Board index Razni Sportovi Atletika

Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 07 Nov 2014, 15:01

Jos jedna atletska prica u kojoj se sve vrti oko para i neobavestenih politicara.

Атлетски савез Србије доделио је плакете најуспешнијим тренерима у свим категоријама. Још једну изванредну сезону српске краљице спортова обележили су пре свега они из сениорски вода: Горан Обрадовић, Никола Томасовић, Рифат Зилкић и Мирјана Стојановић
У кратким изјавама датих овим поводом, сви су се дотакли из разних углова Националних признања.

Незабележен низ у краљици спортова остварила је Ивана Шпановић. Светској бронзи на отвореном из 2013. придружила је у марту 2014. и ону у дворани, па постала вицешампионка Европе. Срушила је два рекорда државе у скоку удаљ, 6,92 метара под кровом и 6,88 на отвореном.

Поделила је по броју бодова прво место у апсолутном пласману Дијамантске лиге и била 5 недеља прва на Ол атлетикс ранкингу, дакле апсолутно најбоља у својој дисциплини на планети.

Њен учитељ Горан Обрадовић је прошле године проглашен нашим најбољим тренером, има Спартакову и мајску награду. Заслужио је на основу сваке од споменутих медаља Национално признање, али га још нема.

– Улога спортиста и тренера није само учешће на такмичењу, већ много већа и значајнија. Они су амбасадори и доприносе да се име наше земље широм света изговара с великим поштовањем. Држава им се захвалила на тај начин што им је доделила Национално признање. На жалост неки од наших колега су стигли на листу "пензионера" на непоштен начин. Због њих је до даљега суспендовано додељивање Националних признања за тренере. Сада се налазимо у апсурдној ситуацији, преваранти и даље примају "пензију", а тренери који су то својим радом заслужили не. Министар Вања Удовичић је обећао да ће исправити неправду – подсећа Обрадовић.

Никола Томасовић је признање добио као тренер Асмира Колашинца, који је сезону почео рекордом Србије у бацању кугле (20,67 м), па био 5. на ЕП, првак Балкана у дворани и 6. у финалу Дијамантске лиге у Цириху.

– То су његови резултати, а моја слика и дословно и у преносном смислу – нашалио се Никола Томасовић. – Асмир је прошле године био првак Европе у дворани и тиме би требало да се мој статус на листи националних признања побољша, јер сам носилац на основу Перићевог сребра у дворани. Речено је да ће проблем бити решен.

Мирјана Стојановић се надовезала на Томасовићеве речи:

– Никола је шалом о слици све рекао – резултати атлетичара су као књига без аутора.

Мирјанино име везује се за Емира Бекрића, бронзаног 400–препонаша света, а сада је признање добила на основу успеха Милоша Раовића.

Овај млађи сениор био је полуфиналиста Првенства Европе у Цириху (14. укупно). За секунд је побољшао лични рекорд до 45,96, чиме је у овој дисциплини, једној од елитних у Србији, дошао на треће место свих времена. Првак је Балкана у дворани, други на Екипном првенству Европе, победник неколико митинга светских...

– С њим планирам да дођем до врхунских сениорских пласмана – каже Мирјана Стојановић. – Сјајно је што је такмичар мотивисан Националним признањем да то учини, а шта је с нама тренерима? Успеси се нама на такав начин не признају и осећамо се чак и кажњеним због туђих грешака. Колега Обрадовић, Томасовић, Драгиша Ђорђић, тренер вицешампионке Европе у копљу, Татјане Јелаче и ја постигли смо успехе у самосталној Србији, која даје та признања, што је апсурд.

ЗИЛКИЋ: УДОВИЧИЋ НИЈЕ ВЕРОВАО

Рифат Зилкић „потписује“ подвиге млађе сениорке, Амеле Терзић, финалисткиње Првенства Европе у Цириху на 1.500 м, учеснице неколико митинга Дијамантске лиге, од ове сезоне рекордерке на 2.000 м (5:55,71)...

– Министар Вања Удовичић се зачудио када је дошао у Нови Пазар и у разговору сазнао да Мирјана Стојановић нема Национално признање. У ватерполу, спорту из кога је министар Удовичић дошао на функцију, обично је селектор још као такмичар зарадио „пензију“ па немају проблем појединачних спортова. Још прошле године, тада као вицепремијер, Александар Вучић је када смо били његови гости, најавио ревизију те уредбе. Генерални секретар АСС, Слободан Бранковић, иницирао је промене на том пољу. Сви су уз нас. Међутим, када видим како пролазе они који су у мом спорту то заслужили, а знам колико су пропатили по киши, ветру, лошим условима за рад, колико су стресова прошли, није ми право ни због њих ни због себе, јер се видим у тој ситуацији у будућности. Није уредба добро дефинисана, сведоци смо да има пропуста и треба је редефинисати. Ми смо угрожени, а за то нисмо криви...
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 11 Nov 2014, 07:14

Amela Terzic prvak Balkana u krosu u konkurenciji mladjih seniorki. Bravo.

Spoiler: pokaži
Jos jedna vest koja je prosla ispod radara apsolutno svih elektronskih medija, ja videh u stampi. Google vidi samo vest na turskom. Cak i da nije ostvarila uspeh zasluzila je tri reda na sportskim portalima, ovako je jos gore.


Spoiler: pokaži
jabukamen wrote:virtouz
:roll:
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 14 Dec 2014, 21:45

U bugarskoj odrzano EP u krosu (to je ono sto su lane najavljivali kao veliki sportski dogadjaj). Amela deseta u slicnoj konkurenciji (U23) u kojoj je lane bila druga, a pored nje su nastupile i Stolic i Jevtic koje su blize cetrdesetoj nego tridesetoj. Mrka kapa za kroseve, ali i duge pruge.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 01 Jan 2015, 18:44

Amela Terzic cetvrta na mitingu u Austriji, gde je dva puta pobedjivala. Deseta na EP u krosu gde je bila druga. Najblaze receno, devojka stagnira. Izuzetno ucestalo pojavljivanje po raznim mitnzima, placa tako sto je cele sezone konstantna i nije u mogucnosti da bude u punom trenaznom procesu, kako bi maksimalno tempirala formu. Od mitinga se zivi, ali ona moze mnogo vise od toga. Pod hitno joj treba neka promena, za pocetak trenera.
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 02 Jan 2015, 05:45

Ali zato redovno pobedjuje na krosevima RTS i trkama za dan oslobodjenja svakog zaseoka.

Krenula dvoranska sezona, nazalost samo u NS posto se hala u BG i dalje ceka, a o necem bar prirucnom nesto juznije se i ne govori. Glavna vest je da se Dudas ponovo takmici, a glavna takmicenja su drzavno prvenstvo 7. februara i prvenstvo Evrope 6.-8. marta.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 03 Jan 2015, 17:35

Lepa vest. Goran Nava, za kog sam mislio da je zavrsio sportsku karijeru, planira da nastupi na predstojecem EP u dvorani u disciplini 1500m, a potom ce da se preorjentise na novu disciplinu, 3000m stipl! Zanimljivo.
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 08 Jan 2015, 09:12

Pre neki dan su objavljene norme za dvoransko EP u Pragu (6-8 mart). Kriterijumi su jako skromni, ali i pored toga, imamo samo nekoliko kandidata za njihovo ispunjenje. To bi bili: Kolasinac, Ristic, Nava, Raovic, Terziceva i Spanoviceva. Norma se moze ispuniti najkasnije do 28. februara.
Ne znam da li ce i Dudas da pokusa da ucestvuje u sedmoboju. Verovatno nece, jer ce mu trebati vremena za oporavak, pa da ne rizikuje novu povredu. Ivana najavljuje novi NR na 60m, tako da izgleda opet docekuje dvoransku sezonu u izuzetnoj formi.
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 18 Jan 2015, 05:49

Na svom prvom takmicenju ove godine Spanovic pobedila na 60m rezultatom 7.47 (licni 7.41), a vredni paznje su i licni rekordi dve Novosadjanke - Vjestica (`95 godiste) 7.77 i Emini (`99) 7.87.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby Hezonja » 18 Jan 2015, 08:23

Sjajan rezultat za devojcicu od 15 godina.
Hezonja
 
Posts: 15235
Joined: 01 Dec 2012, 23:21

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 20 Jan 2015, 09:13

Ivani, u odnosu na rezultat od pre neki dan, nedostaje 14 stotinki da obori NR. Mnogo bi me vise to obaranje obradovalo, nego da kasnije cak na 100m isto uradi, jer je za njenu glavnu disciplinu, mnogo bitnije da poboljsa brzinu na relaciji 40-60m i time stekne jos jedan preduslov, koji bi je vinuo preko 700cm.
Mala Emini nastavlja da impresionira i ove godine. Mislim da bi zbog svoje male visine trebala, skroz da odustane od 60mH i 100mH, jer je, kad god bude nastupala u konkurenciji seniorki ili starijih juniorki, cekaju vise prepone; i da se skroz posveti istim disciplinama, ali bez prepona. Inace, da malo pojasnim, koliko je ona ispred svog godista po rezultatima, devojcici je ovo tek prva od dve sezone u kojima moze da se takmici kao mladja juniorka (gde su dosta nize prepone, pa bi mogli da dobijemo vise U-17 NR-a)!
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 21 Jan 2015, 16:00

Ivanu cemo da vidimo za koju sedmicu u njenoj disciplini. Prosle godine je Bekric rusio licne rekorde u dvorani na 400m, ali napolju se nista od tih pozitivnih naznaka nije ostvarilo tako da dok je ne vidim na dalju ne verujem ni u sta.

Ja bih vise voleo da vidim Milicu na preponama uprkos visinskom hendikepu. Prvi koji mi padnu na pamet su Stefan Holm i Magzi Bogs koji su se proslavili u svojim sportovima uprkos niskom rastu, u zenskom sportu je jos mnogo veci broj niskih kosarkasica, punackih teniserki i slicnih koje su napravile velike karijere uprkos evidentnim nedostacima. Stotka previse zavisi od predispozicija, u tehnickim disciplinama kako sama rec kaze tehnika je veoma bitna (secam se kako su se Britanci kopljasi cudili kako je Zelezni slab, a na takmicenjima mu nisu ni do kolena), u dugim prugama se moze taktizirati i uticati na protivnika, na stotki cak ne moras ni trcati u zavoju, cujes pucanj i trcis najbrze sto mozes. :biggrin: A konkurencija uvek najveca i uvek se moze naci nekoliko crnkinja iz GB u sprintu koje nisu savladale prepone, ali trce kao gazele. Cak i Gardasevic (dalj) i Damjanovic (200m) koje su trcale daleko brze od Milice na 100m beze od sprinta.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 22 Jan 2015, 14:59

Ne postoji carobna formula koja vodi do sigurnog uspeha, ali verujem da je Ivana opet na dobrom putu. Neka ove godine malo kasnije udje u formu, pa da najbolji skok napravi na otvorenom. Nezgodno je svake godine raditi po istom sablonu. Ljudi se zasite, pa traze neku promenu i to moze da utice na rezultate.
Nadam se da je Emiru sazreo onaj uspeh iz Moskve, pa ce ove godine moci da radi mirnije glave. Nije mu bilo lako da od skoro anonimnog decka odjednom postane zvezda. Morali su rezultati da trpe. Narocito ga je (iako to nikad nije javno rekao, al se osetilo) unistio pritisak da se u Cirihu mora uzeti zlato. Jedan je Novak Djokovic, koji pored svega istrajava i postaje jaci (doduse i njega je pritisak jednom, u Londonu na olimpijadi omeo). Svi ostali smo obicni smrtnici, pa i Emir.

Ove godine ce biti jako zanimljivo. Od Jelace ocekujem 65m+ tokom sezone, sto je vec realan rezultat za medalju na SP. Ristic, Salaski, Samac i Veselinovic ce da pucaju na obaranje NR. Veliki proboj ocekujem i od Milosa Raovica (bar normu za SP), Jovancevica, Savatoviceve, Pruginiceve, Vucenoviceve. Zanimljivo ce biti videti i koliko su napredovali Igor Raovic, Tamara Damjanovic, Milana Tirnanic, sestre Grujic, Gardaseviceva, Djakoviceva, kao i Kamasi i Emini (nek ona bude srpski Berson Dzekson :okk: ), koje su se vec na startu sezone istakle sa novim PB-ima. Kolasinac vec sada baca preko 20m na treninzima i dize vise nego pre, nadam se da je ovo godina u kojoj ce da baci jedno 21.20m i da ce na vise takmicenja da baca oko 21m. PB je postavio, sad vec daleke 2012. godine, ali neka mu se ove, sloze vise te kockice. Dudas se kazu odlicno oporavlja. Nadam se kvalitetnom povratku i Nemanje Cerovca i par trka ispod 3:43. Takmicari, sa zvucnijim imenima, od kojih nista znacajno ne ocekujem su Dragana Tomasevic, Milos Markovic, Nemanja Kojic, Olivera Jevtic, Mirko Petrovic i Mila Andric. Od Amele i Nave ne znam sta da ocekujem.

Inace, potpuno mi je razumljivo sto svi nasi beze od sprinta. Dok se neko cudo ne pojavi, deca nemaju uzora i vere u vrhunske rezultate na najkracim relacijama. Milica Emini, sta vise, preferira prepone u odnosu na klasican sprint, pa nek joj je sa srecom za sta god se opredeli, jer mala ima izuzetan potencijal!
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 23 Jan 2015, 06:10

octopus wrote:Ove godine ce biti jako zanimljivo.


Svaka cast, slazem se sa velikom vecinom napisanog. Meni bi bilo veoma zanimljivo kada bi od 30 imena koje si nabrojao neko izdvojio 15 nepoznatijih i dao listu najvecem borcu za prava atleticara Dusku Koracu da on samo kaze u kojoj se disciplini takmice. :roll: Potpuno mi je bilo nepoznato prezime Salaski, ali sam saznao da je to Tamara nakon penjanja na ludi kamen, a meni je potpuno ispod radara prosao Veselinovic za koga ne znam ni sta je radio u proslosti ni sta moze u buducnosti pa bi mi bilo zanimljivo procitati nesto o njemu.

Od Olivere Jevtic ocekujem ove godine dobre vesti i ispunjenje olimpijske norme sto ce joj doneti uletanje u jos jedan olimpijski program. Iduce godine ocekujem odustajanje na olimpijskom maratonu.

Sto se sprinta tice, kvantitet na drzavnim prvenstvima i kupovima je zastupljen, ali niko da stigne cak ni do 10.5/11.5 sto je u evropskim okvirima i dalje nista, ali i to trenutno izgleda nedostizno.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby octopus » 23 Jan 2015, 10:31

jabukamen wrote:a meni je potpuno ispod radara prosao Veselinovic


Stevan ce u 2015.-oj biti enigma, jer je cini mi se, prosle godine samo na Sirmium Pilumu bacao preko 60m i nikad pre i posle. Mozda gresim. Zablistao je jedanaeste, kao mladji junior, a onda je imao bledu juniorsku karijeru. Svega 55m dvanaeste i 58m trinaeste. Ove godine ocekujem vise takmicenja sa preko 65m (narocito na U-23 EP-u) i mozda (ali tesko) i NR. U Zurnalu je izjavio da ove godine cilja NR, za koji mu u odnosu na mitrovickih 63.22 nedostaje oko 4 ipo metra. A slededece godine planira da ucestvuje na OI. Mislim da se malo zaneo, jer ce za to trebati dobrih 78 metara, a napredak za 2 godine od 15-20m je ipak nerealan. Ja inace obozavam musko bacanje kladiva i to mi je uvek prava poslastica na svakom EP, SP i OI. Sto kaze Korac - ''Ja mogu da zamislim da neko baci koplje preko 80m, ali ovi momci sta cine sa kladivom, pa to je za ne poverovati" I tu je u pravu. Kladivo je, zanimljivo, jedina disciplina u kojoj Srbija na muskoj listi rekorda nema 1.000 IAAF bodova. Do prosle godine i zensko kladivo je bilo na toj, srecom kratkoj listi.

Da se opet vratim na sprint, tu je kljucan tvoj izraz, lavina. Mora neko atraktivan i mnogo brz da se pojavi i da uradi kod nas nesto, sto je Bolt uradio na svetskom i pre svega, jamajcanskom nivou. Ja bih bio prezadovoljan da jednog dana imamo sprintera u rangu Osovnikara.
User avatar
octopus
 
Posts: 5237
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Domaća takmičenja i srpski atletičari u svetu

Postby jabukamen » 24 Jan 2015, 21:19

octopus wrote:Stevan ce u 2015.-oj biti enigma, jer je cini mi se, prosle godine samo na Sirmium Pilumu bacao preko 60m i nikad pre i posle.


Hm...

Danas odrzan jos jedan miting u NS. Kolasinac bacio 20.38, ali prva zvezda takmicenja je bio 16-godisnji Djordje Mijailovic koji je sa 465 oborio rekord za mladje juniore i obezbedio vizu za juniorsko prvenstvo sveta u Kolumbiji. Kakav je to rezultat i napredak govori podatak da je Djordje proslu sezonu na otvorenom zavrsio sa 415 cm.

U Nemackoj, Tirnanic trcala 60m za 7.52 sto je za 17 stotih bolje od vremena koje stoji uz njeno ime na sajtu all-athletics.com
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

PreviousNext

Return to Atletika

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests