Board index Košarka Košarkaški miks

Trenerska skola

Re: Trenerska skola

Postby Corba do groba! » 31 Aug 2015, 17:03

Ok, raspitacu se. Hvala.
>I-I-I>
User avatar
Corba do groba!
 
Posts: 684
Joined: 14 Sep 2013, 14:51

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 31 Aug 2015, 20:33

Corba do groba! wrote:Ok, raspitacu se. Hvala.



Nema na cemu.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby Desetka » 03 Sep 2015, 13:09

Dacho prvo da ti se zahvalim na informacijama koje si podelio sa nama, uzivanje je citati.Pricao sam bratu o ovome sto si pisao i zainteresovao se.E sad , zanimaju me sledece stvari.Koliko traje taj smer menadzment u kosarci i kako se tebi licno cini opcija da se posle zavrsenog pravnog upise menadzment u kosarci? Kakve su sanse da se sa pravnim i tim menadzmentom plus dobrim poznavanjem engleskog jezika nadje neki pristojan posao u toj bransi? Pritom je on trenirao kosarku do juniorskog nivoa i bas dosta prati , tako da vec ima odredjenu bazu znanja o samom sportu.
hej Pjano, skoci daj gol glavom

To je juris, to je nalet. Nema milosti, sve ili nista. To je Crvena Zvezda u svom elementu, to je Crvena Zvezda u svom punom sjaju.
User avatar
Desetka
 
Posts: 3061
Joined: 07 Jun 2012, 21:37

Re: Trenerska skola

Postby dupli_vinjak » 03 Sep 2015, 20:09

pravnik... i zna mnogo o kosarci...

nek' se mane trenerskog posla... nek otvarao menadzersku agenciju... kao kontra udar Misku... :biggrin:
od izvora vode dva putića, Pop-e se opet odlučio za teži...
User avatar
dupli_vinjak
 
Posts: 417
Joined: 07 Dec 2014, 20:31
Location: Crno-Beli Svet

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 03 Sep 2015, 21:44

Desetka wrote:Dacho prvo da ti se zahvalim na informacijama koje si podelio sa nama, uzivanje je citati.Pricao sam bratu o ovome sto si pisao i zainteresovao se.E sad , zanimaju me sledece stvari.Koliko traje taj smer menadzment u kosarci i kako se tebi licno cini opcija da se posle zavrsenog pravnog upise menadzment u kosarci? Kakve su sanse da se sa pravnim i tim menadzmentom plus dobrim poznavanjem engleskog jezika nadje neki pristojan posao u toj bransi? Pritom je on trenirao kosarku do juniorskog nivoa i bas dosta prati , tako da vec ima odredjenu bazu znanja o samom sportu.



Menadzment traje dve godine, a sto se pravnog fakulteta, odlicna je opcija za filovanje CVa, ali prakticno nema neku preteranu svrhu jer se ti neces baviti pravom ukoliko se odlucis da budes menadzer. Ali svakako da jeste prednost.

U ovom poslu bez jezika ne mozes da mrdnes nigde, on se podrazumeva.

E, sada, kod nas je bacena sapa na vecinu talenata, ono odakle moze da se pocne jesu egzoticne, kosarkaski nepopularne zemlje, pa polako, i za pocetak da budes eksterni agent vec neke postojece agencije.


Sto se tice samog predznanja o kosarci, verovao ili ne, uopste nije neophodno. Sve sto ti je neophodno naucices u samoj skoli, jednostavno neces ti otkrivati talente, tvoj posao je da se oni sam tebi nude i sam proces nalazenja angazmana kao i nacin naplate istog.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 03 Sep 2015, 22:05

PROBLEM STRUKE U SRBIJI IZ NEKOG DRUGACIJEG UGLA


Moj mentor u Americi je bio korpulentni afroamerikanac sa svojih 56 leta i jedan od najcenjenijih strucnjaka na nivou drzava za taj uzrast. I jednom prilikom posle trninga uz burbon i coca colu rece : "Najveci kapital u zivotu je mladost, samo sto toga mladi nisu svesni pa im treba to ponavljati."

Ja kada sam pocinjao da se bavim ovim poslom, prvo dam voleo sport generalno, genetski sam Grobar, Mance je bio taj koji me je zarazio za ceo zivot. Za kosarku dam bio predodredjen, a ona me je i odredila. I pre svega, imao sam entuzijazam, ne samo ja, mnogo mojih vrsnjaka je bilo spremno da bez ikakve nadoknade nesto radi i razvija.

Vremena su se drasticno promenila. Niko vise nema tu energiju, posle zavrsene skole svi bi neke plate, odmah posao... Niko nije spreman da volontira da uci i svuda je deviza "ne mozes ti mene malo da platis koliko ja mogu malo da radim."

Sport, kosarka to ne trpi. Ako se ne razvijas, pojeden si. Ja razumem ove starije trenera koji otaljavaju posao jer su pred penzijom, ali ne razumem mlade koji ne rade na sebi.

Prosle godine smo recimo organizovali strasan seminar na vrhunsku temu. Gosti su bili strani strucnjaci, pokazni treninzi, ma haos. Od 100 odsto upucenih poziva njih 20 posto se odazvalo. Ne zanima ih. On je u okvitu svojih 300, 400 evra i nece da se cima.

Tezak je put, ja sam imao momente da odustanem, ali brate volim. Volim da gledam kako deca napreduju, volim da priprema treninge, svaki dan da im dam novi izazov jer klinci samo tako mogu da napreduju. Pa sam bi sebe pojeo da ih gledam kako pola treninga trce u krug. Ja sam zato uspeo, iako sam mnogo govan poje uz taj put

Srpska kosarka placa tu cenu i tek ce da je placa.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby mihZR » 29 Sep 2015, 16:39

@dacha
Imam pitanje jedno, sta je neka trenutna praksa kod individualnih treninga. Da li se specificna vestina ponavlja iznova i iznova, zaredom, ili se mozda prilagodilo nekim modernim istrazivanjima da su efekti bolji ukoliko se stvara raznolikost izmedju vezbi (tipa da se ne sutira sa kapice 100 puta zaredom, nego da svaki sut bude sa drugog mesta)?
User avatar
mihZR
 
Posts: 1288
Joined: 22 Nov 2011, 15:31

Re: Trenerska skola

Postby Sani » 29 Sep 2015, 18:15

Kad je neki sledeći seminar?
Stephen Curry. 2,974. aka shooting GOAT.
User avatar
Sani
 
Posts: 9376
Joined: 08 Dec 2014, 01:58

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 28 Mar 2016, 12:43

mihZR wrote:@dacha
Imam pitanje jedno, sta je neka trenutna praksa kod individualnih treninga. Da li se specificna vestina ponavlja iznova i iznova, zaredom, ili se mozda prilagodilo nekim modernim istrazivanjima da su efekti bolji ukoliko se stvara raznolikost izmedju vezbi (tipa da se ne sutira sa kapice 100 puta zaredom, nego da svaki sut bude sa drugog mesta)?


Zavisi od uzrasta i podneblja. Ameri imaju drugacije principe od nas Evropljana. U Srbiji je individualni rad sveden na akoncentrisan kvalitet u tri, cetiri kluba gde se radi kako treba.

Sto se suta tice trend je sutiranje sa jedne pozicije, tj promena mesta i sutiranje iz ritma je u smanjenom obimu. Cinjenica je da je to bolji efekat na misicnu memoriju. Caknse pojedini treninzi svode da sutiras sa samo jedne pozicije iz razlicitih kretnji. Mesto, trk, lateral, primaran sut, skok sut, ....

Efektivno se pokazalo ucinkovitije, ali sa druge strane trazi vise vremena sto se u vecini klubiva izbegava.

Specificni treninzi kao sto je stolica, klupa se izbegavaju sto do skora nije bio slucaj jer su pojedine studije pokazala da nema efekta...

Sve zavisi o kom uzrastu pricamo, fizickoj pripremljenosti itd...
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby Hezonja » 28 Mar 2016, 20:24

dacha wrote:Zavisi od uzrasta i podneblja. Ameri imaju drugacije principe od nas Evropljana. U Srbiji je individualni rad sveden na akoncentrisan kvalitet u tri, cetiri kluba gde se radi kako treba.

Sto se suta tice trend je sutiranje sa jedne pozicije, tj promena mesta i sutiranje iz ritma je u smanjenom obimu. Cinjenica je da je to bolji efekat na misicnu memoriju. Caknse pojedini treninzi svode da sutiras sa samo jedne pozicije iz razlicitih kretnji. Mesto, trk, lateral, primaran sut, skok sut, ....

Efektivno se pokazalo ucinkovitije, ali sa druge strane trazi vise vremena sto se u vecini klubiva izbegava.

Specificni treninzi kao sto je stolica, klupa se izbegavaju sto do skora nije bio slucaj jer su pojedine studije pokazala da nema efekta...

Sve zavisi o kom uzrastu pricamo, fizickoj pripremljenosti itd...

Sta podrazemvas kad kazes ovo stolica i klupa?
Hezonja
 
Posts: 15233
Joined: 01 Dec 2012, 23:21

Re: Trenerska skola

Postby gogo23 » 28 Mar 2016, 21:45

Hezonja wrote:Sta podrazumevas kad kazes ovo stolica i klupa?

Na moju veliku žalost nisam imao prilike da ti vidim šut ove godine ali bi ti, bez obzira što Dacha kaže da se danas izbacuju iz trenažnog procesa, uvalio obe :biggrin:

Stolica - šutira se iz sedećeg položaja, sa udaljenosti 1-2 m od koša i to od tablu, teorijski se popravlja luk/parabola i rotiranje lopte.

Klupa - vežba za balans i doskok u skok šutu, postavlja se na 3p, trčiš ka njoj i primaš pas neposrednu uz nju, sledi naskok i skok šut, a klupa te sprečava da prilikom prijema i doskoka nakon šuta "bežiš" u levo/desno što je vrlo česta pojava kod klinaca.

Ako nije najjasnije - ne znam bolje :biggrin:
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Trenerska skola

Postby mihZR » 29 Mar 2016, 09:29

@dacha
Generalno, pitao sam nakon citanja ove knjige:
http://www.amazon.com/Make-It-Stick-Successful-Learning/dp/0674729013

Pozivaju se na istrazivanja u sportovima, gde tvrde da su bolji rezultati ukoliko se trening varira, u odnosu na non-stop ponavljanje jedne iste vezbe. Ali, posto si ti rekao da su razlicite kretnje, to se slaze sa izrecenim u knjizi.

Hvala na odgovoru :)
User avatar
mihZR
 
Posts: 1288
Joined: 22 Nov 2011, 15:31

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 31 Mar 2016, 21:16

Objasnio si bas kako treba. Sa stolicama imas varijacije na temu, jedna jako zanimljiva je da sa strane gadjas ivicu table i to sa jednom rukom i sa tri prsta. Palca, kazi i srednji prst. Strasan trening, vrlo ucinkovit. Vezbas smer jer gadjas malu povrsinu (najbolje su one stare uske table, drvene), zatim forsiras izbacaj sa ta dva prsta, struka nije definisala sa kog prsta lopta izlazi....

E sada variranje. Ne deluje svaki trenung isto na pojedinca. Moras menjati, pokusavati. Sut je posebno skakljiva tema. Nekome ne prija variranje, nekom ne prija sut iz trkka, nekom primaran, nekom skok sut, svako ima neku konfornu zonu. Moras menjati pa na unapred definisanom vremenskom periodu menjati.

Imas hikjadu razlicitih studija, muka mi je samo iscitavati sve to tako da jedna knjiga ne menja stvari generalno.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby dacha » 02 Apr 2016, 10:25

Najlepse u sporu je negde kao i u umetnosti je da nema striktnih pravila. Igrac se ne postaje na treningu vec van treninga. To je fakat. Svi vrhunski igraci su pored neupitnog talenta radili mnogo vise od drugih. Bez izuzetaka. Niko nije samo na talenat prosao.

E sada, pored tog voljnog momenta neophodan je sistem koji ce nekome prijati. Kao sto talenat nije garant uspeha tako ni rad nije garant da ces postati vrhunski igrac.

Evo recimo da uzmemo kkp. To je bio sistem koji nije svakome odgovarao. Nije zapravo vecini odgovarao. Postavlja se pitanje da li bipojedini mnogo vise napravili u svojoj karijeri da nisu trenirali i igrali u tom sistemu.

Recimo, suterski treninzi u kkp su bili koncipirani na sut iz dosta kretnji i potrosnje. Imas igrace koji imaju savrsen sut iz statike i ne prija im jednostavno sut iz previse kretnji (pre svega zbog potrosnja, samim tim i pozicije tela itd). Njima ti treninzi ne prijaju i oni automatski nisu upotrebljivi. A imas vrhunskih igraca koji sutiraju iz statike i koji su jako bitni svojim ekipama.

Sistem da bi bio idealan mora da dopusti odredjena odstupanja da bi pojedinac mogao napredovati. To kod nas u Srbiji odavno nije slucaj. Dule recimo nije odstupao od svog i mnogi su platili tu cenu.

Kolektiv jedobar samo onda kada igrac svoje individualne kvalitete podredjuje istom. A to je posao struke. Ali nisu svaciji individualni kvaliteti isti i ne mere se isto. ALI MNOGO VEC PROBLEM JE SPUTAVANJE I LIMITIRANJE POJEDINCA.

Primetio sam na forumu dosta one floskule "limitiran igrac." Ne bih se slozio sa tim. Mislim da su pre treneri ti koji su limitirani.
User avatar
dacha
 
Posts: 2373
Joined: 29 Mar 2014, 20:40

Re: Trenerska skola

Postby Chuck » 02 Apr 2016, 10:32

Dacho, pogledaj pm.
User avatar
Chuck
 
Posts: 3305
Joined: 20 Apr 2015, 21:16

PreviousNext

Return to Košarkaški miks

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests