Board index Košarka Svetsko prvenstvo u košarci 2023.

СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Nikola » 27 Aug 2019, 06:17

Foteljas wrote:
Dejan Bodiroga - 31 (protiv Grcke u polufinalu SP 1998)
Dejan Bodiroga - 27 (protiv Argentine u finalu SP 2002)


Bog. Mecom protiv Argentine u finalu me kupio za sva vremena. Kako je samo pripalio one 2 trojke kad su svi bili stali
"Were all stars to disappear or die, I should learn to look at an empty sky..." W.H. Auden
"U vas stenje na svakoju stranu, zlo pod dobrim kao dobro pod zlom [...]"

Sonja Vasic - carica kosarke!
Jedan je Gagi kapiten!
User avatar
Nikola
 
Posts: 8888
Joined: 21 Jan 2012, 20:25
Location: KG

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Foteljas » 27 Aug 2019, 07:14

Ćoba wrote:Po ovom je + 15 bilo 98.


Matematika mi nikada nije bila jaca strana, pogotovu ne u ponoc... :biggrin:


Sve pobede nasih sa +20 na SP od 1998:

+50 poena: 113-63 protiv Angole u grupi na SP 2002
+50 poena: 94-44 protiv Angole u grupi na SP 2010
+47 poena: 104-57 protiv Libana u grupi na SP 2006
+45 poena: 99-54 protiv Japana u grupi na SP 1998
+40 poena: 95-55 protiv Kanade u grupi na SP 1998
+32 poena: 110-78 protiv Turske u grupi druge faze na SP 2002
+28 poena: 84-56 protiv Brazila u cetvrtfinalu SP 2014
+25 poena: 90-65 protiv Venecuele u grupi na SP 2006
+21 poen: 90-69 protiv Brazila u grupi druge faze na SP 2002
+21 poen: 85-64 protiv Egipta u grupi na SP 2014


Najtezi porazi na SP od 1998:

-37 poena: 92-129 protiv SAD u finalu SP 2014
-16 poena: 73-89 protiv Spanije u grupi na SP 2014
-12 poena: 75-87 protiv Spanije u osmini finala SP 2006
-11 poena: 88-99 protiv Litvanije u mecu za trece mesto na SP 2010
-8 poena: 73-81 protiv Brazila u grupi na SP 2014
-7 poena: 75-82 protiv Nigerije u grupi na SP 2006
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5117
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Ćoba » 27 Aug 2019, 10:15

Tegi wrote:Da nije bilo pljačke protiv Turaka, ono čudo iz Španije bi nam bilo drugo najslabije ušešće na Svetskim prvenstvima nakon izlaska iz titoističkog pakla. :blue:

2009. i 2010. ce uci u istoriju srpske i svjetske kosarske. Veliki Duda Ivkovic. :blue:
User avatar
Ćoba
 
Posts: 23561
Joined: 09 Jul 2013, 01:47

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Baxter Stockman » 27 Aug 2019, 10:18

Počelo je emitovanje dokumentaraca Zlatni momci na rtsu. 6 epizoda po 50tak minuta.
5 epizoda o zlatima sa SP i 6. je o Kini koliko sam skapirao.
Pušta se od 22h na rtsu.

Dodaću ovde kad izbace na yt.
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34246
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby fighter » 27 Aug 2019, 10:27

Odgledao sam prvu, ali me nije nešto oduševila. S tim da nisam znao da su u sukobu bili Cvetković i Daneu.
User avatar
fighter
 
Posts: 2388
Joined: 31 Mar 2016, 11:00

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Tegi » 27 Aug 2019, 10:30

fighter wrote:Odgledao sam prvu, ali me nije nešto oduševila. S tim da nisam znao da su u sukobu bili Cvetković i Daneu.

Ovu emisiju nisu oni pravili, već su napravili kolaž od materijala koji Aleksandar Miletić prikupio kada je pre 6-7 godina pisao knjigu "Džez basket". Preostalih 5 epizoda je radio momak koji je napravio i "250 stepenika", dosta bolji dokumentarac od ESPNovog "Jednom braća".
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20797
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Foteljas » 27 Aug 2019, 10:33

Da li ce za emisiju za 2002. godinu da iskopaju Stojakovicevu izjavu po povratku iz Indijanapolisa kada se "zahvaljivao beogradskim splavovima na uspesno obavljenim pripremama mesec dana ranije"... :biggrin:
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5117
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Baxter Stockman » 27 Aug 2019, 10:37

Čuo sam u onom podcastu na mondu da imaju neke snimke ala Tegi iz Buenos Ajresa od Ivkovićevog brata.

Tako da ipak nije Tegi pionir svega toga :biggrin:

Meni je i ova prva epizoda okej, jedno 70% ovoga nisam znao...
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34246
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Tegi » 27 Aug 2019, 10:41

Rekli su da im je od preostalih 5 ta o 2002. najlošija, jer pored Stojakovića i Jarića koji već 10-15 godina bojkotuju srpske medije, od nedavno to čine i Divac i Bodiroga. Od nosilaca su snimili samo Gurovića.
Od tih asova iz 90-ih i ranih 2000-ih jedini potpuno pristupačan je Paspalj i u nešto manjoj meri PSD.
Savić je nedavno dao intervju za SK, praktično sam mu prvi put čuo glas. Što se Rebrače tiče, mislim da ni njegova uža rodbina ne zna gde je i šta radi.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20797
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby fighter » 27 Aug 2019, 10:44

Bez glavnih imena nije to to.
User avatar
fighter
 
Posts: 2388
Joined: 31 Mar 2016, 11:00

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby veljkos161 » 27 Aug 2019, 10:51

Nema ni potrebe, meni je onaj dokumentarac sto je Sareni radio pred onaj fijasko 2005. odlicno uradjen...
bezvezarije wrote:Jokić ako ne igra je pizda, mislim jebali ga konji, 2-3 nedelje s njima mu je dosta. Iako ne znam koji kurac odraslog muškarca to privlači.
veljkos161
 
Posts: 7396
Joined: 16 Apr 2019, 00:46

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Tegi » 27 Aug 2019, 10:57

veljkos161 wrote:Nema ni potrebe, meni je onaj dokumentarac sto je Sareni radio pred onaj fijasko 2005. odlicno uradjen...


"Zemlja košarke", čuvam je na originalnom disku. :biggrin:
Te 2005/6 je zlata vredela, ali danas kada imaš Wikipediju i Jutjub takav tip dokumentarca je potpuno prevaziđen.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20797
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby veljkos161 » 27 Aug 2019, 11:14

Jeste, ali sve je uradjeno bas kako i treba...onaj simpaticni melos, sve legende sumiraju turnire i utiske i snimci sa doceka :okk:
bezvezarije wrote:Jokić ako ne igra je pizda, mislim jebali ga konji, 2-3 nedelje s njima mu je dosta. Iako ne znam koji kurac odraslog muškarca to privlači.
veljkos161
 
Posts: 7396
Joined: 16 Apr 2019, 00:46

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby Baxter Stockman » 27 Aug 2019, 12:24

Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34246
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: СП у кошарци - Историјат, занимљивости...

Postby grobar_Zvornik » 27 Aug 2019, 14:38

Istorija mundijala (5): 1967.

Image


Ponovo srebro, Daneu MVP

Slučajno ili ne, i peto prvenstvo sveta igrano je u Južnoj Americi. Domaćin je od 27. maja do 11. juna 1967. bio Urugvaj. Učestvovalo je 13 timova, olimpijski šampion iz Tokija 1964. SAD, Urugvaj kao domaćin, po 4 selekcije iz Evrope (SSSR, Jugoslavija, Poljska i Italija) i Južne Amerike (Argentina, Brazil, Peru i Paragvaj, koga je kasnije zamenio Čile), dve selekcije iz centralne Amerike (Meksiko i Portoriko) i Japan kao šampion Azije. Grupe (po 4 tima) su bile u Mersedesu, Montevideu i Salti, dok je Urugvaj ušao direktno u finalnu grupu, zajedno sa po dva prvoplasirana tima iz kvalifikacionih grupa.

Na kormilu naše reprezentacije došlo je do smene. Profesor Aleksandar Nikolić povukao se posle srebra na EP 1965. u SSSR-u prepustivši kormilo dugogodišnjem pomoćniku Ranku Žeravici. Novi selektor se oslonio na proverene snage i iskusne igrače, ali je vizionarski u Urugvaj poveo Krešimira Ćosića koji je tada imao nepunih 19.godina. Oslonac su bili iskusni asovi Daneu, Korać, Đurić, Trajko Rajković, ali ogroman doprinos dali su igraču u punoj zrelosti: Ražnatović, Cvetković, Skansi, Basin… Žeravica je pred očima imao Mundijal 1970. u Ljubljani, ali drastično podmlađivanje tima uslediće tek za EP u Finskoj 1969.

Naš tim je počeo 27. maja u gradu Mersedes pobedivši Meksiko 86-73. Prvi strelci bili su Nemanja Đurić (20) i Dragoslav Ražnatović (19 poena), obojica članovi beogradskog Radničkog. Petar Skansi i Radivoj Korać dali su po 12 poena, Vladimir Cvetković 10. Dan kasnije savladana je Italija 71-62. Ražnatović je opet bio efikasan (18), Daneu je dao 16, Korać 14 poena. U trećem meču usledio je poraz od SAD 71-76 posle našeg vođstva na poluvremenu (38-34). Blistao je Trajko Rajković, autor 22 poena, Daneu je dao 14, Đurić 12. Činilo se da Amerikanci nisu nepobedivi.

Na startu finalne grupe u Montevidu Jugoslavija je 4. juna teško pobedila Poljsku 82-78, pre svega zahvaljujući Radivoju Koraću koji je dao 27 poena. Pratio ga je Ražnatović sa 21, Dragan Kovačić, član Lokomotive iz Zagreba, bio je treći dvocifreni strelac sa 13 poena. Sledećeg dana obradovala nas je pobeda nad Brazilom, bilo je 87-84 (41-47). Blistao je Ivo Daneu koji je uz ulogu organizatora igre ubacio i 22 poena. Cvetković je dao 15, Korać 14, Ražnatović 10. Usledila je laka i ubedljiva pobeda nad Argentinom (93-69) sa Koraćem (27) i Kovačićem (16) kao najefikasnijim igračima. Onda je došla velika pobeda nad ekipom SAD (73-72). Čijenica je da Amerikanci nisu došli sa najboljom ekipom (o učešću NBA igrača još nije bilo ni govora) ali pobeda nad ekipom SAD, ma u kom sastavu ona bila, uvek je vredna. Opet je blistao Ivo Daneu, dao je 26 poena i istakao kandidaturu za najboljeg igrača Prvenstva. Đurić je dodao 13, Korać i Ražnatović po 12.

Onda se dogodio neočekivani poraz od Urugvaja (57-58) ali to nije uticalo na plasman. Meč sa SSSR-om 11. juna pred 15.000 gledalaca bio je finale. Sovjetski tim je (još uvek) bio bolji, pobedio je 71-59 pre svega zahvaljujući Lipsu i Polivodi koji su dali po 16 poena. U našem timu najefikasniji je bio Daneu sa 23, Rajković je dao 13, Ražnatović 10.

“Plavi” su se vratili sa drugom uzastopnom srebrnom medaljom. Na redu je bilo zlato.

Prvi strelac prvenstva bio je Poljak Mjećislav Lopatka, u to vreme jedan od najboljih evropskih igrača, sa prosekom od 19,7 poena. Zanimljivo je da je i drugi strelac bio iz poljskog tima, Bogdan Likso sa 19,3 . Na 7. poziciji našao se Meksikanac Manuel Raga (15,6) buduća zvezda Injisa iz Varezea, dok je naš Radivoj Korać bio na 8. mestu sa prosekom od 14,6 poena.

U najbolju petorku izabrani su Ivo Daneu, ujedno i MVP šampionata, Modestas Paulauskas (SSSR), Mječisalv Lopatka (Poljska), Radivoj Korać i Luis Klaudio Menon (Brazil).

Tako je Montevideo, 37 godina posle istorijskog uspeha naših fudbalera na prvom Svetskom prvenstvu, ponovo bio srećan za naš sport, ovog puta košarku.

„Montevideo, bog te video“…


http://kosmagazin.com/istorija-mundijala-5-1967/

Istorija mundijala (6): 1970.

Image

Prvo zlato

U deceniji između 1960. i 1970. Jugoslavija je bila druga na evropskim prvenstvima 1961. i 1965, treća 1963, osvojila je zlatnu medalju na nezvaničnom šampionatu sveta u Čileu 1966, bila druga na Mundijalu 1967. u Urugvaju, druga na Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. i druga na EP 1969. u Italiji. Sve je to bilo lepo, ali košarkaškom narodu otvorio se apetit, svi su čekali -zlatnu medalju.

Dočekana je 1970. na šampionatu koji se igrao u našoj zemlji. Grupe su bile u Sarajevu, Splitu i Karlovcu, finalni deo u Ljubljani a utešni u Skoplju. Zvuči neverovatno, možda i nije (sasvim) tačno, ali zlatu je prethodio jedan – debakl. Posle Mundijala u Urugvaju Ranko Žeravica je za Šampionat Evrope 1967, igran krajem septembra i početkom oktobra 1967. u Finskoj, drastično podmladio tim. Nisu igrali Daneu, Đurić i Korać. Od igrača sa kakvim-takvim iskustvom bili su pozvani Cvetković, Ražnatović, Basin, Maroević i Rato Tvrdić. Šansu su dobili 19-godišnjaci, uz Ćosića u timu su se našli Dragan Kapičić, Ljubodrag Simonović, Aljoša Žorga, Damir Šolman i Goran Brajković. Bilans je bio katastrofalan – osvojeno je 9. mesto! Izgubili smo od Čehoslovačke, Rumunije, Poljske… Javnost je bila u šoku, ali u KSJ nije bilo panike, niko nije ni pomislio da smenjuje selektora. Ranko Žeravica je u Helsinkiju izašao pred novinare i rekao:

– Ja sam kriv, kritukujte mene ali ostavite igrače, trebaće nam…

Žeravica je znao šta radi – već tada je spremao tim za Mundijal u Ljubljani 1970. Iako je za Meksiko 1968. vratio u ekipu Koraća i Trajka Rajkovića, a za Ljubljanu i Ivu Daneua, tim su u Ljubljani nosili mladi igrači na kojima nam je košarkaški svet zavideo.

Jugoslavija je, kao domaćin, igrala samo u finalnoj grupi u koju su stigle po dve prvoplasirane selekcije iz kvalifikacionih grupa. Iz Sarajeva SAD i Čehoslovačka, iz Splita Brazil i Italija, a iz Karlovca SSSR i Urugvaj. Jugoslavija je debitovala 16.maja protiv Italije i jedva pobedila 66-63 (28-24). Utakmici je prisustvovao predsednik Tito što je dodatno opteretilo naše igrače. Bili su u grču, stegnuti, sa neuobičajeno velikim brojem grešaka. Teško da bismo pobedili da nismo imali Krešimira Ćosića, koji je uz 27 poena uhvatio čak 22 lopte i nadigrao Dina Menegina koji je ostao na 10. Mučio nas je Karlo Rekalkati koga je 1967. u Kantuu trenirao Bora Stanković, ubacio nam je 22 poena.

Dva dana kasnije protiv Brazila bilo je znatno lakše, naš tim je pobedio 80-55 (40-26), a igru su nosili “mladi lavovi”: Ćosić je dao 19 poena, Duci Simonović 17, Plećaš i Jelovac po 8, Šolman, Čermak, Skansi i Tvrdić po 6, Kapičić i Žorga po 2. U očekivanju odlučujućih utakmica videli smo pomalo neočekivanu pobedu SAD nad SSSR (75-72). Pobeda nad Čehoslovačkom (94-84) otvorila je put ka borbi za medalje. Ćosić je opet blistao (18 poena), Jelovac je dao 15, Čermak 13, Skansi 12.U timu se pojavio i nedovoljno oporavljeni Ivo Daneu, ljubimac domaće publike kome je takmičenje bilo oproštaj od reprezentacije.Kada je 21. maja pobeđen Urugvaj sa 63-45 (Ćosić 13, Kapičić 11, Skansi 9, Tvrdić 8…) put ka postolju bio je sasvim otvoren.

Veliki dan bio je 23. maj, meč sa ekipom SAD u pretposlednjem kolu finalne grupe odlučivao je o zlatnoj medalji. Hala “Tivoli” bila je prepuna, atmosfera nezaboravna. Neko je smislio i doneo duhovit transparent na kome je pisalo “Luna vaša, zlata naša”. Amerikanci su prethodne godine sleteli na Mesec, po oceni naših navijača to im je bilo dovoljno.

Utakmicu su sudili Mađar Ervin Kašai i Urugvajac David Bensuan. Meč je bio tvrd, dugo izjednačen, igralo se borbeno, čak pet igrača je napustilo teren zbog 5 penala, kod nas Simonović i Rajković, kod Amerikanaca Brodi, MekDonalds i Smit. Utakmica je prelomljena sredinom drugog poluvremena kada je naš tim poveo sa 6-8 poena razlike, i tu prednost zadržao do kraja. Ćosić je opet bio lider sa 15 poena, pratio ga je Skansi sa 14 dok je Rajković dao 6, što znači da su naši centri dali 35 poena, tačno polovinu. Od bekova najefikasniji je bio Nikola Plećaš sa 12, Simonović je dao 7, Čermak 6 a Tvrdić 4. Američki tim nije bio u najjačem mogućem sastavu jer Amerikanci dugo nisu pridavali značaj svetskim prvenstvima, ali bilo je nekoliko odličnih igrača, poput Tala Brodija koji će kasnije napraviti sjajnu karijeru u Makabiju, ili mladog Bila Voltona, buduće NBA zvezde.

Naš tim je penale šutirao 18/26, Amerikanci 13/24. Naši su napravili 36 prekršaja, Amerikanci 34. Pobeda je oduševljeno proslavljena ne samo u “Tivoliju”. U celoj zemlji ljudi su spontano izašli na ulice i slavili prvo zlato. Po mnogim ocenama to je bio ključni momenat u razvoju naše košarke jer je od tada basket postao izuzetno popularan sport. Na drveću, banderama, zidovima… počeli su da niču improvizovani koševi, deca su masovno tražila od roditelja da ih upišu na košarku a iz te masovnosti rodio se i kvalitet. Ako je decenija 60-70 bila “srebrna”, ona između 1970. i 1980. postala je – zlatna.

Image


Naši igrači, umorni od slavlja i emocionalno ispražnjeni, izgubili su poslednju utakmicu od SSSR (72-87) ali to nije uticalo na plasman. Zlato je bilo naše! Srebro je pripalo Brazilu, a bronza Sovjetskom Savezu. MVP prvenstva bio je Sergej Belov (SSSR), uz njega u najbolju petorku ušli su još Keni Vilijams (SAD), Modestas Paulauskas (SSSR), Pereira Ubiratan (Brazil) i naš Krešimir Ćosić. Prvi strelac turnira bio je Šin Dong Pa iz Južne Koreje sa prosekom 32,6. Od naših igrača najefikasniji je bio Ćosić, na 8. mestu, sa prosekom 17,3.


http://kosmagazin.com/istorija-mundijala-6-1970/

"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31474
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

PreviousNext

Return to Svetsko prvenstvo u košarci 2023.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests