Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 03 Jun 2021, 02:31

Druga recenica se nazalost odnosi samo na devojcice jer decacima biologija ne dopusta da se sa 20 ozbiljnije popnu na tim listama, a u to vreme mnogi dizu ruke od sporta. Pre koju godinu se pojavilo 4-5 momaka sa oko 20 koji su trcali 400m za 48-49s, vecina ih se upisala na listu, da su ostali jos koju godinu u sportu mozda bi se spustili i do 47, do top30 ili top10, do neke balkanske bronze, karijere Teodore Simovic, ali nikog to nije motivisalo... Za licne se slazem, ne Kijanovici, nego i mnogo mladji i slabiji su opsednuti licnim, ali kad si vec pomenuo bracu, na tim listama je i Topic u troskoku i desetoboju, da ne budem toliko ekstreman, Macev je trcao 200 i 800m. Ne mora cak biti ni isprobavanje nove discipline, ali jednom u karijeri, iz zezanja (kao sto su se Ivana Spanovic i Petkovic oprobale u petoboju) bi Aleksa verovatno istrcao 400m za 48s, a Bosko prepone za 52s da im je stalo, ali izgleda da nije.

Ovo za trenere, narocito mladjih, se u potpunosti slazem, ali o tome sam vise puta pisao. Postoje oni koji znaju licne rekorde svojih pulena na 20 i 30m, u petoskoku, takvi su izuzeci, nazalost vecina "istaknutih" ne zna tezinu sprava i visinu prepona za uzraste u kojim imaju takmicare, tempiranje forme je nuklearna fizika.

Da se vratim na aktuelnosti, Gardasevic 6.55 sto donosi jos poena za listu, Tirnanic istrcala ok 11.63, ali kad postoji mladja i brza ovo nije nesto zanimljivo. Bibica i dalje nema (u ovo vreme je vec trebalo da je u formi i da zavrsava pricu oko odlaska u Japan, a ne da iscekujemo prvu trku) i to vec zabrinjava.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 03 Jun 2021, 06:53

Kad gledaš tablice, pronađeš dosta anomalija i shvatiš kakva nam je atletika kroz istoriju i kakve je sve bolesti muče. Hajde što se Dudaš na više mesta pojavljuje, ali tu su i Grnović i još neki višebojci, koji su prosek za svoju glavnu disciplinu, a visoko su kotirani na listama čak nekoliko individualnih disciplina. Zatim, rekorderi na 100m i u bacanju diska su ljudi koji su se samo oprobali u tim disciplinama, da ne teramo mak na konac raspravljajući o regularnosti rekorda na 100m. Najbolja ikad na 400mH je mlađa juniorka itd...

Bibić nažalost i da se naprasno oporavi, neće videti OI, jer je ispao iz kvote (top45) a premalo je vremena za tempiranje forme za kvalitet A norme. Poslednji put kad sam pisao o njemu bio je na 42. mestu a sada je čak 52. Svojevremeno sam pisao da je on jedan od onih kojima bi kovid mogao da pomogne, ali sve koje sam pobrojao, izgleda da sam ih nabaksuzirao i oni neće videti OI. Ni Elzan, ni džudistkinja, ni tekvondista. Ostao je još samo jedan takav i to jak kandidat i neću da mu pominjem ime u ovom postu radi uroka, ali nadam se da bi mogao na OI da prebaci 22m...

Kolašinac (do sada) nije imao sreće ili "sreće", jer je u njegovoj disciplini najviše A normi, čak 27 od moguće 32. Najzanimljivije od svega je to što je značajan broj od tih 27 postignut "za dlaku" i to ove godine, pa ostaje sumnja da li su ostvareni regularno. Neverovatno zvuči da je čak 6 bacača kugle ove godine bacilo A normu sa rezultatima u rasponu između 21.10m i 21.15m!
Gardaševićka je onim skokom 6.59m iz Ptuja napredovala do 37. pozicije, ali glavni bonus na talonu se sad za vikend deli, jer pobeda na državnom na rezultat sa mađarskih tablica dodaje još 100 bodova, pa bi možda Ivana mogla opet da se "povredi" i učini mlađoj koleginici, a da Milica skoči bar 6.60m. Taj rezultat bi je katapultirao u top32 ili bi bila ekstremno blizu.

Od ostalih naših koji nemaju normu, u kvoti se trenutno nalazi samo, potpuno bezbedna na 25. mestu, Dragana Tomašević (poslednji put kad sam pisao bilo ih je četvoro u trenutnoj kvoti). Marija Vučenović je 33. (prva ispod crte) i na državnom bi morala da baci bar 59 m (brani titulu i jak rezultat 58.55m; Adriana mislim nema pravo da učestvuje). Kolašinac brani prvo mesto sa državnog ali i "samo" 19.80m, pa bi ga nova pobeda i metar jači rezultat vratili u tu preusku kuglašku kvotu.

Čekamo državno, sve što valja i nije povređeno biće tu. Meni najzanimljivija za praćenje biće sprinterka Ilićka od koje ako je vetar posluži očekujem jak juniorski NR na 200m, a potajno se nadam i seniorskom NR na 100m. Samo da bude što manje prejakog vetra, to bi bilo super za sve.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 04 Jun 2021, 03:58

Navijam za sve nase koji su na pragu odlaska na OI da postignu sto bolje rezultate, da bude sto vise SB, ali bih isto tako voleo da u "merackim" disciplinama (pre svega mislim na dalj, Kolasinac i Vucenovicka jos bi mozda nekako i mogli do norme) nasi ne ostvare beranske rezultate jer bi mi osecaj gadjenja pobedio osecaj srece.

Na drzavnom Bibic prijavljen samo na 1500, uz titulu bi morala doci i solo trka sa ludo dobrim vremenom (jos balkanijada i eventualno jedan dobar miting - nada umire poslednja), a bice zaista puno zanimljivih duela, osim Ivane i Maje Ciric svi su vise-manje tu.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 05 Jun 2021, 22:56

Prvi dan Prvenstva Srbije protekao je po vrelom danu i bez prejakog vetra. Da sprinteri ne izvukoše gomilu ličnih, ne bi bilo zanimljivo pisati ovaj komentar.

Ivana Ilić ponovo oborila juniorski NR na 100m, vreme 11.38s. Bravo. I ostale osvajačice medalja, Tirnanić i Anja Lukić oborile lične. Kod muškaraca Aleksa prvi, ali samo 10.51s. Još dvojica ispod 10.60s (i to bez Boška, koji nije učestvovao na 100m) i još dvojica ispod 10.80s. Trgovčević lični 13.79s i norma za EP. Anja na preponama izjednačila lični, dobra i Emini.

Vučenovićka i Kolašinac neće mnogo profitirati u poenima za OI, moralo je to bolje, iako nisu bili loši. Adriana (ipak može da učestvuje na seniorskom) dva hica preko 58m. Boško malo iznad 47s, verujem da će do kraja sezone napasti vreme ispod 46s. Bibić nadam se da nije povređen došao, od njega se ništa i nije očekivalo. Ako je zdrav, puna podrška za njega. Do kraja juna može da se juri norma za OI.

Tomašević opet blizu 60m. Anić 7.91m, prejaka je konkurencija u svetskom dalju danas, šteta za njega.

Sinančević preko 1m lošiji nego u Dohi, a Mihaljević na Prvenstvu Hrvatske večeras oborio balkanski rekord, 21.94m. I SAFP oborila jamajčanski rekord, sjajnih 10.63s (75 stotih brža od naše Šeli), za mene je to novi WR. Iz petnih žila navijam za nju u Tokiju.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 06 Jun 2021, 04:54

Prvo sto se gledalo je da li ce nekom prvenstvo pomoci da se plasira na OI i to nije ostvareno, ostalo mislim da je bilo super. Od sest sprinterskih medalja pet licnih rekorda. Da je neko pre dva meseca rekao Milani da ce srusiti licni na prvenstvu drzave sigurno bi oberucke prihvatila, da joj je neko rekao da ce to biti cetvrti rezultat svih vremena, verovatno bi se upitala, stani zar nije treci, voleo bih da joj vidim izraz lica sa postolja nakon sto joj je neko uzeo nesto sto joj je godinama pripadalo... Aleksa samo sest stotinki ispred bronzanog, inace sa izuzetkom Dragane i Boska svi su imali neku konkurenciju (Anic vise na papiru, ali dobro) i bilo je dobre borbe, pre nekih pet godina smo imali njih 7-8 visoke klase i rupu u ostalim disciplinama, sad se to izjednacilo na malcice nizem nivou od zeljenog, ali sta je tu je.

Lane smo pominjali zenske troskoke preko 12, sada samo preko 13, bile su cak dve, steta sto nije bilo Stojadinoviceve. Zao mi je sto danas nece biti Milana, Ciriceva i Anja da pojacaju Milutinovicevoj i Ivani konkurenciju na 200m. Anja se priblizava rekordu, svaka trka licni ili izjednacen licni, nikad kiks, uvek na maksimumu, ali licni se uvek ruse za stotinku, dve i tako se sporo priblizava rekordu kako u dvorani tako i napolju da to vec verovatno pocinje da frustrira.

Zato kod Ivane nema greske, na svetskim juniorskim tablicama 12., na evropskim ubedljivo druga.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 06 Jun 2021, 20:52

Drugog dana, red omorine red kiše. Lošiji uslovi nego juče.

Ni Gardašević nije iskoristila takmičenje koje donosi 100 bodova bonusa. Bonus je uzela, ali najbolji skok samo 6.22m. Šanse za OI značajno padaju.

Bibić 7:58 na 3000m, nije loše za prvu trku. Malešević u stiplu ravno 9:00. Angelina 1.83m, opet tri rušenja na 1.86m.

Slavu je opet odnela i opet spasila dan Ivana Ilić, ubitačan juniorski NR na 200m 23.62s, što je 49 stotinki brže od starog rekorda Marine Filipović. Nakon drugog vremena u Evropi na 100m, stiže i treće na 200m. Nepojmljivo do sada.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 07 Jun 2021, 03:20

Samo dopuna prvog dana koja oslikava situaciju na dugim prugama. Prvo pobeda devojcice od 15.5 godina, pa pobeda dame od 44 i na kraju pobeda takmicara koji je u ok godinama, ali koji je po vokaciji triatlonac.

Ocekivao sam rekord od Ivane, i probijanje 24s, ali ovoliko je stvarno fantasticno. Nadam se da ce tako nastaviti i na medjunarodnoj sceni. Na 400 prepone posle duzeg vremena neko ispod 60s, Maja Gajic sa drugim rezultatom u ovom veku 59.19s.

Bibicev rezultat na 3000m hrabri, ali je tako malo vremena do OI da mislim da ga je uludo trositi na neolimpijsku disciplinu. Ni on ni Vucenovic ni Kolasinac ni Milica nisu iskoristili priliku za priblizavanje Japanu.

Lepa trka na 800m, Stambolic sa lepih 2.06, Sikima sa licnim 2.07,75, samo dve Nemice u tom godistu ispred nje. Na svetskim tablicama je Angelina treca, a Zorana peta, ali opet malo zulja da u tim godinama prodje ovoliko parce sezone bez pomeranja licnog rekorda bar za 1cm.

Iduce sedmice mladji pioniri. Na prvenstvima Beograda i Vojvodine ucestvovalo po 90+ sprinterki i 50+ daljasica, bez obzira na to sto nema Bolta i sto nema velikih medjunarodnih dostignuca nasih (svaka cast Sinancevicu, ali sumnjam da ce on motivisati neku devojcicu da krene sa atletikom) izgleda da su posle male pauze sve masovniji i da je reklama zadovoljnih korisnika najbolja. Ni drzavno seniorsko (izuzetak duge pruge i muskih 110 prepone) nije imalo previse tuznih disciplina.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 09 Jun 2021, 20:39

Za pohvalu je i pojavljivanje "niotkud" dvoje juniora na visokim preponama. Jurić i Čanak su dobili jaku konkurenciju u liku Lazarević i Vidojkovića.

Tek sad sam video da se poeni sa državnog za OI trku ne brane, već se računaju i ovogodišnji i rezultat iz 2019. godine. Marija Vučenović je iz toga lepo profitirala, sa dve pobede uz odlične daljine, sa 33. mesta je skočila na 29. poziciju i opet je u kvoti. Velika je šteta što je padala kiša tokom nastupa Gardaševićke sad za vikend. Trebaju joj dva dobra nastupa sa jakih takmičenja tokom ovog meseca. Kolašinca zeznuo Sinančević, "uzeo" mu 4 poena, ali napredovao je Asmir nakon državnog, jer je na samo 7 poena od 32. mesta. Trebaju mu dva jaka ili jedan rezultat oko 20.90m na malo jačem takmičenju uz pobedu, što neće biti lako.

Za 10 dana počinje Ekipno prvenstvo Evrope, prilika da u solidnoj konkurenciji vidimo dosta ličnih. Kijanovići me brinu, uopšte nisu u nekoj naročitoj formi.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 13 Jun 2021, 22:20

octopus wrote:
U bacanju kugle dosta A normi, čak 26. Možda i čak pet njih su daljine između 21.10m i 21.15m, postignute ove godine... To je dosta spustilo Kolašinca ispod crte i sad ga samo A norma vadi. Uzdamo se u Tuzlu i Zenicu. :D


octopus wrote:

Kolašinca zeznuo Sinančević, "uzeo" mu 4 poena, ali napredovao je Asmir nakon državnog, jer je na samo 7 poena od 32. mesta. Trebaju mu dva jaka ili jedan rezultat oko 20.90m na malo jačem takmičenju uz pobedu, što neće biti lako.



Sarajevo danas 20.92m. :beyond: :nisamja:
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 16 Jun 2021, 12:57

jabukamen wrote:U vezi Beljanskog, video sam da je trcao na 100m uz pomoc vetra, da li se priznaju rekordi u viseboju u slucaju pomoci vetra u sprintu i(li) preponama?
Teško pitanje. Mislim da se rezultat za normu za velika takmičenja priznaje, ali ne i za NR i PB.
Napisao sam da Beljanski nije bio blizu ličnog, pa naravno da nije kad sam poredio ovaj juniorski sa mlađejuniorskim ličnim. Kao mlađi junior je sad 15. na svetu ove godine sa 1000 bodova zaostatka za prvoplasiranim na listi, tako da ćemo verovatno još dugo da čekamo Dudaševog naslednika.

Par rezultata. Motkaš Savić u Zagrebu 520 cm. Kuglaši Nedeljković i Tumbul u Sarajevu po lični ostvarili - 18.99m i 17.99m (preko 1m popravljen lični, u stilu svog sugrađanina Sinančevića). Vučenović juče u Češkoj 59.08m. Gardašević u Atini prekjuče 6.48m. Japundžić 55.20s na 400m na juniorskoj balkanijadi, rezultat zaslužuje i ovde pomen.

Britanac ostvario normu za OI, sad su još samo trojica kuglaša u kvoti i Asmir je sve udaljeniji. Vučenović sad za vikend ima priliku da zacementira kvotu, a Gardašević da se uključi u borbu. Trebaće joj lepo vreme, što se i očekuje u sunčanom Limasolu. Bibiću treba čudo, ali nije da nas nije navikao na ista. Ne znam zašto su ubacili Vilagoš na listu za OI ako nema pravo učešća. Velika je šteta što će neke poput 40-godišnje Ratej videti Tokio a dotična nema zabeležen hitac još od 2019. godine. No, šta da se radi.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 17 Jun 2021, 05:39

Meni nekako nije fer da imas regularne uslove u devet disciplina i da ti se ne prizna rezultat, a zna se da se desetoboj odradi recimo dva puta godisnje, sprinter danas ima prejak vetar, sutra istrci ponovo, kod visebojaca to ide malo teze. Beljanski jeste dobar, ali nije ni u cemu sjajan cak ni u srpskim uslovima sto ga moze ciniti samo epizodistom na velikoj sceni. Nekako imam osecaj da se kod nas desetobojci bas regrutuju na taj nacin, ne mozes uzimati zlata u jednoj disciplini, ovim se retko ko bavi (poput hodanja) pa ajde na to, umesto da to bude zaista najsposobniji i najsvestraniji sampion. Za Dudasa nisam dugo cuo, verovatno nece javno da se penzionise da bi mogao snimiti reklamu ili dve, ali izgleda da je to to, cak nije isao ni u Afriku. Ni Jovancevicu izgleda nije pomogao dug boravak u Dubaiju, nadam se da je njegovoj dragoj bilo od vece koristi i da ce se dokopati medalje na prvenstvu Grcke ili Kipra odakle je vec.

Milica, Asmir i Elzan bojim se da su jednako udaljeni od olimpijskih igara kao recimo Kijanovic i da je jedina sansa oboriti prestrogu normu, od poena slaba vajda, Milici ispada najduzi skok, da osvoji najvise poena do sada to je pomera jedno mesto unapred, slicno je i kod Asmira.

Tumbul je novo (prez)ime iz Prijepolja. Sinancevic je prvi, ali osim Tumbula tu su i dva skakaca i jedna skakacica uvis, svi najbolji u svojoj generaciji, a pojavio se i mali Sinancevic kod mladjih pionira. Mali klub sa nikakvim uslovima i odlicnim rezultatima o kojim mnogi gradovi koji su dobili i dobijaju stadione mogu da sanjaju.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 17 Jun 2021, 06:48

Višebojcima se priznaju i rezulati iz sedmoboja, plus samo 2 rezultata se ukupno gledaju, a ne 5 kao kod ostalih. Tako da, ko vredi i sa jednim višebojem po sezoni može do OI, što je više nego korektno prema njima. Slušam skoro Pešića, priprema se za Tokio, ne pratim njegove rezultate. Pogledam, nema ga listama ni na dnu. Da li i on blefira kao Dudaš zbog sponzora i Ministarstva sporta u kojem leže ljudi koji i ne prate atletiku ili se nada nekoj pozivnici, ne znam. MNE ima Vukovićku i Furtulu i nisam siguran da on može tek tako da dobije wild card.

Pogledah malo detaljnije i liste skoka udalj. Gardašević nema nikakve šanse. Ona da ima svih 5 rezultata na nivou svog najboljeg, opet ne može među 32. Tako da joj treba 5 vanserijskih rezultata u periodu od manje od 15 dana što je nemoguće. I Anić je u top40, ali nažalost njegove šanse su još manje. Daleko su vremena kada je 7.90m bio respektabilan rezultat.

Prijepoljci jako dobri već godinama. Ne znam da li tu ima još nekoga stručnog osim Save Pušice. Ali definitivno je da Raška oblast, kada govorim o muslimanskom življu daje velike talente za atletiku i da je dobro što se to eksploatiše. Možda sam pominjao ovde, prijatelj u Republici Srpskoj, nastavnik u osnovnoj školi, preneo mi je da na krosevima redovno ubedljivo pobeđuju bošnjačka deca, a njih je jedno ili dvoje po odeljenju. O talentu i tradiciji za bacanje kugle ne treba trošiti reči. A evo i vis je očigledno pogodan, jer pored ovog malog Rovčanina, veoma dobri su bili nekad i Amra i Daniel Temim, kao i Jasmin Halili, koji se i dalje vodi kao perspektivan skakač.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Lajger » 17 Jun 2021, 11:58

Iz Prijepolja treba još pomenuti Anesa Tumbula i Hameda Kajevića
Lajger
 
Posts: 2784
Joined: 26 May 2021, 15:12

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 21 Jun 2021, 05:17

Cesto atleticari znaju biti kivni na fudbalere i njihove nezasluzene privilegije koje jesu nezasluzene, ali atleticari su medju poslednjim koji bi trebalo da se bune, jer fudbaleri, kakvi god da su, su u drustvu Rusije, Turske i Madjarske, dok su atleticari proteklog vikenda bili u drustvu... Bolje da ne nabrajam, egzotika gde je problem stici do peska u troskoku. Ipak, ovog puta su uspeli i upali su u bolju grupu i na sajtu sas napisase da ce imati priliku da se plasiraju u prvu ligu. Dve godine su puno, ali mislim da za tako nesto nema teoretske sanse.

Od pojedinacnih rezultata vredi istaci vaskrsenje Samca i odlicnih 81.35m.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 21 Jun 2021, 11:20

Neke zemlje kao da su kupile random takmičare sa ulice. Maltežanin i Andorac skočili po 1,40m u vis. Ako me sećanje ne vara to je u mom odeljenju 8. osnovne skakalo barem 4 ili 5 njih sa minimalnim treningom. Mislim da neko skakao čak 1,55m ili 1,60m.

Bravo za Samca, ozbiljan rezultat. Sad svake pripreme obavezno da ide na Kipar. :)

Da li se to Kijanović povredio na 4X400m? Bili smo prvi do finalne izmene, na kraju peti?

Au šta nam uradi Kipranka u zadnjoj izmeni na 4X400m ž, lele.
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 166
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: Bojdo, jovanho and 29 guests