Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 20 Nov 2023, 13:40

Bekric je mogao uleteti u neki sekretarijat za prodavanje magle kao savetnik zamenika za trcanje preko prepona, ali se odlucio za akciju. Linija manjeg otpora bi bila skolica atletike gde bi kapale clanarine na ime i staru slavu, ali on je zavrnuo nogavice i u hladnu vodu, svidja mi se izjava da mu je ambicija da pravi rezultate sa takmicarima seniorima, nista od igranja, zabave i slicnih floskula. Za kratko vreme je skupio jednu od najjacih grupa u drzavi. Zelim mu svu srecu i da istraje, da ne digne ruke, a adut u odnosu na Obradovica i Topica je sto je mladji 20 godina, u odnosu na Rifka 30 godina, dovoljno vremena da se nesto napravi.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2535
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 20 Nov 2023, 14:48

Ivani će sledeće sezone biti čak 3 godine otkad je postigla lični na 100m, tako da ja očekujem da se spusti na 10,5 s. :biggrin:
Šalu na stranu, probijanje državnog i na 100m i na 200m se očekuje za početak, a posle šta bude. Niko od trenera sprintera ne očekuje velike medalje, tako da je to Emiru olakšavajuća okolnost. Ako šta uradi super, ako ne napravi novog sebe, to je i više nego realno. U svakom slučaju, podrška za njega i od mene i drago mi je što se bacio u proizvodnju i to gotovih proizvoda. Skoro je u intervjuu pomenuo da je plan za sledeću sezonu lični od 11.20s i obaranje državnog i na 200m. Što nije pretenciozna izjava obzirom na uspon tokom ove godine, ali nije ni mačji kašalj. Veliko osveženje na trenerskoj sceni. Ni blizu kao Top, ali baš prija.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 04 Dec 2023, 13:28

Pogledah kako naši trenutno stoje u trci za OI i mogu reći da sam prijatno iznenađen, par skroz neočekivanih imena je u opticaju. Njih petoro, pored tri već plasirane devojke, bi putovalo u Pariz da se danas vrši presek.

U kvoti, u trci na 100m, se nalazi Milana Tirnanić sa 1137 bodova (54. mesto), a odmah iza nje, malo van kvote je Ivana Ilić sa 1135 bodova! Bilo bi nestvarno da u Parizu imamo čak dve stometrašice, koje bi u preliminarnoj fazi, u konkurenciji devojaka sa slabijim rezultatima, imale šanse da napadnu državni rekord. Nadam se, u tom trenutku svoj.
U kvoti je i troskokašica Aleksandrija Mitrović sa 1087 bodova (28. mesto), a nekoliko mesta van kvote je Teodora Boberić sa 1043 boda. U bacanju koplja je Adriana Vilagoš u kvoti (21. mesto) sa 1100 bodova, dok je u istoj disciplini jako blizu kvote ne prva devojka na koju bismo pomislili, već druga. A reč je o Ivani Đurić, koja je svega 4 mesta ispod crte, sa trenutnih 1020 bodova. U kvoti su: i Stević sa 1132 boda (na 29. mestu) i Sinančević sa 1261 bodom (sigurno 13. mesto).

Na listama su pored pomenutih, ali sa malim izgledima (u ovom trenutku) još i: Ivana Ilić na 200m, Milica Emini na 110mH i Nikola Kostić na 400mH.

Koliko je jaka konkurencija u pojedinim disciplinama, govori podatak da na 400m i 1500m (odnosno 5000 m) Boškovog i Elzanovog imena uopšte nema. No ima i vremena i kvaliteta da se to promeni.

Nema: Kolašinca, Vučenovićke, penzionisane Tomaševićke i skakačkog dvojca, što u meni izaziva neki čudno lep osećaj.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 06 Jan 2024, 23:21

Da se dotaknemo malo i seniora u zimskoj sezoni…par njih za početak. Španović nakon što je letos odlučila da ne učestvuje na EP na otvorenom ove godine, jako je blizu odluke da otkaže i dvoransko SP. Dakle all in na jedino što joj nedostaje. Verovatno sledi par mitinga sa skraćenim zaletom tek u junu i par normalnih serija skokova u julu. Zdravlje na prvom mestu, fokus deluje da je dobar… Pa da joj poželim sreću!

Boško pred Novu godinu trčao 47.03s, što je 0.12s brže nego u celoj prošloj zimskoj sezoni, koja je ruku na srce bila očajna. Tu su i dva lična postignuta ovih dana na kraćim, nekonvencionalnim distancama, što su sve dobri znaci. Ako ne bude povreda, NR na 400m napolju, a pogotovo OI norma, ne bi trebalo da budu problem. Brat Aleksa zapinje, muči se, no ne ide. Ali drago mi je da imamo primer takvog sportiste, koji je prebacio sve svoje fizičke granice, no i dalje grize, bori se i veruje u NR, što je nikakav cilj u odnosu na džek pot na koji pucaju mnogo kvalitetniji srpski sportisti, a to je nacionalno priznanje.

Angelina mora tokom zime da popravi apsolutni NR za 3 cm na magičnih 2m, a da tokom leta nabaci još 3 cm na lični. Tako prosto mora, da bi imala realne šanse. Ona već sad ima visinu za neko 5-6. mesto i laik bi rekao - za dlaku ostade bez medalje. No to nije za dlaku, već za milion dlaka, odnosno 6 ili hajde 5 cm.

Vilagoš se vratila u proces, ne zna se da li se skroz oporavila. Stigao je vrsni češki stručnjak da ispravi mamine brljotine. Ako bude zdravlja i ako joj legne novi sistem rada, od nje ove godine bukvalno sve (osim svetskog rekorda) može da se očekuje.

Dva lična Milice Emini na 60m i 60mH, na prvom mitingu ove sezone. 8.21s na preponama, što je 3 stotinke brže od starog ličnog, a svega 7 stotih sporije od državnog Anje Lukić. Na 60m za 21 stotinku popravljen lični, no za tako dobru preponašicu, reč je o skromnih 7.57s.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 08 Jan 2024, 12:02

S obzirom da do pred kraj januara u nasoj dvorani nema nista za seniore ocekivao sam da ih se vise pojavi na decembarskim takmicenjima. Vreta i Milutinovic su pokazale dobru formu. Emini jedina atleticarka koja se pojavila na onom spisku, drago mi je sto se Ivana i A&A nisu upisale iako dobijaju fine svote iz budzeta.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2535
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 14 Jan 2024, 22:57

Kakav vikend za ženskih 60mH! Prvo Anja Lukić trčala jako brzih 8.19s (prva trka u sezoni), a onda Emini izjednačila Anjin NR 8.14s. Kako su počele, mogao bi dvoranski NR do kraja zime da se spusti i za celu desetinku. A ako bi taj rezultat prenele na 100mH i ustalile se sa vremenima ispod 13.10s, obe bi imale šanse za ulazak u olimpijsku kvotu. Veoma interesantni su i ovi rezultati iz dvorane, koji se takođe boduju za OI.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 17 Jan 2024, 20:17

Anja Lukić kad je oborila NR u dvorani, nijednom nije imala pre toga ni blizu tako dobar rezultat. Zato mi je to tad delovalo sumnjivo. Danas jako dobra 8.16s, samo dve stotinke sporija. A Emini se sa već pomenutim izjednačenjem rekorda, na olimpijskoj rang listi pomerila sa 57. na 48. mesto, gde prvih 40 putuje u Pariz.

Ivana Ilić danas dva puta oborila lični na 60m. Prvo 7.38s, pa 7.36s. Za 5 stotih popravila lični i na isto toliko se primakla državnom. U prvoj trci u sezoni.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 18 Jan 2024, 14:51

Bravo za Ivanu, videcemo kakva ce biti Milana, rekord se bas klati, a prepone su dokaz da se mnogo lakse obara kad se rusi u dvoje. Jeste rani deo sezone, ali preponasice bas dobro stoje.

Razumem i vise prepone (mada i bacaci i Kostic na 400 imaju teze uslove pa su apsolutne brojke bolje od zenskih) i malo tromiji start, ali do sinoc je Vidojkovic imao losije vreme od devojaka na 60 prepone (a nisu to Kendra i Kamaco Kvin nego statisti na evropskom) sto je sramotno. Ni cinjenica da i dalje ima cetvrt sekunde sporije vreme od Trgovcevica mu ne sluzi na cast. Ni sezona letos nije bila impresivna, nadam se da ce me razuveriti, ali moja ocekivanja kad je u pitanju Bogdan polako opadaju.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2535
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 22 Jan 2024, 00:41

Ovog vikenda je glavni utisak ostavio fantastični Luka Bošković, koji je u Grčkoj, u konkurenciji velikog Tentoglua skočio u dalj 7.76m i tako svoj apsolutni lični popravio za 11 cm i isto toliko se primakao državnom juniorskom u dvorani. Sa vetrom napolju, ovo može značajno bolje i još bliže ka granici snova od 8m, a Luki je ovo tek prva godina u starijim juniorima. Top ima evropske medalje u visu i troskoku, a za kratko vreme postojanja njegovog kluba, kolekcija značajnih medalja se vrlo verovatno širi i na skok udalj. Bože zdravlja.

Boško i Aleksa dižu formu. Boško 46.99s a Aleksa 6.69s, što je sjajno za početak zimske sezone. Gardašević isti rezultat kao i Aleksa, samo u metrima. I za nju odlično otvaranje sezone. Novi PB za Ivanu Ilić, ovaj put na 200m, vreme 23.99s. I Vreta zapažena sa 24.15s. Daljaši veterani solidni, na Lukinom nivou, ali oni su sad u drugom planu, što možda i nije loše za njih dvojicu, da prestanu da glume zvezde, pogotovo onaj sa evropskom dvoranskom bronzom.

I kod mene je bio isti utisak kad sam video vreme Vidojkovića, no neko mora i da razočara. Njemu trke na otvorenom neuporedivo više leže, što opet ne opravdava ovako sporo vreme u dvorani.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 22 Jan 2024, 14:24

Nisam bas proverio, ali mislim da je Ivana u top3 svih vremena i na 60 i na 100 i na 200m i napolju i unutra. Nadam se da ce uskoro biti u top1 bar u nekoj kateogiji. Vreta u senci, ali devojka je u zivotnoj formi, od njenih top10 rezultata sest je iz poslednjih mesec dana. U jakoj konkurenciji sa jacim motivima nadam se da ce obe jos napredovati.

Video sam Topovu objavu pa sam gledao rang liste i toga nema. Verujem da ce Luka sto pre potvrditi taj rezultat na zvanicnom takmicenju.

Na jednom od prethodnih takmicenja Kolasinac bacio 20.48m. Odbija da se penzionise.

Prekosutra tromec sa Hrvatima i Slovencima, nasi u kombinovanom sastavu, nadamo se ponekom licnom rekordu.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2535
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 25 Jan 2024, 13:45

jabukamen wrote:Nisam bas proverio, ali mislim da je Ivana u top3 svih vremena i na 60 i na 100 i na 200m i napolju i unutra.

Prekosutra tromec sa Hrvatima i Slovencima, nasi u kombinovanom sastavu, nadamo se ponekom licnom rekordu.

Ivana u dvorani trenutno deli 4. mesto svih vremena na 60m, a i na 200m je četvrta. Na otvorenom, na 100m je 4. a na 200m je na 3. mestu. Kao trenutno naš najveći potencijal ikad, najmanje što bi trebalo u karijeri da uradi, jeste da u sve 4 discipline izbije na 1. mesto. Mlada je, za toliko, ima i više nego dovoljno vremena. A nije ni trenutno daleko od tog cilja. Na 200m u dvorani je još uvek daleko, ostalo je na dohvat ruke već ove godine.
Solidan tromeč. Svi pišu da je Angelina sa 6.57m oborila juniorski rekord Ivane Španović (6.53m), ali retko ko konstatuje da je Ivana svoj rekord postigla kao mlađa juniorka. Šta se dešavalo naredne dve godine i zašto nije poboljšala taj rezultat, ne sećam se. Ali definitivno, kod nas pre 2016. godine gotovo da nisu postojali uslovi za ozbiljan dvoranski rezultat, pa se danas svako obaranje državnog rekorda u bilo kojoj starosnoj kategoriji pod krovom može vrednovati sa rezervom.
Vidojković popravio utisak, primakao se ličnom, a Kostić popravio lični na 400m za 7 stotinki. Treba se radovati svakoj toj stotinki, jer su one najava rezerve za unapređenje jako dobrog ličnog rekorda pod otvorenim nebom na niskim preponama. Anja i Milica opet brže od 8.20s, ali bez NR-a. Istakao bih i lični dvoranski Aleksandrije Mitrović u troskoku 13.31m, kao i pokušaj kambeka Mijailovića koji je preskočio za naše pojmove solidnih 4.80m. Luka samo 9 cm slabiji od nezvaničnog ličnog iz Atine, ima on tu daljinu nema sumnje.

Lepe vesti na olimpijskim rang listama. Emini je napredovala još nekoliko mesta i sad je na samo 1 poen od kvote (42. pozicija). Bošku je trka (46.99s) i pobeda u Nemačkoj donela lepe poene i sad je 2. ispod crte na 400m, sa samo dva poena zaostatka. Ivana i Milana su ispale iz kvote na 100m, ali su jako blizu. Na 200m Ivana je malo dalje od zone ali nije predaleko. Kolašinac je opet na listi i to u kvoti. Kad bi imali desetak atletičara u Parizu, to bi za današnje kriterijume bio ogroman uspeh.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby brza » 28 Jan 2024, 11:28

jabukamen wrote:Lepe vesti na olimpijskim rang listama. Emini je napredovala još nekoliko mesta i sad je na samo 1 poen od kvote (42. pozicija). Bošku je trka (46.99s) i pobeda u Nemačkoj donela lepe poene i sad je 2. ispod crte na 400m, sa samo dva poena zaostatka. Ivana i Milana su ispale iz kvote na 100m, ali su jako blizu. Na 200m Ivana je malo dalje od zone ali nije predaleko. Kolašinac je opet na listi i to u kvoti. Kad bi imali desetak atletičara u Parizu, to bi za današnje kriterijume bio ogroman uspeh.


Ja to ne bih tako gledala, što se tiče rang lista za OI, veoma je nezahvalno. Pametnije je naći sa koliko bodova je poslednji/a atletičar/atletičarka u svakoj disciplini upalo/a na svetsko u Budimpešti 2023. Evo gledajući npr. bacanje koplja žene, poslednja 36 mesto imala je 1096 poena na rankingu, a naša Marija je imala tada 1115, dakle slobodno možemo da kažemo da za žensko bacanje koplja biće potrebno oko nekih 1100 poena na rankingu da bi se otišlo na OI u Parizu. Dok npr u muškom sprintu na 400m je trebalo preko 1200 poena da bi bio učesnik na svetskom u Budimpešti.

A sad ko je gde na rang listama je potpuno nerelevantno, jer mnogi još ni nemaju svih 5 takmičenja u svom rankingu za OI.
brza
 
Posts: 5
Joined: 21 Apr 2022, 20:38

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 28 Jan 2024, 19:22

Dobrodošlica za brzu! Da li je moguće da imamo 2 dame na atletskom delu foruma?! :okk:
Slažem se sa tobom. Napreci na rang listama o kojima pišemo, nisu nikako prikaz šansi za odlazak na OI, već samo pokazatelj da su naši atletičari na dobrom putu i da moraju još bolje rezultate da postižu, jer i drugi napreduju. Dobra ti je ideja da se prate bodovi iz trke za Budumpeštu, ali biće sigurno malih odstupanja, pa ko je na granici, a imaćemo više takvih, neće se ništa znati do poslednjeg dana, jer će svaki bod biti bitan. Da, primetio sam da je različita konkurencija po disciplinama. Dovoljno je reći da Elzana nigde nema, a on je naš najbolji muški predstavnik (mislim da on ima 5 trka, samo nisu sve dovoljno brze), dok je tu u trenutnoj kvoti Aleksandrija Mitrović, koja mislim da nema skok u karijeri preko 13 ipo metara i kad upadne ne par, već bar 10-ak devojaka sa 5 kompletnih rezultata, ona će debelo da izvisi. Eto, ni Boška nije bilo na listi jer je imao samo 4 vrhunske trke, pa mu je ta jedna trka od pre neki dan donela skoro ulazak u trenutnu kvotu, da je tako nazovem. U svakom slučaju, ko god da se nalazi na ovim listama, na bilo kom mestu, zaslužio je da ga pratimo i da mu dajemo podršku!
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby brza » 31 Jan 2024, 19:38

octopus wrote:Dobrodošlica za brzu! Da li je moguće da imamo 2 dame na atletskom delu foruma?! :okk:

Hvala Octopus. Ima nas i iz sveta srpske atletike koji pratimo ovaj forum odavno, nekada se smejemo a nekada se ljutimo šta sve pišete i kako nekad lepo pratitite i podržavate, mada češće osuđujete i optužujute. Sve u svemu interesantno da neko ovako pomno prati, i na neki način veliko hvala od mene.

Eto složili smo se onda što se tiče bodova i praćenja istih za Paris 2024! :hatman:
brza
 
Posts: 5
Joined: 21 Apr 2022, 20:38

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 31 Jan 2024, 22:09

Zaista mi je žao što sam bilo koga povredio. Kao ljubitelj ovog sporta, to nikad ne bih uradio namerno, već iskljucivo nesvesno ili pod uticajem emocija, koje su uvek pozitivno usmerene prema sportistima. I sve iz najbolje namere. Kad nisi u priči, neke delove niti sam projektuješ i potkrade se greska. Sa jabukamenom se nekad i sretnete na takmičenjima, sa mnom vrlo retko. Dovoljno je da ne znaš jednu sitnicu i promašiš poentu. Prastajte, volimo vas i radujemo se svakom ličnom rekordu, kao da je od naše rođene dece.

Ali dosta smo toga ispogađali kad su neki atletičari u pitanju: Bekrić, Dudaš i Kolašinac. I to nisu lepe priče na kraju, iako je reč o jako uspešnim sportistima. Ne volim da patetišem, Rale vas sve poznaje i njemu je glupo da kritikuje. Dobro je da postoji i neka druga strana. Šta god smeta, napišite, uvažićemo. Još jednom, jako mi je krivo što je neko ko radi krvnički u jednom neprofitabilnom sportu, povređen nakon pisanja nekih n.n. forumaša. Ali ako ćemo da pišemo samo u superlativima ili da prenosimo samo ono što je u novinama, ne moramo onda ni da objavljujemo postove. Sve to ima na Atlex-u ili sajtu SAS-a.
User avatar
octopus
 
Posts: 5262
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests