Došlo mi je da napišem neku vrstu "najave" za ovosezonski Evrokup, u principu, sastavi svih timova učesnika iz ove sezone, i na kraju još koja reč ili dve.
Kao izvor mi je poslužila vikipedija, tako da, ako oni greše, grešim i ja. Ažurno u skladu sa 19.10.2021. godine.
Pa da krenem:
GRUPA A
MoraBanc AndoraC - Moussa Diagne, Babatunde Olumuyiwa, Victor Artega, Nacho Llovet
PF - Amine Noua, Conor Morgan, Tyson Perez
SF - Oriol Pauli, Mario Nakić
SG - Drew Crawford, David Jelinek, Guillem Colom
PG - Clevin Hannah, Codi Miller McIntyre, Gal Mekel, Sergi Garcia,
Trener - Ibon Navarro
Lokomotiv KubanC - Alan Williams, Johnathan Motley
PF - Greg Whittington, Andrey Martiuk, Yegor Sychkov
SF - Stanton Kidd, Stanislav Ilnitsky, Sergey Dolinin
SG - Erikk McCollum, Ivan Paunić
PG - Darizs Thompson, Vladislav Emchenko
Trener - Evgeniy Pashutin
JoventutC - Ante Tomić, Simon Birgander
PF - Vladimir Brodziansky, Derek Willis
SF - Brandon Paul, Albert Ventura, Joel Parra
SG - Pau Ribas, Andres Feliz, Pep Busquets
PG - Ferran Bassas, Guillem Vives, Arturs Žagars
Trener - Carles Duran
Partizan NISC - Alen Smailagić, Balša Koprivica, Dušan Miletić
PF - Zach LeDay, Rodions Kurucs, Aleksa Stepanović
SF - Uroš Trifunović, Rade Zagorac, Nemanja Dangubić
SG - Kevin Punter, Aleksa Avramović, Gregor Glas
PG - Yam Madar, Dallas Moore,
Trener - Želimir Obradović
LietkabelisC - Đorđe Gagić, Gabrielius Maldunas
PF - Gedriminas Orelik, Kaspars Beržins, Grantas Vasiliauskas
SF - Panagiotis Kalaitzakis, Vytenis Lipkevičius, Tadas Vaičiunas
SG - Dovydas Giedraitis, Karolis Giedraitis
PG - Nikola Radičević, Kristupas Žemaitis
Trener - Nenad Čanak
Dolomiti Energia TrentoC - Johnathan Williams, Maximilian Ladurner
PF - Jordan Caroline, Andrea Mezzanote
SF - Cameron Reynolds, Luca Conti
SG - Wesley Saunders, Desonta Bradford
PG - Andres Pablo Forray, Diego Flaccadori
Trener - Emanuele Molin
Metropolitans 92C - Vince Hunter
PF - Tomer Ginat, Miralem Halilović, Steve Ho You Fat, Maxime Yomi
SF - Jordan McRae, Bandja Sy, Lahaou Konate
SG - Keith Hornsba, Assemian Moulare
PG - Will Cummings, David Machineau
Trener - Vincent Collet
Turk TelekomC - Octavius Ellis, Donat Saadettin
PF - JaJuan Johnson, Berk Demir, Samet Geyik
SF - Aaron Herrison, Erdi Gulaslan
SG - Aubrey Dawkins, Dorukhan Endindeniz, Yigit Ozkan
PG - Tyler Ennis, Alex Perez, Can Ugur Ogut, Burak Gozeneli
Trener - Burak Goren
Hamburg TowersC - Maik Kostar, Eddy Edigin, Hendrik Drescher
PF - Seth Hinrichs, Lukas Meisner
SF - Zach Brown, Caleb Homesley, Robin Christen
SG - Jaylon Brown, Max DiLeo, Osaro jurge Rich
PG - Jabril Durham, Justus Hollatz, Leif Moller
Trener - Pedro Calles
WKS Slask WroclawC - Kerem Kanter, Cyril Langevine, Szymon Tonczak
PF - Ivan Ramljak, Jan Woycik, Maciej Bender, Aleksander Dziewa, Michal Gabinski
SF - Maksymilian Zagorski, Jakub Karolak
SG - Kodi Justice, Justin Bibbs
PG - Strahinja Jovanović, Lukasz Kolenda
Trener - Andrej Urlep
Partizan i Lokomotiva se izdvajaju kao favoriti za prvo mesto, Huventud prati, vrlo iskusna i namazana ekipa.
Vroclav mi deluje kao da je zalutao u takmičenje, možda grešim, a uz njih i Lietkabelisu dajem male šanse za prolaz dalje.
Ostalih 5 ekipa su tu negde po kvalitetu.
Lokomotiva inače ima vrlo zanimljivu ekipu, pogotovo za ovaj sistem takmičenja koji je uveden u EC od ove sezone, 6 vrlo kvalitetnih Amerikanaca, Paunić i ostatak anonimni Rusi, kada dođu eliminiacione utakmice ne bi me čudilo da stranci odigraju 95% vremena.
GRUPA B
Valencia BasketC - Bojan Dubljević, Mike Tobey
PF - Jasiel Rivero, Louis Laberyie, Jamie Pradila
SF - Victor Claver, Xabier Lopez-Arostegui
SG - Klemen Prepelič, Martin Hermansson, Josep Puerto
PG - Nenad Dimitrijević, Sam Van Rossom
Trener - Joan Penarroya
Promitheas PatrasC - Jerai Grant, Dario Hunt, Georgios Tanoulis
PF - Isaiah Miles, Dimitros Agravanis
SF - Charis Giannopoulos, Nikos Rogkavopouls
SG - Kendrick Ray, Loic Schwartz, Nikos Vasileiou
PG - Abdul Gadfy, Nikos Gkikas, Nazos Bazinas
Trener - Luis Casemiro
Gran CanariaC - Artem Pustovyi, Ilimane Diop, Khalifa Diop
PF - John Shurna, Oliver Stević
SF - Nicolas Brussino, Miquel Salvo
SG - Dylan Ennis, Chris Kramer
PG - AJ Slaughter, Anrew Albicy, Javi Lopez
Trener - Porfirio Fisac
Budućnost VOLIC - Willie Reed, Zoran Nikolić, Filip Barović
PF - Jacob Wiley, Marko Jagodić Kuridža, Danilo Nikolić
SF - Vladimir Micov, Suad Šehović
SG - DJ Seeley, Edin Atić, Petar Popović
PG - Justin Cobbs, Igor Drobnjak
Trener - Aleksandar Džikić
Virtus Segafredo BolognaC - Mouhammadou Jaitah, JaKarr Sampson, Amadeo Tessitori, Ekpe Udoh
PF - Kevin Harvey, Amar Alibegović
SF - Kyle Weems, Isaia Cordinier, Awudu Abass
SG - Marco Belinelli, Ty-Shon Alexande, Marco Ceron
PG - Miloš Teodosić, Alessandro Pajola, Michele Ruzzier, Nico Mannion
Trener - Sergio Scariolo
Cedevita OlimpijaC - Jackie Carmchael, Žiga Dimec
PF - Zach Auguste, Marko Radovanović
SF - Melvin Ejim, Edo Murič, Luka Ščuka
SG - Jaka Blažič, Alen Hodžić
PG - Jacob Pullen, Marcus Keene, Luka Rupnik
Trener - Jurica Golemac
JL BourgC - JaCorrey Williams, Erik Mika
PF - Hayden Dalton, Pierre Pelos, Alexandre Chassang
SF - Maxime Courby, Roos Courby
SG - CJ Harris, Sulaimon Rasheed
PG - Axel Julien, Hugo Benitez
Trener - Savo Vučević
Ratiopharm UlmC - Christiano Felicio, Nat Diallo, Nicolas Bretzel
PF - Phillip Herkenhoff, Karim Jallow
SF - Jarod Blossomgame, Christop Philipps, Moritz Krimmer
SG - Justin Simon, Fedor Žugić
PG - Semaj Christon, Thomas Klepeizs, Per Gunter, Marius Stoll
Trener - Jaka Lakovič
Frutti Extra BursasporC - Kevarrius Hayes, Egemen Guven
PF - Dave Dudzinski, Metin Turen, Tarik Sezgun
SF - Dragan Milosavljević, Birkan Batuk,
SG - Allerik Freeman, Onulrap Bitim
PG - Andrew Andrews, Derek Needham, Marlain Veal, Omer Utku Al
Trener - Dušan Alimpijević
Umana Reyer VeneciaC - Mitchell Watt, Martynas Echodas
PF - Austin Daye, Jeff Brooks, Valerio Mazzola, Vassilis Charalampopoulos
SF - Michael Bramos, Juylan Stone, Bruno Carrela
SG - Victor Sanders, Stefano Tonut, Michele Vitali
PG - Andrea De Nicolao, Tarik Phillip
Trener - Walter De Raffaele
Valensija i Virtus su glavni kandidati za pol poziciju i vidno odskaču kvalitetom od ostatka grupe.
Za razliku od grupe A ne deluje mi da tu ima ekipa koje su "otpisane" pre starta takmičenja, a dodatna komplikacija za sve ekipe će biti put na Kanarska ostrva i gostovanje Gran Kanariji.
Videćemo koliko mogu dva predstavnika ABA lige u ovoj grupi da urade, Budućnost očekujem da bude u prvih 4, a od Cedevita Olimpije me ne bi začudilo da budu poslednji, ali i prvi.
Kada se pogledaju sastavi timova, grupa B deluje kvalitetnije od grupe A, a videćemo kako će to izgledati na terenu.