog centra. U mnogim gradovima ne postoje bacačke sekcije u klubovima ili se svode samo na kuglu koja je najjednostavnija za pronalaženje mesta za treniranje. Takođe, decu atletika ne zanima, a kakvi su nam znalci i pedagozi u trenerskoj sferi, to nije ni čudo. Nevezano za nepopularnost ovog sporta u odnosu na kolektivne.

Očigledno, žene su nam mnogo talentovanije za ovu disciplinu i tu treba nečemu da se nadamo.
Last edited by octopus on 08 Jul 2021, 00:15, edited 1 time in total.
User avatar
octopus
 
Posts: 5224
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby -Lepi- » 08 Jul 2021, 00:15

Odmah se setim one muljaze i "rekorda" Vedrana Samca. :biggrin:
User avatar
-Lepi-
 
Posts: 2257
Joined: 17 Dec 2012, 22:04
Location: BGD

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 08 Jul 2021, 00:18

Šteta za njega, što će verovatno po tome ostati upamćen, no istina uvek treba da pobedi. I prethodni lični 80.90m je postigao, priča se, pod sumnjivim okolnostima. Navijam za njega i pored svega i drago mi je što je ove godine imao taj dobar rezultat, zapravo novi lični, ali mimo njega, sve ostalo je premršavo.
User avatar
octopus
 
Posts: 5224
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Dylam Dop » 08 Jul 2021, 13:35

octopus wrote:Gde baš nađe kopljaše. :)
Tu nemamo ni školu, a ni slučajnog šampiona.

Koplje ima minimalne veze sa teretanom, to je u najvećem procentu božji dar, pa sve ostalo. 80m ne može da prebaci niko, ne znam koliko da je uporan, ako mu bog nije podario ruku Ilije gromovnika. Možda postoji još par desetina ljudi u Srbiji osim Samca za takav poduhvat, ali oni ne treniraju koplje, niti ko ima da vidi njihov talenat. On je momak iz Sremske Mitrovice, našeg glavnog kopljaškog centra. U mnogim gradovima ne postoje bacačke sekcije u klubovima ili se svode samo na kuglu koja je najjednostavnija za pronalaženje mesta za treniranje. Takođe, decu atletika ne zanima, a kakvi su nam znalci i pedagozi u trenerskoj sferi, to nije ni čudo. Nevezano za nepopularnost ovog sporta u odnosu na kolektivne.


Zar ne moze SAS da plati, recimo, neku trenersku obuku od pola god. u Ceskoj? I da se tamo pokupe glavne smjernice i cake za uzgoj talenata za bacacke discipline? Pa i da odu tamo na duze pripreme sa najperspektivnijim ucenicima.. Ne vjerujem da je u Srbiji "tek par desetina ljudi sa gromovitim rukama" i generalno na balkanu koji je postojbina 'Homo Dinaricusa' koji je medju istaknutijim jedinkama na ovom globusu po pitanju fizikalija. Uostalom nije kvaka samo u tome, iako jesu fiz. predispozicije medju najbitnijim. Vazna je i tehnika, utreniranost misica - njihovo pravilno istezanje i dostizanje optimalne elasticnosti vlakana. Ima tu mnogo i do tehnike/matematike: -pod kojim uglom, vjetrom i inim vrem. uslovima, zahvatom koplja, da li mu dodajes spin, itd.. izbacujes projektil.

Vidi brate one Yega i Petersa iz dalekih Kenije i Grenade (prirodni talenti) - da li stvarno vjerujes da u njihovim domicilnim drzavama postoje takve atl.-bacacke skole na koje ciljas??

Bacacki rekviziti (koplja i ostalo) uopste nisu skupi, a onoliko atletskih stadiona je vec napravljeno i uredjeno u Srbiji posljednjih godina. Teretane sam pomenuo zbog toga sto vjerujem da nepregledna gomila onih koji ("dokono") vise po njima, bi se rado okusalo u tim disciplinama kada bi imalo prilike i animiralo ih na taj nacin. Sve te discipline ionako razvijaju grudni kos, bicepse, tricepse i deltoide..

Si vid'o onog baje Fetera i nj. definiciju?!
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7187
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 08 Jul 2021, 22:19

Fokusiran sam na OI, da ti odgovorim sad, pa ovakve diskusije vodimo nakon Tokija. :biggrin:

Atletika je budžetski sport. Češka vlada finansira programe njihovih sportista. I kako sad podeliti troškove ako zajednički treniraju sa našima, a državni novci su to, mora sve u dinar da se pravda. Onda kakav je interes Čeha da rade sa Vilagoš, da joj otkriju sve svoje tajne zanata koje su decenijama baštinili, da bi donela medalju Srbiji. Čak i da se sve dogovori, postojala bi bojazan da ona pređe da nastupa za njih, pa ni našima to ne odgovara. Malo je to drugačije nego u ekipnim sportovima.

Ne znam koje su cene atletskih rekvizita, ali sigurno su skupi (za pojmove atletskih klubova i sportista). Upravo sad traje akcija u SM skupljanja sredstava za novo koplje Marije Vučenović, sa kojim treba da nastupi u Tokiju. Para u atletici ima, ali samo na projektima gde one mogu da se izvuku. Tamo gde nema provizija, tu je mnogo dati i 100 evra.

Džaba sve što pričaš o genetici Balkana, kad koplje u Srbiji trenira 150 muškaraca u svim starosnim kategorijama.
User avatar
octopus
 
Posts: 5224
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Dylam Dop » 08 Jul 2021, 22:54

octopus wrote:Atletika je budžetski sport. Češka vlada finansira programe njihovih sportista. I kako sad podeliti troškove ako zajednički treniraju sa našima, a državni novci su to, mora sve u dinar da se pravda. Onda kakav je interes Čeha da rade sa Vilagoš, da joj otkriju sve svoje tajne zanata koje su decenijama baštinili, da bi donela medalju Srbiji. Čak i da se sve dogovori, postojala bi bojazan da ona pređe da nastupa za njih, pa ni našima to ne odgovara. Malo je to drugačije nego u ekipnim sportovima.


Ne kapiram bas ovo gore. Pa valjda se misli na to da nasi plate njima tu obuku/udio u zajednickim treninzima (ili stavise da platimo njihovog prominentnog trenera koji bi dosao u Srbiju da obuci nase, tako bi bilo i najlakse). Cijenim da postoje neki cjenovnici oko toga. Ne mislim da nam otkriju bas SVE tajne zanata/cake, ali mogu da nam prenesu dobar dio znanja. Sportski je dijeliti iskustva na ovaj ili onaj nacin i ne postoji sport u kome se to ne cini. Ne vjerujem da bi Vilagos tek tako "promijenila dres", ako bi joj uslovi u Srbiji bili obezbijedjeni, odn. ako je/bi Srbija vec dosta ulozila u nju (+tu je i dalje primamljiv bonus u vidu nac. penzije). Ne znam koji je to sportista iz Srbije u posljednje vrijeme otisao da nastupa za druge drzave? (bjese ono samo poneki golmani u rukometu, Sefik u vaterpolu, i jos neke rukometasice za CG, Natasa Janic za Madjarsku - ali to je vec do sukoba sportista sa pripadajucim savezima, nezadovoljstva zbog uslova i eventualno internih dogovora saveza iz Srbije sa sportskim savezima iz CG).

A za talentovane pojedince nasli bi se vrlo vjerovatno i privatni sponzori (eno ga i "Mocart" ulaze sve vise, kupovina rekvizita bi za njih npr. bila sitnica).

Eto iduce godine je i svjetski indoor sampionat u BG, idealna prilika i za reklamne panoe.. Ovo su, recimo, bili sponzori evropskog indoor sampionata 2017 - skroling na dole: http://www.belgrade2017.org/en/venue
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7187
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 10 Jul 2021, 05:23

octopus wrote:
Lepo je kad se osvoji miting DL i kad pored imena sportiste piše SB na manje od mesec dana do OI. Nadam se da će Ivana nastupiti u Tokiju i tamo dati svoj trenutni maksimum, a ako bude imala sreće ovih 6.88m su svakako u zoni slabije bronzane medalje. Zbog vetra, jasno je da ona može još bolje, čime verovatnoća za medalju značajno raste. Samo ovaj put bez pritiska, koji je pre Rija sa velikim razlogom na njenim leđima postojao. To je sad veliki pozitivan faktor.


Uzorak je mali, ali hrabri i cinjenica da je Ivana bila najbolja u najvaznijoj sestoj seriji i u DL osvajala bolja mesta od zasluzenog kada je pritisak bio najveci. Na OI ce pritisak biti veliki tokom svih sest serija, nadajmo se da ce i to biti Ivanina prednost.

Vucenovic je ovih dana dobila ekstra kvalitetno koplje koje vredi 800 evra. Sto se tice edukacije, ne verujem da bi iko za novcanu naknadu odbio da posavetuje mamu Vilagos koja je u Splitu mogla gledati kako trenira svetska rekorderka. Ima kojesta na youtube, ima knjiga, moze se posavetovati, e sad kolika je spremnost nasih trenera da upijaju znanje, to je druga prica.

Ovo sto napisaste da koplje ima minimalno veze sa teretanom secam se kako je Zelezni trenirao sa Britancima (bio je izvesni Bakli, ne znam koji su bili ostali) i da su se Britanci cudili kako je on slab i da ne moze da dize ni priblizne tezine kao oni. Medjutim, kad se izadje na teren i uzme koplje u ruke...
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Dylam Dop » 10 Jul 2021, 10:32

Kod bacanja koplja vaznija je svakako utreniranost, odn. elasticnost misica, nego njihova (ukupna) snaga. Najbitniji je onaj zavrsni trzaj/impuls kad se koplje ispusta iz ruke i tad su naprezanja najveca. Misici to moraju da podnesu.. Pored toga, vjerujem da je bitna i duzina samih udova, tj. ruke koja dalje zamah koplju.

Ja sam npr. kao klinac za nekih 5-10m prebacivao drugare, bacajuci obican kamen sl. velicine. Imam dosta velik 'wingspan' i uvijek sam davao taj zavrsni trzaj. Teretana nista, samo zgibovi u prirodi, istezanja i gimnastika, rjedje sklekovi.
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7187
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests