Kutak za stručni trenutak

Kutak za stručni trenutak

Postby trener » 20 Aug 2012, 10:15

Moderatori ovog pdf-a su odlucili da otvore temu a mislim da je najprikladniji post za uvod upravo post naseg novog clana pod nickom @trener

Prvo da vas pozdravim sve na ovom cenjenom forumu.

Ispratim ga s vremena na vreme i to uglavnom kada sam neraspolozen da se malo oraspolozim pored cele muke...

S obzirom da mi je prvi post hteo sam nesto uopsteno napisati o situaciji u PArtizanu, nasem fudbalu, struci... Pa ne zamerite.

Da je dno, dno je. Samo je pitanje da li i kako moze bolje. Prvo bih se dotakao gapa izmadju maldjih kategorija i prvog tima ili "Gde nam nestaje talenat"... Glavni uzrok nivoa na kome jesmo jeste STRUKA i iskljucivo struka. Ne postoji nikakvo drugo objasnjenje za situaciju. Moja profesija je trener-skaut, zapravo iskljucivo skaut. Dakle, nisam menadzer, vec radim po sistemu angazmana. Ne nudim igrace, vec ispratim postojece i podnesem raport. Ukratko, cisto. Shodno tome, itekako znam koliko je nama struka u krizi. To mi je posao. Cast izuzecima ali nijedan nas trener nije nista ozbiljno uradio u nekom vecem klubu poslednjih xy godina, to treba nesto da nam govori. Nasi treneri su prilicno needukovani, kada dobiju licencu tu se njiohva edukacija zavrsava. Tu ne racunam po neki seminar ili neke gluposti cisto eto, da se kaze... Posledica toga je ovo sto nam se desava, da mi jednostavno godinama ne mozemo izbaciti krstenog veznog igraca, da stopera kvalitetnog imamo svake prestupne...

Medjutim, ono na sta bih posebno bacio akcenat je koliko nasa struka zaostaje . Nasi treneri imaju najveci problem sto ne znaju STVARNO ko im igra u ekipi. Oni ne znaju koje mogucnosti njihovi igraci imaju (nemaju). Dacu vam primer. Prosecan francuski klub ima model sa nekih 25-30 parametara za jednog igraca, ti parametri se menjaju na nedeljnom nivou. Vrhusnki klubovi (Real, Barca, Chwlsea,...( imaju i d 40 parametara koji se takodje nedeljno azuriraju. Prica se da Murinjo trodnevno menja parametre i da idu do 50!!! Ovo za Murinja ne znam, ovo sam cuo na nekom seminaru. Da vas ne smaram mnogo ali parametri su brzina, snaga, stamina, tehnika, taktika. One se granaju dalje u zavisnosti koja se pozicija igra... Strucni stab prosecnog francuskog kluba broji oko 20ak ljudi, bez spoljnih momaka, nas strucnio stab nema 5 ljudi... O vrhunskim klubovima da ne pricam. To si citavi timovi ljudi, kopjuterske simulacije. Samo 5 ljudi je nagazovano na ubacivanja podataka u racunare po utakmici.

E, sada ako trener nema najosnovniju predstavu o (ne)kvalitetu njihovih igraca onda imamo problem u startu. On zapravo ne zna ni ko mu je u ekipi. To je generalno problem sa nasom strukom. Kada za naseg trenera kazu da ima viziju, to znaci da on u stvari ima hrabrosti da nesto menja, da istrazuje, ali kao sto sam vec rekao on nema znanje da bi mogao bilo sta pametnije da uradi, vec samo da se poziva na fortunu. Niti jedan nas trener u skorije vreme nije otisao u neki veliki evropski kamp kao gost, edukacija im se svodi na neki seminar i to je to.

E, sada da se vratim na svoju struku i koliko god mislili ona je cist sablon kao i svaki drugi posao. Evo primer Lazar Markovic. Vrhunskog skauta od prosecnog izdvaja to sto on ima "nos" da vidi dalje od suvoparnih podataka i gledanja. Ja sam prosecan skaut:). Kada ga sada stranci iskautiraju on ima vise losih nego dobrih parametara, ali oni izdvajaju dobre i pokusavaju da ih uklope u sistem jer trener ima viziju da bi samo dva dobra parametra mogao debelo da iskoristi. Savrsen igrac ne postoji, ali savrsen sistem, verovali ili ne, postoji i vecina vrhunskih trenera tezi ka njemu. Jedna od situacija koja je vrlo smesna jeste kada stranci bace oko na nekog naseg igraca, i kada mu pored odgledanih utakmica, traze skaut knjizicu, nesto kao servisna knjizica:) na sta imaju pravo, mi isfalsiramo sve za 7 dana i vozi:)). U toj svesci su svi moguci parametri kako sa utakmica tako i sa treninga, svaki detalj, ali bukvalno. Kakav je temperament, radne i zivotne navike, roditelji, ma sve.... To kod nas ne postoji...

Ono sto stoji jeste da tehnocko-takticki nasi treneri i nisu toliko zaostali za svetom, ali individualni parametri i uklapanje tih parametara u sistem jeste ravan nuli.

E, sada dolazimo do onoga zasto nemamo kreativne igrace, zasto nemamo napadace... Zato sto je za to potrebno znanje i to debelo. Na tome se radi jos od mladjih kategorija. Svaki klinac je tabula rasa. Vi, kao trener, imate mogucnost da pravite od njega igraca. Nasi terneri mladjih kategorija rade potpuno suprotno sistemu. Ako je recimo klinac visok, njemu je vec izbor suzen. Ili stoper ili u najboljem slucaju Raca Petrovic. Oni ne razvijaju kreativnost kod njih i to se moze videti na treninzima vrlo jasno. Onda krece ono najgore a to je kada je klinac pred prvim timom i krenu sa silovanjem pozicija u njegovom najosteljivijem uzrastu. Tu oni nestaju jednostavno. Gledam sa Markecom koliko se tu gresi u startu. Njemu se i dalje trazi pozicija. Toliko o tome.

Imao sam tu cast da budem gost La Mesije. To je jedna masina i meni se iskreno ne dopada, ali videti kako se radi sa decom na taj nacin je prosto neverovatno. Oni uce decu da razmisljaju fudbalski. To je cela poenta price, ali ti isti klinci kasnije, barem oni koji ne zavrse u Barci:), imaju problem da se prilagode u drugim kolektivima. Ali kada od malih nogu naucis da juris za loptom kada je izgubis ili da se oslobadjas iste u roku od dve sekunde - nepocenjivo. To su stvari koje se uce od malih nogu i koje se prosto urezuju. Tesko ce neko sada Neci Tomicu objasniti to. Dobre navike se sticu od najranijih dana, lose se jako tesko ispravljaju.

Da se osvrnem na Vermeza. Vermez je jako los psiholog, trener autoriteta, ocajno malo potkovan za individulace, sa vrlo malo parametara radi, kreativnost mu se svodi na prebacivanje igre, voleo bi u svojoj ekipi brze igrace ali koliko vidim na tome ne radi. Vermez je stara skola. Voli polukontre i napade sa krila, ali ne vidim da je uopste poradio na tome. A nije jer ne zna. Ovo za Vermeza je naravno sve iz licnog iskustva i gledanja njegovih trenninga kao i prisutvovanja nekim seminarima.

E, sada, malo i o omladinskim skolama. Ta prica o Teleoptiku je verujte prenaduvana. Mi talenta imamo, ali rad je prosecan, rekao bih i ispod toga. Mi nemamo sistemski rad. Zato i bljesne po neki klinac s vermena na vreme, ovo ostalo je sve suvi prosek i za nase uslove a kamoli evropske.

Dakle, nije sve u parama, ja radim za slabije istocno evropske lige i znam sa koliko malo para moze da se napravi nesto. Mi se necemo, na primer, vezati za neki kiparski model iz razloga sto onda ne bi imali sta da prodajemo, ali smo idealni za neki mix stranaca i omladine. Ali dok se struka ne promeni, nam nista od toga. Pustite se predsednika, upravnih odbora, struka je ta koja ne funkcionise, zapamtite to. Za nas fudbal je resenje recimo nemacki trener, skolovan, bez mnogo sikustva (dakle jeftin) ali ne U Partizanu, nego u Teleoptiku bas!!!

I da zavrsim. Kako funkcionise skauting kod nas? To je vecina vas na forumu u pravu. Dakle, igraci se nude, mi odgledamo kasete i to je to. Ukoliko usput onako saznamo jos nesto o tim igracima, super, ako ne, nema veze. Jos ako imamo nekoga da odgleda jednu-dve utakmice, ma pun pogodak. Medjutim, ima jedna stvar koja je van domasaja javnosti. Dosta tih transfera se ne realizuje u novcu od strane Partizana, vec se prebijaju kroz neke druge Partizanove transfere u buducnosti. Recimo vecinu Juzne Amerike drze 3 menadzera. Oni drze kvalitet. Tamo je jako tesko dobiti menadzerski licencu, verovali ili ne. Dakle mora da ste pri fudbalu. E, sada oni nama prodaju nekog Eduarda na slepo. Mi NE PLACAMO EDUARDA vec pravimo klauzulu u ugovoru da cemo za, recimo Markovica, dati 20% od transfera. Eduarda placa menadzer koji ga je doveo. Tolko za prvi put i izvinjavam se na malo duzem postu. Ovo mi je prvi forum gde zelim biti aktivan, tako da ne zamerite.

Pozdrav,
" Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need with tne money we don't have to people we don't like."
trener

Re: FK Partizan 2012/13 - ujedinjenje!

Postby marishte » 20 Aug 2012, 10:25

trener wrote:

zdravo drugare, proctao sam sta si napisao. upravo za te novitete i tehnicke stvari u struci se stanoje stvalno hvalio, ako si vec pratio treninge vermeza, verovatno si i ovog drugog. mislim daje to jako popularna tema stanoje vs vermez
there's room for all gods creatures, right next to the mashed potatoes
marishte

Postby trener » 20 Aug 2012, 10:35

Vermez je stara skola trenera i jako tesko odstupa od nekih zamisli. Kod Vermeza nema sivo, crno je ili belo. U Stanojevicev rad nisam bio preterano upucen, ali ono sto svakako znam je da je radio na sebi dosta. Ali, to je svakako nedovoljno, ali je bio na pravom putu. Te novitete i tehnicke stvari je Stanoje stvarno i postepeno uvodio, jedan je od pionira na ovim prostorima baza podataka u fudbalu, predan poslu, zeljan ucenja. Ali zajednicaka boljak svakog ja skauting, posebno skauting protivnika i na tome mora da se debelo radi, barem kada govorimo o struci. Prolazi vreme teror trenera, ono kao Tara, Zlatibor, trcanje do povracanja i tako to, doslo je neko drugo vreme, a nasa struka je daleko od te price.
" Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need with tne money we don't have to people we don't like."
trener

Postby Bane » 20 Aug 2012, 12:18

Treneru svaka cast. Imam jedno pitanje za tebe posto si skaut. Mozes li da izdvojis po tri, cetiri dobre i lose osobine Miljkovica i cemu to forsiranje Aksentijeva na desnom beku kad je ocigledno da je decko ofanzivni igrac?
Bane

Postby trener » 20 Aug 2012, 12:55

Bane wrote:Treneru svaka cast. Imam jedno pitanje za tebe posto si skaut. Mozes li da izdvojis po tri, cetiri dobre i lose osobine Miljkovica i cemu to forsiranje Aksentijeva na desnom beku kad je ocigledno da je decko ofanzivni igrac?

Prvo hvala svima na dobrodoslici. Za Aksenitjevica, tipican primer srpske struke, nemam beka, a treba mi, daj mi nekog najblize tome i to je to... Njrgove karakteristike, decko brz ali bez ubrzanja, dakle nije startan, osecaj za prostor los, centarsut bez energije, lopte preniske bez efea, sto znaci da nema snage, i takvi igraci mogu da budu upotrebljivi sa jeakim posedom lopte i jako sredinom terena. Inace, mi imamo uvrnut sistem kada je u pitanju fizicka sprema. To sto neko pretrci u sumi 10km, ne znaci da je fizicki spreman. Koga zanima naka pogleda na netu F-MARC. Sut se definitivno vidi da nije izgradio, kada sutira uvek je drugacije (spoljna, unutrasnja, puna, niska...). Cim vidite igraca da tako varira, krivca trazite u mladjim kategorijama.

Miljkovic, ima osecaj za prostor,ali se plasi duela, psihicki na izuzetno niskom nivou, fizikalije solidne, kratak pas, vrlo sumnjiv, duge lopte ne postoje, napadacki limitiran u svakom smislu te reci, kontola lopte ocajna, stamina korektna, oscilacije u toku utakmice idu i do 70%....
trener

Postby trener » 20 Aug 2012, 13:19

Nasi igraci su u Evropi potcenjeni jer su tehnicki nedovrseni, pogresno fizicki pripremljeni i , najbitnije, ne rade na sebi pored klasicnog treninga. Individualan rad je nula. Nasi igraci ne znaju da se krecu u liniji, ne razumeju taj koncept jer nije imao ko da ih nauci. Prijem lopte mislim da pola foruma ovog ima bolji od pojedinih fudbalera. Ne shvataju kretnju bez lopte, a onaj sa loptom ne ume da gleda. Skoro sam radio neku studiju o prefoernom vidu i zgranuo sam se kada sam video rezultate. Kod nasih igraca to ne postoji. Drugo, ne zapazamo situacije, ne vidimo jasno teren, ne mozemo da procenimo ili predvidimo neke situacije. E, to je vec mental ability. Kod nas to ne postoji u literaturi, a kamoli kod trenera. Kada sam zavrsio trenersku skolu znao sam koliko i prosecan forumas, kada sam otisao da se kalim shvatio sam da nista ne znam i hteo da odustanem, ali me je nesto zadrzalo:))). Fizicka sprema se kod nas svodi na suvoparnu izdrzljivost, ali zato kada neko treba da promeni naglo kretnju ide povreda ili mora da se bori za vazduh. Toliko i o tome. Fudbal je kompleksan u PM, cak iza Barcu i Chelsesa. Ja kada vidim neke njihove skaut izvestaje tri dana mi treba samo da skapiram sta je sta...
trener

Postby mali_buda » 20 Aug 2012, 13:24

trener wrote:...Fizicka sprema se kod nas svodi na suvoparnu izdrzljivost, ali zato kada neko treba da promeni naglo kretnju ide povreda ili mora da se bori za vazduh. Toliko i o tome. ...

Kod nas se ljudi hvale podatkom da smo pretrcali vise od igraca Arsenala u medjusobnom duelu, a kad gledas teren, vidi se da smo fizicki potpuno inferiorni... Nasi igraci bauljaju po terenu, cesto trce "bespotrebno"... Kod nas se, koliko mogu da primetim, samo radi na fizickoj izdrzljivosti (i ona je upitna), brzinska izdrzljivost se ne spominje...

Dokle god se nasi treneri budu ponosili time sto im igraci povracaju na treninzima, mi cemo biti u debelom zaostatku za osrednjim evro klubovima...
Ja ćutim, ti ćutiš, on ćuti, mi ćutimo, vi ćutite, oni kradu...
mali_buda

Postby trener » 20 Aug 2012, 13:42

mali_buda wrote:
trener wrote:...Fizicka sprema se kod nas svodi na suvoparnu izdrzljivost, ali zato kada neko treba da promeni naglo kretnju ide povreda ili mora da se bori za vazduh. Toliko i o tome. ...

Kod nas se ljudi hvale podatkom da smo pretrcali vise od igraca Arsenala u medjusobnom duelu, a kad gledas teren, vidi se da smo fizicki potpuno inferiorni... Nasi igraci bauljaju po terenu, cesto trce "bespotrebno"...[b][u] Kod nas se, koliko mogu da primetim, samo radi na fizickoj izdrzljivosti (i ona je upitna), brzinska izdrzljivost se ne spominje...[/u][/b]

Dokle god se nasi treneri budu ponosili time sto im igraci povracaju na treninzima, mi cemo biti u debelom zaostatku za osrednjim evro klubovima...

Upravo to, parametri fizikalija su pretoceni u koristan i beskoristan rad. Mi smo realno, cini mi se, u BG natrcali Arsenal, ali u cistom suvoparno trcanju-setanju (klasican pedometar). Pojam tecne igre je predvidjanje, ako neko "povuce" ostatak koji ucestvuje u napadu mora da se "otvara" da vec u glavi skocka koncept moguceg daljeg desavanja. To su ozbiljne promen ritma koje strahoviti umaraju misice.

Jos nesto sto se trcanja tice. Nekoliko je aspekata, ali slikovito nije isto kada neko pretrci 10km u istom i 10km u promenama ritma ili duel igri kada ti je neko na ledjima. Sale Ilic je tu tipican. On uvek statisticki dosta istrci ali posle duela je bled kao krpa i bori se za vazduh, narednih 5 minuta ga nema na terenu. Kada si fizicki inferioran moras tehnkom to nadoknaditi. Uvek se vracamo na dosadan primer Barce, ali zato sto je manje vise svima poznat. Oni onako mogu da ujutru igrati jer se ne umaraju.
trener

Postby Primorac » 20 Aug 2012, 15:02

Treneru svaka cast :okk:
Zahtjevan ovaj danasnji fudbal.A mi smo uvijek imali tu karakteristiku.Kaskali smo za tim modernim kretanjima u svim segmentima igre.Zbog cega bi se onda struka razlikovala,da je obrnuto bili bi blizu egala...Samo danas smo najudaljeniji,nekada smo imali tehniku a nismo trcanje.Taktiku ali bez snage.Danas nam nedostaje i tehnika i taktika a snaga sa svim onim fudbalski relevantnim atributima nema na nasim livadama.
Vjerovatno ce nam sjutra Vermez prirediti onu poznatu...Moramo na krajnjem sjeveru postici gol...I tada ga nikada nismo postigli.
Bio jedan trener u FKP-u ,koji je na svoj nacin psiholoski djelovao na igrace,rijecima ...Zgazite ovu boraniju.
Primorac

Postby Otac Makarije » 20 Aug 2012, 15:08

Primorac wrote:Treneru svaka cast :okk:
Zahtjevan ovaj danasnji fudbal.A mi smo uvijek imali tu karakteristiku.Kaskali smo za tim modernim kretanjima u svim segmentima igre.Zbog cega bi se onda struka razlikovala,da je obrnuto bili bi blizu egala...Samo danas smo najudaljeniji,nekada smo imali tehniku a nismo trcanje.Taktiku ali bez snage.Danas nam nedostaje i tehnika i taktika a snaga sa svim onim fudbalski relevantnim atributima nema na nasim livadama.
.

Ovo je tačno. Zabluda je da mi nismo u dosta elemenata fudbala zaostajali i ranije, medjutim , to je bilo manje izrazeno jer smo bili dosta dobri na tehničkom planu. A ni fudbal nije ni izbliza bio baziran na nauci i ozbiljnom analitičkom radu kao danas.
A kad ode Tole , publika će da se vrati, oživeće srpski fudbal, Grobari su svi Hrvati !
Otac Makarije

Postby mali_buda » 20 Aug 2012, 15:27

Fudbal je sport koji zahteva vrhunsku fizicku pripremljenost. Mozes ti biti umetnik sa loptom, ali ne vredi ti nista ako ti dusa na nos izlazi posle prvog sprinta.

Velikom broju igraca Partizana nedostaju osnovni fudbalski elementi: prijem lopte, dodavanje, igra na prvu, centarsut, postavljanje u igri, kretanje bez lopte... Kad na sve to dodas ocajnu fizicku spremu, vidis na kakvom se dnu nalazimo...
Ja ćutim, ti ćutiš, on ćuti, mi ćutimo, vi ćutite, oni kradu...
mali_buda

Postby harper lee » 20 Aug 2012, 16:25

Gde iskopaste ovog trenera? Covek nacisto sabija.

Nego, kad smo vec kod pitanja da i ja pokusam da se ogrebem o coveka koji zna. Zanima me sta je glavni razlog zbog kojeg moderni mladi treneri koji razumeju kretanja u svetskom fudbalu i znaju kako se vani radi ne mogu da prismrde klubovima. Mislim, imam neke svoje ideje ali bih voleo da cujem od nekog ko je upuceniji. Prosto ne mogu da verujem da je odgovor u onoj staroj "uprave hoce debila za trenera koji ce da igra kako oni kazu". Kako je moguce da bar jednom nekom od ovih nitkova koji vode nase klubove ne padne na pamet da pokusaju i jare i pare, u smislu da imaju znalce koji ce sa igracima ozbiljno da rade, a ipak da tu i tamo progledaju kroz prste jednom ili dvojici igraca koji igraju iz nekih drugih razloga a ne zbog kvaliteta? Mozda to ne moze ali koliko vidim to niko nije ni pokusao.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
harper lee

Postby trener » 20 Aug 2012, 18:16

harper lee wrote:Gde iskopaste ovog trenera? Covek nacisto sabija.

Nego, kad smo vec kod pitanja da i ja pokusam da se ogrebem o coveka koji zna. Zanima me sta je glavni razlog zbog kojeg moderni mladi treneri koji razumeju kretanja u svetskom fudbalu i znaju kako se vani radi ne mogu da prismrde klubovima. Mislim, imam neke svoje ideje ali bih voleo da cujem od nekog ko je upuceniji. Prosto ne mogu da verujem da je odgovor u onoj staroj "uprave hoce debila za trenera koji ce da igra kako oni kazu". Kako je moguce da bar jednom nekom od ovih nitkova koji vode nase klubove ne padne na pamet da pokusaju i jare i pare, u smislu da imaju znalce koji ce sa igracima ozbiljno da rade, a ipak da tu i tamo progledaju kroz prste jednom ili dvojici igraca koji igraju iz nekih drugih razloga a ne zbog kvaliteta? Mozda to ne moze ali koliko vidim to niko nije ni pokusao.

Pokusacu. Vidi, mi ne shvatamo ili zaboravljamo da igraci nastaju od osme, devete godine. Nikome, niti jednoj upravi ne obdgovara situacija da nema kvaliteta. Samim tim nema ni para. Ne pravimo igrace = nemamo pare. To nema veze sa UO, njima kvalitet treba.

Sve pocinje od skola i skolica fudbala raznoraznih. Tu je skandal prve vrste. Tu se sticu prve navike, sve rade priuceni treneri sa elementarnim znanjem i jebenim cunjvima i to je sve. Izvinjavam se unapred na psovkama . Ruku na srce sve su to greske koje se daju ispraviti. Neverovatno je to sto decu u tim uzrastima shikaniraju sa trcanjem, kolutovima napred i nazad, raznim idiotskim igrama koje ne postoje niti u jednomudzbeniku. u ligi buducih sampiona koje promovise SOS, cini mi se, su u toku oduzimanje licenci za gotovo pola klubova jer se ne radi ni po nasim udzbenicima, o svetskim da ne govorim. E, sada u vecm uzrastu se radi kvalitetnij, talenata ima kao na traci i to sto osvajamo je plod iskljucivo talenta. U tom uzrastu treneri grese u edukativnom smislu i nrade na sticanju radnih navika, vec namecu u startu fudbal kao posao. Van treninga ta deca ne rade nista. Prevedeno, Mesi ne postajes na treninzima, vec posle i pre trininga. To nasi treneri ne rade jer nisu dovoljno motivisani, tu pre svega mislim na pare. U svetu je to drugacije odradjeno. Trener od najmladjih selekcija ima odredjene benfite od formiranih igraca.kod nas to ne postoji. Malo poznat podatak je da treneri u Ajaxovoj skoli imaju veca primanja nego treneri prvih timova. Ali nikada trener prvog tima ne moze dobro da radi sa decom, dok je suprotno moguce. Mogao bih sada do sutra ali imam bas nekih obaveza, sutra detalji i dopune. pozdrav
trener

Postby trener » 20 Aug 2012, 18:55

monopol wrote:Ljudi najlakse je sjebati trenera i pljuvati po njemu zato puna podrska Vermezu bar sa moje strane.

Slazem se, ni to nije resenje, ali fakat je da se Vermez ne snalazi, koliko vidim krecu i prozivke od UO. To ne valja, nikako. Znas kako, svuda su navijaci zakon, jedino se u Srbiji tretiraju kao budale. Sve prolazi i sve se guta. evo recimo moj primer. Ja nemam platu vec ucinak od agencije i angazovanih transfera. A pazi poslednji sam u lancu. Fakticki cata. u mnogo slucajeva ako nema realizacije nije do mene, ali i ja sam tu sa podacima. Mozes misliti kako je tek menadzeima agencije. Jedino sto jeste placeno su troskovi puta i dnevnice. Pa recimo, nema realizacije od strane menadzera kome daje informacije, nemam dinara, pa jedem kinesku hranu po nedelju dana :biggrin: . To se zove odgovornost. U ovoj zemlji ne postoji to. Moze da kaze ko sta hoce, sve prolazi. Jasno se zna. Sportski direktor sa svojim timom je odogvoran za sve transfere. Dalje na lestvici je trener, ali u normalnim sistemima on ide u paketu sa sportskim direktorom. Ako nemas pare za pojacanja, ne prihvatas posao jer ne mozes adekvatno da ga odradis. Samo se ovde prihvata posao bez ikakvog jasnog dogovora sa obecanjima uz kafu i vinjak :biggrin: , da ne kazem viski...
trener

Re: Bivši igrači,treneri i funkcioneri Partizana

Postby trener » 22 Aug 2012, 13:22

Za VM Juniora:

Ja sam iskreno bio zaprepascen dolaskom Granta u svakom slucaju. Mada se jasno videlo da on ne moze nista da napravi u nasem fudbalu jer da bi nesto napravio potrebno je vreme, a vremena nema, pogotovo onog navijackog strpljenja posle odlaska Stanojevica.

Grant je dosao u jako nezgodnom trenutku, da li je bio mazanje ociju u to ne ulazim, ali da je najbolji terner na ovim prostorima u poslednjih ne znam ni ja koliko godina, jeste. Odmah je naisao na osudu javnosti, pripisivana su mu ispadanja iz liga bivsih klubova, trnasfer koji je svima upadao u oci, sve u svemu klima koja je ocajna za rad. Igrace ne bi trebalo toliko da pogadja atmosfera oko njih, ali trenere pogadja itekako.

Da se razumemo, covek u koga je Abramovic iumao poverenje da stavi na klupu, tesko da moze da bude neznalica, poltron ili nesto slicno... I ta prica o tome da nije to bila njegova ekipa, stoji, ali opet...

Problem stranih trenera, pogotovo takvih tipova kao sto je Grant jeste sto oni ne mogu da razumeju ovo podneblje, nacin rada, razmisljanja. Period adaptacije je jako dug, tako da ja ne znam sta je ko ocekivao od njega da uradi epohalno za 6 meseci. Pod pretpostavkom da je imao odresene ruke on bi sigurno pokazao sta zna tek na polovinom ove sezone i na kraju sledece, uz naravno, iole adekvatna pojacanja.

Prvo, slucaj Markovic. Svi su mu zamerali da mu je igra unazadjena, na sta je on odgovorio upravo onako kako ja mislim da jeste, a to je da mi precenjujemo igrace. Naravno, odmah je naisao na osudu, a potvrdjuje i ono sto ja pisem u prethodnim postovima, da su svi nasi talenti jako upitni. On jeste setao Markovica jer je mali krajnje nedefinisan igrac (poluproizvod). Los sa loptom u trku, fizicki inferioran, los pregled igre kada prima loptu visoko, nema sut, ne igra glavom... Ono sto zna, verovatno ce neki drugi trener iskoristiti. To zna svako sa diplomom Vise ternerske skole - smer fudbal:))), da ne pricam o ljudim koji su u fudbalu. To sto je bljesnuo kod Stanojevica, fudbalski ne mora mnogo toga da znaci i ne mora za njegov pad u igri biti iskljucivo trener kriv.

Grant poznaje fudbal vise od svih nasih trenera zajedno. To je fakat, njegovi treninzi su bili milina za gledanje, onda mozete misliti kakvi su vrhunski treneri, kada su njegovi terninzi takvi. Skolovan je trener, ima iskustva, bio na mestu sportskog direktora ozbiljne ekipe, ne terba tu mnogo sta da se govori. Naucio je nase igrace da se krecu u liniji, objasnio je znacaj kretanja bez lopte, Babovic je pored njega igrao fudbal za nase uslove, odbrana je pocela da lici na nesto, ko je hteo da gleda, on bi tek imao rezultate.

To sto je izgubio dva derbija, jeste navijacki neoprostivo, ali to je moglo bilo kome da se desi. Jednostavno, on covek nije navijacki ostrascen i ne gleda to kao mi.

Generalno, mi ne znamo da kapitaluzujemo dobre trenere jer hocemo rezultate za juce. Nemamo strpljenja da radimo sistematski, necemo da ulazemo u struku sto ce nam uskoro doci glave jer nemamo sta da prodajemo. Trenerima kao sto je Grant treba vremena taman toliko koliko je Prosinecki imao u Zvezdi. Ali mi tog vremena nemamo pa su raznorazni Vermezvoci najbolja resenja.

Za Stanoja cu samo reci da je nas najskolovaniji i najvredniji trener, kao i inovator na nekim poljima, toliko...
trener

Next

Return to Domaći fudbal