Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 22 Jun 2021, 05:43

bowie wrote:Neke zemlje kao da su kupile random takmičare sa ulice. Maltežanin i Andorac skočili po 1,40m u vis. Ako me sećanje ne vara to je u mom odeljenju 8. osnovne skakalo barem 4 ili 5 njih sa minimalnim treningom. Mislim da neko skakao čak 1,55m ili 1,60m.


Jeste tako, ali Andora ima broj stanovnika kao Vranje, sumnjam da bi i kod nas u Vranju mogli naci cak i pristojnog za svaku disciplinu.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 22 Jun 2021, 08:32

Nažalost, Samčev rezultat je jedini vredan pomena, u nama bitnim kategorijama: jakih ličnih rekorda, solidnih evropskih rezultata ili približavanja državnim rekordima. Verovatno je i jako toplo vreme kumovalo da se ne postignu trenutni maksimumi. Pohvale za nekoliko naših starijih i mlađih (već pomenutih) juniora, koji nisu imali vrhunska seniorska ostvarenja, ali su svakako bili izuzetni.

Zajedno sa Kiprom i svemoćnom Moldavijom smo se iz beton lige plasirali u treći rang takmičenja. Neko će reći u drugu ligu, ali ako je PLS prva liga Srbije, onda je i naša atletika u drugoj ligi, kako kome šta lepše zvuči. Inače, u prva dva ranga, u kojima mi nikad nećemo nastupiti, takmiči se 21 reprezentacija. Sad smo upali među 33 najveće atletske zemlje Evrope, što znači da postoji EURO sa 24 reprezentacije, ni u atletici se ne bismo plasirali.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 24 Jun 2021, 09:00

Za 5 dana se podvlače crte za OI. Verovatno četvoro naših atletičara ide u Tokio. Ako ne bude nekih nenormalnih iznenađenja, Ivani Španović i Arminu Sinančeviću, društvo bi trebalo da prave Dragana Tomašević i Marija Vučenović.

Malo sam analizirao i ostale naše koji su bili u trci. Pre svega, da pohvalim sistem rangiranja, koji je pre par godina zaživeo, a sada se slegao utisak i mogu da kažem da nešto bolje i poštenije nije moglo da se smisli. Boduje se 5 najboljih rezultata i uzima se prosek. Zatim, najkvalitetnija takmičenja nose najviše bodova, pa bomba iz Bara ne vredi mnogo u odnosu na mnogo lošiji rezultat sa državnih prvenstava, jer seosko takmičenje u Baru ne donosi bonus poene. Velika imena su u prednosti jer dobijaju pozivnice za mitinge koji donose pregršt poena i to jeste malo nepošteno prema mladim nadama, ali ko napravi 1 vrhunsko ostvarenje, automatski mu se mnoga vrata otvaraju.

Elem, čim nas je sada četvoro, a pre 5 godina je bilo čak 3 puta više srpskih predstavnika na OI, jasno je koliko je sve postroženo. Da li su nam u Riju trebali nastupi: Olivere Jevtić, Nenada Filipovića, Predraga Filipovića, Vladimira Savanovića, Anđelka Rističevića i još tada "bivšeg" atletičara Mihaila Dudaša? Naravno da nisu. Ovaj sistem je sasekao mogućnost pojavljivanja atletskih poluamatera. Nažalost, granice su pomerene još dalje, pa ni neki ozbiljni takmičari poput Anića, Bibića, Kolašinca i Milice Gardašević ne putuju. Bez obzira da li bi imali ili ne šanse za top12, šteta je što ih nećemo gledati.

A koliko su oni bili blizu OI, vrlo je lako dati odgovor. Gledajući prosečan rezultat poslednjeplasiranih atletičara iz njihovih disciplina, jasno je koliko je jaka konkurencija. Bibić i Kolašinac imaju samo po 1 ostvarenje (od 5 mogućih) koje je iznad tog rezultata, a Anić i Gardašević nemaju ni jedan skok te razine. Ni rezultat Vedrana Samca sa EPE ne ispunjava taj kriterijum, kao ni Angelininih 188 cm, niti Trgovčevićevih 13.79s, niti oba hica Adriane Vilagoš preko 60m! Sad je očigledno koliko je teško otići na OI, kad govorimo o zemljama poput naše, koje ne dobijaju wc. Zato, puna podrška njima četvoroma. Nadam se da ćemo imati 2 finala i bar 1 napad na medalju.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 24 Jun 2021, 09:35

octopus wrote:
Elem, čim nas je sada četvoro, a pre 5 godina je bilo čak 3 puta više srpskih predstavnika na OI, jasno je koliko je sve postroženo. Da li su nam u Riju trebali nastupi: Olivere Jevtić, Nenada Filipovića, Predraga Filipovića, Vladimira Savanovića, Anđelka Rističevića i još tada "bivšeg" atletičara Mihaila Dudaša?


Ovo za Dudaša je netačno. Te iste godine je uzeo bronzu na Evropskom.
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 24 Jun 2021, 10:46

Možda sam malo preterao za njega jer nema plasman na svoje 2 OI pa to baš iritira, ali uveliko je bio u velikom padu od 2013. godine. Ipak tih 8150 bodova realno ne vredi za evropsku medalju, a nije ni čudo što je to postigao jer je događaj bio mesec dana pred OI, kad mnoge to EP nije ni zanimalo... Da mu se pred kraj takmičenja Španac Urenja nije povredio, ne bi bilo te medalje. Znači pored nedostatka konkurencije, trebala mu je i sreća.
Sve je ovo nebitno, da je završio samo jedan desetoboj na OI i da je na njemu imao 8000 bodova, ne bih ga spomenuo u prethodnom postu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 24 Jun 2021, 20:14

Nedostatak konkurencije, 8150 ne vredi za medalju ...Čini se da i medalja iritira ili sam pogrešno razumeo? To da ne bi osvojio medalju verujete samo ti, Urenja, njegova familija i prijatelji ali to je vaše pravo. Španac je tada bacao disk 38m i imao PB ispod 8000 poena. Zar i Dudaš nije uvek vukao neke povrede? Koliko bi poena imao da je bio 100%?

U kojim disciplinama je bio u velikom padu? U većini disciplina se popravljao ili bio egal sa ranijim periodom ali povrede su ga sprečile da obori NR barem još jednom. Bio je lošiji na 400m gde je ranije često trčao ispod 48s što je svetska klasa za desetoboj i na 1500m.
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 25 Jun 2021, 04:55

Sad sam gledao rezultate iz Ria i bilo je nekih disciplina poput zenskog diska sa 34 ucesnika, ali je bilo i nekih sa mnogo vise poput 800m tako da ove godine jeste teze upasti u olimpijce. Tesko je i u drugim sportovima, mislim da 41. visas i ne zasluzuje da se pojavi na OI. I meni se svidja ovaj sistem kvalifikacija.

Nasi predstavnici su Tomasevic sa 39 godina, Spanovic koja je dosta mladja, ali je pri kraju karijere (ne znam da li sam procitao ovde da joj je OI oprostajno takmicenje i da se nece takmiciti ni u BG na dvoranskom ili sam nesto uobrazio?), Vucenovic koja ima 28 i Sinancevic koji je mlad. Zato mi je zao sto Milica i Elzan nisu upali u 32, ona mozda i nema kvalitet, a Elzan ce mozda nekom posluziti za primer da cim pocne period hvatanja norme, a ti to mozes da ostvaris pokupi je, jer se ne zna sta ce se desiti koji mesec pre igara.

Sutra krece balkanijada. U maju je nekako pocetak sezone i ne ocekuju se veliki dometi, ali brzo dodje jun i za mnoge je ovo i kraj sezone, nekako prebrzo, mnogi ce imati jos takmicenja tokom leta i septembra, ali bitnih i za koje se tempira forma nema.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Old school » 26 Jun 2021, 13:20

Balkansko atletsko prvenstvo live:
https://www.youtube.com/watch?v=Gu3zDaLR0h4
Diže narod, krsti zemlju, a varvarske lance sruši,
iz mrtvijeh Srba dozva, dunu život srpskoj duši.
User avatar
Old school
 
Posts: 7244
Joined: 20 Jun 2014, 09:24

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jovanho » 26 Jun 2021, 19:40

Korektan prvi dan i popunjene tribine što je za Smederevo nezamislivo u svim sportovima...Bilo je lepo gledati Vilagoš kako se raduje rekordu i Sinančevićev dobar hitac.
jovanho
 
Posts: 668
Joined: 08 Jan 2012, 13:42

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 27 Jun 2021, 08:30

Slazem se da je prvi dan bio dobar. Sinancevic na visokom nivou, ostale dve olimpijke i ne bas sa oko 56m. Bibic novo zlato, nadam se da je ovo zalet za velike stvari, da je za razliku od Amele on materijal za vece stvari od balkanijada i univerzijada.

Vilagos sjajnih 60.94m, drugo mesto na takmicenju i druga na juniorskim listama, njene licne smo pratili jos od pionirskih dana i njihovo notiranje nikad nece dosaditi. I Jovana Ilic je popravila licni u troskoku za nesto manje od pola metra pa je sada na, za nase uslove odlicnih 13,53m, nesto poput Stojadinoviceve lane. Nadam se da ce Iliceva nastaviti da se takmici za razliku od koleginice koja je zablistala, ostvarila sjajne licne i u troskoku i u dalju, zapretila Milici G, i umesto da nastavi dalje ona se opet povukla. Razumem ljude da batale kad ih ne ide, ali ovo da neko trenira deset i jace godina da dodje do nekih daljina i kada konacno uspe onda ih ne zanima da li im je to vrh ili mogu i vise, e to bas ne razumem.

Anic vise nego dobar sa 7.91m, Kolasinac i Ivana Ilic takodje dobri, sto se ne moze reci za njenu koleginicu Tirnanic, a posebno za bracu Kijanovic kojim je prvi dan balkanijade, ali i cela polusezona za zaborav.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 27 Jun 2021, 10:45

Bravo za Jovanu Ilić, iznenađujuće lep rezultat. Kad je nov tartan, uvek to nekome odgovara da iskoristi svoju formu maksimalno. Ona i Stojadinović su isto godište, za Mariju sam čuo još dok je bila klinka, dok sam Jovanu tek ove zime registrovao. Neko kasnije pokaže talenat, nadam se će ova devojka potrajati još koju godinu na atletskoj sceni. Stojadinović je mislim već bila batalila atletku, kad su joj se "otkačile" one daljine u dalju i troskoku. Kako to može da se desi, nije mi jasno.

Sinančević sad da u Draževini baci 22m, to mu više niko ne može osporiti, jer je njegova serija dalekometnih hitaca iz takmičenja u takmičenje gotovo perfektna. Da je sad finiš olimpijskog ciklusa London ili Rio, hajpovali bismo do besvesti. Ovako, treba reći da je neko 5-6. mesto na OI realnost, što je u eri atomske kugle izuzetan plasman. Ivane Španović nema nigde na takmičenjima, sve me podseća na Blanku Vlašić u prethodnom ciklusu, neka im se isti kraj desi. Mada teško, u Riju je vis dotakao svoje dno, a po rezultatima Amerikanki sa trajalsa i daljinama iz ove godine još nekih devojaka, bronza u dalju će otići dosta skupo.

Da se dotaknem i druge dve viđene olimpijke. Vučenović prvi put u karijeri izgubila od Vilagoš i to za preko 4m. Marija je 30. na OI listi, a ovog vikenda se u svetu održava mnogo državnih prvenstava i ne treba se iznenaditi ako izvisi. Tomašević pala sa 25. na 28. mesto, ali ima mnogo bodova i teško će je stići po plasmanu, a da 5 novih devojaka u jednom danu prebaci normu, bilo bi previše. Dragana u rezultatima pada sa 60 na 55m, taman da u Tokiju baci svoja standardna 53m. :biggrin:

Vilagoš je toliko puta obarala razne svetske i državne rekorde, da svaki novi više niko i ne notira. Treći i najdalji put ove sezone preko 60m, ovih 60.94m je novi mlađejuniorski i juniorski rekord Srbije.

Bibić je veliki šampion. Ovo pakleno vreme mu nikako ne ide na ruku, ali teško bi on mogao do norme u svakom scenariju jer nije 100% spreman. Brzo će i sledeće OI. Boško loš, ali ne kriminalan kao Aleksa, koji ne propušta trke (znači nije povređen) a ne spušta se ispod 10.60s u poslednje vreme. Ovo je ta sezona kad je sazrelo da se obori onaj sramni NR, ali eto izgleda načekaćemo se. Bar je Sinančević uspeo... sa akcentom na Bar. :biggrin:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jovanho » 27 Jun 2021, 20:43

Slabiji naši danas. Gardašević je prava enigma, dobar poslednji skok ali bez emocija, bez interakcije sa publikom i praznog pogleda. Samac ne može da prebaci 70m sem u prvom. Topićka korektna, videlo se da danas ne može više od 182.
jovanho
 
Posts: 668
Joined: 08 Jan 2012, 13:42

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 28 Jun 2021, 05:15

jabukamen wrote:Moj favorit bi, po izgledu i rezultatima od lane bila Milica Gardasevic. Devojka je sa 15 bila medju najboljim sprinterkama, visasicama i daljasicama u zemlji racunajuci i seniorke. Visoka i brza, sa sjajnim odrazom i rezultatima u svom godistu. Ono sto mi se nije dopalo je izraz lica koji otprilike govori - sta ja trazim ovde, uzasno se smaram, a i trener joj izgleda slicno.


Ovo sam napisao na drugoj strani teme "mlade nade" pre tacno sedam godina. Nije se previse toga promenilo. Slicno je i sa Angelinom. kad je vidis na fotografijama, sa onom sminkom i izrazom lica pomislis gde ti je zivotni optimizam, imas 16 godina.

Osim Milice, na nivou licnih su bili i Iliceva, Lukiceva i Bosko. Nisam za izgovore, ali svi su se nacekali na pocetke svojih disciplina, bas su bili iscimani, taman da ih poremeti za tih nekoliko stotinki.

Da notiramo dva licna, Milutinovic sa 23.94s, za srpske uslove 25s je upis na listu, a 24s je top10 ikada. U viseboju je Marina Zivkovic ostvarila 5036 poena sto je minimalni napredak. Ako se pogode najbolji rezultati i ako se popravi u nekim disciplinama moze doci do 5300, ne vidim kako ce stici do 5700 poena. Onako visoka i krakata je bacila koplje odlicnih 40m, kad rasporedi snagu ok je na 800m, lepo trci prepone, u visu je ok licni, ali mu se dva puta nije primakla, ali ono sto je po meni najgore je 27s na 200m. A znajuci da visebojci sa godinama uglavnom podizu snagu i popravljaju bacanja, a ne brzinske sposobnosti to je bas lose.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 29 Jun 2021, 14:33

Al se omatorilo, sećam se tog posta. Ima dosta sličnosti između Milice i Angeline, a koliko Top studiozno radi, ne bi me čudilo da je on svesno uči da bude hladna, jer njega je upravo vruća glava iks put koštala medalje ili zlata. Ali stvarno, ona šminka na detetu, to je van pameti. Milica je tad beše skakala tačno 6m... Ako je tako, ipak je Angelinin lični dosta bliži seniorskim ostvarenjima.

Boško se primiče ličnom, doduše na 200m, videćemo može li se primaći ličnom od pre 2 godine na 400m. Prošle godine da je bila duža sezona, taj lični bi sigurno bio oboren.
Malo me iznenađuje kako ovako dobra 4x100m muška štafeta ne može NR-u da se primakne na ispod 1 sekunde. Generalno, štafete su nam baš nepopularne discipline, nevezano za državne rekorde. Ivana Ilić još od januara jako dobro drži visok nivo, videćemo kako će se to odraziti na formu na juniorskom EP i SP. Anja Lukić ne eksplodira, ali nestvarno konstantna i zimus i ovo leto, sve trke u 5 stotinki.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 29 Jun 2021, 16:39

Šteta što se štafete ne forsiraju jače. Meni su to top discipline za gledanje, pogotovo 4X400m.
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests