Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Janko » 14 Sep 2021, 17:16

Vilagos na mitingu u Zagrebu fenomenalna. Tri puta obarala licni rekord 61.62, 62.12 i na kraju 62.36m. Jos dva hica preko 61m. Osvojila na kraju drugo mesto. Juce Sinancevic na istom mitingu cetvrti rezultatom 21.45m.
Janko
 
Posts: 25
Joined: 16 Jul 2021, 12:38

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Milutinov Tata » 14 Sep 2021, 20:58

Spavas li mirno Jelaca :D. Salu na stranu, fantasticni rezultati, skoro 62 i po metra u prvoj seniorskoj sezoni, a ima jos par godina fore medju juniorkama.

Sinancevic pokazuje klasu, gotovo uvek preko 21m, odlicna sezona za njega. Steta sto je bas na OI bacio najslabije.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29560
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 15 Sep 2021, 05:15

Sve cesce o Vilagos na ovoj temi, tako i treba. 22. rezultat na svetu i drugi svih vremena u Srbiji (u Tokiju bi bio dovoljan za sesto mesto), na obe liste ispred Vucenovic. Ajde sto je Marija preko deceniju starija od Adriane i sto su najbolji rezultati iza nje, nego sto je tih 62.25m izolovani incident. Koliko se secam, ni Jelaca nije imala previse hitaca preko 61m tako da je ovo sinoc bilo 5 od 10, ajde neka je 15 najboljih hitaca nasih kopljasica. Koliko god mi je drago zbog rekorda, toliko je dobro i sto je nakon prvog hica preko 60m proletos imala 3-4 takmicenja gde nije mogla doci do te duzine, a na poslednjih nekoliko bez obzira da li je prvenstvo Vojvodine ili sveta baca se bez greske 60+. Sada dug odmor, a dogodine nastavak ove fenomenalne price, DL ceka.

edit: jos malo statistike: Adriana je peta na listi svih vremena juniorki i 117. na listi seniorki i bolji plasman od nje na vecitim listama imaju Spanovic, Jelaca, Topic i to je valjda to. Bolje se kotira na listama svih vremena od Nikolic, Jevtic, Terzic, Tomasevic...
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 15 Sep 2021, 19:33

Fantastična Adriana! Sad je na metar i po od juniorskog svetskog rekorda!

jabukamen wrote:edit: jos malo statistike: Adriana je peta na listi svih vremena juniorki i 117. na listi seniorki i bolji plasman od nje na vecitim listama imaju Spanovic, Jelaca, Topic i to je valjda to. Bolje se kotira na listama svih vremena od Nikolic, Jevtic, Terzic, Tomasevic...


Tomašević je 91. na listi diskašica ako se gleda od iste godine kao Adrianina lista (1999.).
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby werbatim » 19 Sep 2021, 12:11

User avatar
werbatim
 
Posts: 1522
Joined: 20 Mar 2011, 11:27

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 19 Sep 2021, 23:32

Šteta što je vetar bio +2.2, inače bi to bio novi lični (i to postignut van Berana), popravljen za 4 cm i sjajan podstrek za zimsku sezonu.

Za razliku od Milice koja napreduje skokovito ali jako sporo i promenljivo, Adrianin napredak je skokovit, veoma brz i stabilan. Početkom sezone smo mislili da je "napokon" došlo do vremena očekivane stagnacije i da bilo kakav lični preko starog ličnog (57.41m) nije loš. To se prvo i desilo, par hitaca preko, ali jedva preko. Onda je došlo i tih 60m, koji su odjednom postali mnogo konstantniji nego minulih 58m. Više daljina od 60m donelo je i 61m, koji se ponavljaju iz takmičenja u takmičenje. Juče je pobedila u Jeni sa daljinom 61.65m, a otkačilo se i tih aktuelnih 62.36m (evropski mlađejuniorski rekord) sa Hanžeka koji nisu tako nelogični poput Vučenovićkine slične najbolje daljine, što kaže kolega jabukamen. PB je popravljen za 4.95m (realno oko bar 3.5m) - i jedno i drugo je maestralno, jer kad bi i sledeće godine imala oba tolika napretka, to je već zona najveće medalje. Nisam očekivao ovaj furiozni finiš sezone. Zaista me je iznenadila.

Španović prva, a Sinančević treći na IAAF tablicama. Nažalost, nebitna znamenja.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 02 Oct 2021, 01:56

Da zatvorimo sezonu koja je bila u znaku OI. U prvom redu su Vuleta i Armin. Za idealnu je prvoj nedostajalo 5cm, a za drugog 5 dm u Tokiju, ali i ovako je odlicno. Na pocetku sezone od Vulete nisam ocekivao previse, mozda nastup i povreda za kraj, a ona skocila najduze u Tokiju od svih (dan dva prerano), osvojila DL, skocila najduze u poslednje tri godine i prestala da prica o oprostaju. Videcemo kako ce novo prezime uticati na sledece akcije. Armin je lane imao jedan bljesak, ok ali treba da ga potvrdi, pa drzavni u Baru, ok ali da potvrdi. Sve je potvrdio, vise puta, lansirao se medju najbolje kuglase planete, jeste na svetskom nivou konkurencija strasna, ali da je neko pre koju godinu rekao da Storla i Bukovjeckog nece biti nigde 2021. ne bi mu se poverovalo, a tu je i evropsko prvenstvo gde ce se ici sa najvecim ambicijama.

U drugom redu su Vilagos i Bibic. O prvoj u drugoj temi, a Bibic je zapoceo sezonu sa velikim zdravstvenim problemima, a ipak je zavrsio sa drzavnim na 3000m, zelim im oboma zdravlja u narednoj sezoni, a onda ce biti dobrih vesti sa seniorskih takmicenja.

I to je to sto se tice dobrih vesti, bice jos koja na drugoj temi, a Milica Gardasevic je i dalje blizu, ali nikako da napravi iskorak, Vucenovic je stigla do OI, ponajvise zahvaljujuci jednom hicu koji nije potvrdila, slicno je ostvario i Samac, samo bez olimpijske vize. Kolasinac i Tomasevic su bili na OI, da nisu ne bi bila neka razlika.

Daljasi su zapoceli sezonu sa safarijem, zavrsili na operacionom stolu, bez nekih dostignuca, a godine idu. Sprintere i preponasice smo ove godine sa razlogom pominjali manje nego prethodnih. Bilo je tu i nekih licnih, ali sto bi rekli, u tim godinama je stagnacija kao nazadak. Bosko i Anja su oborili licne, ako nastave ovom dinamikom za pet godina ce stici otprilike nigde, Emini takodje. Aleksa je nekoliko godina napredovao, ove godine se nije primakao rekordu, a ni evropska scena ne izgleda blize, naprotiv, mladi sprinteri su mu sve blize pa postoje sanse da izgubi i na domacem terenu. Ako ne zna kako je to mogla bi mu Milana objasniti.

Bilo je tu nekoliko novih imena, ali ne previse vrednih pomena. Jedan od utisaka ove sezone je i da su mnogi od seniora koji se nisu plasirali na igre, prakticno su Milica i Elzan izuzeci, zavrsili sezonu pocetkom juna. Cak ni vrednih Kijanovica nije bilo. Kod nas se grade stadioni, cesto pominjem nedostatak takmicara, ali je prisutan i nedostatak takmicenja. Recimo u Sloveniji su celu sezonu po razlicitim mestima mitinzi za sve generacije (nije to uvek masovno i pompezno, ali stalno ima) pa tamo se pojave i Ciric, Emini, Ilic. Za to vreme kod nas nista. U Pazaru se napravi valjda jedna trka godisnje, greota za zaletista za dalj i vis, u Cupriji je valjda otvoren stadion sa trkom sa koje nikad nisu objavili rezultate, a Krusevac koji ima mozda i najlepsi stadion ne organizuje nista. Uz probleme koje imaju BG i NS, kao i odustajanjem od seniorskog kupa, mitinga, prvenstva u23, takmicari koji su pocetkom sezone pokazali neke rezultate, Ilic u troskoku, dve-tri cetirstometrasice se vise nisu ni takmicili. Za Ivanu i Armina nije problem, mogu gde hoce na kugli zemaljskoj, ali ovim neafirmisanijim kojim su i Segedin i Maribor daleko bi trebalo omoguciti poneko takmicenje. Prave se svetska prvenstva, glamurozne balkanijade, dovodi se Duplantis i medjunarodne delegacije, treba sto vise da bljesti dok je situcija generalno sumrak.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Milutinov Tata » 02 Oct 2021, 12:50

Kako si me zbunio sa ovom Vuletom, pola minuta sam razmisljao sta si hteo da napises :D
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29560
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 04 Oct 2021, 11:39

Neko je i dalje Jelača, a neko je odmah bez zadrške postao Vuleta. Sve po zasluzi. :biggrin:

Sve je uglavnom rečeno... Koliko sam se razočarao kad sam pročitao pre neki dan da je postignuti ženski rekord Vojvodine svega 331 cm, juče sam se isto smorio kad videh da je novi rekord centralne Srbije u muškom skoku s motkom čitavih 372 cm, nebitno što je reč o mleđejuniorskoj konkurenciji. U ovim najslabije zastupljenim disciplinama se vidi koliko je atletika razvijena u kojoj državi. Kad nemaš 3 muškarca koji skaču preko 5m i 3 devojke preko 4m, nema tu ozbiljne priče. Sa druge strane, uvek bih pre potpisao da imamo samo dvoje vrhunskih atletičara koji osvajaju medalju gde god da se pojave nego da imamo 15 top12 finalista a da svi budu samo puki učesnici finala.

Anja Lukić i Aleksa Kijanović su sportisti od kojih se očekuje isto što i od recimo Veselinovića i Savatovićke. Da obore državni, po mogućstvu što više, kako bi neko iz sledećih generacija imao teži zadatak. Jasno je kao dan da ovi sportisti u evropskim okvirima ništa ne vrede i da nemaju nikakvu perspektivu. Aleksa je prošle godine koketirao sa državnim, ove je bio jako loš. Lukićka dosta bolja ali i ona ima mentalnu barijeru kao da juri ne znam kakvo vreme. Boško isto ni blizu očekivanja iako je napredovao 4 stotinke.

Prošle godine dosta pomeranja u ženskom troskoku, ove još veći napredak pa ima nekoliko devojaka sa 13m+ daljinama. Prethodnih godina sprint je isto tako očepio. Nije to nešto, ali bitno je da se ide napred.

Glavna rak rana su i dalje treneri. Novca ima, ali on služi za izvlačenje u privatne džepove preko besmislenih investicija. Dok se ne uloži u trenere i dok dobar broj njih ne počne da dobija plate, ništa se suštinski neće promeniti. Topić je jedan od retkih koji prima penziju i sa te strane je relaksiran. No sreća je i to što Top razmišlja na pravi način, a to je da se samo gotov proizvod računa, ništa medalje i rekordi u mlađim kategorijama. Od njega baš imam visoka očekivanja, za razliku od bilo kog drugog trenera, pa i Čeleta koji ima etiketu najvećeg. :roll:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 07 Oct 2021, 05:37

Lepo je kad ljudi citaju ono sto pises, ali ipak je mnogo lepse kada procitas i neki odgovor. :biggrin:

Znam jednog sportistu kom govorim da je jedno zlato vrednije od tri srebra, da je zlato u stafeti manje vredno od pojedinacne bronze. Skoro su bile igre gde su zemlje sa 1-0-0 kotirane bolje od onih sa 0-6-3, ali nije bas lako doci do dve sigurne medalje. Mozes im obezbediti pticije mleko i safarije, opet ko zna. Piramida sigurnije stoji kad ima siru osnovu. Proslog meseca su bila ekipna prvenstva BiH, kod seniora, ali i trebalo bi masovnijih pionira je bilo po tri ekipe, svaka cast Tuki na svemu sto radi, ali on ne moze pokriti taj raspad.

Treneri ove godine. Ako bi gledali strogo da onaj ko ima najbolji rezultat je najbolji trener onda je to bez sumnje domacica iz Malog Idjosa. Niti je imala sportsku karijeru, niti je zavrsila dif (sto ne znam koliko bas doprinosi, ali oni koji su zavrsili tu eminentnu naucnu ustanovu to apostrofiraju kao da je Harvard), niti je godinama kalila zanat kod neke legende. Jednostavno je gledala vezbice na youtube i osluskivala svoje dete. Sada saslusa one koji su iskusniji, ali konacne odluke donosi ona. I definitivno je prvo trenersko ime ma koliko to zuljalo pojedine "strucnjake" koji bi savrseni svajcarski sat popravili da radi bolje, koji kunu sudbu kletu koja njima nikako da posalje takav biser iako su u proteklim godinama pustili niz vodu armiju talentovane dece. Badovinci kao da su se umorili, najistaknutiji predstavnik nema rezultate, pa ni ovi mladji ne briljiraju. Zemun je uspesan do mladjih juniora, kvantitet je tu, ali se ceka da se neko "otkaci" sto nikako da se desi. Top je najavljivao buljuk talenata, uz nekoliko veoma mladih devojcica knjiga je spala na dva slova. Nema veze, ako on stvori svake druge godine po jedno pravo ime to bi bilo super. Posle Vulete i Crnogoraca, Obradovic je preuzeo dva najveca visebojska talenta, prvi macici se u vodu bacaju, neka iduca sezona bude za ocenjivanje. Novi Pazar ima dve-tri uspesne devojcice, nekad su dominirali u svim kategorijama na dugim prugama, sada decaka skoro da i nema, o seniorima da ne pricamo. Nekoliko trenera je imalo pojedinacne lepe rezultate, Zvezdini sprinteri su dobri u nekom vecem broju, postoje i grupe u mladjim kategorijama, ali u seniorima se ne vidi trenerski pecat
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 07 Oct 2021, 18:44

Đerđi Vilagoš je zamenik javnog tužioca u Subotici.

http://www.dvt.jt.rs/spisak-nosilaca-javnih-tuzilackih-funkcija/
Gledajući na internetu kako trenira Jan Železni i drugi najbolji svetski bacači, napravili smo treninge i tehniku koji joj najbolje odgovaraju. Na kraju, iako sam tužilac po struci, i ja sam završila za atletskog trenera”.


https://024info.rs/vesti/adriana-vilagos-iz-malog-idosa-najveca-atletska-nada/
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 08 Oct 2021, 07:56

Samo medalje se pamte, zato kažem da uvek navijam da imamo i dvoje vrhunskih, ali baš vrednih. Naravno da je situacija da imaš dvocifren broj finalista a da niko ne osvoji odličje samo teoretski slučaj, isto kao i 3 hrvatske atletičarke i 3 medalje na OI u Riju... Jovančević ima evropsku medalju postignutu sa NR-om koji je prebacio Stekića, ima rezultate u dvorani i na otvorenom preko 8 metara. Lepa priča za unučiće. Ali ipak znamo da on Steki ne bi mogao ni sprinterice da briše, niti da je blizu svetske klase kao što je to recimo bila Amela po svojim rezultatima. Ona ima i buljuk medalja sa EP i SP iz mlađih kategorija, nekoliko seniorskih rekorda, čak i to univerzitetsko zlato Strahinja može samo da sanja, ali kad se podvuče crta - jedan je više od nula i tu nema dalje priče.

Top je mlad trener, vreme je pred njim. Mnogo više od njegovih proizvoda mi se sviđa način razmišljanja. To se može videti u ovom intervjuu:
Intervju Dragutina Topića - septembar 2021.
Naravno, ako Angelina i Teodora ne uspeju, a neko novi za sve ove godine ne iskoči i za njega će da važi ista priča kao i za ostale trenere. Jedan ili nijedan vrhunski finalni produkt, uz gomilu propalih talenata karakteristika su SVAKOG našeg atletskog trenera osim ćuprijske legende Ace Petrovića i vremešnog Nikole Tomasovića.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby bowie » 09 Oct 2021, 21:04

U ime mnogih iz sedamdeset i neke reći ću da se jako dobro pamti i štafeta iz Tokija iako nije bila medalja. Naravno i Dragan Zdravković pa onda za njim i Slobodan Popović koji su jedno vreme stalno trčali po velikim mitinzima. Da me pitaš koje su medalje uzeli ne bih znao reći bez da guglam, ali to su bila vremena kad je većina ljudi imala 2 ili 3 tv kanala i atletika je bila više u centru pažnje. Sećam se čestih diskusija o njima ali i o Karlu Luisu, Benu Džonsonu, Bubki, Čolović itd. u školi i ispred zgrade.
Takav je mentalitet u Srbiji. Mi ne volimo sport, ne volimo košarku, mi volimo da pobeđujemo. - Nikola Jokić
bowie
 
Posts: 165
Joined: 13 Aug 2016, 15:47

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 23 Nov 2021, 08:06

Izbačene večite tablice koje obuhvataju i ovu godinu. Čak 10 devojaka se u ovosezonskim trkama na 100m što popravilo što upisalo! Pre 12 godina 12.20s je bio 29. rezultat svih vremena, a od ove godine to vreme više nije ni u top50! Ogroman napredak. Pet i više devojaka se upisalo i u: trci na 200m, trci na 800m, preponama na 100m, visu, troskoku (čak 8 devojaka, a 3 nova skoka su preko 13m - čime je od sad ceo top10 na 13m+). Očigledno, dvorana daje rezultate. Sa druge strane, kod mnogih drugih disciplina iako se lako upisuje na tablice, niti su popularne niti imaju trenere, pa se pojavljuje njih 0-3 po disciplini sa mahom amaterskim rezultatima.

Kod muškaraca se ni u jednoj disciplini nije pojavilo 5 imena ove godine da popravljaju lični ili da se prvi put ubacuju na večite tablice. 4 imena su se pojavila u trci na 100m i u skoku udalj. Zanimljivo je da je Bibić u trci iz Ćuprije u kojoj nisu mogli da se vide rezultati popravio lični na 800m, koji sad iznosi 1:50,31. A još zanimljiviji podatak je da je Sinančevićev hitac iz Bara registrovan kao neregularan jer je reč o bacalištu sa padom. Time se postavlja pitanje da li je Perićev rekord koji je trajao 23 godine bio regularan ne uzimajući u obzir ni tržinu kugle ni kvalitet merača. :beyond:

Prekratka sezona. Sem olimpijaca, Vilagoš i par entuzijasta poput Kaljuša, velika većina prerano završila sezonu ili oborila formu. Zato nedostaju kvalitetni rezultati iz septembra i oktobra, što je prethodnih sezona bio dobar gušt.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 24 Nov 2021, 05:51

Dobar post za prekid novembarskog posta i lagani ulazak u novu sezonu. Za razliku od prosle letnje, ova zimska bi trebalo da bude duza jer ce drzavna i medjunarodna takmicenja trajati od sredine januara do sredine marta, ako se na to dodaju beogradska, mozda i vojvodjanska, poneki miting, nadam se da ce krenuti za manje od mesec i da ce biti borba ko ce dobiti pozivnice za SP na "lepe oci".

Dobra vest je sto je medju devojkama na top50 mnogo onih sa 20- godina i dogodine bi trebalo biti novih pomaka. Angelina sa 16 godina na cetiri liste, sa realnom mogucnoscu da brzo uleti na jos tri, ne znam na koliko su roditelji, ali svestranost za svaku pohvalu. Kod muskaraca, da nije Bibicevog rekorda na 5000m, u svim trkackim disciplinama bi imali rekorde starije od cetvrt veka, a najtuznije je na 10000m gde je od 50 najboljih rezultata cak 45 starijih od cetvrt veka, a poslednji upis u top40 pre 15 godina. A nije da su to nedostizni rekordi koje drze Stekic, Topic ili Bekric, o dugoprugaskim dostignucima da i ne govorim.

Po meni najzanimljiviji dogadjaj medjusezone je fuzija dva kluba OAK i BAK, ovi prvi bas i nemaju neke takmicare, ali to znaci da se ovi drugi sele na Karaburmu, obzirom da se radi o klubu u naletu, bliskom vlasti, za ocekivati je da ce njihov novi dom uskoro krasiti tartan, a posto se ubrzano dovrsava i staza pored atletski dvorane koja je idealna za tople zimske dane, uslovi makar za trening u Beogradu ce biti nesto bolji.

Ivana je otisla na tromesecne (!?) pripreme u Dubai sa djuvegijom. Uz svo postovanje za ono sta je uradila (namerno ne pominjem rec zahvalnost sto me jako nervira kad Nole osvoji titulu i 3M dolara pa mu se ljudi zahvaljuju) ovo je bahacenje level pro.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests