Board index Olimpijske Igre Rio 2016

Rio 2016. - u susret OI

Rio 2016. - u susret OI

Postby jabukamen » 18 Dec 2014, 08:55

Image

Prosle su postolimpijska i srednja godina i polako ulazimo u predolimpijsku godinu pa je vreme za pokretanje ove teme (nadam se da ce biti prebacena u odgovarajuci pdf kad moderacija proceni da ga je potrebno otvoriti) gde ce se pratiti sve vezano za obezbedjivanje normi, ali i druge teme vezane za igre u Riju.

Srbija za sada ima obezbedjene dve vize za Brazil, obe u streljastvu - Andrea Arsovic i Jasna Sekaric. Norme za plivanje i atletiku ce biti objavljene pocetkom 2015., a kriterijumi za odlazak na OI u ostalim sportovima su ovde http://corporate.olympics.com.au/athlet ... n-rio-2016 Na prosloj olimpijadi smo imali 115 takmicara u 15 sportova.

Za olimpijski komitet 2015. ce biti zanimljiva i po tome sto Evropa dobija svoje kontinentalno takmicenje koje ce se biti odrzano u Azerbejdzanu. Lista sportova na kojoj nema rukometa, fudbala i kosarke, nego su sambo, fudbal na pesku i basket ne uliva poverenje na prvu loptu, ali da sacekamo da vidimo koliko ce to takmicenje biti ozbiljno.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby octopus » 23 Dec 2014, 10:23

Svaka cast na pokrenutoj temi! Jos uvek nema nekih cestih vesti i desavanja, ali do tada mozemo da pisemo o ocekivanjima, pre svega u vezi sansi srpskog tima, kao i o svemu uopste.

Moje misljenje je da Brazil nije smeo da dobije organizaciju i SP i OI, jer oni i pored toga sto su velika zemlja i ekonomija u ekspanziji, nemaju kapacitete da svu organizaciju isprate na vrhunskom nivou. Prvo sto mi pada na pamet su pljacke bandi, eksploatacija sirotinje pri izgradnji objekata i super-virusi koji haraju u otpadnim vodama koje se slivaju u zaliv, u kome ce biti odrzano takmicenje u jedrenju.

Sto se tice naseg tima, ja necu biti zadovoljan sve dok se ne bude osvajalo bar 8 medalja po igrama, jer mi imamo potencijal za takav rezultat. Ako Slovenija moze u jednom ciklusu da uzme 12 medalja, mi moramo bar 8. Za igre u Londonu, ja nisam mogao da nabrojim 10 ozbiljnih kandidata, tako da se i nije realno moglo vise od 4 medalje. Ok, Cavic i Djokovic su zakazali, ali su devojke prijatno iznenadile. Sve u svemu, OI volim i zato sto na kraju, saberi-oduzmi, osvojis tacno onoliko koliko si i zasluzio, za razliku od realnog zivota u kojem zivimo.

Tendencije jesu dobre, svaki novi ciklus donosi Srbiji vise i sportova i individualaca koji su konkurentni za medalju. To je cinjenica. U ovom trenutku, neka realnost jesu 6 medalja. Naravno, opet cemo da zavisimo od strelaca, ali ovaj put ce nam i kajak biti adut, sto je sustinska razlika u odnosu na prethodne OI. I atletici malo nedostaje, da pocnemo u nju da se uzdamo.

I jos jedna stvar, po meni vazna. Imali smo preko 100 sportista u Londonu. Super. Ali voleo bih da se prestane sa praksom, da se po svaku cenu probija ta cifra i u Riu. Neka lepo povedemo 70 sportista, ali da to bude krem de la krem. Nikakve b norme (narocito ostvarene manje od mesec dana pre igara, pod sumnjivim okolnostima), nikakva upraznjena mesta (u disciplinama gde nemamo ozbiljne predstavnike). Da savezi poostre norme MOK-a, da se ne vode bolesni, povredjeni, nespremni. Mislim, neka ih povedu ako su zasluzili, ali da budu gledaoci i da ne kvare atmosferu ljudima koji su dosli da se bore za finala i medalje. Davno su prosla vremena kad je bilo vazno samo ucestvovati. Nikoga licno ne vredjam, ali idi nastupaj za BiH, MNE ili Makedoniju, ako ti je stalo samo da ucestvujes. Isto tako, lepo je kad neko nas ostvari normu; radujemo se... a onda ga pljujemo sto je 37. a znali smo da bolje od toga nije ni mogao. Onda se on zali kako nije imao uslove (a imao bi ih da je vrhunski kandidat) i to kvari atmosferu i stvara pritisak najboljima. Svake igre ista prica. Hajde da sada ne bude tako!
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby jabukamen » 25 Dec 2014, 06:54

+1 za ceo post.

octopus wrote:Ok, Cavic i Djokovic su zakazali, ali su devojke prijatno iznenadile. Sve u svemu, OI volim i zato sto na kraju, saberi-oduzmi, osvojis tacno onoliko koliko si i zasluzio, za razliku od realnog zivota u kojem zivimo.

Tendencije jesu dobre, svaki novi ciklus donosi Srbiji vise i sportova i individualaca koji su konkurentni za medalju. To je cinjenica. U ovom trenutku, neka realnost jesu 6 medalja. Naravno, opet cemo da zavisimo od strelaca, ali ovaj put ce nam i kajak biti adut, sto je sustinska razlika u odnosu na prethodne OI. I atletici malo nedostaje, da pocnemo u nju da se uzdamo.



Djokovic je i dalje tu, a Cavke je dobio legitimnog naslednika. Koliko god je konkurencija strasna, Velja je fantastican, obozavam tog momka.

Ne pratim bas aktivno, ali mi se cini da su pre 4 godine strelci dominirali, a da sad nisu bas na tom nivou. U atletici mislim da je Ivana jedini realan kandidat, koliko god ovo nije pametno pisati 600 dana pred OI. Kad smo kod atletike, veliki broj finala e biti odrzan u jutarnjem programu. http://www.iaaf.org/news/press-release/ ... 6-olympics
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Hezonja » 25 Dec 2014, 07:34

A Stefanek?
Hezonja
 
Posts: 15233
Joined: 01 Dec 2012, 23:21

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby octopus » 25 Dec 2014, 09:26

Namerno necu da pisem o pojedincima i njihovim dometima, na vise od godinu ipo pre dogadjaja, jer je to jako nezahvalno, al ste uspeli da me isprovocirate. :biggrin:

Kako temeljim ideju - zasto bas 6 medalja...
Tri medalje bi trebalo da osvoje kajak i streljastvo. Ni malo, ni mnogo obzirom na mogucnosti.

U streljastvu cemo biti za nijansu losiji nego u Londonu. Od Zlatica i Mirosavljeva nema nista, to je veliki gubitak, narocito Zlatic. Ali dobili smo Milutina Stefanovica u vazdusnoj pusci. Jasna je vec sad mnogo bolje odradila ceo ciklus, nego pre 4 godine. Arsoviceva i Arunoviceva su top, od njih jedino moze da se realno ocekuje medalja. Maksimovicka glumi dobitnicu Nobelove nagrade i mnogo je poletela. Mikec i Grgic su potencijalna iznenadjenja, uz Stefanovica. Steta sto se sacmara kod nas ne forsira, verovatno je to preskupo.

Kajak - 4 medalje na SP u istoj konkurenciji kakva je i na OI. Ali, malo losije tempiranje forme i nedostatak sinergije - moguce je da nista ne bude. Vrlo surovo.

4. medalja - vaterpolisti. Mislim da ovaj put ili ne uzimamo medalju ili se vracamo sa zlatom. Prepuni smo frustracije, jer nam samo ta titula nedostaje. Da smo u Atini uzeli zlato (a morali smo...kad tad nisam dobio nervni slom necu nikad), mislim da bismo se u Pekingu i Londonu prosetali. Ali na svakim OI od cetvrt-finala, vaterpolisti igraju kao polu-paralizovani.

5. medalja - Djokovic, Stjepanovic, Stefanek ili Mandic.

6. medalja - ostali (odbojkasi, kosarkasi, M2-, Spanovic, Jelaca, Kukolj) i to je to.

Nikakvi miksevi i dublovi u tenisu, domacice rukometasi i rukometasice. Kosarkasice lepo rade, ali nemaju kvalitet. Isto mislim i za odbojkasice. Odbojkasi su na nivou 1/4 finala. Kosarkasima je pakao da odu, a i ako odu ja ne verujem u medalju, jer ne mozemo bez pouzdane petice. Bekrica mnogo volim, ali bajke se ne desavaju cesto.

Fudbaleri su posebna prica, koja se nadovezuje na poslednji pasus mog prethodnog posta. Prvo, ko ce da ih vodi, pa koju trojicu pozvati od seniora, pa ovaj ne moze a ne moze ni onaj, pa ovome klub ne da, onome menadzer ne preporucuje, jedan se povredjuje dan pred polazak... Na kraju zovu Mrdakovica (decko je car) koji ce sa 40 godina da pokaze najvecu zelju. Krah i pre nego sto su OI i pocele. Sa knedlom u grlu gledamo otvaranje... Inace, ja sam za izbacivanje fudbala, jer nemaju samo nasi ovaj problem. Nek ubace futsal, momci ginu za svoju zemlju, a mi uzivamo.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Hezonja » 25 Dec 2014, 10:00

octopus wrote:Namerno necu da pisem o pojedincima i njihovim dometima, na vise od godinu ipo pre dogadjaja, jer je to jako nezahvalno, al ste uspeli da me isprovocirate. :biggrin:

Kako temeljim ideju - zasto bas 6 medalja...
Tri medalje bi trebalo da osvoje kajak i streljastvo. Ni malo, ni mnogo obzirom na mogucnosti.

U streljastvu cemo biti za nijansu losiji nego u Londonu. Od Zlatica i Mirosavljeva nema nista, to je veliki gubitak, narocito Zlatic. Ali dobili smo Milutina Stefanovica u vazdusnoj pusci. Jasna je vec sad mnogo bolje odradila ceo ciklus, nego pre 4 godine. Arsoviceva i Arunoviceva su top, od njih jedino moze da se realno ocekuje medalja. Maksimovicka glumi dobitnicu Nobelove nagrade i mnogo je poletela. Mikec i Grgic su potencijalna iznenadjenja, uz Stefanovica. Steta sto se sacmara kod nas ne forsira, verovatno je to preskupo.

Kajak - 4 medalje na SP u istoj konkurenciji kakva je i na OI. Ali, malo losije tempiranje forme i nedostatak sinergije - moguce je da nista ne bude. Vrlo surovo.

4. medalja - vaterpolisti. Mislim da ovaj put ili ne uzimamo medalju ili se vracamo sa zlatom. Prepuni smo frustracije, jer nam samo ta titula nedostaje. Da smo u Atini uzeli zlato (a morali smo...kad tad nisam dobio nervni slom necu nikad), mislim da bismo se u Pekingu i Londonu prosetali. Ali na svakim OI od cetvrt-finala, vaterpolisti igraju kao polu-paralizovani.

5. medalja - Djokovic, Stjepanovic, Stefanek ili Mandic.

6. medalja - ostali (odbojkasi, kosarkasi, M2-, Spanovic, Jelaca, Kukolj) i to je to.

Nikakvi miksevi i dublovi u tenisu, domacice rukometasi i rukometasice. Kosarkasice lepo rade, ali nemaju kvalitet. Isto mislim i za odbojkasice. Odbojkasi su na nivou 1/4 finala. Kosarkasima je pakao da odu, a i ako odu ja ne verujem u medalju, jer ne mozemo bez pouzdane petice. Bekrica mnogo volim, ali bajke se ne desavaju cesto.

Fudbaleri su posebna prica, koja se nadovezuje na poslednji pasus mog prethodnog posta. Prvo, ko ce da ih vodi, pa koju trojicu pozvati od seniora, pa ovaj ne moze a ne moze ni onaj, pa ovome klub ne da, onome menadzer ne preporucuje, jedan se povredjuje dan pred polazak... Na kraju zovu Mrdakovica (decko je car) koji ce sa 40 godina da pokaze najvecu zelju. Krah i pre nego sto su OI i pocele. Sa knedlom u grlu gledamo otvaranje... Inace, ja sam za izbacivanje fudbala, jer nemaju samo nasi ovaj problem. Nek ubace futsal, momci ginu za svoju zemlju, a mi uzivamo.


Mislim da cemo u tekvondu imati jos nekoga u borbi za medalju. Za nas bi bilo odlicno da karate postane olimpijski sport, ali cisto sumnjam, odbijeni su u ovaj put u poslednjem krugu.

Isto mi nije jasno kako ne mogu da se nadju dva, tri dobra para u odbojci na pesku.
Hezonja
 
Posts: 15233
Joined: 01 Dec 2012, 23:21

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby octopus » 25 Dec 2014, 10:21

Pa mozda Fejzic u tekvondou ima neke sanse, ali tesko. Ostali nisu neka klasa, a Ana Bajic je ista kategorija kao i Milica, tako da ona najverovatnije nece videti Rio.

U karateu smo mozda nekad nesto vredeli, ali na Mediteranskim igrama, niko ne uze ni bronzu, ni Slobodan Bitevic...
Karate ima vise federacija, ja to ne mogu da pohvatam. Ali kvalitet, nazalost nemamo. Meni je mnogo vise zao sto na programu nema basketa 3 na 3.

Vanja Grbic je pricao da je odbojka na pesku drugi svet u odnosu na indoor odbojku. Nemamo tradiciju, ali ko zna mozda vec u Tokiju budemo imali nekoga.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 14 Jan 2015, 06:18

Evo i ja da se malo igram prognoze na 500+ dana uoci igara. Bio bih zadovoljan sa 1 medaljom vise nego u Londonu, i da neko opet ubode zlato.

Od ekipnih sportova kod muskaraca realno vatepolisti imaju sansu, mozda odbojkasi ako se neke stvari poklope, za kosarkase je uspeh da se plasiraju. Kosarkasice bi mozda mogle da budu prijatno iznenadjenje, ali I njima mnogo stvari treba da se poklopi, pocev od kvalifikovanja. Uspeh odbojkasica zavisi od toga ko ce biti na klupi, nadam se krahu na EP i novom selektoru :biggrin: . U rukometu smo na zalost pokazali da smo jaki samo kod kuce, mada cu devojakma pruziti sansu i na SP. Za fudbal se potpuno slazem sa Octopusom, nadam se da se necemo plasirati (mada se nadam da cemo nesto uraditi na EP, a jedno s drugim ne ide :beyond: ). Generalno svima ce sem vatrpolista biti pakleno tekso da se uopste plasiraju na OI, mozda je najlaksi put u rukometu, ali tamo smo najslabiji. Dakle 1 medalja i mozda jos jedna kao bonus.

Streljastvo - tu se nadam bar jednoj medalji, uvek moze neko kao Ivana prosli put da iznenadi, a valjda ce jednu uzeti neko od ovih iz samog vrha. Dakle 1+1

Kajak - I tu ce valjda uleteti bar jedna medalja, bilo ko, ali ne bih preterivao to je dosta od njih.

Tenis/Plivanje - mislim da jos nisu definitivno odlucili na kojoj ce se podlozi igrati, Novak jeste najbolji na betonu, ali mislim da bi vise legla sljaka, jer je konkurencija slabija (bar trenutno). I Ana ima sanse, mada opet za tenis je bas daleko leto 2016. Kada bi mogli da uparimo Aleksandru Krunic sa nekim za dublove mozda bi imali sansu, ali ne znam ko bi mogao da igra sa njom (mozda Jelena). U miksu Zimonjic i Aleksandra, mada ne verujem da bi mogli do medalje. Velja je u Berlinu plivao neverovatno brzo, i videcemo na SP da li moze da se jos popravi. Dosta ce zavisti i od rasporeda, mada standardno 400 slobodno je prvi dan, a 200 delfin pretposlednji pa bi mogao da pikira ove dve discipline. Mislim da na 200 slobodno nema tolike sanse, ali sve je na njemu i koliko moze da se popravi. Od Lendjera ocekujem konacno jedno veliko finale :biggrin: . Dakle 1+1 kao bonus

Ostali - atletika, rvanje, tekvondo, veslanje... neko prijatno iznenadjenje kao Milica u Londonu i to bi bilo to.

U zbiru 5 "sigurnih" i 3 kao bonus. Optimisticki :okk:
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29582
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Pit Bull » 14 Jan 2015, 06:38

Jbt kao da su igre u Londonu bile juce... Kako vreme leti.

Uvek kad dodje OI ja se razocaram kad vidim koliko malo imam sportista u pojedinacnim sportovima a recimo dodje tamo neka Holandija,Belgija,Austrija,Ceska, drzave koje nisu mnogo vece od nase i nisu sportski nikad bile na tom nivou imaju po 10+ medalja vise, ako nista imaju mnogo vise ucesnika...

Sto se ekipnih sportova tice vaterpolo se podrazumeva da cemo biti na turniru, nadam se da cemo i kosarku igrati, iako ne dodjemo do finala na EP, ima onaj kvalifikacioni turnir na koji idu 3-6 mesta timovi na EP, tako da se nadam da cemo biti na kraju u Riu.

Takodje igramo EP u fudbalu do 23 godine, ako prodjemo grupu idemo na OI sto bi bio lep uspeh, cak iako budemo treci u grupi igramo turnir za prolazak ali kad smo izbacili Spaniju, najjaci tim na svetu, mislim da mozemo i do 1/2 na EP odnosno plasmana na OI...

Rukomet cemo tesko izboriti plasman na kvalifikacioni turnir za OI jer ne igramo SP ove godine, moramo valjda biti u 3 na EP naredne godine a cisto sumnjam da cemo to ostvariti.
Odbojka su sanse 50-50, bilo bi lepo da se plasiramo.
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58107
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 26 Jan 2015, 06:27

octopus wrote:У 2015. години српске репрезентативце у кајаку очекују три велика такмичења:
Европско првенствo у Рачицама (од 1. до 3. маја),
Европске игре у Бакуу (од 14. до 16. јуна) и
Светско првенство у Милану (од 19. до 23. августа).
Репрезентација Србије ће учествовати и на Светском купу у Копенхагену од 29. до 31. маја, који ће послужити као провера између такмичења.

За квоте за Рио такмичари ће се борити само на светском првенству.

Са Светског првенства у Милану у Рио ићи ће по осам најбољих мушких посада у једноседима на 1.000 и на 200 м, по шест у двоседима на 1.000 и на 200 м и десет најуспешнијих у четвороседу на 1.000 м и у свима имамо кандидате за медаље и за олимпијске „визе”. Четири дисциплине женског кајакашког олимпијског програма у Милану ће се попунити на следећи начин: по осам квота у једноседима на 200 и 500 м, шест у двоседу на 500 м и десет у четвороседу на 500 м. Према тренутној ситуацији немамо женски четворосед. Четири најбоље кајакашице практично међусобно конкуришу за две, односно три посаде, што је помало нерационално, јер би договором тренера, или одлуком Савеза, могле да попуне све дисциплине и да свака од њих има шансу да се бори за олимпијску квоту (а после и за одличја у Рију) у две дисциплине...
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29582
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby octopus » 04 Feb 2015, 15:42

Sa danasnjim naslovima po novinama ovog tipa - 'Novakova podloga' na OI 2016. - vec sad pocinje da se stvara nepodnosljiva atmosfera, kao sto je bila u Londonu, u kojoj sve osim zlatne medalje predstavlja neuspeh epskih razmera. Kako mu je ovo poslednja prilika... i slicne gluposti. Pa on nas je zaduzio za 7 zivota (iako nam je doduse pola ovog skratio :biggrin: ) i ne mogu da shvatim da bilo ko od njega nesto moze da zahteva. Podloga ce inace biti, betonska. Ja sam ocekivao sljaku u znak postovanja prema njihovom junaku Kuertenu i posto se dosta turnira u Juznoj Americi upravo igra na toj podlozi. Da li je to prednost ili ne, jos uvek je rano pricati.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 05 Feb 2015, 15:49

Konkurencija na sljaci je slabija, mislim da bi bilo veliko iznenadjenje da Novak ne dodje do bar polufinala na toj podlozi. Na betonu je sve moguce, igra se na dva dobijena seta, mnogo vise je dobrih i opasnih igraca na toj podlozi, servis je bitan faktor, a i sama brzina podloge moze ici od spore (tipa Majami) do neke ultra brze (npr. Sinsinati). Naravno problem sa OI je sto dolaze u delu sezone kada se igra na betonu, i logicno je da se i Olimpijski turnir igra na toj podlozi. Ipak daleko je leto 2016, bar kada su teniseri i teniserke u pitanju.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29582
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby Patriota » 06 Feb 2015, 22:04

Čitam ovaj forum vec duze vreme. Nisam na drustvenim mrezama, niti komentarisem bilo kakve vesti ili sajtove ali zbog ove teme sam se prijavio na forum i samo cu o njoj pisati.
Pre komentarisanja sportskog dela i ucesca nasih takmičara na OI, hteo bih da prokomentarišem jednu nelogičnost koju gotovo niko nije pomenuo od stručne javnosti, a njom se bavilo samo nekoliko pisanih medija. Smatram da je jako bitna za finansiranje sporta u predolimpijskoj godini.
Ministarstvo omladine i sporta je za ovu godinu dobilo oko 5,6 % sredstava manje, nego u prošloj. Budžet MOS-a sastoji iz gotovo dva jednaka dela, gde je deo za nacionalna priznaja i sve vrste stipendija negde oko 48%, a ostalih 52% za finanistanje omladinskog i profesionalnog sporta. Ako se uzme u obzir da sretstva za nacionalna priznanja i sve vrste stipendija nisu smanjivana, dolazimo u situaciju da deo za finansiranje mladih i profesionalnih sportista i njihovih programa trpi celokupno umanjenje i ono iznosi oko 9,5% manje nego prošle godine.
Licno smatram da je iz dela budžeta koji nije smanjivan trebalo ostaviti finansiranje svih stipendija na istom nivou, a nacionalna priznanja smanjiti progresivno za 5-10%(najniža primanja, 3.mesto na EP ne bih smanjivao). Ovo bih obrazložio u dva dela:
Prvo i najvažnije. Na taj način bi se obezbedila dodatna sretstva kojih ocito nema dovoljno, pa ne bi dolazili u situaciju da se zbog znacajnih umanjenja sredstava bune savezi od cijih takmicara se ocekuju sigurne medalje na OI 2016.(npr. streljaštvo).
Drugo, smatram da bi i sami nosioci priznanja ovo prihvatili, jer bi sredstva ostala u okviru sporta, samo bi se prelila u finansiranje tačno predvidjenih programa, radi što boljih sportskih rezultata.
Ovim komentarom nikako ne želim da umanjim važnost, želju i brigu MOS-a za pomoć sportistima i unapredjenje sporta u našoj zemlji. Samo mislim da bi ih ovim postupkom manje „bolela glava“ i da bi sam sport više dobio.
Patriota
 
Posts: 39
Joined: 05 Feb 2015, 20:46

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby octopus » 09 Feb 2015, 15:56

Drago mi je da se neko dotakao i teme finansiranja srpskog sporta. Malo je dosadna, ali ona itekako ima direktnu vezu sa pripremom, a kasnije i (ne)uspesima nasih sportista. Mnogo je paradoksa koji se ticu pretakanja narodnog novca u srpski sport.
Dosta je tu dobrih stvari uradjeno. I nacionalne penzije i transparentnost budzeta i ulaganje u skolski i rekreativni sport (sto ja kao neko ko je odavno izasao iz skolskih klupa i ne vidim, ali prica se o tome, pa se nadam da se nesto i desava).
Ono sto mi se ne svidja, jeste selekcija izgradnje sportskih objekata po politickom kljucu. Ulazu se ogromne pare u izgradnju i renoviranje fudbalskih stadiona klubovima koji nikad nece videti Evropu. Sta vise, neki od njih ispadaju u nize rangove (Sartid, Sloboda, Metalac...). U Novom Pazaru, kao “atletskom centru” se pravi atletski stadion, a klub osim trkaca, nema ni jednog skakaca, ni bacaca! Tartan staza je i vise nego dovoljna, ali ne! Neko treba da "ispostuje" Ljajica. Najavljuje se skidanje blizanaca sa narodne sise, ali to nikako da se desi.
Onda, zasto zasluzni sportisti dobijaju i jare i pare. Cini mi se da pored penzija, dobijaju i jednokratno izmedju EUR 15.000 i 35.000. Nije li to malo previse za ovu drzavu? Zasto uopste penzije? Mozda svima zadrzati minimalan iznos penzija (evropska bronza), a obezbediti sportistima rad u savezima nakon zavrsetka karijera. Kod nas je preseceno, kao da je seik od Katara odlucivao koliko ce ko da dobije. U vecini zemalja koje imaju ovakav sistem nagradjivanja, nagrade za medalje sa kontinentalnih takmicenja ne postoje, a da ne pricam da su se kod nas do skoro vrednovale i neolimpijske discipline, sto je jedinstven slucaj. Za neke trenere je dokazano da su lazno dosli do priznanja, ali oni i dalje dobijaju novac! I jos mnogo slicnih primera.

Znaci para za pripreme ima. Samo neko, ne zeli drukcije da ih rasporedi. Verovatno oni koji su i izmislili ovakav sistem nagradjivanja. Ne daju pare tekvondo i plivackom savezu zbog potkradanja, umesto da oteraju ljude koji vode te saveze. Ali ne mogu, jer su svi medjusobno isprepletani po raznim komisijama, savezima, direkcijama u kojima svi visestruko naplacuju svoje “kompetencije”.

OKS ima smanjen budzet, a ove godine su Evropske igre. Strelcima je u predolimpijskoj godini smanjen budzet (i to dosta), a povecano je izdvajanje za gadjanje glinenih golubova! Rukometasima i rukometasicama niko ne smanjuje budzet, iako bi to trebalo. Vaterpolistima kasne premije nekoliko godina… Mnogo toga ne stima. Kakvi ljudi su nam u sportu, isti nam je odlican.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Rio 2016. - u susret OI

Postby jabukamen » 09 Feb 2015, 21:31

Octopus je sve to lepo napisao, slazem se da smo previse siromasni da finansiramo Sekularca za olimpijsku medalju pre 55 godina, Djokovica koji ce u karijeri zaraditi devetoricfrenu svotu samo od turnirskih nagrada i neku devojku koja je bila na kraju klupe kad su rukometasice osvojile jedinu medalju jer se to skoro nigde ni u svetu ne finansira i ok je jednokratna pomoc i priznanje, ali ceo zivot finansirati sportistu za jedan blistavi moment dok su neki ljudi po 40 godina odvajali od plate mi je malo...hm. Naravno neko bi rekao da se u nasoj jadnoj drzavi jos vece pare bacaju i na vece gluposti sto stoji, ali ipak.

Zeleo bih da pozelim dobrodoslicu Patriotu. Prava je dragocenost svaki forumas koji ostavlja smislene postove duze od jednog reda, narocito u nasim juznim krajevima foruma i nadam se da ce se javljati na redovnoj bazi.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Next

Return to Rio 2016

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests