Board index Tenis Teniseri i teniserke

Mladi lavovi

Ko ce prvi kao tinejdzer da osvoji ATP titulu?

Elias Imer (10.4.1996.)
1
4%
Tanasi Kokinakis (10.4.1996.)
1
4%
Hjeon Cung (19.5.1996.)
2
7%
Dzared Donaldson (9.10.1996.)
1
4%
Borna Coric (14.11.1996.)
6
22%
Aleksandar Zverev (20.4.1997)
14
52%
Andrej Rubljev (20.10.1997.)
2
7%
 
Total votes : 27

Re: Mladi lavovi

Postby jabukamen » 26 Sep 2011, 11:21

Dejan wrote:Nikola Milojević osvaja Kinu


Najbolji srpski teniser u juniorskoj konkurenciji Nikola Milojević osvojio je turnir u kineskom Ksijanmenu.
Milojević, koji je prošle godine trijumfovao u Pekingu, nastavio je osvajanje Kine i na turniru druge kategorije u finalu slavio protiv Vijetnamca Hoanga sa 6:2, 6:3.

Milojeviće je na turniru bio prvi nosilac, a ono što njegov trijumf čini još većim je činjenica da je tek napunio 16 godina, a pobedio je u konkurenciji do 18.


Turniri druge kategorije odgovaraju nivou celendzera u seniorskom tenisu, a jos ako nisu u Evropi onda je to skupljanje poena ala Pasanski. Protivnik u finalu je nekih 200 pozicija iza Milojevica. Nakon izbacivanja generacije `93 sa liste on ce od nove godine biti oko petog mesta, ali po rezultatima na GS i G1 turnirima ova godina nije za nezaborav.

Zavrsena fjucers serija u Srbiji. Na 12 turnira Miki Jankovic uzeo 12 poena sto je oko 850. mesta, steta sto nije uspeo na nekom od njih da prodje do nekog polufinala ili finala jer se tamo dele ozbiljniji poeni, ali i ovo je odlicno.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mladi lavovi

Postby M.S. » 26 Sep 2011, 11:55

Ovi sa b92 sve u superlativu, a ti si to prilično relativizovao :D . Sad ne znam ko je u pravu. Ne sećam se koje je godište Milojević. Sećam se tako da je Bambri koga su poredili sa Noletom osvojio tuce turnira u Indiji, a tek se na drugim kontinentima videlo da perspektive nisu tako blistave.
Najbolji je režim za sve ljude. Najgori su ljudi za sve režime.
User avatar
M.S.
 
Posts: 3210
Joined: 04 Jun 2011, 19:32

Re: Mladi lavovi

Postby delgado » 26 Sep 2011, 12:16

Milojevic je 95 i ja sam ga gledao protiv rodjenog brata Marsela Granoljersa u kvalifikacijama za SO u Maju, nista specijalno... Krajinovic,Milojevic, sad i neki Miki Jankovic... Ma svima se sad najavljuju velike karijere posle proboja naseg trojca... Ako dostignu nivo Bozoljca i Cirketa, da budu zadovoljni..
Teske price iz hooda!
User avatar
delgado
 
Posts: 6733
Joined: 07 Apr 2011, 21:24

Re: Mladi lavovi

Postby werbatim » 26 Sep 2011, 15:16

U pravu je jabukamen. Turniri u juniorskoj kategoriji idu GA, G1, G2...G5. E, Milojevic je osvojio G2, a uz to je turnir i u Aziji, pa vi sad racunajte sta je to :D

Jos je on zelen za seniore, sledece godine bi mogao da pocne da igra fjucerse.
User avatar
werbatim
 
Posts: 1528
Joined: 20 Mar 2011, 11:27

Re: Mladi lavovi

Postby Gama » 01 Oct 2011, 22:41

Milojević osvojio i Peking
Milojević je tako nastavio sa fantastičnim rezultatima na kineskoj turneji, pošto je prošlog vikenda trijumfovao i u Ksijanmenu.

Do druge titule u samo nedelju dana Milojević je došao trijumfom nad domaćim teniserom Ksin Gaoom sa 7:6 (10:8), 6:3.

Zanimljivo je da je Milojević i prošle godine trijumfovao u Pekingu, a koliko je njegov trijumf veliki uspeh govori i to da ima 16 godina, a da pobeđuje igrače u konkurenciji do 18.

Napredak u Milojevićevoj igri u poslednje vreme je vidljiv, a on je nedavno za trenera angažovao Dejana Petrovića, bivšeg selektora u Dejvis kupu koji je radio i sa Novakom Đokovićem.


Vreme je za proboj na ATP listi
Mladi srpski teniser Miki Janković izjavio je da će od naredne sezone igrati samo u seniorskoj konkurenciji jer želi da napravi značajan proboj na ATP listi.
Četvrtfinalista Rolan Garosa u juniorskoj konkurenciji u početku će se skoncentrisati na fjučerse.

On je trenutno 904. na ATP listi sa 10 bodova.

"Zadovoljan sam ovom godinom, posebno zbog tog rezultata na Rolan Garosu i celom serijom profi turnira u Srbiji ovog leta. Odigrao sam dosta dobro, zabeležio nekoliko plasmana u četvrtfinale", rekao je Janković u intervjuu Tanjugu.
"Tenis igram od šeste godine, prvih mesec dana sam trenirao u Partizanu i odmah sam prešao u Gemaks, gde i dan danas treniram. Uslovi su stvarno odlični. Ima dosta dobrih igrača i trenera. Bio sam prvak države u svim konkurencijama 12,14, 16 i 18 godina. Igrao sam za reprezentaciju u svim juniorskim kategorijama".

Osim u Beogradu Janković trenira i u Frankfurtu, u akademiji poznatog nemačkog tenisera Rajnera Šitlera.

"Krajem prošle godine sam otišao prvi put tamo i stvarno mi se svidelo. Dosta se dobro radi, ima dosta profi igrača koji mi prenose svoja iskustva. Zahvalan sam mom klubu i sponzoru Djordju Antelju koji su mi to omogućili".

Janković je imao priliku i da trenira sa nekim poznatim igračima, pre svega sa Viktorom Troickim, a jednom je tokom turnira u Haleu odradio trening i sa Rodžerom Federerom.

"Volim da gledam naše tenisere, pogotovo Noleta. A voleo sam dosta i Rusa Marata Safina, ali on je završio karijeru".

Teniski klub Gemaks je Jankoviću obezbedio i ličnog trenera, pa on već devet godina radi sa poznatim stručnjakom Mićom Ratkovićem.

Godišnji Jankovićev budžet iznosi oko 60.000 evra, a naš mladi teniser ima i pomoć Teniskog saveza Srbije (TŠ). koji snosi troškove avionskog prevoza, što je prošle godine bilo blizu 10.000 evra.
User avatar
Gama
 
Posts: 12697
Joined: 04 Jun 2011, 21:14
Location: Nis

Re: Mladi lavovi

Postby jabukamen » 04 Oct 2011, 09:33

Lajovic uzeo 15K turnir u Umagu (bio 4. nosilac), i sa novih 27 poena ce biti negde oko 235. mesta i do kraja godine ce vrlo verovatno biti cetvrti na listi kad su nasi igraci u pitanju.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mladi lavovi

Postby Dejan » 31 Oct 2011, 11:36

Lajović: „Ne smem sad da stanem“

Zahvaljujući odličnim igrama na turniru u Sankt Peterburgu Dušan Lajović je od ove nedelje 180. na svetu, a ističe da je to samo početak.
„Osećaj je stvarno fantastičan, a sa jedne strane se osećam potpuno normalno, jer znam da sam se spremao i radio ceo život da bih došao na taj nivo gde mogu da igram ravnopravno mečeve sa asovima iz samog vrha“, rekao je Lajović za „Večernje novosti“.

Lajović je u Sankt Peterburgu došao do četvrtfinala i ističe da ima veliku podršku Novaka Đokovića, ali i Janka Tipsarevića i Viktora Troickog.

„Dobijam puno saveta od tih sjajnih momaka, koji su mi takođe i uzori. Čestitali su mi na rezultatima, ali su mi rekli da moram da nastavim još mnogo da radim i da ne smem da se zadovoljim ovim rezultatima, jer mogu još mnogo više da napravim“, naglasio je Lajović.

Lajović će do kraja sezone odigrati još jedan čelendžer u Ženevi, a 2012. će početi verovatno u Čenaju, a posle ide u kvalifikacije za Australijan open, sve to u cilju ulaska među 100 najboljih na svetu.

„Mislim da mi je potrebno da zadržim konstantnost koju sam imao na turnirima u Rusiji i to će mi biti zadatak za narednu sezonu. Dosta je teško probijati se na ATP listi, ali sam na kraju svake sezone ostvario cilj koji sam sebi postavljao na početku godine i koji sam mislio da je realan. Nadam se da će tako biti i dalje“, zaključuje Lajović.

Pripreme za narednu sezonu Lajović će imati u Keniji, zajedno sa Tipsarevićem.

„O pripremama u Keniji sam se dogovorio sa Jankom i sa našim zajedničkim menadžerom Dirkom Hordorfom. Sigurno će mi to mnogo značiti, jer se radi intenzivno i kvalitetno i pomoći će mi da još sazrim kao igrač i da poboljšam svoju igru u nekim segmentima, pogotovu što će tamo biti sve iskusniji teniseri, koji su duže vreme bili među 100 najboljih“, istakao je mladi srpski teniser.
...riječi su isto kao i gomile ljudi, nije nužno znati za sve, odaberi za sebe samo one prave...
User avatar
Dejan
 
Posts: 2087
Joined: 25 Mar 2011, 22:18

Re: Mladi lavovi

Postby Milutinov Tata » 18 Dec 2011, 08:17

Evo kratkog pregleda najozbiljnijih pretedenata na presto u nekoj buducnost (tesko da ce biti skora kako stvari stoje :biggrin: )

Milos Raonic - Godinu je zavrsio kao 31. na ATP listi, a zapoceo je kao 156. Pocetkom maja bio je cak i 25. Moze se reci da je uz Novak bio igrac koji je privukao najvise paznje pocetkom godine. Prvi veliki korak je bio proboj kroz kvalifikacije u glavni zreb AO, a zatim i tri pobede u glavnom turniru, od kojih svakako treba zapamtiti trijumf nad Lodrom u drugom kolu od 3-0, i veliku pobedu nad Juznim, tada 10. teniserom sveta, u trecem kolu sa 3-1. U 1/8 finala je pruzio odlican otpor Fereru, uzevsi mu prvi set. Medjutim prava senzacija postaje dve nedelje kasnije u San Hoseu gde dobija Malisa, Blejka, vrsnjaka Berankisa, Monfis mu predaje mec bez borbe u polufinalu, a onda u finalu dobije jos jednog clana Top10, Verdaska u dva TB, i osvaja turnir bez izgubljenog seta. Bajka se nastavlja naredne nedelje u Memfisu, ponovo dobija Verdaska, zatim i Stepaneka, Kendrika i Fisa, da bi u finalu izgubio od Rodika sa 7-5 u trecem setu. Tada pravi veliki skok na listi i stize medju 40 najboljih tenisera sveta. U kalifornijskoj pustinji u IV, dobija ponovo Fisa u drugom kolu, ali nastup zavrsava u trecem porazom od Harisona.

Sezonu sljake je sasvim solidno odradio i zabelezio 7 pobeda, ali je imao "crni" niz od 4 uzastopna poraza na poslednjim turnirima (Estoril, Madrid, Rim i RG), a izgubio je i dva puta od Verdaska :biggrin: . Na travi solidan, ali u drugom kolu Vimbldona dozivljava tesku povredu koja ga odvaja skoro dva i po meseca od terena i primorava ga da propusti deo sezone u Severnoj Americi gde se dosta ocekivalo od njega. Do kraja sezone, prosecan, sa lepim rezultatom u Stokholmu, gde je na putu do polufinala dobio Dimitrova. Bio je i clan DC tima Kanade i pomogao da se vrate u Svetsku grupu. Sezonu zavrsio sa skorom 31-19. Izabran za novajliju godine od strane ATP-a.

Servis se pokazao kao njegovo najjace oruzije. Forhend je solidan i moze dosta da odradi sa njim, narocito u kombinaciji sa dobrim servisom. Dvorucni bekend je slaba tacka, na kojoj mora dosta da radi, jer ce protivnici sigurno forsirati tu stranu. Kretanje mu je sasvim solidno, ali tu jos moze da ima napretka, mada je sigurno problem visina od 196cm i tezina od 90 kg. Takodje vrlo je neiskusan u igri na sljaci i travi jer nije imao mnogo prilike da igra na tim podlogama, mada je mene izenadio dobrim rezultatima na prvih nekoliko sljakastih turnira. Ritern je takodje udarac koji moze da poboljsa. Rekao bih da je mentalno dosta jak, nema periode gubljenja u igri vec je non stop fokusiran i ne dize lako ruke kada kola idu nizbrdo (recimo na AO protiv Ferera se borio do samog kraja). Izvan terena deluje sasvim normalno i cini mi se da nema neko preterano misljenje o samom sebi niti ocekuje od sebe da bude vladar teniskih terena (sto naravno moze biti i mana jer bez te crte se tesko stize na sam vrh). Imao je nesrecu sa povredom pred letnju sezonu, tako da je propustio dosta turnira na kojima je mogao da skupi bodove za jos bolji plasman na listi. Ova sezona ce pokazati kolike su njegove realne mogucnosti. Najveci deo svojih poena brani u prva dva meseca i od toga ce mu zavisti nastavak sezone. Videcemo koliko moze da se spremi i fizicki i psihicki za ono sto ga ceka, jer vise nije no name lice i koliko je sposoban da unapredi svoju igru i postane vise dimenzionalan igrac.

Image

Image

Bernard Tomic (iliti Tomik) - Godinu je zavrsio kao 42. teniser na listi, a zapoceo ju je kao 208, najbolji plasman u jednom trenutku mu je bilo 41. mesto. Na AO stigao je do trece runde preko Sardija i Lopesa, da bi tada izgubio od Nadala. Sledi nekoliko meseci igranja celendzera i kvalifikacija po ATP turnirima, gubi u prvom kolu RG, a zatim sledi proboj na Vimbldonu. Prolazi tri kola kvalifikacija, a u glavnom turniru dobija Davidenka 3-0, zatim protiv Andrejeva preokrece 0-2 i u trecem kolu dobija ubedljivo 5. igraca sveta Soderlinga sa 3-0. U narednoj rundi pokazuje "sampionsku" zrelost rutinski dobivsi Malisa, a na kraju u 1/4 finalu gubi od Novaka sa 3-1, iako je u jednom trenutku imao 1-1 u setovima i 3-1 u trecem setu. Tokom leta se opet vraca u prosecnost, a na US Openu gubi u drugom kolu od Cilica, osvojivsi samo 3 gema. U DC na travi dobija Vavrinku i uzima Federeru set, igra trece kolo u Tokiju i Sangaju. Skor u sezoni 16-15.

Po meni igrac sa velikim potencijalom. Visok 193 cm i tezak samo 77 kg odlicno se krece i ima vrlo snazan i precizan servis. Igra dvorucni bekend i slajs mu se pokazao kao jako oruzije na travi, forhend mu je sasvim solidan. Nije bas napadacki raspolozen, ali je vrlo opasan ako udje u ritam, tada ne ceka greske protivnika vec sam zavrsava poene. Nema neku izrazenu slabost u svojoj igri sem glave, nije bas lako uzeti samo 3 gema Cilicu u tri seta :biggrin: . Ima previsoko misljenje o sebi, zimus nije hteo da igra australijske kvalifikacije za WC za AO, nije si ni prijavljivao za glavne kvalifikacije iako u tom trenutku nije jos uvek imao WC za glavni turnir, par puta se pojavljivao na turnima zahvaljujuci WC (ima jaku agenciju, a i savez iza sebe), ali gubio bez prevelike borbe u prvom kolu. Trenira ga otac, dosta sparinguje sa Novakom. Ako uspe da obuzda temperament, vec 2013. ga vidim kao ozbiljnog kandidata za Top10. Na AO dosta zavisi od zreba ali je prethodne dve godine pokazao da uz publiku moze mnogo.

Image

Image

Grigor Dimitrov - sezonu zavrsio kao 76. a zapoceo je kao 106, uoci US Opena bio cak 52. na listi. Ovo je bila njegova prva puna sezona na ATP turu, ali je igrao i dosta kvalifikacija. Zapoceo ju je uspesno prosavsi kvalifikacija za AO, dobio ubedljivo Golubjeva u prvom kolu i izgubio od Vavrinke u drugom. Zatim sledi serija turnira na kojima je igrao kvalifikacije i ispadao u ranim fazama turnira. Slicno je bilo i na sljaci, na RG nastup zavrsava u prvoj rundi. Na travi je bilo malo bolje, u Istbornu je dobio Andersona i izgubio od Janka u 1/4 finalu, a na Vimbldonu nastup zavrsava u drugom kolu protiv Conge u vrlo neizvesnom mecu, gde je u TB cetvrtog seta ispustio sansu da mec odvede u peti set. Tokom leta u Americi opet solidni nastupi, a na US Openu vec u prvom kolu nalece na Monfisa i zavrsava svoj nastup. Do kraja godine jos dva 1/4 finala u Bangkoku i Stokholmu. Zavrsio sezonu sa skorom 18-25.

Nije imao srece za zrebom na GS turnirima, vrlo rano je isao na in form igrace. Vrlo prosecna sezona za "talentovanog" Bugarina, ali mozemo ovo nazvati i godinom tranzicije. Bez nekog rezultata za pamcenje, usancio se medju najboljih 100 i sada je pitanje kuda ce dalje. Nisam ga nesto posebno gledao i ne bih mnogo pisao o njegovoj igri jer sam ga gledao samo protiv "jacih". Nizi je i od Raonica i Tomica. Jednorucni bekend voli da igra po paraleli i to bi mogao da mu bude zastitni znak, kretanje je solidno, ali on je pre svega napadac, a ne defanzivac. Mislim da ce biti vrlo opasan na travi, za beton ce morati da radi mnogo vise na kretanju. Po onome sto sam citao o njemu i on ima problem sa "glavom" i stavom da je on TAJ.

Image

Rajan Harison - sezonu zavrsio kao 79. zapoceo je kao 173, uoci US Opena bio 66. Prva puna profesionalna sezona, dosta potpomognuta brojnim WC. Na AO izgubio u prvom kolu, ali je naredne nedelje osvojio vrlo jak celendzer na Havajima koji su igrali brojni Amerikanci. Prvi znacajni rezultat belezi u IV, dobivsi Sardija, GGL, Raonica, da bi pao u 1/8 finala pred Federerom odigravsi odlican mec. Sljaku nije ni igrao sem RG, gde prolazi kvalifikacije, ali gubi u prvom kolu od Soderlinga. Na Vimbldon upada kao LL, prolazi u drugo kolo, gde gubi od Ferera u pet setova. Svojih pet minuta konacno je docekao tokom leta, vezuje dva polufinala u Atlanti i LA, izgubivsi oba puta od Fisa. Srbi i Hrvati mu kvare kraj leta jer ga u nizu dobijaju Viktor u Vasingtonu, Novak u Sinsinatiju i Cilic u prvom kolu na US Openu. Do kraja sezone prosecni rezultati. Sezonu zavrsio sa skorom 14-19.

Harison je atipican predstavnik americki skole. Dobar je i ofanzivno i defanzivno, igra sa obe strane, tj bekend mu ne sluzi samo za prebacivanje. Visok je "samo' 183cm, ali ima izuzetan kik servis. Problem je sto zasada nijedan segment njegove igre nije ubitacan, a ni on bas najbolje ne stoji sa glavom. Vrlo lako gubi fokus, pa mu se desava da igra u serijama, ali dobra strana je odsustvo respekta prema najboljima. Cini mi se da ima prevelika ocekivanja od samog sebe i da zeli da igra "savrsen" tenis. Verujem da ce imati jaku podrsku svog saveza, uz veliki broj turnira u SAD, sigurno ulazi u prvih 50.

Image

Rikardas Berankis - sezonu zavrsio tek kao 125, zapoceo je u Top100 na 87. mestu, a posle AO je bio 73. Solidan pocetak sezone u Brizbejnu, na AO prolazi prva dva kola, pobedama nad Matosevicem i Nalbandijanom, gubi ubedljivo od Ferera u trecem. Slede 1/4 finale u San Hoseu i poraz od Raonica, nesreca sa zrebom u Memfisu (Rodik) i Delrej Bicu (Del Potro), vodjstvo protiv Verdaska u IV od 5-2 i zatim predaja kod 5-7 0-2, odlican otpor Lopesu u tri seta u Majamiju. Zbog povrede vraca se na teren tek krajem jula u Atlanti. Medjutim americku turneju zavrsava bez ijedne pobede, na US Openu ispada u drugom kolu kvalifikacija. Posle toga zbog pada na listi igra samo celendzere, sasvim solidno, ali nista znacajno. Skor u sezoni mu je 8-10.

Visina od 175cm je limitirajuci faktor i iako sam ga gledao samo u mecu sa Verdaskom, ne verujem da moze nesto znacajnije da napravi. Ozbiljna povreda se samo nadovezela na to. Ne mogu puno toga suditi o njegovoj igri na osnovu par gemova. Bice ovo teska godina za njega, ima dosta poena u da brani na pocetku sezone, a onda slede opet celendzeri sa kojih je jednom vec utekao. Trebace mu jaka volja da se vrati na ATP nivo.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29676
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Mladi lavovi

Postby M.S. » 18 Dec 2011, 15:19

Lepa analiza, MT. Složila bih se sa svim ocenama. Berankis je najslabija karika. Ni moj pulen nije ostavio jasnu sliku ove godine, tačnije me je prilično osporio jer takve usijane glave teško opstaju, osobito u vrhu. Ipak, njegova ambicija će ga terati da radi i neki rezultati će verovatno vremenom doći. Tomić je za mene siguran pik za top 10 (mada ako ćemo pravo, i dalje mi je to i Harison), najstabilnije se pokazao od svih. Dimitrov mi je enigma. Raonić takođe, ozbiljna povreda na sredini prve ozbiljne pro sezone sluti na DP scenario, uz slabiji njegov igrački kvalitet.
Najbolji je režim za sve ljude. Najgori su ljudi za sve režime.
User avatar
M.S.
 
Posts: 3210
Joined: 04 Jun 2011, 19:32

Re: Mladi lavovi

Postby Gama » 19 Dec 2011, 11:58

Odlicno Tata :okk: .
Secam se da sam prvi put gledala Dimitrova i Tomica kada su igrali juniorski W (prenosio SK). Tada mi je bilo fascinantno kako tako dobro mogu da odigraju bh slajs dok se Nole u to vreme bas mucio sa tim udarcem :colera: . Te neke godine Dimitrov je i osvojio W.
Raonic je stvarno eksplodirao ove godine, trebalo bi da nastavi tako, bez obzira na povredu, samo zbog psihicke stabilnosti.
Slazem se sa M.S. u vezi Tomica. I ja ga vidim kao sigurnog top 10 igraca. Harison bi mogao da se ustali izmedju 30-50 mesta (nesto kao Janko do ove godine, dok ne sredi glavu).
User avatar
Gama
 
Posts: 12697
Joined: 04 Jun 2011, 21:14
Location: Nis

Re: Mladi lavovi

Postby jabukamen » 20 Dec 2011, 12:23

Svaka cast tati na analizi. Kratak pogled na nase koji su najvise pokazali:

190. Lajovic (krenuo sezonu kao 435.) - da je pred kraj godine bolje plasirane igrace pobedjivao na celendzerima umesto u kvalifikacijama za ATP sad bio bio oko 150. mesta. Napravio je skok sa fjucersa na ATP, videcemo kako ce biti dogodine.

871. Jankovic (nije imao poene do letos).

I to je to od nasih mladih lavova (a bogami i lavica), nadajmo se da ce dogodine njih dvojica nastaviti, ali i da ce im se prikljuciti neko novo ime.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2533
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Mladi lavovi

Postby Dejan » 02 Jan 2012, 17:08

...riječi su isto kao i gomile ljudi, nije nužno znati za sve, odaberi za sebe samo one prave...
User avatar
Dejan
 
Posts: 2087
Joined: 25 Mar 2011, 22:18

Re: Mladi lavovi

Postby Maki » 02 Jan 2012, 18:10

Razmisljala sam gde ovo da okacim i valjda sam ubola 'ebem li ga. :D

Đorđe Đoković: Novak mi kaže - budi jak

Kada izađem na teren, previše je očekivanja, a imam samo 16 godina i umesto da budem rasterećen i mislim samo na meč, prilično sam stegnut. Ne volim što me prepoznaju kao Novakovog brata – kaže najmlađi Đoković

Svakome je njegov brat prvi u svemu i najjači, ali brat Đorđa Đokovića zaista jeste najbolji. Svetski „broj 1“ je najstariji sin porodice Đoković i najveći uzor braći. Zbog njega su i počeli da se bave tenisom, a kroz život nose sve savete koje im je Novak dao.

To što je Đoletov brat prvi teniser planete ima dobre i loše strane, ali kada se proslavlja titula sve ono manje lepo se zaboravi, jer u tim trenucima i oni žive život šampiona.

- Lep je osećaj biti njegov brat, uživati u njegovim uspesim i svemu što radi. Pokazuje da je veliki humanitarac, donirao je nedavno 100.000 dolara UNICEF, voli decu, voli da učini svet lepšim - priča Đorđe Đoković za „Sport“. - Međutim, to znači i mnogo pritiska, od strane svih, prijatelja, medija... Svi očekuju da budem kao Novak u mojim godinama, ali i kasnije. I ja to želim, ali je mnogo teško. Kada izađem na teren, previše je očekivanja, a imam samo 16 godina i umesto da budem rasterećen i mislim samo na meč, prilično sam stegnut. Ne volim što me prepoznaju kao Novakovog brata. Smeta mi, ali tako je kako je. Trudim se da izgradim svoju ličnost, da me prepoznaju kao Đorđa tenisera.

Zajedničkih trenutaka nema onoliko koliko bi trojica naslednika volela, ali se zato se onih iz mlađih dana rado sećaju...

- Imao sam prelepo, prelepo detinjstvo. Do sedme godine sam osam meseci, od 12, bio na Kopaoniku, gde smo imali palačinkarnicu-piceriju. Tamo smo sva trojica počeli da treniramo tenis, tamo smo prvi put uzeli reket u ruke. Novak je baš žurio da se vrati kući i da bude sa porodicom, kada se završi turnir. I on je bio mlad, imao je 16 godina, kada je ušao u profesionalce - priseća se Đorđe. - Njemu to i sada nedostaje. Mnogo puta nas je zvao i putovali smo po turnirima, išli smo u Australiju i Ameriku, gde god, samo da smo sa njim i da ga podržimo. Njemu to prija, dok neki ne vole bučnu publiku, kao na primer Federer kod kog su svi hladni u loži. Novak voli kada smo glasni, kada ga bodrimo. To mu daje snagu i veću volju za igrom i pobedom.

U tim danima, kada su svi mladi Đokovići bili na okupu, retko su se igrali u kući. Priroda je bila njihovo „sklonište“.

- Uglavnom smo se igrali napolju. Nismo voleli da provodimo vreme u kući, jer što bi tata rekao: „Idite napolje, šta ćete u kući k’o deda“. To govori ceo život. Ali, stavrno jeste tako. Pravili smo kule od snega, tunele, svaku zimu smo smišljali neka takmičenja. Od gomile snega napravimo tunele, pa tobogane, pa se provlačimo kroz to, čak smo prolaz pravili i kroz sneška belića - kroz osmeh prepričava Đorđe. - Leti smo vozili bicikle, ali voleli smo i da istražujemo, jer smo stvarno avanturisti, obožavamo da budemo u prirodi. Brali smo pečurke i borovnice, ali smo za pečurke non-stop sa sobom vodili jednu ženu, da ne bismo uzeli neke koje ne smemo.

Iako se za treće dete kaže da je miljenik porodice, kod braće nema uvek tako laku prođu. Ipak, Đorđe, kao najmlađi, nije morao preterano da se bori za primat.

- Marko i Novak su stvarno brižna braća, volimo se i uvek provodimo što je više moguće vremena zajedno. Nisu me ugrožavali kao najmlađeg brata. Jeste da je uvek bila borba ko će da ide u prodavnicu, ko će da ode po vodu, ko će da prošeta kuče, oko toga se i danas raspravljamo, ali Markoje stariji i jači, pa sve to na kraju ja radim.

Školu Đorđe pohađa vanredno, a iako ne mora svaki dan na nastavu, u glavi mu „odzvanjaju“ bratovljeva „predavanja“...

- Putujem po svetu 10 meseci godišnje, a i ta dva meseca retko provodim u Srbiji, treniram, pripremam se. Da idem redovno u školu teško da bih išta postigao u tenisu, jer u ovom sportu mora da se izabere, ili tenis ili škola. Ukoliko obe stvari tretirate jednako, jedno smeta. Ali, Novak miredovno ponavlja da moram da radim na sebi. On voli da čita knjige, ja ne volim, pokušavam da zavolim stvarno, ali...

Nije svetski „broj 1“ savetovao najmlađeg brata samo oko knjige, nego i o ophođenja prema ljudima.

-Novak mi je uvek govorio da je najvažnije, da se u javnosti ponašam onako kako se ponašam kod kuće, da ne menjam ličnost, izgled i navike. Kakav si u kući takav si i van nje. Kaže, takvog te najviše vole. Vidite njega, on je još kao mali imitirao velikane, a sada radi isto i na terenima. Doduše, malo je smanjio, zbog previše primedbi od kolega. Ne direktnih, ali ima dotičnih koji se osećaju uvređenima.

Ipak, ne bi Đorđe baš sve osobine brata da zadrži za sebe.

- Voleo bih da ceo život ostanem duhovit kao Novaki to bih želeo zauvek da zadržim kao osobinu. Kakva ti je faca, takav ti je dan. Trudim se da sam nasmejan, jer je život lepši takav. Ali, ne bih voleo da nasledim njegov bekhend volej - priznao je Đorđe.

Uprkos velikom uticaju Novaka na bratovljev život, mladi Đorđe već zna kako svet funkcioniše.

- Osećate u momentima da morate da budete prvi, jer vam je brat najbolji. Oduvek sam bio uveren da ću postati broj jedan, jer imam neki cilj u životu. Ne osećam pritisak, jer ipak je to moja karijera i moj život. Ako sam nezadovoljan biću nezadovoljan, ako sam zadovoljan, osećaću se tako. Sam sebi pravim pritisak kada izlazim na teren, a shvatim da je bespotreban ako odigram dobar meč.

Zato Đorđe vredno trenira i radi na karijeri, a planovi za 2012. su veliki...

- Trenutno sve teče po planu. Imao sam povrede prošle sezone, prvo leđa, pa zglobova. Treniram, pa u januaru krećem na turnire. Bio sam malo u Češkoj, malo u Beogradu... Opet me trenira Goran Bubanj, on je glavni trener u Akademiji, pa povremeno putuje sa mnom. Ove sezone ću početi sa ITF turnirima do 18 i cilj mi je da do kraja godine budem u prvih 100 juniora - spreman je Đorđe.- Samo treba da dobijem nekoliko mečeva, a sa tim i bodove, pa onda neću morati da igram kvalifikacije, nego ću direktno da ulazim u glavne žrebove. Voleo bih da igram Srbija open ove godine, hteo sam i prošle, ali me ni stric Goran ni tata nisu pustili, jer nisam zaslužio rezultatima.

Čak i kada misli na ličnu karijeru, savete iz bratovljeve čuva na posebnom mestu.

- Savet koji najbolje pamtim je životni i teniski. Novakmi je uvek govorio: “Budi pametan, budi jak i nikada ne odustaj. Radi na onome što želiš i veruj u to.“

Tenis je bio Đorđetov put, samo zahvaljujući - Novaku.

- Otkad znam za sebe igram tenis. Možda bih se bavio nekim drugim sprotom da mi braća nisu teniseri. Verovatno bi to bilo skijanje, jer su i mama i tata bili profesionalni skijaši. Novak bi sigurno bio skijaš, da se nije odlučio za drugi „beli sport“. On nam je i odredio put, ne namerno, ali smo zbog njega i Marko i ja zavoleli ovaj sport - zaključio je Đorđe.


BEOGRAD I ABU DABI
Dvojica starije braće su u Abu Dabiju, gde treniraju i jašu kamile, a Đorđe nije tamo. Ipak, najmlađeg Đokovića to ne uzbuđuje mnogo... Sada.
- Da se ova situacija desila pre dve godine, bio bih ljubomoran, ali sada nisam. Imam 16 godina i shvatio sam da je ovo presudan momenat u mojoj karijeri. Vreme je da se maksimalno posvetim obavezama, ako želim nešto da postignem. Pokušavam da uopšte ne razmišljam o tome gde su Novak i Marko i šta rade - iskeren je Đorđe.

MEDIJI NE DAJU MIRA
Zbog Novakove popularnosti, ni Đorđu nije lako da sačuva privatnost, jer je uvek zanimljivo u kojim krugovima se kreće brat najboljeg svetskog tenisera.
- Nije važno gde sam ja bio i šta sam radio, ali tako je danas. Svi vole da znaju gde je ko i šta radio, nije lako sačuvati privatnost, ali se trudim da što više ispoštujem medije, kada već Novak nije tu. Pokušavam da nadoknadim njegovo odsustvo, kao i Marko, mama i tata. Sigurno bi bilo drugačije da Novak nije toliko uspešan. Ni tenis ne bi bio toliko popularan sport kod nas, da nije njega.

CEKAO NAS TRI SATA
Veće radosti od one kada se Novak vrati sa turnira , nije bilo, ali su u tim trenucima dečaci malo i grubi.
- Novak je imao 16-17 godina i mislim da se vratio sa turneje iz Italije. Grlili smo ga, malo smo se grubo i igrali, a onda smo krenuli i da se malo tučemo... Sve u šali. Marko mu je skočio na leđa, a ja sam ga malo jače udario i raskrvario mu nos. Pobegli smo u kupatilo što smo brže mogli, ali Novaka nije mrzelo da nas čeka - tri sata! Privukao je stolicu, seo i čekao... Onda je došao tata i rešio situaciju - do suza se smejao Đorđe. - To nikada neću zaboraviti, ali sada samo čekam da nas Nole u nekom trenutku okrivi za probleme sa sinusima. - objasnio je Đorđe.
User avatar
Maki
 
Posts: 2552
Joined: 09 Jun 2011, 00:29

Re: Mladi lavovi

Postby Maki » 02 Jan 2012, 20:10

:facepalm: za mene jer tek sad vidim ovu tatinu analizu o lavicima. Kao i uvek,sjajno sroceno od tebe. :bravo:
User avatar
Maki
 
Posts: 2552
Joined: 09 Jun 2011, 00:29

Re: Mladi lavovi

Postby Dejan » 16 Jan 2012, 21:59

...riječi su isto kao i gomile ljudi, nije nužno znati za sve, odaberi za sebe samo one prave...
User avatar
Dejan
 
Posts: 2087
Joined: 25 Mar 2011, 22:18

PreviousNext

Return to Teniseri i teniserke

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests