FK Smederevo 1924

FK Smederevo 1924

Postby xrečeved » 02 Feb 2013, 21:41

Mislio sam da bi bio red da počnem i ovaj topik ovog mučnog kluba kojeg podjednako mućno volim. Trudiću se da pratim dešavanja u klubu, pa vi čitajte ako nalazite interesantnim. Dobrodošli :)

Prvi fudbalski klub na području smederevske opštine osnovan je 1921. godine u smederevskoj Gimnaziji, sastavljen od učenika ove škole pd imenom "Raška". Dve godine kasnije "Raška" se transormiše u gradski klub "Đurađ Smederevac". Ovaj klub je sa dosta uspeha (prvak Podunavsko-Braničevske župe u sezoni 1933/34) funkcionisao sve do 1944. godine kada se i definitivno ugasio.

Koreni današnjeg fudbalskog kluba "Smederevo" potiču od 6. maja 1924. godine. Od tog đurđevdanskog dana na predlog inženjera Ernesta Radlinskog Srpsko Akcionarsko Rudarsko Topioničarsko Industrijsko Društvo formira fabrički klub čije su boje u početku a i kasnije uglavnom branili profesionalni fudbaleri iz Mađarske, Austrije i Nemačke. Po završetku II svetskog rata počinje nova era smederevskog fudbala. Glavna karakteristika tog perioda je česta promena imena kluba.

Kontinuitet fabričkog kluba nastavlja "Metalac" (1944-1946), zatim FD "Jedinstvo" (1946-1949), ŽSD "Smederevo (1949-1952), "Smederevo" (1952-1958) a fuzijom "Metalca" i "Smedereva" nastaje OFK "Budućnost" (1958-1962). Vrlo brzo dolazi do nove promene imena: FK "Smederevo" (1962-1967), FK "Metalurg" (1967-1976), FK "Smederevo" (1976-1992), FK Sartid (1992-2004) i od 15. jula 2004. godine FK "Smederevo".

Kao član treće zone FK "Budućnost" je 1958. godine učestvovala u kvalifikacijama za formitanje II lige, a 1961. godine za ulazak u II ligu. U domaćem Kupu isti tim je 1958. godine dospeo do 1/16 finala gde je eliminisan od Zagreba što predstavlja i najveći domet smederevskih klubova u posleratnom periodu. Renesansa smederevskog fudbala počinje 1992. godine kada je Koncern crne metalurgije SARTID a.d. preuzeo vlasništvo i sponzorstvo nad klubom. Za kratko vreme od Zone i Srpske lige klub je 1998. godine ostvario san mnogih generacija i postao član Prve lige. Start je obeležen porazom od Radničkog iz Kragujevca 1:3, ali je već u drugom kolu na "Marakani" savladana Crvena zvezda rezultatom 1:0. Zbog NATO bombardovanja fudbalski šampionat je prekinut u trenutku kada se prvoligaš iz Smedereva nalazio na devetom mestu.

Od 2001. godine smederevski "oklopnici" su pet godina za redom na fudbalskoj mapi Evrope - Intertoto Kup 2001, 2004, 2005 i Kup UEFA 2002. godine (treće mesto u prvenstvu) i 2003. godine (osvajač nacionalnog Kupa)

Osvajanjem nacionalnog Kupa i velikog srebrnog pehara u trajno vlasništvo 29. maja 2003. godine posle pobede na Partizanovom stadionu u duelu sa Crvenom zvezdom (1:0) četa Gorana Bogdanovića, legende smederevskog fudbala, ostvarila je do sada najveći uspeh. Ovom, bez sumnje istorijskom trijumfu veliki doprinos dala je i američka korporacija U.S. Steel Košice.

Topik ću početi slikom trenutno najboljeg strelca i najiskusnijeg igrača, fudbalera koji je celu karijeru proveo u smederevskim klubovima, gospodina Dejana Živkovića :D

Image

http://www.youtube.com/watch?v=ifa970Jsfmk
Last edited by xrečeved on 02 Feb 2013, 22:23, edited 2 times in total.
xrečeved

Re: FK Smederevo

Postby xrečeved » 02 Feb 2013, 21:45

Kako bih uveo neki sklad u ovu priču, citiraću sebe sa JSL topica:

Ne znam koliko ste upućeni u priču, niti koliko vas zanima, ali shvatam da bi bio red da podelim s vama. Potiče od čoveka od kog sam uvek dobijao tačne i rane informacije o svemu unutar FK Smedereva.

Dakle, više nego jasno je da je Smederevo godinama tavorilo pri dnu tabele, ma čija vladavina unutar kluba bila u tom periodu. Smenjivali su se treneri, panjevi (čuj mene igrači, panjevi) i članovi uprave, a tim je bio iz godine u godinu sve slabiji i slabiji. Toliko slabiji da su uspeli da, s oproštenjem, useru sve što SPS-ovac, dragi nam Matković uspeo da ukrade u Slobino vreme i pretoči u stadion, meni lično ponos grada. Iz godine u godinu su stizala nova obećanja: "borićemo se za Evropu", "biće reflektora", "stavićemo krov", etc etc.

Međutim, da nešto baš nije kako valjda, postalo je jasno sa kompletnom promenom uprave. Umesto dosadašnjih neuspešnih ljudi, došli su oni alavi sa sličnim karakteristikama. Preko noći, nekadašnju (takoreći) legendu srpskog fudbala, Gorana Bogdanovića (za koga su vrlo, vrlo česte priče bile da je lepu svotu u ličnom budžetu dobijao od roditelja igrača, makar za priliku da se trenira sa prvim timom) zamenio još sumnjiviji otpadak legalne i neiskvarene mašine iz Kragujevca, Žarko Pavlović. Tokom priprema je kroz famozni prvi tim FKS prošlo preko 80 (OSAMDESET) igrača, da bi se zadržali na koti 40. Takođe, od datih 40, bio je određeni broj igrača sumnjivog kvaliteta kojima se prezime, verovali ili ne, podudaralo sa prezimenima nekih članova upravnog odbora, da bismo kasnije saznali da su u srodstvu (primer: utakmica FKS tokom koje je Omega Roberts sedeo na tribinama usled povrede kolena, sa svakim potezom dotičnih igrača se hvatao za glavu, što je dovoljno pokazivalo njihove sposobnosti). Tokom jesenjeg dela sezone, što usled neisplaćivanja, što usled loših partija, broj se konstantno smanjivao, da bi se danas sveo na 27. U redu, ne bi to bilo toliko čudno da nema drugu podlogu sama priča.

Usled kraha USS Steel-a, postalo je više nego očigledno da je klub ostao na milost i nemilost ajkulama iz naših mutnih voda, te je bilo neminovno da neka omasti brk u kratkom roku. Sad, ključni detalj - pre dolaska Pavlovića (da, usled očajne Bogdanovićeve vladavine), klub je vredeo između 7 i 8 miliona €. Danas je ta cifra 4.1 m €, sa tendencijom daljeg pada. Postavlja se pitanje - u čemu je caka? Caka, famozna caka, je u tome što naš zakon, kao što znate, ne dozvoljava potpunu kupovinu nekog tima u našoj državi. Postavlja se pitanje, kako se valjano pripremiti za dati zakon, ako ne spustiti cenu, makar to značilo ispadanje iz najjačeg takmičenja. Ko želi da kupi - ne znam. Kada? Opet ne znam. Ne znam ni kolika je cifra u opticaju; jedino znam da je ceo plan da se klub toliko sroza ne bi li se uz klub dobio i ceo stadion, a šta u današnjem svetu vredi, ako ne nekretnine...

Sad, na vama je da verujete ili ne, ovo je ipak samo kuloarska priča bez svih detalja i sitnica, ali svako ko bi se dalje udubio video bi koliko je sve smisleno i koliko meni, kao Smederevcu ovo teško može da padne. Tačno je, nismo sportski grad, sem veslača i ponekad odbojkaša ništa bitnije nismo imali, ali neki od nas su se navikli i na fudbal u okruženju, te mi njegov razvoj i popularizacija u kraju ostaju kao nada da se među današnjim klincima neće sve svesti na kick-box klubove i primena stečenih znanja na ulicama, ali i stadionima sutra.

U zdravlje, ja sam rekao šta mi je na duši, a vi uživajte u svojim, iole normalnim, klubovima. Hvala!

O pojačanjima ću kasnije, jedino što je sad vredno spomenuti jeste to da su gotova sva pojačanja iz radijusa 50km od Smedereva, pod izgovorom da FK Smederevo "skuplja svoju decu". Priča se, priča, da im je plaćanje stana i hrane preskupo, pa im je lakše da skupe ovdašnje. Obrni-okreni, nije to smak sveta, bar su počeli da dovode kakav-takav kvalitet i to podržavam :)
xrečeved

Postby xrečeved » 02 Feb 2013, 22:00

FK Smederevo je u ovom prelaznom roku potpisalo sledeće igrače:

- Dragan Radosavljević (DL, ML)
- Miroslav Gegić (DC)
- Predrag Sikimić (CF)
- Lazar Pavić (DMC, MC)
- Bojan Čukić (MC)
- Dragan Cvetković (MC)
- Marko Ristić (DL)
- Nikola Milojević (GK)

Gomila igrača je ili bila ili je i dalje na probi, ali ovi su zvanično deo tima. Traže se golman i štoper(i) kako bi se upotpunio sastav, nakon što je nekih 60-70% tima razrešeno opreme na početku roka.

Sutra se igra meč sa Zemunom, pa će se znati da li je još ko prošao probu kod mladog trenera Velebita. :)

edit: Smederevo je u dosadašnjem toku priprema pobedilo Mladenovac (3:0) i Novu Pazovu (1:0). Za nekoliko dana idu u Antaliju da odrade glavnicu priprema.
xrečeved

Postby Hezonja » 03 Feb 2013, 01:35

Samo tako nastavi :)
SMS 1003

Op, mala bosonoga
kako zivis bez onoga
kako zivis bez onoga
lole garavoga
Hezonja

Postby xrečeved » 03 Feb 2013, 11:39

Aleksa9 wrote:Samo tako nastavi :)

:thankyou:
xrečeved

Postby xrečeved » 03 Feb 2013, 23:17

Smederevo otkazalo pripreme u Antaliji usled loše finansijske situacije. U narednih par dana će biti odlučeno o daljim potezima.

Snimak sa priprema:

http://www.webtv.rs/play/49880/fk-smede ... me-trening
xrečeved

Postby ОГИ » 03 Feb 2013, 23:19

Svi zapeli u Antaliju, vjerovatno je tamo najpovoljnije a ujedno i dobri uslovi. Možda odete u neke druge krajeve?
Полети високо птицо бијела
огласи свима својим криком
нека те чује Европа цијела
да земљу своју не дамо ником!
ОГИ

Postby xrečeved » 03 Feb 2013, 23:37

Možda Ohrid, to im je uvek bio backup plan. Ukratko, grad je iskeširao pripreme i plate i sve živo pre mesec-dva. Da li je novac otišao na pojačanja, ne znam, nadam se. Ali inače mislim da su te pripreme bacanje para. Mogu sasvim pristojno da se spreme gde god :)
xrečeved

Postby xrečeved » 04 Feb 2013, 08:53

Mladi trener Smedereva, Miloš Velebit govori o pripremnom periodu, pojačanjima, planovima za prolećni deo prvenstva:

http://www.webtv.rs/play/49881/fk-smede ... pripremama
xrečeved

Postby xrečeved » 04 Feb 2013, 20:03

Ugovore sa Smederevom potpisali i:

- Slavko Lukić (DR)
- Branislav Atanacković (DL, ML)
- Bojan Živanović (DC)

Takođe, izgubili su od ekipe Zemuna u pripremnoj utakmici koja se igrala na stadionu Zemuna (2:3).
xrečeved

Postby ОГИ » 04 Feb 2013, 20:25

Branislav Atanacković odakle dolazi?
ОГИ

Postby mrDajnesmaraj » 04 Feb 2013, 20:34

Evo sastava FKS za proleće...moguće da ce biti jos pojacanja od igraca koji su trenutno na probi...

Golmani:
Živković Mladen
Milojević Nikola

Odbrana:
Gegić Miroslav
Živanović Bojan
Omega Roberts
Opančina Danko
Lukić Slavko
Atanacković Branislav
Ristić Marko

Vezni:
Krmar Igor
Radosavljević Miloš
Osman Filip
Miljković Aleksandar
Momić Uroš :tap:
Živković Dejan
Radosavljević Dragan
Tasić Željko
Stojanović Stefan
Pavić Lazar
Cvetković Dragan
Čukić Bojan

Napad:
Veljović Rade
Sikimić Predrag
Djordjević Miloš
mrDajnesmaraj

Postby xrečeved » 04 Feb 2013, 20:45

rebonja wrote:Branislav Atanacković odakle dolazi?

Borac iz Čačka. Isto kao i golman, Nikola Milojević. Čak je i Bojan Čukić proveo polusezonu tamo, pre par godina.
xrečeved

Postby ОГИ » 04 Feb 2013, 20:46

Nekako mi djeluje da ste po imenima jedna od najslabijih ekipa u ligi. No, imena nisu mjerila, teren je pravo mjerilo. :D
ОГИ

Postby xrečeved » 04 Feb 2013, 20:50

rebonja wrote:Nekako mi djeluje da ste po imenima jedna od najslabijih ekipa u ligi. No, imena nisu mjerila, teren je pravo mjerilo. :D

Hej, kakvi su bili na polusezoni, ja sam presrećan. Gore od onog ne može :D
xrečeved

Next

Return to Domaći fudbal