Board index Košarka Košarkaški miks

Trenerska skola

Trenerska skola

Postby Pit Bull » 08 Jul 2014, 18:38

Moze li neko da mi objasni postupak pohadjanja trenerske skole, dobijanja licenci, uostalom sve sto uz to ide...

Ja bih se zakleo da je postojala tema za ovako nesto a sada je ne mogu naci, ukoliko je prebacena neka neko spoji teme
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58101
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 29 Aug 2015, 20:57

Jesi li saznao u medjuvremenu ili da napisem ovde?
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby Atila » 29 Aug 2015, 21:27

Piši Daco.
Mogao bi da napišeš, i gde se moze nabavit kvalitetna literatura, vezana u vezi svega u košarci.
Pošto si rekao da si američki djak, da li možeš da nam ispises nešto i tome, ili tako neka pomoć ja bih ti lično bio mnogo zahvalan a verujem da ovde ima još trenera početnika. Pozdrav i hvala :)
Atila
 
Posts: 145
Joined: 28 Jul 2012, 12:43

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 30 Aug 2015, 12:23

Ajde ovako...

Sto se trenerskih skola tice u Srbiji postoje tri varijante. Prva je Visa trenerska skola, druga Visa kosarkaska, treca je Dif i njegova podvarijanta Sportska akademija.

Postoje i jos neke Megatrend i slicne price, ali nije vredno pomena.

Od ove gore pomenute tri varijante sve su manje vise legitimne da dobijes diplomu. Zajednicki imenitelj za sve tri je da nista neces nauciti. U kosarkaskim krugovima "najpriznatija" je DIF podvarijanta, ali iz prve ruke kazem da je sve isto. Inace, bivsi seniorski igraci u najvisa dva ranga dobijaju automatski tu diplomu, dovoljno je da se nekoliko puta pojave. Sve skole su dvoipogodisnje, neke su organizoavne semestralno, neke nisu, skolarine su izmedju 1000 i 1500 evra.

Sve ostalo, razni kursevi, pokursevi, sertifikati i slicno je je prevara.

E, sada, posle skolovanja da bi se uopste bavio trenerskim poslom moras posedovati jednu od licenci Udruzenja trenera. U opticaju su crvena, bela i plava u zavisnosti koji nivo uzrasta i takmicenja treniras. Tu te naravno finansijski pokidaju, placas neke clanarine, pri tom opet naravno nista ne naucis i to je to. Uglavnom, u Srbiji vecina trenera mladjih kategorija manjih klubova te licence nemaju. Od skora postoji i Prolicenca koja je na nivou Fibe ali to je neka druga prica.

Uglavnom, za tri do cetiri godine skolovanja ne naucis nista specijalno, vec tek tada pocinjes da ucis. U 85% slucajeva kroz volontiranje u nekim manjim klubovima kao asistent (citaj donosis vodu, cistis parket, ides po klopu) i ako imas srece da si pored nekoga od koga mozes nesto da naucis da odes i samostalno pocnes da treniras neke pionire.

Kod nas se u poslednjih desetak godina struka svela na zatvoren sistem gde jedan lik vec dosta godina sedi i navodno nesto radi, uglavnom mu je bitno da ima sto vise dece koja placaju clanarinu i to je uglavnom to.

Tim koji je sada u KSS u kome sam i ja pokusava to da razbije i za sada imamo podrsku vrha, ali je prilicno tesko i iziskuje dosta vremena.

Eto za neki pocetak...
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 30 Aug 2015, 12:27

Sto se Amerike tice, za tri godine provedenih tamo sam naucio koliko za petnaest radeci ovde i to u velikim klubovima. Pre svega, njihov odnos prema kosarci i individualnom radu koji kod nas vise odavno ne postoji. Zato vec godinama imamo polufabrikate, nemamo niti jedno igraca koji je potpuno obucen za poziciju koju igra (gotovom svakom nesto fali), i to je pitanje struke.

Mi smo u poslednjih pet godina imali ogroman odliv trenera, a priliv je ravan nuli. Struku vise ne proizvodimo i uskoro cemo poceti i da je uvozimo pogotovo kafa su mladje kategorije u pitanju
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 30 Aug 2015, 13:07

Ukoliko nisi vec u nekakvim kosarkaskim vodama, da li kao bivsi igrac ili kroz rodjacko prijateljskoj varijanti, samostalno uci u ovo je isto kao da studiras primenjene umatnosti - smer vajarstvo bez preterivanja.

Prvo kod nas su umrli veliki kosarkaski centri za klince Cacak, Kraljevo, Zrenjanin, Subotica uglavnom zbog kvantiteta a i zbog struke koja je ili ostala na nivou rada od pre dvadeset godina ili nemotivisanu omladinu.

Uopste, da bi bio solidan trener za nase prilike kosarku mpras da zivis, a tesko ces moci da je zivis za 200,300,400 evra. Jednostavno, ni sreca vise ne pomaze.

Drugo, iz kvantiteta dolazi kvalitet. Evo nekih zvanicnih podataka iz KSS. Na teritoriji Cacka u ppslednjih 10 godina 40 odsto manje pionira trenira kosarku, Kraljevo je na oko 50, Zrenjanin na neverovatnih 70. Ako uzmes u obzir toliko manje dece i trenera koji ne menja vrstu i intenzitet treninga i vezbi dolazis do frapantnog zakljucka.

Cak i u sretno vreme za kosarku na ovim nasim prostorima citaj bilo je vise para) mi se nismo mogli diciti strukom. Ili su to bili matori treneri sa konceptom kosarke od pre dvadeset godina ili klinci bez ikakvog iskustva.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 30 Aug 2015, 13:43

Da se malo nadovezem na Ameriku... Kod njih u jednom kvartu vise klinaca igra kosarku nego u celoj opstini Cacak i gotovo nikada ne jenjava.

I ono sto ste gledali u White man cent jump je manje vise tako. Kod njih je kosarka nesto sto se podrazumeva.

Ali i samo poimanje kosarke je drugacije. Kod njih se deca igraju, trener od najmladjeg uzrasta ih teraju da igraju basket na betonu dok ces kod nas i dan danas cuti "Ne igraj na betonu, stradace ti kolena."

Koncept treniranja do koledza ti je iskljuvo koncipiran kroz individualni rad. Ako trening traje sat i po, sat vremena se radi individualno i usadjuje se nesto sto ce im trebati za ceo zivot. Vec na koledzu je druga prica jer za njih je koledz vec formiran igrac.

Mi cemo Americi najblize biti kroz njihove igrace koji igraju ovde, strukom im Evropa jos uvek nije ni blizu. Jedini koncept koji smo usvojili a po meni je pogresan su fizikalije...
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby Atila » 30 Aug 2015, 15:58

@dacha
Hvala ti na ovim dobronamernim savetima i sto si nam donekle približio kako se radi tamo gde je košarka na visokom nivou.

Neko ti je rekao da se manje bavis klubskom politikom a više komentariseš samu košarku. Ja te molim samo da više pišeš o ovome drugom :) moze dosta da se nauči.
Hvala jos jednom i ziv bio!
Atila
 
Posts: 145
Joined: 28 Jul 2012, 12:43

Re: Trenerska skola

Postby Pit Bull » 30 Aug 2015, 16:07

Dacho, kada bi ti predlozio neki put, koji bi predlozio?
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58101
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 30 Aug 2015, 18:38

Pa eto ubuduce cu pisati ovde i na nasoj temi...

Za pitta

Ako volis kosarku, a imas neki kakav takav finsnsijski bekap, samo napred. Neki siguran put ti je skola, pa licenca, to se mora, mada se licence nasiroko obilaze. Kada to odradis onda od kluba do kluba i ponudis volonterski rad. To je jedini put koji moze nesto da ti donese na kraju. Trenere ne traze na birou.

Ja sam posle skole otisao na neku razmenu na neku trenersku razmenu koju je skola sama organizovala. Trajala je sest meseci, tamo su primetili entuzijazam neki fini ljudi pa sam ostap tri godine. Vratio sam se na finu i korektnu ponudu KKP.

Pomiris se sa cinjenicom da neko vreme neces dinar imati od toga i trudis se da volontiras u kakvom takvom klubu. Jedini normalan put.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby lockdown » 30 Aug 2015, 20:34

Znaci hleb sa sedam kora ...ulazes svoje pare, volontiras i nadas se da ces jednog dana povratiti sve...Je l' se samo tim bavis ili imas jos neki posao.
Danju fin, noću Čarli Šin.
User avatar
lockdown
 
Posts: 21027
Joined: 22 Jun 2011, 13:15

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 30 Aug 2015, 20:42

lockdown wrote:Znaci hleb sa sedam kora ...ulazes svoje pare, volontiras i nadas se da ces jednog dana povratiti sve...Je l' se samo tim bavis ili imas jos neki posao.


Ma dobro, ja sam imao srece pa zivim od toga, pored rada u KKP radim i u KSS kao strucni savetnik za pitanje struke.

U principu, jeziva je ovo bransa. Pored znanja, moras se kretati u tim krugovima, drugacije ne vredi. Ako oni piju vinjak i kiselu, pijes i ti, ako se pije pivo, pijes i ti. Mali je krug ljudi koji zive dobro od ovog posla tako da se drze prilicno zajedno, gore nego lekari, ili bolje, kako zelis:-) .

Ali niko te ne sprecava da otvoris neku skolu kosarke ili nesto slicno, pa zivis od kakvog takvog privatnog posla.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 31 Aug 2015, 13:54

Jos nesto da dodam... U okviru vec nabrojenih skola postoje i zanimljivi smerovi poput menadzmenta u kosarci. Mozda skrecem sa teme, ali nije lose za cuti. Smerovi su dosta popunjeni i vlada prilicno veliko interesovanje za njih.

Menadzerske agencije su dobar posao, ne moras raditi samostalno vec pri nekoj od vec poznarih agencija. Posla prilicno ima, a diploma je sertifikovana u inostranstvu.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby Corba do groba! » 31 Aug 2015, 14:50

Koja bi po tebi bila najbolja opcija za menadzment u kosarci u Novom Sadu, ako uopste postoji u tom gradu... Ubi me ova elektrotehnika, nije to za mene, bacih dzabe 2 godine zivota :crybaby:

Hvala!
>I-I-I>
User avatar
Corba do groba!
 
Posts: 684
Joined: 14 Sep 2013, 14:51

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 31 Aug 2015, 15:36

Corba do groba! wrote:Koja bi po tebi bila najbolja opcija za menadzment u kosarci u Novom Sadu, ako uopste postoji u tom gradu... Ubi me ova elektrotehnika, nije to za mene, bacih dzabe 2 godine zivota :crybaby:

Hvala!


Jedino Fakultet sporta pri Univerzitetu Novog Sada, postoji taj smer i sertifikovan je. Drzali smo tamo neke seminare, ali ne znam detalje.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Next

Return to Košarkaški miks

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests