Board index Razni Sportovi Atletika

Atletski mitinzi, vesti, aktuelnosti i zanimljivosti

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 31 Jan 2016, 22:54

Ma i meni je ova statistika cudna. Mrtvo slovo na papiru. Jedino sto joj verujem, jeste da nam je baza presiromasna.

Hrvatska je za nas atletska velesila, prvi to priznajem i pisao sam vise puta o tome. U sprintu, od aktivnih im atleticara: Horvat, Ivaskovic i Ivancevic imaju vremena o kojima nasi atleticari mogu samo da sanjaju. Nama je prosle godine Istvanovic bio jedini sprinter koji je 60m istrcao ispod 7s i to nesto jedva (I ovaj vikend je to ponovio). Njemu svaka cast, ali porazna je to cinjenica za ostale nase sprintere. Takodje je porazno i kada je skakacica udalj u sprintu znacajno bolja od specijalistiknja. Stanje jeste bolje nego pre, ali je i dalje daleko od zeljenog, pogotovo kad se malo dublje zagrebe, tj. gledajuci vise takmicara u jednoj disciplini. Mi pukim slucajem imamo pojedinca, koji zamaskira neku disciplinu, a drugi u njegovoj disciplini imaju rezultat - jad i beda. Najbolji primer, da nastavim poredjenje sa Hrvatskom, je bacanje kugle. Njima trojica imaju A normu za Rio i cak strepe da im cetvrti ne pripreti. A nama posle Kolasinca, najbolji kuglas je Mihail Dudas sa 14m. I ima nazalost jos nekoliko slicnih primera, da ih ne nabrajam. Neko ironican, da nas ima vise na ovom delu foruma, bi rekao da i mi imamo trojicu u jednoj disciplini na OI, no ovom recenicom mu to ne bih dozvolio da napise...

Sprint je glavna baza za bar 1/3 atletskih disciplina i kad pogledamo rezultate u tim disciplinama, shvatimo da nam je taj segment rada u atletici najnerazvijeniji. Slovenci su imali dve polufinalistkinje na poslednjem SP, u trkama na 200m. Njihov sprint je avangarda za mnoge evropske zemnlje, a kamoli za nas. On je iznedrio Dragu Stamejcic (svetsku rekorderku), Brigitu Bukovec (srebro na OI), Osovnkara (bronza na EP), Cankara (bronza na SP). Mi smo bas donji cak i na balkanskom nivou, ali sta je tu je, nazalost.

Kad vec pricam o sprintu, da dodam da je na danasnji dan prosle godine, Ivana Spanovic na mitingu u Novom Sadu oborila nacionalni rekord na 60m sa rezultatom 7.31s, nadmasivsi tako prethodni nacionalni rekord 7.34s koji je punih 10 godina bio u vlasnistvu Vukosave Djapic.

A juce je oboren dvoranski WR u zenskom skoku motkom. Dzenifer Sur (ex Stucinski) je poboljsala svoj WR iz 2013. godine za 1 cm i on sada iznosi 5.03m. Eto malo inspiracije za nase motkase, da pokusaju eventualno da je nadmase...
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 05 Feb 2016, 11:17

Bas sija! Neka u njoj zasijaju i sadasnje vedete, kao i buduci narastaji. :jupi: :jupi: :jupi:

Atletska dvorana konacno zavrsena! Amin! :pop:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby jabukamen » 06 Feb 2016, 05:16

Aleluja.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 12 Feb 2016, 13:43

Asmir Kolasinac je odlucio da propusti svetsko dvoransko prvenstvo, jer je kako kaze bio povredjen i zeli sto bolje da se pripremi za EP i OI. Pored toga, resio je da ucestvuje na Serbian open indoor meeting-u, kojim ce 01.03. zvanicno biti otvorena atletska dvorana na Banjici.

Sto se tice disciplina, na programu mitinga ce biti 5 zenskih disciplina: skok udalj, 60m, 60m prepone, 400m i 3000m; kao i 6 muskih: bacanje kugle, skok s motkom, 60m, 60m prepone, 400m, 3000m.

Sto jabukamen kaze, cekamo trecu i cetvrtu godinu mitinga, pa da vidimo da li ce to prerasti u nesto ozbiljno. Navodno, po recima celnika ass, vec nekoliko atletskih federacija iz okolnih zemalja je zainteresovano da koristi nasu dvoransku infrastrukturu, pa bi to moglo da bude neki garant da je minimum potrebne konkurencije za malo bolje rezultate nasih atleticara obezbedjen. U svakom slucaju nacinjen je vise decenija cekani korak napred, koji ce i malo manje talentovanim takmicarima dati priliku da bruse formu preko cele godine.

Saga oko Bekrica i misterije u vezi njegovog pada forme i eventualnih povreda se nastavljaju:

Nacionalni rekorder na 400 metara sa preponama Emir Bekrić doživeo je čudnu povredu tokom priprema na Tenerifama.
Kako piše "Sportski žurnal", Bekrić se odlično spremao za predstojeće izazove, koje će možda morati da propusti zbog povrede leve noge.

"Uradio je rendgenski snimak u ponedeljak na osnovu koga se posumnjalo na stres frakturu potkolenice leve noge kojom napada preponu. Nije baš jasno kako je moglo da dođe do povrede, zbog čega se sumnja u tačnost dijagnoze. On je fenomenalno trenirao u Španiji, podigao nivo forme, pa je stvarno nejasno kako bi to mogao uz spomenutu povredu. Ići će na magnetnu rezonancu na VMA, pa će sve biti jasnije", rekao je za "Žurnal" Milan Šolaja, Bekrićev trener uz Mirjanu Stojanović.

Dok traje neizvesnost oko zdravstvenog stanja, Bekrić ide u hiperbaričnu komoru i radi vežbe u teretani.


Bog zna sta se tu desava. :krsti:
Verujem da se tu muti zbog drzavnih stipendija, kao i sponzora i produzavanja ugovora, u fazonu bice sve ok, samo da se oporavi, a oporavak traje vecno, kao i tokovi novca.

Kad smo vec kod prevara, da napomenem da se Olivera Jevtic deseti jubilarni put priprema za novu sezonu u najekskluzivnijem kenijskom kampu. Cestitam joj. Mogla bi Emiru da da koju lekciju, mada vidim i bez nje nije los.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby jabukamen » 12 Feb 2016, 17:20

A bas sam se pitao sta je sa ovim nasim najboljim atleticarima posto smo stigli do sredine februara, a sem Ivane jednom fakticki se niko nije ni takmicio.

Treci i cetvrti miting su bitni jer sam poucen iskustvom mitinga Takac i Serbian openom u tenisu. Mi bas nismo poznati po drzanju tradicije i kod nas je ili Nole i Ivana ili nista i onda se na kraju ispostavi nista, umesto da pravimo takmicenja po Krajinovicu i Gardasevicki.

Bekric nije otrcao nijednu trku, ali je u formi. :roll: Zanimljivo mi je i kako su njegove povrede uvek zarazne pa ni od Raovica nema ni traga ni glasa.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby Milutinov Tata » 12 Feb 2016, 20:44

Nemojte da sirite teorije zavere :biggrin: . Ja Bekricu dajem sansu ove sezone, ako ponovi poslednje dve nema tu vise sta da se prica.

A sto "tradicije" tice ne znam sta da kazem, da li su zaista tolike pare potrebne da se napravi jedan prosecan miting godisnje, gde bi neka "jaka" imena mogla da se dovuku i na poznanstva? Hanzekovicev memorijal se odzavao jos za vreme SFRJ, mi nista ni tada, a evo ni sada. U tenisu je slicno kada si vec spomenuo, dok sam bio klinac bila je serija turnira Istarska rivijera (recimo neki nivo danasnjih fjucersa, 4 turnira u mesec dana), kod nas nista. Evo i danas Umag ima turnir vec 25 godina, mi imali 4 i ugasio se :beyond: .
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29585
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 14 Feb 2016, 00:02

Milutinov Tata wrote:Nemojte da sirite teorije zavere :biggrin: . Ja Bekricu dajem sansu ove sezone, ako ponovi poslednje dve nema tu vise sta da se prica.


Tata, niko se od sportista na ovom pdf-u ne kritikuje ili ne uzdize bez jakih argumenata. :biggrin:

Sto je mnogo, mnogo je. Olivera je prvi put bila u Keniji 2005. godine, sto joj je 2006. godine pomoglo da uzme srebro na EP. Nakon toga je jos 2010. bila 5. na EP, dok na SP nije nastupala, a na OI nije imala zavrsenu trku. Sada je 2016. godina, ona ima 39 godina i dalje ima iste uslove kao nekad. Da li je realno da joj ass odobrava za nase uslove ogromna sredstva za pripreme u periodu od cele jedne decenije, a bez ikakvog pokrica.

Plasim se da i Bekriceva prica ide u istom smeru. Mozda bih i ja radio isto kao on, njega ne krivim, nego savez koji se plasi bilo sta da prigovori sportistima koji ih svojim rezultatama i drze na celnim mestima.
U krajnjem slucaju, za javne finansije me bas briga. Nego ta ususkanost ima ogromnu korelaciju sa padom njegovih rezultata. Ja se iskreno nadam da ce izaci iz ove psihofizicke krize, jer je i dalje jako mlad i bar na evropskom nivou (sa sekund ipo losijim vremenom od licnog) moze da bude konkurentan za medalju.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby Skafi » 14 Feb 2016, 00:12

User avatar
Skafi
 
Posts: 27819
Joined: 04 Feb 2014, 22:26

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 18 Feb 2016, 10:33

U periodu kada nema previse zanimljivih atletskih dogadjaja, neki najbolji svetski takmicari su odlucili da se zabave trkajuci se sa samim sobom. Tako su sinoc u Stokholmu Genzebe Dibaba i Ajanle Sulejman odlucili da nastupe u (i za dvoranske uslove) nestandardnim disciplinama i naravno oborili su svetske rekorde.

Dibaba je od sinoc vlasnica 4 svetska dvoranska rekorda. Nakon WR na (moram dve tacke :biggrin: ): 1500m, 3000m i 5000m koje je brutalno postavljala tokom 2014. i 2015. godine, sinoc je takodje ostala dosledna sebi. Za skoro 4 sekunde je popravila stari WR u trci na jednu milju koji je trajao celih 26 godina. Novi rekord glasi 4:13.31.

Vrhunski 800 i 1500 metras na otvorenom, Ajanle Sulejman odlucio je da u svojoj medjudisciplini, na 1000m, ucini ono sto niko pre njega nije i uspeo je. Novi rekord glasi 2:14.20 i za 76 stotinki je popravio stari WR, koji je bio u vlasnistvu legendarnog Vilsona Kipketera.

Sinoc je i Ivana nastupala u Stokholmu, i to da napomenem, na tradicionalno nezgodnoj podlozi za skakace udalj. Imala je jako daleka prva dva skoka, medjutim prestupila je. U trecem je imala skok od 6.11m. Treba napomenuti da je sve to izvela sa bolom u zadnjoj lozi, zbog cega je odlucila da propusti poslednja 3 skoka. Bez obzira na ovu povredicu, trebalo bi da 01.03. upise nastup na otvaranju atletske dvorane Vojna akademija. Takodje, jos uvek nastup u Portlandu nije pod znakom pitanja.

Ovih dana ocekujemo i prvi Dudasev desetoboj u 2016. godini. Iskreno, ja ocekujem olimpijsku normu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby jabukamen » 19 Feb 2016, 20:24

Nista od Dudasevog desetoboja. Zanimljiv je fb status gde je uz zahvalnost onim koji ga finansiraju prikacio i snimak da dokaze da je zaista povredjen.

Ipak, sve je to manje bitno od vikenda koji nas ocekuje, prvog u novoj atletskoj dvorani. U zdravlju je koristili i mnoge rekorde u njoj obarali.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby Milutinov Tata » 19 Feb 2016, 21:40

Evo i kompletne "izjave":

Kada se kaze da je potrebno "malo srece" u sportu, kaze se iz ovakvih razloga.

U subotu na treningu skoka motkom, sam zadobio rupturu prvog stepena zadnje loze a nisam toga bio ni svestan. Jutro nakon sto sam se probudio sam osetio bol i odmah otisao da uradim ultrazvuk snimak. Tri doktora mi je reklo da ne bi trebalo da takmicim ali sam finalnu odluku doneo na osnovu konsultacija sa mojim timom. Definitivno je pametnije da ovakvu formu zadrzim za neku drugu priliku i da rizik od povrede eliminisem.

Krivo mi je sto nisam u mogucnosti da trenutno pokazem za sta sam spreman, jer je podrska koju dobijam od Atletskog Saveza i Pokrajinskog Sekretarijata za Sport "kljuc" za ostvarenje mojih ciljeva za Amsterdam i Rio.

Ovim putem najavljujem da cu nastupati na drzavnom prvenstvu u visebojima u novoj atletskoj hali u Beogradu pocetkom marta ukoliko od svog tima dobijem zeleno svetlo da sam dovoljno zdrav za sedmoboj.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29585
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 20 Feb 2016, 00:49

Ova vest me je razocarala, jer sam se bas "ostrio" za taj desetoboj. Bitno je da nije mnogo opasna povreda, desava se. Na njemu se vidi da ima mnogo zelje i da gine na treninzima. Redovno nas izvestava, dok su neki drugi manji od makovog zrna i nista ne znamo o njima. Ruku na srce, mozda bi se i on opustio i "nestao" da je do sada zaradio nacionalnu penziju...

Bacacke discipline, prepone, motka i vis su prostor gde moze znacajno da poboljsa PB. Verujem da ce 8350 bodova biti dovoljno za bronzu na EP i siguran sam da on moze toliko. Samo me ove njegove ceste povrede brinu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby jabukamen » 22 Feb 2016, 18:06

Slazem se da ce tu napredovati, ali sam veliki skeptik koliko se moze primaci svojim rekordima na 100m i 400m posto tu ocekujem dvokorak unazad.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 23 Feb 2016, 08:29

Obzirom da je u skoku udalj blizu svojih ranijih impozantnih ostvarenja (necemo da ga poredimo sa supermenom Itonom), ne mislim da je na 100m mnogo losiji od nekih recimo 10.80s sto nije mnogo izgubljenih bodova. Na 400m i posebno na 1500m nemam predstavu kakav bi mogao da bude, dok ga ne vidim. Cenim da ako dobro povuce u prve 3 discipline, da bi na adrenalin mogao da se priblizi najboljim ostvarenjima i u disciplinama koje mu ne leze najbolje. Pored svega, zaista ogromnu rezervu ima u tih 5-6 disciplina koje sam naveo, tako itekako ima prostora za optimizam.

Ali pre bilo kakvih racunica morace brzo da se oporavi i da nastupi na nekom malom desetoboju, jer jos uvek nema normu za dva najveca takmicenja u godini.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Mitinzi širom sveta, vesti i aktuelnosti

Postby octopus » 24 Feb 2016, 13:04

jabukamen wrote:Odrzano prvenstvo Srbije za seniore. Ako vec prvenstvo ne pobudjuje neku paznju mislio sam da ce bar hala koja na ovim prostorima ne nice svaki dan pobuditi neki interes medija, ali ni od toga nista. Valjda se nasi mediji svode na c/p. Cak ni ipsport nije propratio tako da je ostao samo fb.


Jako slabo interesovanje medija za bazicne sportove, eto sto kazes, cak im ni prica o novoj dvorani koja je decenijama unazad planirana, nije zanimljiva. Da ne govorim o dva jako kvalitetna drzavna rekorda.
Ovih dana treba da se odrzi Otvoreno prvenstvo Srbije u plivanju (26.02. - 28.02.) gde ce ucestvovati nekoliko odlicnih plivaca, uz nase najbolje, plus ulaz na Galetu je besplatan, a to gotovo niko ne zna.
Par medija je objavilo vest ko su najbolji atleticari Srbije i tu su se zadrzali samo na seniorima. Verovatno ih je mrzelo ili su procenili da nije zanimljivo citaocima da dalje pisu (tu cak ni c/p princip nije ispostovan). Niko ne razmislja koliko bi se mladim takmicarima povecala motivacija, kada bi se objavila njihova imena uz titule najboljih atleticara u svojim uzrasnim kategorijama. Da ih bar mi pomenemo (zato sto se se trudimo da sve bitno napisemo) iako je vest od pre 7 dana. Najbolji srpski atleticari za 2015. godinu potpuno zasluzeno su:

Seniori: Asmir Kolasinac i Ivana Spanovic,
Mladji seniori: Nikola Bursac i Amela Terzic,
Stariji juniori: Aleksandar Grnovic i Atina Kamasi,
Mladji juniori: Elzan Bibic i Milica Gardasevic
Pioniri: Tihomir Djordjevic i Katarina Sekulic.

Najbolji trener za 2015. godinu je ocekivano Goran Obradovic.

Zasluzene cestitke svima.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests