L'Associazione Calcio Milan S.p.A.

Postby mali_buda » 21 Oct 2012, 02:06

Image

Dobro došli na temu posvećenu jednom od najvećih italijanskih, evropskih i svetskih klubova.

ImageImage

Put kroz istoriju

AC Milan fudbalski klub je osnovan 16. decembra 1899. godine. Osnivački trio su činili Englezi Kilpin, Allison i Davies. Ideju o osnivanju kluba su predstavili dvojici biznismena, Edwardsu i Nathanu i još jednoj osobi, Barnettu. Alfred Edwards je postao prvi predsednik novog Milan Kriket i Fudbalskog kluba. Cilj novog kluba je bio da igra kriket i da pokuša što više da promoviše fudbal, igru koja u to vreme nije bila popularna. Jedan od članova prve uprave kluba bio je i Pierro Pirelli, budući predsednik i jedna od najznačajnijih istorijskih ličnosti A.C. Milana.

Image
Startna postava na prvoj utakmici u istoriji kluba

Prva utakmica je odigrana 11. marta 1900. godine protiv gradskog rivala Mediolanu. A.C. Milan je pobedio rezultatom 3-0, a startnu postavu na istorijskoj utakmici činili su:

Hoode, Cignaghi, Torretta, Lees, Kilpin, Valerio, Dubini, Davies, Neville, Allison, Formenti. Kao što vidite, u timu su bili i trojica osnivača: Kilpin, Allison and Davies.

Prvi zvanični meč je odigran posle mesec dana, tačnije 15. aprila. Poraz od Torina 0-3.

Prvi kapiten u istoriji A.C. Milan je bio Herbert Kilpin, jedan od osnivača i najboljih igrača kluba. U to vreme, bila je obaveza da budete član kluba. Članarina je iznosila 20 lira (12 lira za studente). Kazna za igrače koji zaborave da plate članarinu je bila “zabrana treniranja”.

Image
Herbert Kilpin

Prva titula

Prvu titulu klub je osvojio već u svojoj drugoj godini postojanja, 1901. 1908. godine jedan deo kluba, nije hteo priznati italijansku dominaciju u njemu i odvaja se, pa tako postaje FC Internazionale (Inter Milan), Milanov najljući i najveći protivnik. Posle Prvog svetskog rata, počinje period stagnacije i loših rezultata, koji se tek uspevaju popraviti krajem 40-tih godina kada započinje Milanova "prva zlatna era". Milan osvaja titulu posle 44 godine predvođeni trojicom Šveđana: Gunnar Grenom, Gunnar Nordahlom i Nils Liedholmom. Posebno se istakao Gunnar Nordahl, sa 35 golova u sezoni 49/50 tj. rekordom koji još nije nadmašen.

Image
Gre - No - Li

Milan postaje šampion i 1955., 1957. i 1959. Postaju prvaci takođe i 1962. godine kada je bio trener Nereo Rocco, tvorac legendarnog stila igre catenaccio. Najveće zvezde u tom periodu su bila dva Italijana Gianni Rivera i José Altafini. Međutim posle toga klub se nalazi opet kako u finansijskoj, tako i u rezultatskoj krizi, dok njihov gradski protivnik Inter doživljava najveće uspehe. 70-tih godina osvajaju 3 nacionalna kupa i 2 kupa pobednika kupova, ali glavni cilj je 10-ti skudeto koji bi doneo prvu zvezdicu iznad grba ekipe. Ipak, svoju prvu zvezdicu dobijaju 1979. godine, kada im je taj trofej doneo izvanredni Gianni Rivera.

Image
Nereo Rocco

Međutim, u sezoni 79/80, Milan i Lazio su optuženi da su neke mečeve nameštali i kažnjavaju ih izbacivanjem u Seriju B. Milan se odmah posle godinu dana vraća u Seriju A, ali zbog veoma loših igara te sezone, ponovo im sledi seoba u niži rang takmičenja.

Silvio Berlusconi era

Image
Silvio Berlusconi

Nakon velikih poteškoća, 1986. godine klub kupuje tada poznati industrijalac Silvio Berlusconi, i počinje da pravi poteze koji će Milan vratiti na staze stare slave. Jedan od najboljih je dovođenje tada mladog trenera Arriga Sacchia, ali i sjajnog holadskog tria u kome su bili: Ruud Gullit, Marco Van Basten i Frank Rijkaard. Od italijanskih igrača dolaze Carlo Ancelotti, Roberto Donadoni i Giovanni Galli. Prvaci postaju ubrzo 1987. godine, a godinu kasnije osvajaju i Kup Šampiona. Godinu dana nakon toga isti kup opet brane, a i osvajaju u dve godine i dva interkontinentalna kupa. Ariga Sakija menja Fabio Capello, sa kojim Milan osvaja titule od 1992. do 1994. godine, napravivši sezonu bez poraza. 1994. osvajaju još jedan Kup Šampiona u legendarnoj utakmici sa Barselonom kada je rezultat bio 4:0 u korist Rossonera. Okosnicu toga tima činili su: George Weah, Dejan Savićević, Roberto Baggio, Zvonimir Boban, Alessandro Costacurta, te harizmatični kapiten Paolo Maldini. Nakon toga usledio je period osrednjih rezultat bez trofeja, međutim ubrzo klub u sezoni 1998/1999 kada su ih svi otpisali osvaja titulu šampiona Italije. 2003. godine postaju opet šampioni Evrope, osvajaju Ligu Šampiona, tj. nekadašnji Kup Šampiona predvođeni Andrejem Shevchenkom, Rui Costom, Filippom Inzaghijem, Andreom Pirlom i drugim. A 2006/7. ponovo dolaze do finala Lige Šampiona i osvajaju protiv Liverpoola rezultatom 2:1. Poslednji skudeto je osvojen u sezoni 2010-2011.

Najuspešniji treneri

Image

Hall of Fame

Milanello

ImageImage

Sportski trening centar je izgrađen 1963. godine. Prostire se na površini od 160,000 kv. metara. Smešten je u borovoj šumi, a od Milana je udaljen oko 40km. Andrea Rizzoli je idejni pokretač trening kampa, a sem svih selekcija rosonera, u Milanelu često borave i reprezentativne selekcije Italije svih uzrasta. U Milanelu se nalazi 6 fudbalskih terena, 1 sa veštačkom travom i 1 pokriveni teren sa veštačkom podlogom. Pored ovih terena, postoji i mali travnati teren, koji je dobio ime "kavez", jer je teren okružen zifovima visokim 2.5m. Unutar "kaveza" igra nikada ne prestaje, lopta je uvek u pokretu.

Curva Sud

ImageImage

Image
Ja ćutim, ti ćutiš, on ćuti, mi ćutimo, vi ćutite, oni kradu...
mali_buda

Re: L'Associazione Calcio Milan S.p.A.

Postby Panta » 21 Oct 2012, 04:09

Bravo Budo, Milano siamo noi :biggrin:
Fedor is back.
Panta

Postby mali_buda » 21 Oct 2012, 08:18

Panta wrote:Bravo Budo, Milano siamo noi :biggrin:

Moramo u ovo zlo vreme po nas klub da se grupisemo i pruzimo mu podrsku Image

Ne mislim da je Alegri medju glavnim krivcima za ovo posrtanje (ne mogu da verujem da je on insistirao na ovakvim igracima), ali mi se cini da je jedini nacin da se ekipa razmrda i otrezni dovodjenjem novog trenera.

O promenama u igrackom kadru cemo pred zimski prelazni rok.
mali_buda

Postby mali_buda » 21 Oct 2012, 08:37

Konferencija za stampu Alegrija nakon poraza od Lacija:

mali_buda

Postby Panta » 21 Oct 2012, 16:40

mali_buda wrote:
Panta wrote:Bravo Budo, Milano siamo noi :biggrin:

Moramo u ovo zlo vreme po nas klub da se grupisemo i pruzimo mu podrsku Image

Ne mislim da je Alegri medju glavnim krivcima za ovo posrtanje (ne mogu da verujem da je on insistirao na ovakvim igracima), ali mi se cini da je jedini nacin da se ekipa razmrda i otrezni dovodjenjem novog trenera.

O promenama u igrackom kadru cemo pred zimski prelazni rok.

Alegri je dobar trener, ali mi jednostavno nemamo kvalitet, i to je nas najveci problem. Moguce je da bi smena trenera dala rezultate, ali sa ovakvim igrackim kadrom, verujem da bi sok terapija bila kratkog veka (osim ako Pipa :blue: ne bi doveli, kao sto se pricalo)
Fedor is back.
Panta

Postby mali_buda » 21 Oct 2012, 16:57

Slazem se za Alegrija. Zato sam i napisao da ne spada medju velike krivce za ovo sta se desava i cisto sumnjam da je zeleo da se prelazni rok odradi na ovaj nacin. Ekipi je potrebno razmrdavanje, a u ovom momentu je tesko ocekivati neke znacajnije promene u igrackom kadru. Galijani je sinoc posle meca potvrdio podrsku Alegriju, tako da verovatno od smene nema nista.

Sledi veoma tesko gostovanje Malagi, pa u subotu na SS docekujemo Djenou.

Prema najavama iz kluba, ekipa ce do duela sa Djenoom sve vreme provesti u Milanelu, osim odlaska na mec u Spaniju.

P.S. Milan je klub bogate istorije i niti sam mogao niti sam hteo da sve spakujem u uvodni post. Ko god zeli, slobodan je da na ovoj temi postavlja sve zanimljivosti iz istorije AC Milan koje pronadje (klipovi, slike, tekstovi...).
mali_buda

Postby mali_buda » 23 Oct 2012, 20:47

Poslednji trening pred put u Malagu:

mali_buda

Postby mali_buda » 23 Oct 2012, 22:03

Ovaj sastav bi trebalo da pocne sutrasnji mec protiv Malage:

Image

Sta reci, sem, qq majko :colera:
mali_buda

Postby Grande Alessandro » 23 Oct 2012, 22:09

Malaga odlično igra u LŠ...
Biće ovo 'ebena utakmica za Milan...
Ne znam ko će da sačuva malog Isca :dunno:
Ko je ovaj levi bek?
Grande Alessandro

Postby mali_buda » 23 Oct 2012, 22:14

Mnogo zajebana utakmica. Ekipe kao Malaga nam nikako ne odgovaraju, narocito sa ovakvom katastrofalnom odbranom. Levi bek je mlad decko, prosle sezone igrao na par utakmica. Na sta smo spali, do skoro nismo imali igraca ispod 30 godina, ubijali smo na iskustvo, a sad nam igraju neka deca i nedokazani fudbaleri.

Bojan :tap: Kad sam video da su njega doveli na pozajmicu, znao sam da smo u govnima do guse.
mali_buda

Postby mali_buda » 24 Oct 2012, 09:03

Par zanimljivosti pred vecerasnji mec:

1. U poslednjih 11 meceva LS protiv spanskih timova, Milan ima ocajan skor: 1-5-5

2. Milan je 47 puta igrao protiv spanskih klubova u evropskim takmicenjima i ima skor: 17-11-19 (68-68 gol razlika)

3. Milan je do sada postigao 395 golova u European Cup/Champions League

4. Od 1992. godine Milan je pobedio na 70 od 151 odigranih meceva u LS.

5. Ovo je prvi put da Malaga igra protiv kluba iz Italije

Image
mali_buda

Postby mali_buda » 24 Oct 2012, 16:27

Sve cesce se pominje da ce Alegri preci na formaciju 3-4-3. Sa onakvom odbranom, sumnjam da ce to doneti uspeha.

Image
mali_buda

Postby mali_buda » 24 Oct 2012, 22:13

Alegri izjavio da je zadovoljan kako je tim izgledao sa 3 igraca u zadnjoj liniji i najavio da ce i dalje forsirati tu taktiku. Pitanje je samo do kada ce ostati u Milanu.
mali_buda

Postby VMJunior » 27 Oct 2012, 10:36

Spekulise se da bi u klub ,ovoga puta kao clanovi strucnog staba,mogli se vrate legendarni Holandjani Frank Rajkard i najbolji napadac Evrope svih vremena Marko Van Basten.
Rajkard bi bio trener a MVB asistent.
VMJunior

Postby mali_buda » 27 Oct 2012, 20:06

I pre meca sa Malagom se pricalo da je Berluskoni vec nasao novog trenera, a da Galijani brani Alegrija. Cak se pominjalo da je Rajkard vec i potpisao ugovor sa klubom. Posle je bila prica da je mec sa Djenoom kljucni za Alegrija i da ako ne pobedi sigurno odlazi. Ostalo je jos 1h vremena da vidimo sta ce biti :roll:

MVB vec ima solidan trenerski CV (Ajax, reprezentacija Holandije, Herenven), pa mi nije verovatno da bi pristao da bude asistent.
mali_buda

Next

Return to Fudbal