Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Baxter Stockman » 18 Jul 2021, 16:12

Preminuo Nenad Stekić.
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34199
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Milutinov Tata » 18 Jul 2021, 17:10

Auuu, bas teska godina za nasu atletiku, dve legende i svetski i evropski rekorderi vise nisu sa nama. Nenad Stekic je tokom ‘70-ih bio mozda i najbolji u svetu, za njega je preskociti 8 metara bila decija igra, ali nije uspeo da to krunise evropskom titulom ili medaljom sa OI.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29676
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 18 Jul 2021, 20:32

Neka u miru počiva veliki Nenad Stekić.
Ako je tačna vest koju prenose mediji, on je ipak na neki način svetski rekorder u skoku udalj, jer je najviše puta u istoriji skočio preko 8m. I da to nije tačno, cifra od njegova 144 takva skoka je impozantna. Plus pet godina prvi na svetskim tablicama. Ja bih sve to (a verovatno i on) menjao sa samo jedno evropsko zlato ili jednu olimpijsku bronzu, ali eto nije bio najbolji kad je najviše trebalo.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 19 Jul 2021, 04:39

U mesec dana odose dva velikana ovog sporta kod nas. Pocivali u miru.

Pre koju sedmicu se vodila rasprava o uspesnosti Kolasinca i Dudasa i moze se gledati na ovaj ili onaj nacin. Cak i veca imena od njih, Nikolic, Stekic, Zdravkovic, Colovic i Topic koji su svoje karijere obelezili svetski vrednim rezultatima su ih za mnoge zavrsili sa oreolom gubitnika jer nisu bili na svom najvisem nivou na najbitnijim takmicenjima. Svi su oni postovani i cenjeni zbog svoje velicine, uz svakog od njih se moze napisati da je legenda i velikan, postizali su sjajne rekorde, ali... Ivana Spanovic je toliko puta bila fenomenalna i toliko se puta okitila odlicjem da je ona nas prvi i jedini atleticar (racunam ove u zadnjih 50-60 godina, Mihalic i Gubijan su anticki junaci) koji je veliki sampion, sa sjajnjim rezultatima i sa puno najvecih trofeja. Bez ali.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 16 Aug 2021, 07:24

Da sumiramo na matičnoj temi rezultate naših na OI. Brojke od 5 takmičara i 0 medalja, ali i 2 velika finala, odraz su kvaliteta srpske atletike.

Sve preko 5% lošije od SB smatra se lošim rezultatom. A naši su u odnosu na najbolje sezonske rezultate pred OI ovoliko postigli u kvalifikacijama igara:

Ivana Španović: +1,75%. Njoj svaka čast. Četvrto mesto je ogroman rezultat, šteta što nije krunisan medaljom. Mnogo mi je više žao zlata nego medalje. Ivana nije bila ona stara, nakon prve tri serije se predala ili nije imala snage, pa nije mogla da bude konkurentna. Da li zbog jutarnjeg termina finala ili nečeg drugog, ali to je jedino na šta imam zamerku. Ne znam da li su simulirali finale na jutarnjim treninzima, ali noge su joj delovale teške, samim tim lošiji skok od onog iz kvalifikacija. Malo mi je to amaterski za jedan tako iskusan trenersko-takmičarski duo.

Armin Sinančević: -4,20%. Jako skupa je bila ulaznica za finale, ali uspeo je. Ovaj put mnogo bolji u konkurenciji ala, zabeležio je i rezultat, 20.89m. Jeste metar slabije od zvaničnog ličnog, ali mnogo iskustva je pobrao ovim nastupom i on i trener mu. Valjda će sledeći interkontinentalni okršaj u finalu biti još bolji. Da konačno vidimo hitac od preko 21m u finalu bilo kog takmičenja, a da to do Pariza postane rutina.

Marija Vučenović: -5,33%. Dva metra i dva centimetra od finala. Mislim da ona ne vredi za svoj lični 62.25m sa početka sezone, da joj se otkačio taj hitac, ali svejedno, to je bio jako star rezultat u odnosu na OI. Verovao sam da može do finala. Mislim da ona više igre neće videti.

Dragana Tomašević: -5,45%. Skoro 5m udaljena od finala. I njen SB je veoma star bio, pa je daljina od 60m (koja što kaže jabukamen ništa ne znači) bila misaona imenica. Mislim da ni ona ni trener nisu verovali u finale, a ne mi ostali. Peti i poslednji nastup na igrama.

Asmir Kolašinac: -7.65%. Kad imaš lažan PB i SB logično je da imaš ovoliki "kiks". Od njega se očekivalo 19.70m, tako da je podbacio samo 2 cm. Granice njegovog bezobrazluka su beskonačne, jer je najavio i pohod na OI u Parizu.

Sve u svemu, uvek bih potpisao dva top8 plasmana sa mogućnošću da jedno od to dvoje ima realnu šansu za odličje. Atletika nam je jadna, ali hajde bar da iščeprkamo poneku medalju. Od Pariza su u ovom trenutku veća očekivanja, ali biće vremena za pisanje kad dođe trenutak.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 16 Aug 2021, 15:44

Slazem se sa nekih 80% napisanog. Ivani svaka cast, ono sto sam i ja primetio je govor tela posle treceg skoka da tu vise nije bilo sanse za neku promenu, sta je razlog, verovatno ona zna. Ni meni ne lici da Marija moze bolje od 60, a Dragana me malo podseca na onu babu iz busa u "Ko to tamo peva". Kad se nabrajaju reprezentativci i jedan se zaboravi, to je ona, uvek je tu, nema neku ulogu, niko od nje nista ne ocekuje, ne razocara se posle nastupa. Bas sam dan dva pratio da vidim sta ce Asmir izjaviti i nisam nista nasao, ne mogu reci da sam zapanjen najavom da ide dalje, da je izvukao pouke i da ce biti jaci nego ikad.

Ono u cemu se ne slazemo je pocetna premisa. 5% slabije od SB nije granica izmedju solidnog i loseg, mislim da je i 4,2% ogromno, nastup sprintera koji dodje na OI sa 10.00 i istrci 10.42 bi tesko zasluzio ocenu dovoljan 2. Armin je ostvario ok plasman, ove godine je pet Evropljana bacilo kuglu preko 21.5m, samo je Armin usao u prvih 12 i to je nesto sa cim bi mogao biti zadovoljan. On je pre OI imao deset nastupa. Nekad je bio umoran, nekad je bio u punom treningu, nekad je nesto isprobavao, nekad je bilo hladno, toplo, klizavo zaletiste, nekad mu se nije dalo. Ali, ipak on je od tih 10 takmicenja imao 9 sa hicima preko 21.21m, samo jednom bio slabiji nego na OI i to je, u danu kad su mnogi pruzali maksimum, da budem blag, veoma lose.

Armin je kasno krenuo, ali on sa 25 nije mlad. Ni njegov trener sa 57 nije mlad, mladi su Duplantis i Jakob sa 21. To sto su oni potrosili veliko parce sportske i trenerske karijere, a nisu videli OI ne znaci puno, za tri godine im je verovatno druga i poslednja sansa. Crevar je sa 16 skupljala iskustvo pa joj to nije previse pomoglo, jos manje ce Mariji sa 28 i Arminu sa 25.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 18 Aug 2021, 16:05

Pa nije ni star Sinančević, u Parizu 28, u LA 32 godine. Dva jaka ciklusa su puna kapa za svakog sportistu. Samo da ga zdravlje posluži. Setim se skoka uvis. Bondarenko, Procenko, Uhov, Baršim (svi preko 240) i još nekoliko njih oko 237 cm i odjednom pad, sa 230 cm su bile počele da se osvajaju medalje. Valjda će tako biti i u kugli, samo da bude strpljiv i dočekaće svoju priliku. Koliko je velikih imena otpalo u kvalifikacijama sad na OI, a Kovač na mišiće upao. I u kugli jutarnji termin finala, ne možemo sve samo kroz centimetre i procente da posmatramo. Nije se snašao i da jeste ne bi bilo vajde, a rezultat i škola koju je stekao vrlo su zavidni. Zanimljivo, 7. mesto na OI su osvajali i Perić i Asmir. Nadam se da je to jedino po čemu će biti isti kao oni.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Dylam Dop » 18 Aug 2021, 20:11

Sinancevicu i Kolasincu je isti trener, ili? Armin ce sigurno pokupiti medalju iduceg marta na dvoranskom SP u BG.

Nema se Ivani bas nista zamjeriti i ostale su podbacile izuzev sampionke Mihambo. Ni onaj kengur Risova nije skocila preko 7m.
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7193
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 19 Aug 2021, 16:36

Sinančevića trenira Perić, a Kolašinca čovek koji je stvorio Perića, Tomasović. Teško će on do medalje u BG, sve dok ova trojica imaju ambicija. Ali strpljivo čeka u prvom redu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 26 Aug 2021, 20:54

Sinančević 21.35m u DL. 4. mesto, ispred Kovača i Romanija. Ivana Španović pobedila, najbolji skok 6.85m.

Dan pre njih Elzan istrčao 2. najbolji rezultat karijere na 1500m, 3:36.71, posle samo 2-3 meseca treniranja u ovoj sezoni.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 01 Sep 2021, 13:00

Bibic oborio drzavni rekord na 3000m star 38 godina, rezultat 7:39.46. Bibic je rekorder Srbije u dvorani na 1500m i 3000m, kao i na otvorenom na 3000m i 5000m, za zatvaranje price ostao je jos samo neoboren rekord na 1500m na otvorenom.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 01 Sep 2021, 13:38

To će tek da bude dečja pesmica za njega. Prošle godine za 2 desetinke sporiji od državnog, ove trčao 3:36 nakon vrlo malo treniranja i mnogo zdravstvenih problema. Može on i ispod 3:33 da ide ako još minimalno bude napredovao, a to je jako ozbiljno vreme. Sad za 1.04s popravio NR, a PB za 3.73s. Kod njega ne postoje stotinke. :biggrin: :okk:

Nakon brojnih državnih rekorda, red je da počnu i da se jure i jednocifreni plasmani na svim mogućim najvećim takmičenjima (pri čemu ne mislim na kroseve i dvoranske trke). A onda ni medalja nije nemoguća.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 02 Sep 2021, 05:33

Svaka mu cast, i to bas u vreme kada konkurencija u ovim disciplinama uopste ne postoji, a prateci mlade nema niko ni da pomislis da bi mogao biti solidan na tim distancama u muskoj konkurenciji pa mozda i Elzanovi rekordi potraju 3-4 decenije.

Znam da se ponavljam, ali sta cu kad je stalno jedna te ista problematika... Deo iz nedavnog clanka u Zurnalu.

Он ће у суботу трчати 800 метара на митингу у Ћуприји, а потом ће 31. августа у италијанском Роверету и 5. септембра у пољском Хорзову наступити на стази од 3.000 метара.

- После тога следе пауза и опоравак од тешке сезоне за мене, а затим и припреме за зиму, где ме чекају кросеви и уличне трке - најавио је Бибић.


Da neko moj moze kao od sale da obori drzavni rekord ja bih trazio po celoj Evropi gde ima trka na 1500m da to i uradi sad i odmah. Pa zar nije ova sezona na najdirektniji nacin pokazala da ono sto mozes danas ne ostavljas za 8 meseci? I neko ko tezi jednocifrenim plasmanima na velikim takmicenjima ce i dalje da trci po krosevima RTS i Mrsacima, rasipa energiju i rizikuje povredu? Zasto?
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 06 Sep 2021, 15:51

Vilagoš se lepo ustalila na daljinama preko 60m, sad za vikend čak tri hica: 60.78, 60.75 i 60.63m.

Bibić istrčao tačno pola sekunde sporiji rezultat od svog NR-a na 3000m, opet brži od Zdravkovića. Mislim da se dobra forma koristi da se osvoji koja stotkica evrića, pa na ravne časti on i trener. Zašto ne profitirati na dobrom trkačkom konju. A što je na dugom štapu, od toga se ne živi.

Sinančević 21.20m u Poljskoj.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 07 Sep 2021, 04:33

Svaka cast za sve troje, svetski vredni rezultati i drzanje visokog nivoa u ovom delu sezone. Za vikend pala i dva licna, mnogo manje vredna od pomenuta tri rezultata. Marija Stambolic istrcala 800m za 2:05.76 sto je osmi rezultat u Srbiji ikad. Malo je nasih atleticara medju onim koji ne idu na safarije koji se uopste takmice sa 29, obarati licni u tim godinama je za svaku pohvalu. Na istom takmicenju je i Emini znacajno srusila svoj licni na 200m i bas me je zanimalo koliko to vredi u nasim okvirima i iznenadio sam se kad sam uporedio sa Milutinovic (preko 1s) i Ilic (preko 1.5s zaostatka). Na cuvenoj vecitoj listi Emini nije u prvih 50 ni na 100m ni na 200m, sa takvim brzinskim (ne)sposobnostima ona je izvukla maksimum maksimuma na preponama.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests