Board index Olimpijske Igre Tokyo 2020

Tokio 2020. - u susret OI

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby octopus » 29 Aug 2019, 17:00

I ja se slažem. Pet medalja je u ovom trenutku neka realnost, ali kao što kaže Foteljaš da sačekamo ovih mesec dana i još mesec da se sve slegne, pa ćemo imati još kvalitetniju dijagnozu. :biggrin:

Nezgodno je kad se uzdaš u strelce i borce, mnogo sigurnije nade su kolektivni sportovi, ali tu je potencijalni broj medalja limitiran na svega 2-4.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 29 Aug 2019, 17:53

Naši glavni kandidati za zlato prije samo godinu dana su sad: Novak i Ivana povrijeđeni
Kajakaški dubl propao kao žeton
Dakle favoriti smo za zlato jedino u vaterpolo,


Ivana meni nikada nije bila favorit protiv drogiranih crnkinja za zlato.
Posle Londona i Rija, sa Djokovicem valja biti vrlo oprezan u procenama.
Kajakaski dubl jeste propao, ali evo imamo ovo dvoje sto su uzeli kvote.
A za vaterpolo imam neki los osecaj da mozda necemo do zlata, u svakom slucaju nismo vise tu toliki favoriti kao pre tri godine.


Nezgodno je kad se uzdaš u strelce i borce, mnogo sigurnije nade su kolektivni sportovi, ali tu je potencijalni broj medalja limitiran na svega 2-4.


Sto ih vise bude, vece su sanse da neko prijatno iznenadi.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5088
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Olimp » 29 Aug 2019, 18:06

Zdravstveno stanje Ivane i Novaka svakako će determinirati naše ambicije u Tokiju. Ivana trenutno rezultatima znatno zaostaje za Mihambo, dapače tu je ispod ruba medalje sa zadnjim ovogodišnjim solidnim rezultatom.
Novak šta reći do jučer se činio ogromnim favoritom a danas...kad saznamo kakva je povreda vidjećemo.

Ipak treba se sjetiti kakve smo olimpijske timove imali do Londona. Tad smo imali super jake kolektivne i strijelce a svi ostali sve skupa nisu bili 3 kandidata za medalju. Napredovali smo ali možemo i bolje.
Olimp
 
Posts: 3327
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby tremi08 » 29 Aug 2019, 18:31

Nas vaterpolo ce biti na nivou Rumunije I Rusije kad se povuku Filipovic, Prlainovic I Pijetlovic jer ovi mladji realno ne mogu da prismrde njima.A sva trojica ce verovatno u repr. penziju odmah posle OI

Ivana jos ove OI I to bi bilo to, a tamo ce imati bar dve crnkinje na njenom najboljem nivou ili jace I jos jednu, dve iz Evrope kao konkurente.
tremi08
 
Posts: 6363
Joined: 24 Apr 2014, 21:09

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 29 Aug 2019, 18:49

Bilo bi korektno prema Ivani da je vidimo na SP pa da cenimo da li je neko bolji od nje ili ne, zasluzila je to. Usotalom ona je osvojila EP u dvorani ove godine, a ne Miambo. Prosle godine na EP je u kvalifikacijama imala bolji skok od zlatne. Na SP u dvorani je dobila Risovu. Sve to sa povredama koje vuce nakon EP u Beogradu.

@tremi - kakva crna Rumunija i Rusija, pa bez tih koje spominjes smo bili 5. na SP.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29683
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Lakerit » 30 Aug 2019, 08:19

tremi08 wrote:Nas vaterpolo ce biti na nivou Rumunije I Rusije kad se povuku Filipovic, Prlainovic I Pijetlovic jer ovi mladji realno ne mogu da prismrde njima.A sva trojica ce verovatno u repr. penziju odmah posle OI

Ivana jos ove OI I to bi bilo to, a tamo ce imati bar dve crnkinje na njenom najboljem nivou ili jace I jos jednu, dve iz Evrope kao konkurente.


Није тако лоша ситуација у ватерполу. Млађе селекеције су од 2010 до 2016 узели брдо медаља а сада смо имали пар 5-6 места и испадали на један гол.
Већи је проблем колико клубови могу да извуку те клинце.

Ивана није ове године прескочила 7 метара на званичном такмичењу ако сам добро испратио. Можда темпира форму за СП али ако не може преко 7 онда тешко може до медаље на ОИ.

У Токију може се рачунати на медаље: женска одбојка, ватерполо, баскеташи, једна борилачка.
То је по мени нека сигурица.
Може доћи у кајаку и још борилачких и стрељаштво али то је јако незахвално за рећи. Тешко је то прогнозирати борилачке споротве и стрељаштво. Јуче је Мајдов могао да испадне у првом колу а на крјау је узео медаљу. У борилачким би по резултатима требало да дође 2-3 медаље јер ван бокса у сваком борилачком имамо барем једног конкуретног такмичара за медаљу. Али то је све проблематично за прогнозу.
Као и кошаркаши.
Не бих рачунао Ђоковића, он је у неком свом свету.
Ивану да видимо на СП па онда тек може да се процени.

Мени је највеће разочарење кајак двосед.
Ту сам очекивао медаљу а људи се нестварно распали.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby octopus » 30 Aug 2019, 08:37

Vidim dosta vas ne stavlja košarkaše u najuži krug osvajača medalja na OI. Po meni su oni izjednačeni sa odbojkašicama, a malo iza su basketaši i vaterpolisti. Ostali kolektivi ako odu, to je uspeh. Košarkašice su blizu Igara, ali im (kao što nisam ni u Riju) ne dajem nikakve šanse za osvajanje odličja.

Od pojedinačnih nemamo apsolutno nijednog sigurnog medaljaša, ali nismo ga imali ni u Riju. Još od Čavića iz Pekinga takvog kandidata nemamo, što je neverovatno. Zapravo, imali smo u Riju tri takva kandidata: Đokovića, dvosed Grujić/Novaković i buljuk zaista vrhunskih strelaca kao jednu siguricu. Ali eto, od sve tri nade veliko ništa.

Bitno je da imamo oko 20 jakih nada, to bi trebalo da nam donese približan uspeh kao iz Rija. Ali mnogi već viđeni u tom krugu se polako gase. Doduše, nadolaze i novi ali taj trend je nažalost slabiji.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 30 Aug 2019, 08:50

Vidim dosta vas ne stavlja košarkaše u najuži krug osvajača medalja na OI. Po meni su oni izjednačeni sa odbojkašicama, a malo iza su basketaši i vaterpolisti.


Nisam bas siguran ni za jedne ni za druge. Kosarkase jos uvek necu komentarisati jer se nismo plasirali, ali bez obzira na sve uspehe nasih odbojkasica, mislim da se ni za njih ne moze racunati da je medalja 100% sigurna. Turnir ce biti vrlo kvalitetan i dosta toga ce zavisiti od otvaranja kostura u cetvrtfinalu i polufinalu. Mada odbojkasice svakako jesu jedne od glavnih uzdanica. Ali mislim da su vaterpolo i basket ipak sigurniji za medalje usled slabije konkurencije.

Ovo ostalo se slazem.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5088
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby octopus » 30 Aug 2019, 09:05

Kako smo oprezni mi što 20+ godina intenzivno pratimo. Zmija nas ujela puno puta, pa ništa nije sigurno. :biggrin:

Basketaši su prvi put osetili pritisak na EI pre 4 godine i odmah iznenađujuće ispadanje u 1/2f. Šteta što idioti iz FIBA sve "buše" pa su namerno ove godine preklopili SP sa EI, gde nisu mogli da nastupe naši najbolji. Opet bi nam mnogo značilo to iskustvo sa EI, gde je najpribližnija atmosfera onoj na OI.

Vaterpolisti jedva prošli grupu u Riju, malo je nedostajalo da se desi epski neuspeh. Sad smo značajno lošiji u odnosu na taj ciklus, ali što jeste, konkurencija je takva da možemo i dalje da se nadamo.

U ženskoj odbojci Japan je bitan faktor, što igrački što sa jakim lobijem, pa bi to moglo da nam odnese viđeno odličje. Srećom, u ostalim kolektivnim sportovima ne bi trebalo da imamo ovaj maler vezan za snagu domaćina.

Veliki je problem što se poredimo baš sa CRO, koja ima kandidate kao malo koja mala zemlja na svetu i to nas indisponira. I sa HUN je ista priča. Ali bilo koja druga što susedna država što nesusedna približno naše veličine, ima isti problem, a to je da im ništa nije zagarantovano. Sa tim prosto mora da se živi.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Olimp » 30 Aug 2019, 09:27

Pa nisu ni oni imali jake olimpijske timove do Londona, zadnje dvije Olimpijade su sabili i sad treću izvlače maltene na račun istih ljudi (veslači, Sandra Perković). Ali nije mi jasno otkud imaju toliko dobrih sportista u tim malim sportovima (pardon za atletiku) a sistem je ista ruševina kao i u Srbiji. Npr. oni su nam do 2000. uvijek gledali u leđa.

Ali kako rekoh ne trebamo mračiti. Mi smo imali baš veliku krizu 2004-2012 sa 2 i 3 medalje. 2012 smo uzeli 4 medalje s tim da su nam to bile najmaleroznije igre sa brdo drvenih medalja. Ali smo tad imali zaista mnogo realnih kandidata u odnosu na taj period. Rio je bio neki vrhunac.

Dakle sad mi ne stojimo tako loše, ali smo slabiji nego pred Rio a to žalosti. Mene najviše smeta nazadovanje u kajaku i streljaštvu. Očekivao sam da nam kajak bude perjanica s obzirom da je sport kojim se zapadnjaci osim Njemačke i donekle Španije toliko ne bave.

Recept za OI je fokus na par manjih sportova u kojima je manja konkurencija. Kao Šipci na džudo.
Olimp
 
Posts: 3327
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Foteljas » 30 Aug 2019, 09:27

Veliki je problem što se poredimo baš sa CRO, koja ima kandidate kao malo koja mala zemlja na svetu i to nas indisponira. I sa HUN je ista priča. Ali bilo koja druga što susedna država što nesusedna približno naše veličine, ima isti problem, a to je da im ništa nije zagarantovano. Sa tim prosto mra da se živi.


Sa Madjarima se ne bih poredio, oni su ipak klasa iznad nas.
Sa Hrvatima je sustinska fora u tome sto se njihovi sportasi maksimalno naloze na OI i tamo po pravilu daju svoj maksimum i nadmase svoja ocekivanja, dok se nasi sportisti pod pritiskom ili useru ko grlice ili jednostavno nemaju srece pa zato podbacujemo. Tek smo pre tri godine u Riju imali da kazemo jednu prilicno uspesnu olimpijadu, ali kada se pogleda i tu su Hrvati opet iskoristili skoro sve svoje adute, dok smo mi opet ostali sa vise neiskoriscenog potencijala za medalje od njih.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5088
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Lakerit » 30 Aug 2019, 09:44

Olimp wrote:Recept za OI je fokus na par manjih sportova u kojima je manja konkurencija. Kao Šipci na džudo.


Џудо није без конкуренције.
То је можда најконкуретнији борилачки спорт.
Очеигледно да они доле имају неког доброг тренера који од девојчица прави добре борце.
Last edited by Lakerit on 30 Aug 2019, 09:49, edited 1 time in total.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby octopus » 30 Aug 2019, 09:47

Apsolutno je da su Mađari iznad nas, ne jednu nego dve klase. Ali komšije smo, plus ni njih nema nešto mnogo (duplo manje od Rumuna) pa su zato interesantni. No apsolvirali smo da su oni sve resurse bacili na individualne sportove i vaterpolo, da se mnogo ulaže, da imaju sistem i školu, da su skroz drugačijeg mentaliteta od slovenskih naroda u okruženju...

Hrvati su u Pekingu imali 5 medalja, što je za nas tad bio san, tako da praktično od Pekinga oni imaju veliko dizanje u sportu, a ne od Londona.

Te priče Hrvati se lože... Pa što se naši ne lože?! Svaka im čast što se lože! A bogami i pored 10 medalja i 5 zlata znate dobro da nisu izvukli maksimum, da su mogli još 3 zlata da osvoje: Stipanovića sudijski brodić oborio u poslednjem plovu, Starčević pokraden protiv Vlasova u 1/2f i na kraju ništa ne osvoji, Martin za hiljaditinku izgubio zlato u trci na 2000m! Ne može mi niko reći da im je toliki broj sportskih dragulja slučajnost. Definitivno, rađaju im se supertalentovani treneri, kao što je nama Gale u tekvondou. Evo, detence na 1500m u plivanju ima 6. rezultat u konkurenciji seniora i za 6 ipo sekundi je popravill svetski juniorski rekord. Kolak je ogromno iznenađenje i za mene u Riju, iako sam je pratio godinama pre tog uspeha. Ali toliko (propalih) svetskih rekordera iz Hrvatske u bacačkim disciplinama: Brkljačić, Gregurić, Martin Marković! Sad imaju dvojicu bacača kugle nivoa 21.50m! Mihaljević skoro bacio 21.84m. Svaka im čast. U gimnastici isto kidaju. Imaju bisere u tri bazična sporta, gde mi sem izraubovane Španovićke nemamo nikoga.

Ne postoji el dorado u olimpijskim disciplinama, svaka medalja je krvavo stečena i nemoguće je reći - E sad ćemo u ovom sportu da osvajamo medalje. Mnoštvo je tu sudbinskih faktora.
User avatar
octopus
 
Posts: 5231
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Olimp » 30 Aug 2019, 09:50

Vidim dosta pesimizma oko vaterpolista. Po meni smo mi i dalje najbolji, istina nismo više onoliko dominantni kao zadnjih 6-7 godina, ali ne vidim ko nas može dobiti osim Hrvata i Španaca. Ja mislim da smo tu najsigurniji. Uostalom zadnji put nismo osvojili medalju u vaterpolu 1996. u Atlanti.
Olimp
 
Posts: 3327
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Tokio 2020. - u susret OI

Postby Lakerit » 30 Aug 2019, 09:54

Могуће је ићи циљано на неке спортове.
Примера ради, атлетика бацачке дисциплине су мање конкурентне од тркачких и скакачких. Ван Европе је мало земаља које су јаке.

Али опет иако се свака ОИ медаља једнако рачуна, више волим добре колективне тимове.
Свака част Мађарима али тимски дух побеђује.

Италија и Хрватска су два највећа конкуретна у ватерполу. Видећемо какви ће Мађари доћи.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

PreviousNext

Return to Tokyo 2020

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests