Board index Košarka Košarkaški miks

Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Неша » 11 Jan 2012, 12:34

Zajcev :bravo:

Iznecu svoja licna iskustva povodom "ativnosti" nas mladih.
Neko sam ko za leto ne voli da bude u kuci i najvise vremena bih provodio na basketu ili fudbalu ali to nije uvek realno. Ortak i ja smo za to da makar svaki drugi dan leta odemo 2 sata na basket i da se sprdamo pre svega sa drugima ali ti drugi su uvek zauzeti. Dota i Wow su jako zanimljivi a jos kad im se prikljuce i neke igre kojima ime nisam ni cuo jer ne pratim toliko te igre nasa misija je nemoguca. Par puta sam ih oterao u pm zbog takvog stava.
Basket u sali sad tokom zime je ja mislim nemoguca misija. Zasto se smrzavati napolju par minuta dok se dodje do sale kada mozes da sedis u toploj gajbi i da budes na netu :blue:

Nikada aktivno nisam trenirao ali puno volim kosarku i zao mi je sto me burazer koji je takodje zaludjenik nije isforsirao. Kao mali nisam imao takvu svest nazalost.

Takodje ono sto mogu da primetim je to da su tereni na Adi tokom celog dana prilicno solidno popunjeni i nije retkost da se ne moze naci teren. Ali problem je sto je malo klinaca. Vecina su matorci koji dolaze radi rekreacije.

Za kraj da vam ispricam jednu pricu za ortaka koji je u svom klubu bio jedan od talentovanijih i koga je trener uzimao da pokazuje vezbe i pokrete jer ih je odlicno odradjivao. Kada je trebalo da napravi zavrsni korak ka 1. timu on je prestao da trenira jer ga mrzi da se cima svaki dan, jer kod kuce ima komp i jer mu je trener debil. I njega sam par puta bezuspesno zvao na basket ali sam igrao protiv njega na fizickom i stvarno je steta jer sa loptom moze da uradi svasta.
Кафана је озбиљна институција...

"Инат, непокорност и тврдоглавост код српског војника могу се претворити у оружје победе!"
User avatar
Неша
 
Posts: 2333
Joined: 15 Mar 2011, 11:53
Location: Где год ти да играш...

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Withnail » 11 Jan 2012, 13:02

i kod nas u kraju klinaca na terenu uopste nema...a i ti sto zalutaju opsti antitalenti
ranije se znalo ko ce kad od mladjih da dodje na red da igra sa starijima i mi tad mladji a sad u svojim pocetnim ili srednjim dvadesetima smo i poslednji koji su prosli taj dril...posle nas apsolutno nikog nema...teren je prazan dok mi ne dodjemo
(a kao klinac sam leti dolazio oko 3, 4 i sam ili sa ekipom pikao do 6 dok stariji ne pocnu, pa onda sedim sa strane i gledam njih pa kad oni zavrse jos sat, dva po mraku beskonacnog sutiranja)
tako da moje iskustvo kaze da generacije posle 88,89god polako vec krecu da bataljuju basket a da to kulminira sad u ovim generacijama sto su u osnovnoj

ti na treninzima stices kondiciju, neku rutinu, ucis taktiku, odbranu, na utakmicama iskustvo ali da bi iskocio iz sistema i jednodimenzionalnosti pikas basket i sam na kosu uvezbavas sut, dribling do savrsenstva
User avatar
Withnail
 
Posts: 6085
Joined: 28 Mar 2011, 01:43

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby nolinjo » 11 Jan 2012, 14:07

aj i ja nesto da napisem ...

secam se davno ,parkic ispred zgrade ,okolo putevi, nema 20 metara kvadratnih zelene povrsine ,jos izmedju drvece ,podebelo,borovi neki ...

fudbala kolko oces ,masovnih decijih tuca kolko oces (najvise sam batina tada dobijao upravo ja :D )
i onda sam skontao ,sa nekih 8-9 ja i burazer 3-godine stariji i njegova generacija da nie fuzbal za mene -( nie bio sad volim da opicim ,i da kacam rasno u stilu velikog kavanija :D ), odlucimo da napravimo prvi kos u obrenovcu ....tacnije u centru (tad su bili kosevi samo po skolama...mi odlucimo da napravimo nas kos)
...gredu ukrademo iz okolnog gradilista nas 8 je nju jedva nosilo dok su 2ca zajebavali cuvara da ih juri ...
tablu sastavimo sami od nekih finih dasaka sa istog tog gradilista ...to smo laganice ukrali niko osetio nije :D

ujak moj nam zavari obruc ,i mi tako jednog dana pre nekih 14-15 godina podginemo kos ...ostalo je istorija (oko 2000 cenim,sasa djordjevic jurio neku akciju sprite kosevi ,pa su namestili -i fino izbetonirali podlogu -nesto sam nacuo da oce opet da izravnjaju )
15 godina sutam na kos,sve sto znam naucio sam sam...i nesto od burazera (jebeni ulaz kojeg retko koristim posto me mrzi da idem na ulaz kad mogu iz suta da pogodim :D ) ,znaci sut ,tehniku suta ,asistencije pogled na teren ,na saigrace

====a sve sam to radio uporedo jer sam trenirao odbojku -zbog drustva i zaebancije :)

e sad poenta price je ta ...da danas u tom parkicu nema dece da igraju fuzbal,nema dece da trce ,preskacu vijace ,i igraju lastis ... a bogami ih ja znam ima ih barem 30 ak iz okolnih zgrada

...i kako posle od njih da postane neko sportista
Jedaj moj brat
"Because in the end, everything we do, is just everything we've done. "
"Hmm, no, I don't have a gambling problem. I'm winning and winning is not a problem. That's like saying Michael Jordan has a basketball problem..."
User avatar
nolinjo
 
Posts: 17201
Joined: 18 Jun 2011, 23:45

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby 71:70 » 11 Jan 2012, 14:42

Kod mene u kraju je nekada bilo bar 5-6 ekipa, šta god bilo na programu tog dana,fudbal, basket ili odbojka.
Ostajalo se do kasno, pa izjutra ko kako završi obaveze, opet svi na loptanje.
Danas su nove generacije dobile odlične trene u istom tom kraju, nove golove, obruče... a ne pamtim kada sam video više od 2-3 klinaca na terenima. Blagi užas. S obzirom da uskoro trebam da postanem otac, ovo pitanje je pitanje na koje obraćam veliku pažnju i koje mi prilično zaokuplja misli. Znam da će, koliko god bili važni, računari imati sekundarnu ulogu u početnim godinama života malog 71:70
User avatar
71:70
 
Posts: 15453
Joined: 15 Mar 2011, 16:24
Location: Gde god ti da igras...

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby cele iz fotelje » 11 Jan 2012, 14:43

U mome rodnom gradu, 80-tih smo imali koševe u svakom kraju. Tek kada postaneš faca u kraju, odlazilo se "Iza suda", na "staklene" table, reflektori, lepe devojčice... E tu je igrala glavna gradska ekipa. Čekao se red po sat- dva, a uveče kada se upale reflektori, kao srednjoškolac nisi imao šanse da zaigraš od "matorih". Jedino ako njima fali jedan, pa je najbolji od nas prisutnih mogao da uđe. A sedeli smo i gledali njih, skidali fore, jednostavno učili, sve dok ne dođe vreme za izlazak.
Već je u drugoj polovini 90-tih teren opusteo, a sada je neko stovarište krša i loma tamo (do duše, pre par godina, nakon toga nisam više imao hrabrosti da prođem ponovo).
DV: "Karakter je ono što preostane posle poraza"
User avatar
cele iz fotelje
 
Posts: 1446
Joined: 15 Mar 2011, 14:22

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby mihZR » 11 Jan 2012, 19:20

Ja i dan danas zalim za terenom na kom sam se ja ucio igranja kosarke, gledao starije. Iako je bio od blokova betona, pun rupa, bio je lokalni. Posle ga asfaltirali, igrali smo i tu malo, ja tu sjebao koleno, sad samo pesak po njemu koji raznose klinci... Loptu vidim svaki deseti put... 3-4 aktivna terena u gradu od 80k ljudi.
User avatar
mihZR
 
Posts: 1288
Joined: 22 Nov 2011, 15:31

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby vasilij zajcev » 11 Jan 2012, 22:58

dobro bre Air, lupio sam naslov, nisi morao bukvalno ovako da ga nazoves :biggrin:

Nesha wrote:Nikada aktivno nisam trenirao ali puno volim kosarku i zao mi je sto me burazer koji je takodje zaludjenik nije isforsirao. Kao mali nisam imao takvu svest nazalost.

71:70 wrote:S obzirom da uskoro trebam da postanem otac, ovo pitanje je pitanje na koje obraćam veliku pažnju i koje mi prilično zaokuplja misli. Znam da će, koliko god bili važni, računari imati sekundarnu ulogu u početnim godinama života malog 71:70

drugari, ovo su vam dve vrlo diskutabilne tvrdnje...sa kojima se ja slazem u nacelu 99%, ali nas praksa demantuje. zasto?

isti stav sam imao ja oko basketa, kao ti Neso, samo sto nisam ranije (citaj: na vreme) poceo da ga treniram...jer "nije bilo koga da me isforsira"...mog klinca ima ko da isforsira, Bobe zdravlja imace i da ga isfinansira, a sam mi je Bob svedok da ne bi bilo srecnijeg na kugli da mali nadje sebe u kosarci...ipak primeri iz prakse, matorci koji forsiraju svoje klince, ili matorci koji ih navode na sportove u kojima se sami nisu ostvarili, 9od10 izazivaju kontraefekat i stvaranje pogresnog stava klinca po pogledu tog sporta...a verovatno i trajnog hendikepa glede radne navike i ideje treninga (videti moj primer klinca iz Tekvondoa)

...imam sijaset primera iz svog okruzenja za ovo, ali necu da vas smaram

71:70, pre svega cestitam :triprsta: ...a onda i: najebo si, brate! :biggrin:
...jedini moj savet ti je da prvo skocis pa kazes "Fuck, yeah!"...mnogo je zajebato roditeljstvo buducih sportista ovih dana. ovi klinci zive drugi drustveni obrazac, i sada su gikovi ovi sto treniraju nesto godinama, a igraci igrica glavne face. dete bukvalno moras da forsiras, a vidi u pasusu gore sta se desi kad to radis...pritom je zabrana kompa u startu hendikep - ako ga nema na Fejsu, tvog sina nema u zivotu, ako nema bar jednu platformu za igrice, on je cudan u skoli, nema tema za razgovor, I pad je vec mamac za cice i tu lagano postaje faca

crtani su must, a onda ubrzo vidi da oni mogu da se gledaju na YouTube-u, ne samo na TV...dok se okrenes linkovi ga odvedu na demo neke igrice, a onda ti objasni zasto to ne valja. uzmi u obzir i raspolozivo vreme koje imas, ako radis full time, taj klinac ili klinceza ce svakako morati sam/a da se zabavlja, a tu igracke ne pomazu mnogo, previse su izlozeni medijima...

takodje, danas se deca manje igraju jedna sa drugim...o Beogradu i da ne pricam, ali ja i u manjim sredinama ne pamtim da sam video klince podeljene da igraju "rata", kauboja i indijanaca, cegagod...a sportski trening, neki baskt ili fudbalica, su prirodni nastavci tih igara. ne, sada rastu mali individualci... jebote, nema vise ni kolektivnih tuca :vidbudale: ...ja sam rodjen uz strmu ulicu i uvek je kod nas bilo najbolje za sankanje...kako smo je samo cuvali od dece iz ostalih naselja koji su tu hteli da se sankaju! grudvanja (ledenice pravis naravno posle fajta, negde u 23h, da bi "prenocile" za sutra...kad ga zabodes u vugla klinac iz grada padne, ali vise mu pukne nos nego ta "grudva"...koja komotno moze za sutra). i to sve radi cca 20 klinaca iz kraja, sa generacijskim rasponom od 2-3 god max...ovi stariji vec imaju svoje ekipe i svoje fazone (isto kidanje, samo njihovih starijih, koje mi ne smemo da diramo...secam se zatezanja audio (ponekad i VHS) traka izmedju ograda dva dvorista sa dve strane te ulice, u ekstremnim uslovima i bakarne, pa celicne zice...u visini nize cevanice, tik iznad visine trotoara...za ove njihove na skijama i slicugama... :unsure: ...malo odlutah od teme :lollol:

hocu da kazem da nema ni drustva za tu decu...ja sam izasao prosle zime da vucem Vuka na brdasce tu u kraju, da se spustimo par puta na sankama, vec tu te druga deca gledaju cudno..."onaj mali sto se sanka s tatom" (ja ih inace posmatram, uopste nema interakcije medju njima, svako se sanka za sebe). u parku sve sama keva (sto i nije lose, ako progutas ponos :biggrin: ), vode abrove, puse, pricaju na mob...dok se klinci, svako na svojih par kvadrata vrte u krug

jesam zaboravio da ti kazem da je roditeljstvo divna stvar :biggrin:
User avatar
vasilij zajcev
 
Posts: 2961
Joined: 15 Mar 2011, 08:11

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Unexpected » 11 Jan 2012, 23:05

vasilij zajcev wrote:...ja sam rodjen uz strmu ulicu i uvek je kod nas bilo najbolje za sankanje...

'si pravio skijice od plastičnih gajbica?
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby CrniGuja » 11 Jan 2012, 23:05

Pretera ga ti brate, pa nisu danasnji klinci bas toliki mutanti :D
CrniGuja
 
Posts: 2141
Joined: 17 Mar 2011, 19:07

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Tegi » 11 Jan 2012, 23:18

Idi bre, Zajcev, u picku materinu...probudi mi nostalgiju :crybaby:

Neocekivani, ja sam ih pravio od lima. I nismo ih zvali skijice, nego skiice.

Ode nam deca u 3 lepe...

Koliko ovo glupo zvuci, ali je istina: devedesetih su bili zdraviji uslovi za odrastanje nego danas :crybaby:

Nije bilo niceg lepse od fudbala po utabanom snegu :drool: :drool: :drool: Ja sam branio, pa sam se bacao kao lud ( bacao sam se i po betonu, ali sam po snegu ostajao nepovredjen). Steta to nisam trenirao za golmana, jer bolujem od hiperrefleksije. Npr. u normalnim uslovima nisam mogao da uradim spagu, a kada bi mi neko sutno po zemlji iz okreta-mogao sam.

Nostalgija je cudo...
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20967
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Moebius » 11 Jan 2012, 23:19

CrniGuja wrote:Pretera ga ti brate, pa nisu danasnji klinci bas toliki mutanti :D


De' nisu?

Spoiler: pokaži
Image
Moebius
 
Posts: 3159
Joined: 22 Mar 2011, 12:13

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby vasilij zajcev » 11 Jan 2012, 23:20

Unexpected wrote:
vasilij zajcev wrote:...ja sam rodjen uz strmu ulicu i uvek je kod nas bilo najbolje za sankanje...

'si pravio skijice od plastičnih gajbica?

but of course :biggrin:

leti bob, tj "lager"...dvosed, tri osovine, guzica 3cm iznad asfalta i jos dva satima daske...spustis 1km tog puta, vibrira ti dupe sedam dana. zubi cvokocu dva
User avatar
vasilij zajcev
 
Posts: 2961
Joined: 15 Mar 2011, 08:11

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Bane » 11 Jan 2012, 23:20

CrniGuja wrote:Pretera ga ti brate, pa nisu danasnji klinci bas toliki mutanti :D

Slazem se. Svaka generacija u poslednjih 50 godina je imala neku "spravicu" koja je odvlacila paznju. Danas su to ova cudesa XBox, PSP, moja generacija je imala Sony 1, pre mene Sega, oni pre pedeset godina su verovatno zevali u televizor. Kod mene u kraju je teren leti pun. Klinaca koji se jure, tabaju i igraju "viktorije" ima i uvek ce biti. Svakome se svoj period odrastanja cini najlepsim, najslobodnijim... Tuzno je to sto se u skolama jedva skupi 2 odeljenja prvaka, kod mene u ulici ima jedno 2-3 osnovca a pre par godina bilo nas je 6-7.
User avatar
Bane
 
Posts: 2705
Joined: 16 Mar 2011, 14:10
Location: Чачак

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby Unexpected » 11 Jan 2012, 23:24

tegi wrote:Nije bilo niceg lepse od fudbala po utabanom snegu :drool: :drool: :drool: Ja sam branio, pa sam se bacao kao lud ( bacao sam se i po betonu, ali sam po snegu ostajao nepovredjen). Steta to nisam trenirao za golmana, jer bolujem od hiperrefleksije. Npr. u normalnim uslovima nisam mogao da uradim spagu, a kada bi mi neko sutno po zemlji iz okreta-mogao sam...

U osnovnoj smo imali tradicionalni snežni turnir kada padne i utaba se prvi sneg. Čak smo postavljali i mreže na golove. Takođe i ekipa sa rukometa je 31.12 svake godine igrala utakmicu u malom fudbalu veterani protiv aktivnih, naravno na otvorenom i uz kuvano vino. Ova tradicija živi i danas, ali u balonu i nekako nije to to.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Prvi trening, mladi, generacijske razlike

Postby vasilij zajcev » 11 Jan 2012, 23:30

tegi wrote:Nije bilo niceg lepse od fudbala po utabanom snegu :drool: :drool: :drool: Ja sam branio, pa sam se bacao kao lud ( bacao sam se i po betonu, ali sam po snegu ostajao nepovredjen)

paj' saJ': HOKEJ!!! :lollol:

ispod rodne kuce, u ravnici (moja je kuca poslednja na nizbrdici), ima potok (inace su bande bile "potocani" i "goranovci", ja sam uvek morao da se opredeljujem kad nismo bili saveznici protiv vece sile iz "grada"). taj potok ima izbetonirano plavno korito, 5m sirine, 1.80m visine. zimi zaledi, a mi uskocimo...secam se prolamanja leda na jednom "terenu", ti upadnes u vodu, izvuces se, pa cela ekipa ode 20m uzvodno i postavi golove na "novom" terenu. noge mi se puse jer sam znojav, a voda hladna, al igras ko zmaj...pa remplovanje o taj betonski zid, kad ga zlozis dobro ostane freska, nema sta ni da skliza na led
User avatar
vasilij zajcev
 
Posts: 2961
Joined: 15 Mar 2011, 08:11

PreviousNext

Return to Košarkaški miks

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest