Board index Olimpijske Igre Tokyo 2020

Tokio 2020. - u susret OI

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Pit Bull » 11 Dec 2019, 17:33

Dva tima idu sa EP u kvalifikacije, tako da ako budemo cetvrti, onda sigurno idemo u kvalifikacije. Jedino da npr. Slovenija ne bude druga, a nekog iz ovog tria Madjarska/Rusija/Island treci, a to je malo verovatno.

Poprilicno je izvesno da bi dve pobede u drugoj fazi bile vise nego dovoljne za prolazak.
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 11 Dec 2019, 17:52

Teorijski, nasi bi mogli cak i kao 10. sa EP (peti u nasoj grupi druge faze) da se uguraju u kvalifikacije, u onom slucaju o kome sam prethodno pisao, ako se desi ludacki rasplet. Npr. finale bude Danska- (lupam sad) Makedonija. Onda Makedonija ide na OI direktno svakako. Ovih sest ekipa ekipa koje su vec obezbedile ucesce u kvalifikacijama zavrse turnir na pozicijama 3-8. (sto ce znaciti da svi budu medju prve cetiri ekipe u svojim grupama). Onda u kvalifikacije idu i 9. i 10. sa EP (odnosno oba petoplasirana u svojim grupama).

Ako bi se desio znatno realniji i izgledniji scenario, da EP osvoji neka od sest ekipa koje su vec na turnirima ili da igra finale s Dancima, i da ne bude drugih iznenadjenja, onda na igre idu 8. (ekipa koja je svakako zavrsila 4. u grupi druge faze) i 9. sa EP (petoplasirana ekipa u grupi koja ima vise bodova i/ili bolju gol razliku).

Uglavnom je kljuc da na kraju najvise jedna od ekipa koje vec nisu ostvarile plasman u ukupnom plasmanu na EP bude ispred nas.
A to nije toliko nedostizno. Sva sreca je pa su ovih sest kvota sa SP popunile sve evropske ekipe i uz to zaista po manje-vise realnom kvalitetu.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 11 Dec 2019, 18:06

Da se ne zaborave i nase vaterpolistkinje koje imaju takodje sansu da se mozda nadju na kvalifikacionom turniru (ali dalje nece moci). Na EP koje se igra u januaru u Budimpseti, sampion ide direktno na OI, a jos 5 selekcija na interkontinentalne kvalifikacije. Spanija kao srebrna sa SP je vec uzela vizu pa je moguce da i 7. sa EP ode u kvalifikacije. Nase devojke ce morati da pobede Slovacku i Hrvatsku u grupi da bi usle u 1/4 finale, a onda bi morale da dobiju jos jedan mec da bi zavrslile medju 7. Rivalke bi nam najverovatnije bile Nemice ili Francuskinje. Sa interkontinentalnih kvalifikacija prolaze samo 3 najbolje, a to je trenutno nedostizno za nase devojke.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29560
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Lakerit » 11 Dec 2019, 22:45

grobar_Zvornik wrote:Уз дужно поштовање Пите, (бановаћу те сутра за ону квоту 9 :biggrin: ) ти си баш оптимиста што се тиче мушког рукомета... Схвати, нема квалитета. Нема тима. Репрезентација је већ 7 година терет. Некада смо имали у пуној снази Момира, Вујина, Никчевића, Станића... па смо могли очекивати медаљу. Данас имамо ништа.


Жене јесу позитивно изненадиле, али је то нажалост посљедица пада квалитета у женској конкуренцији, смјене генерација и да су коначно тим. Не омаловажавам успјех, али превише сам разочарења доживио пратећи наш рукомет, да је нажалост стање такво какво је. Данас, немамо ни једног врхунског талента.


Ми у мушком рукомету имамо сјајне голмане.
Али остало шкрипи.
То је иронија, некада смо имали врхунске бекове а фалили су нам врхунски голмани да будемо стално у врху.
Сада је обрнуто.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Olimp » 12 Dec 2019, 09:46

Nakon ovog SP u rukometu za žene možemo polako sumirati ovu sportsku godinu, pogotovo u vezi plasmana na OI.

Gledano van okvira OI najveći uspjesi ove godine bili su osvajanje evropskih prvenstava u odbojci za muškarce i žene, te Australian Open i Wimbledon od strane Novaka.
Najveća rana godine je bio poraz u 1/4 finalu naše košarkaške reprezentacije i neosiguravanje direktnog plasmana na OI.
Vaterpolo s kakvim smo timom otišli tako smo i prošli.
Fudbal-reprezentacija kao po običaju razočarala, sumnjam da mogu i preko Norveške. Klupski Partizan i Zvezda prosuli evropsko proljeće u 94. i 88. minutu. Opet tipično.

Kad je riječ o OI, ja sam vrlo zadovoljan ovom predolimpijskom godinom kad je riječ o broju plasiranih takmičara, i onih za koje je realan plasman. Ipak sam vrlo nezadovoljan time da nam se broj očiglednih kandidata za medalja istovremeno smanjio.

46 plasiranih takmičara u ovoj predolimpijskoj godini je sjajan broj. Košarkaši i kosarkašice su dobili grupe na kvalifikacionim turnirima iz kojih su veliki favoriti da prođu. Rukometašice i odbojkaši imaju solidne šanse, jer ove prve trebaju samo jednu pobjedu, dok odbojkaši imaju veću konkurenciju mnogo i pakleno tešku grupu (još jednom pljuc na Boričića i švapske hoštaplere sa štelanjem grupe) ali opet su kvalitetom najbolji uz Francuze.
Minimum ocekujem plasman kosarkaša i košarkašica, a potpisao bih još jedan tim od ova dva. Plasman sva 4 bi bio kolosalan uspjeh.

U individualnim sportovima maltene svi najveći aduti za medalju su se već plasirali, samo fale dogodine Viktor Nemeš kroz kvalifikacije i Jovana Preković da zadrži plasman preko liste, jer u karateu ide samo 10 takmičara. Majdov će svakako proći preko liste u džudu, a ostali ko prođe prođe ionako su daleko od zone medalja.
Isto vrijedi i za tenis, u muškoj konkurenciji bi mogli imati 4 takmičara, ali plašim se da Đere neće moći nastupiti zbog neigranja u Davis kupu.
Također nadam se još nekom plasmanu u streljaštvu.

Ono s čim ne možemo biti zadovoljni je da dvoje kandidata koji su bili možda i favoriti za zlato na početku olimpijskog ciklusa su sad čak upitni za nastup, a kamoli da govorimo o medalji. To su prije svega kajakaši Zorić i Tomićević koji su najveća enigma, na početku ciklusa zlata na EP, medalja na SP, i onda raspad sistema toliki da samo još jedna posada ima za OI dakle postoji velika šansa da se čak i ne plasiraju. Druga je Ivana Spanovic koja je osvojila svjetsko zlato skakala sve bolje a onda povreda za povredom i veliko je pitanje može li ona se vratiti na stati nivo. Sumnjam, ali se opet i nadam ona je karakter kao i Novak nema nikad predaje.

Dakle sad onako 8 mjeseci pred Igre meni se čini ovako:

Sigurna medalja vaterpolo

Favoriti za medalje Novak, odbojkašice, basketaši.

Realne medalje: Tijana, Milica, Jovana Preković, dvije u rvanju, košarkaši ako se plasiraju, Strahinja Stefanović.

Nisu favoriti ali imaju šanse: Zorana Arunović, Mikec, miks njih dvoje, odbojkaši i rukometašice ako prođu, Majdov, Ivana Španović, košarkašice, još dvije u rvanju.

Minimalne šanse ali ipak nisu turisti: Sinančević, Milica Starović, veslači, ostali strijelci.
Olimp
 
Posts: 3290
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 12 Dec 2019, 10:12

Dobra analiza. Mogao bi neko ko je pazljivije pratio da ispise sve medalje sa SP u olimpijskim disciplinama, neko je to cini mi se vec bio radio.
Dodao bih kao veliki uspeh ove godine i onu bronzu kosarkasica sa EP (da je bilo samo malo vise srece i manje povreda, nase bi mozda zaigrale i u finalu), kojom je fakticki obezbedjeno ucesce na OI.
Kosarkasi su svakako priredili najvece razocaranje godine, a mozda cak i decenije.

Dobro je sto se najveci deo nasih potencijala za medalje plasirao na igre ili su blizu da to ucine. Ostaje da sacekamo da to uradi i ostatak njih, pa mislim da cemo bez obzira na sve imati cemu da se nadamo na igrama.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby octopus » 13 Dec 2019, 10:27

Olimp wrote:Dakle sad onako 8 mjeseci pred Igre meni se čini ovako:

Sigurna medalja vaterpolo

Favoriti za medalje Novak, odbojkašice, basketaši.

Realne medalje: Tijana, Milica, Jovana Preković, dvije u rvanju, košarkaši ako se plasiraju, Strahinja Stefanović.

Nisu favoriti ali imaju šanse: Zorana Arunović, Mikec, miks njih dvoje, odbojkaši i rukometašice ako prođu, Majdov, Ivana Španović, košarkašice, još dvije u rvanju.

Minimalne šanse ali ipak nisu turisti: Sinančević, Milica Starović, veslači, ostali strijelci.

Dosta je ovo dobra situacija. Ne sećam se manje stresnih kvalifikacija za OI. Možda ćemo se tresti još samo oko košarkaša, košarkašice su sigurne, a odbojkaši i rukometašice ako ne odu neće biti ni iznenađenje ni tragedija. Svakako da plasman mnogo više želim odbojkašima, kojima će biti i ubedljivo najteže da stignu do Japana. Od individualnih nastupa u kvalifikacijama za OI, Nemeš je svakako najinteresantniji jer ni rival mu Vlasov nema kvotu, a ni Jovani Preković neće biti lako da bude u top3 na WRL. Novaka i Majdova samo povrede mogu odvojiti od igara, oni su praktično već tu. K-2 je u mojoj glavi otpisan (tako mi je lakše da se ne bih nervirao), teško da mogu do nekog čuda i nove magije. Pre bih voleo da vidim Tomićevića u jednosedu ili možda opet u dvojcu sa Torubarovom.

Na 10 smo sportova trenutno, u Riju ih je bilo 14. Još uvek nema zvanično tenisera i džudista, a biciklisti i stonoteniseri su pod velikim znakom pitanja. Staša Gejo je pokidala ukrštene ligamente, pa su minimalne šanse da imamo predstavnika u sportskom penjanju. Kajdoči ne da stagnira već nazaduje poslednje dve godine. Badminton nam mnogo napreduje, ali Tokio je ipak preblizu. Tako da od novih sportova u odnosu na Rio, praktično samo još rukomet ima realne šanse.

Ne treba biti pametan da bi se došlo do zaključka da individualni sportovi moraju da povuku bolje nego ikad. Četiri medalje u kolektivnim je top uspeh, ali u individualnim, gledajući kvalitet iz Rija i ono što sad imamo, je nešto jako skromno i samim tim vrlo dostižno. Čeka se ta medalja Arunovićke kao ozeblo sunce... A možda neki drugi strelac zasija, pre svih tipujem na Vukašinovićku. Dve medalje u borilačkim bi bilo korektno, ali objektivno, četiri su neka optimistična realnost. Kajakaši jednu i super.

Hrvati i Slovenci nemilice eksploatišu kapacitete svojih individualnih sportista, pa tako isti ljudi osvajaju medalje na 2 ili neretko i 3 OI, i to kako na LOI tako i na ZOI. To je stavka u kojoj smo mi katastrofalni. Još od vremena Jasne Šekarić - NIKO! Neverovatan podatak, obzirom na to kakve smo sve pojedince iznedrili u poslednjih 15-ak godina.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 13 Dec 2019, 11:17

Od individualnih nastupa u kvalifikacijama za OI, Nemeš je svakako najinteresantniji jer ni rival mu Vlasov nema kvotu


Koliko vidim, ima jos dve kvote iz evropskih i dve iz svetskih kvalifikacija, tako da bi Nemes trebao svakako da prodje.


Na 10 smo sportova trenutno, u Riju ih je bilo 14. Još uvek nema zvanično tenisera i džudista, a biciklisti i stonoteniseri su pod velikim znakom pitanja.


Oni su ionako bili tu samo da popune broj. Ipak, bilo bi lepo da opet imamo trocifrenu delegaciju na igrama, ali za to ce po svemu sudeci trebati da prodju najmanje jos tri ekipna sporta, sto nije nemoguce, ali nije ni toliko sigurno.


Hrvati i Slovenci nemilice eksploatišu kapacitete svojih individualnih sportista, pa tako isti ljudi osvajaju medalje na 2 ili neretko i 3 OI, i to kako na LOI tako i na ZOI. To je stavka u kojoj smo mi katastrofalni.


Jbg, niko Novaku ili Cavicu svojevremeno nije branio da nesto tako uradi... Venus Vilijams 2000. bila uzela zlato i u singlu i u dublu.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Pit Bull » 13 Dec 2019, 11:22

Nama je najveci problem po meni sto ne ulazemo u atletiku i plivanje kada su u pitanju ti olimpijski sportovi.

Disciplina mali milion, pa jedna Hrvatska iskopa Blanku Vlasic i Sandru Perkovic koje su dominirale svojom disciplina, ova druga da ne govorimo, pa onda iskoci mala Sara Kolak sa zlatom u koplju, sve individualne discipline.

Kod nas u atletici imamo Ivanu Spanovic i to je manje vise to. Definitivno sport za koji postoji odredjen talenat na ovim prostorima, ali slabo se investira u to.

Tipa neki glupi sportovi tipa badminton, golf, odbojka na pesku... Samo malo ulaganja u te sportove, ali ko ce...

Mene recimo cudi da nas nema u boksu, karateu, dzudou...
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Olimp » 13 Dec 2019, 11:33

Odbojka na pijesku ima ogromnu konkurenciju i u nju se mnogo ulaže u svijetu.
Mi zadnjih godina konačno smo sve bolji u borilačkim sportovima.
Gledano na pozitivnu stranu, mi do 2012 (najveći podbačaj u odnosu na broj kandidata za medalju) ili bolje rečeno do 2016 jednostavno nismo ulagali ništa i individualni sportovi su nam bili katastrofalni, dakle imali bi po 3 ili 4 kandidata za medalju ukupno i to kako realnih tako i onih ala veslači koji nikad nisu realno bili favoriti osim u Sidneju.

Činjenica da u Riju i sada u Tokiju govorimo o 12-13 realnih ili manje realnih, ali objektivnih kandidata za medalju je za pohvalu i veliki ja napredak našeg olimpijskog sporta. Ali da mozemo i bolje svakako.
Olimp
 
Posts: 3290
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 13 Dec 2019, 11:35

Nama je najveci problem po meni sto ne ulazemo u atletiku i plivanje kada su u pitanju ti olimpijski sportovi.

Disciplina mali milion, pa jedna Hrvatska iskopa Blanku Vlasic i Sandru Perkovic koje su dominirale svojom disciplina, ova druga da ne govorimo, pa onda iskoci mala Sara Kolak sa zlatom u koplju, sve individualne discipline.

Kod nas u atletici imamo Ivanu Spanovic i to je manje vise to. Definitivno sport za koji postoji odredjen talenat na ovim prostorima, ali slabo se investira u to.


Pisao sam ranije i ne slazem se bas. Mi sa drogiranim sportistima iz SAD, Kine i odakle vec u velikoj vecini tih disciplina jednostavno ne mozemo da se nadmecemo na vrhunskom nivou za medalje. Mozda bi trebalo videti za poneke discipline gde je konkurencija najtanja, ali da se tu ulupavaju pare u nadi da ce uslediti zetva medalja, mislim da je iluzurno nadati se.
Bolje je raditi na ovim borilackim i camdzijskim sportovima, videti jos nesto gde nije bas tolika konkurencija (vec si pomenuo dizanje tegova, boks i rvanje postoje i u zenskoj konkurenciji, vaterpolistkinje takodje polako napreduju). Samo sto mislim da se time kod nas niko osmisljeno ne bavi.


Mene recimo cudi da nas nema u boksu, karateu, dzudou...


Pa tu smo valjda poceli da se dizemo u odnosu na ranije.
Tamo do 2004. jedini aduti na OI bili su strelci i ekipni sportovi.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Lakerit » 13 Dec 2019, 14:11

У Србији на највишем нивоу нема плана за ништа.
Пропашће нам најтрофејни спорт попут ватерпола.
Све се ради стихијски.

На нивоу савеза има позитивних примера попут теаквандоа или кајака.
Чак и рвање где два клуба у читавој држави дају олимпијске и светске медаље.

Зашто се регионлано не организује спорт па да свако добије нешто и буде добар је мистерија лоповлука и сељачко размишљања у Србији.

Дигли смо се ми у борилачким спортовима. У џудоу можемо очекивати медаљу на ОИ, није сигурна али Мајдов је приличан фаворит за медаљу ако не буде повреде.

Бокс је већ прича чистог криминала. Тај спорт је уништен јер су мафијаши користили клинце из бокса, још пре 30-40 година је то кренуло.
Нешто се сада дижемо у млађим категоријама и треба сачекати ОИ 2024 за коначни суд али има помака.
Где се крминал запати то одлази попут фудбала, па и рукомета, нажалост видим те тенденције у кошарци.

Ми смо физички доминатни као нација, високи смо)(спадамо међу највише на свету у просеку, вероватно међу топ 5), релативно лако можемо бити успешни у бројним спортовима и са малом базом.
Проблем је организација, планирање и криминал.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby grobar_Zvornik » 13 Dec 2019, 14:26

Није кључно. Смањује се база. (становништво, младо, здраво и спремно)
Коме није проблем да покуша наћи податке о улагању у олимпијске спортове у Србији за период 2006., 2012. , 2018. Било би интересантно погледати тренд улагања... Да ли је данас већи или је раније био.
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31165
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby octopus » 13 Dec 2019, 15:24

Dosta je to komplikovano pitanje, da bi se mogle izvući prave brojke. Čak i da se izvuku precizni podaci, to ništa ne govori jer dosta para što se uložilo u olimpijski sport odlazi na izgradnju objekata koji su beskorisni (tipa čuveni bazen na rasklapanje ili atletski stadion u Ćupriji), na ispumpavanje tog novca i prelazak u privatne džepove, kao i na plate uhleba koji sportu ne doprinose ni 1%. Suština priče treba da budu treneri, kao i još neki važni sportski radnici. Da se prepoznaju stručnjaci i entuzijasti, koji će dobiti ovlašćenja i dobre uslove, uz obavezu da zaraze klince da počnu da se lože kao i da maksimalno koriste njihov sportski potencijal. Bez loženja nema vrhunskih uspeha. A užasno je teško dovesti neki sport do tog stadijuma. Rukomet to recimo i pored svih razočarenja i dalje ima, ali šta vredi kad sve ostalo u tom sportu ne valja... Nema više Tipse i Troickog, ali Novak je tu i na tom talasu loženja imamo petoricu u top 50. Nije neki primer, ali jasna je poenta. Bez uslova se može, ne lako, ali mali je milion primera da može. Ali bez stručnog i nadahnutog rada i talenta nema vrhunskih sportista. Zato, dobar i zadovoljan trener, njegova harizma i znanje, masovnost i nema šanse da se ne pojavi neki kvalitetan olimpijski potencijal. Možda atletika i plivanje nisu idealni sportovi za planiranje olimpijskih odličja, jer je tu užasno jaka konkurencija u svetu, ali zato borilački svakako treba da se još više omasove. Ratnički smo mi narod tokom cele svoje istorije, ne računajući poslednjih 20 godina, treba taj gen što imamo aktivirati i nema zime. Ja sam već sad prezadovoljan našim borcima, jer su čak njih osmoro realni kandidati za olimpijsku medalju, a svakako da može još da ih bude u narednim godinama.

Broj stanovnika me ne zabrinjava, koliko fizička neaktivnost dece. To je isto jedno od gorućih pitanja.
Mnoga deca će otići vani, ali mnogo će se njih i pojaviti niotkuda kao produkti tuđih sistema boreći se pod našom trobojkom. Od globalizacije se pobeći ne može.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby grobar_Zvornik » 13 Dec 2019, 15:57

Апропо посљедњег пасуса... Нажалост физијатри и логопеди ће у будућности код нас имати највише посла...
Да приватизујем, другарица ми је учитељица у основној школи... није могла вјеровати колико дјеце неправилно и отежано говори... Телефони, таблети, рачунари... мањак вербалне комуникације... Слично је и када је физичка у питању... И ту већ долазимо до детаља здравља нације... Неко би рекао да сам отишао у офф, али је саставни дио нечега што се зове база.
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31165
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

PreviousNext

Return to Tokyo 2020

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests